Speciál: Bonusová sekce filmu Plán útěku 2

Vydáno dne 26.07.2019 (148 přečtení)
Přesně před rokem měl premiéru v kinech. A letos si ho připomínáme i proto, že Sly Stallone, který v něm hraje, oslavil teď v červenci třiasedmdesátiny. 

 

Tedy už víme, že samotný film nebude patřit k tomu nejlepšímu, co představitel Rockyho, Ramba či Hračkáře kdy natočil. Plán útěku 2, který v originále nese podtitul Hades podle té věznice, ze které se zdrhá tentokrát, rozhodně není až tak marný, jak se povídalo. Určitě má své klady a jedním z nich by mohl být fakt, že si nechce hrát na žádné umělecké veledílo, jako kupříkladu Mangoldova Země policajtů nebo první Creed. Na rozdíl od jedničky se to muselo obejít bez Arnolda, ale zato se nečínským divákům představil Xiaoming Huang, jenž mistrně ovládá bojová umění.

Anglicky sice umí pouze pár replik, ale filmografii Stalloneho zná. Jak ostatně prozradí v devítiminutovém FILMU O FILMU. Steven C. Miller v něm mluví a při záběrech z natáčení si i skutečně počíná jako režisér, který ví, co chce. Takže se nabízí úvaha, že prostě dosud jenom neměl kliku na kvalitní scénář, přestože v minulosti už vícekrát spolupracoval mimo jiné s Brucem Willisem. Ačkoliv, co si budeme povídat, představitel Davida Dunna z Vyvoleného/Skleněného po šedesátce už tak nějak víceméně rezignoval na nějaké jó ambiciózní projekty.  

 


 

To Dave Bautista jest díky Strážcům galaxie a Avengerům (jak známo, část s podtitulem Endgame před pár dny, konkrétně 20. července, překonala Avatar a stala se komerčně nejúspěšnějším filmem všech dob; avšak víme, že komerčně nejúspěšnější ještě neznamená nejlepší) v kurzu, byť v Plánu útěku 2 se objevuje pouze sporadicky. Přesto vedl se Slyem rozhovor o společné bojové minulosti jejich postav. Protože obdivuje kariéru svého spoluhráče, musel si říct, že nechá veškeré otázky stranou a bude se na place při společných scénách chovat jako profesionál, nikoliv jako fanoušek. Hezké.

Ve stručnosti se bude probírat i celý tým Raye Breslina, ve kterém nechybí ani Jamie King, která po pokračování Sin City nebyla moc k vidění. Všichni potom chválí režiséra, který se – co se vizuální stránky týče – znatelně inspiroval počiny Ridleyho Scotta, konkrétně Blade Runnerem a Vetřelcem, což se mu podařilo i díky práci architektky a osvětlovače. Pochvalu sklízí od ostatních také kameraman Brandon Cox, jenž to prý může dotáhnout až na úroveň Rogera Deakinse či Hoyte van Hoytemy. Rozhovor se samotným Sylvestrem Stallonem pro bonusovou sekci nikdo neudělal.

V případě ostatních by bývalo nebylo od věci, kdyby byli častěji zabíráni při mluvení. Přeci jen nejsou tolik známí, takže je potřeba o několik sekund navíc, než si jejich tvář spojíme se jménem. To platí také pro producenta, který v závěru snad ve víru euforie přeci jen malinko ukvapeně označí Plán útěku 2 za „inteligentní akční film.“ Tohle je taky svým způsobem hezké, ale osoba zodpovědná za české titulky patrně netuší, že americké filmy nejsou pouze hollywoodské filmy, ale že americké filmy můžou být i nezávislé. A to už tak hezké není.

 


 

BUDOVÁNÍ ROBOTA. Takový název dostalo čtyřminutové video, jaké pojednává o … Budování robota. Ten má ve filmu vlastně na starosti spoustu věcí, takže je fakticky lepší robot místo vysunující se ruky ze zdi, což byl původní nápad scenáristy. Každý musí pochopit, že ten režisérův byl smysluplnější. Musel být vyroben prakticky – tedy bez použití počítačů – a musel být funkční za velice krátkou dobu, a také musel vypadat hustě a drsně, což se všechno rovněž zadařilo. Takže znovu – opravdu nebyl důvod tento biják tolik hejtovat.

TVÁŘ FILMU je video, jehož stopáž jest ještě o minutu kratší, než v případě toho v předchozím odstavci uvedeného. Přesto se dozvíme pár zajímavých věcí. Jak bylo v plánu udělat dvojku jinak oproti jedničce, což v tomto případě znamená temněji. Kameraman vysvětlí, proč se rozhodnul využívat ruční kameru a kamerový vozík na úkor steadicamu. A dojde nám, že scéna z Thajska (byť se natáčelo v Atlantě) představuje jasnou poctu této zmíněné kultovní sci-fi z roku 1982, jejíž sequel jsme viděli předloni. Jasně, v Plánu útěku 2 možná některé scenáristické postupy nedávají kompletní smysl, nicméně přesto se jedná o hezkou nenáročnou oddychovku, jakou lze doporučit nejen příznivcům Sylvestra Stalloneho, nýbrž i těm, kteří zbožňují akční kousky. Uvidíme, jestli se k nám alespoň na DVD dostane taky Plán útěku 3, který si nedávno odbyl v USA premiéru.

FOTO: cinema.de
(Autor: Tomáš Kordík)
 

DVD

Recenze: Hell Fest: Park hrůzy

I slasher je subžánr, na který se dá koukat v kteroukoli roční dobu. Tenhle navíc produkovala Gale Anne Hurd, bývalá... celý článek

Skylink

Gordon Ramsay: Do neznáma

Světoznámý kuchař a držitel Michelinských hvězd, Gordon Ramsay, na své gastronomické výpravě naservíruje pořádnou, dobře propečenou porci dobrodružstv... celý článek
 
Přidat na Seznam.cz
Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení

Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.

Load: 0.064/0.036
Partneři:
Hyperreality.cz | Hyperslevy.cz | Hyperinzerce.cz | Bleskove.cz | IQport.cz | MODEMI.cz - vyhledávač módy