Duben

Profil: Danny Trejo … 3/3

Vydáno dne 30.06.2014
V této slíbené třetí části se tedy zaměříme na Dannyho spolupráci s Robertem Rodriguezem. 

První část si můžete připomenout tady, druhou pak tady.


Všechno to začalo před dvaceti lety, když Danny Trejo (aka Machete) přišel na konkurz, aby se ucházel o roli v chystaném filmu s názvem Desperado, jenž měl být remakem/pokračováním nízkorozpočtového počinu El Mariachi, který se stal nějaké dva roky předtím hitem slavného festivalu Sundance. Šťastný vítěz konkurzu měl ztvárnit tak trochu tajemnou (zápornou) postavu, která umí mistrně zacházet s noži. Herci před režiséra Roberta Rodrigueze přicházeli a zase odcházeli. Ovšem jakmile se ve dveřích objevil Danny, texaský filmař mu okamžitě podal nože a poslal jej trénovat. Danny pak ztvárnil postavu jménem Navajas, který byl poslán, aby zneškodnil hlavního hrdinu. Přitom v celém filmu neřekne jedno jediné slovo. Jeho tvář za něj tedy v tomto případě mluví víc, než kdy jindy.

Natáčelo se v městečku Acuña, které leží na texasko-mexické hranici. Robert Rordiguez v něm předtím přivedl na svět právě svůj režijní debut, a tak pro Desperado dostalo město název Santa Cecilia. Nutno dodat, že tohle skvělé dílko je opravdu částečně remakem a částečně sequelem zmíněné Rodriguezovy prvotiny, tudíž asi nepřekvapí, že kupříkladu TARASCO BAR se, byť ne pod tímto názvem, objevuje i v jedničce, nebo že původní El Mariachi, Carlos Gallardo, tentokrát hraje „jen“ Campu, kámoše hlavního hrdiny v nezapomenutelném podání Antonia Banderase. Ten chce pomstít ženu, kterou miloval. Protože v její vraždě měli prsty zabijáci drogového dealera jménem Bucho, El Mariachi neustane, dokud jej nesejme. Pomáhat mu v tom bude i kráska z místního knihkupectví Carolina s nádhernou tváří Salmy Hayek, pro kterou znamenal tenhle biják průlom v její filmové kariéře.

To samé platí i pro Dannyho, který se navíc díky práci na Desperadu dozvěděl jednu zajímavou věc. Vedle téměř neustále přihlížejících obyvatel města, kteří si mysleli, že Danny musí být kvůli svému vzhledu hlavní hvězdou tohoto filmu (načež sám odpovídal slovy „to teda nejsem“), se na natáčení chodili dívat jak Dannyho, tak Robertovi příbuzní, takže oba zjistili, že jsou vzdálení brantranci. Nedlouho poté se slavný režisér seznámil s další příbuznou svého de facto dvorního herce. Šlo o Dannyho dceru Danielle, která se přibližně ve věku sedmi let přijela podívat za svým tátou na plac hororu Od soumraku do úsvitu, kde hrál barmana (tak jako v minule zmíněném Zprávaři), který se ovšem tentokrát promění v upíra. A když tehdy Robert Rodriguez spatřil kontrast mezi nevinnou tvářičkou té malé holčičky a nevšedními zkušenostmi ošlehanou tváří toho tehdy už více než padesátiletého herce, řekl si, že Dannyho prostě musí obsadit do nějakého dětského bijásku. Do té doby však vznikly ještě další dvě upírské vybíjené – jedna s podtitulem Krvavé peníze a druhá Katova dcera. Robert Rodriguez a Quentin Tarantino se na jejich vzniku podíleli coby výkonní producenti.

A tak jsme jej mohli vidět jakožto bratra Antonia Banderase a švagra Carly Gugino v úspěšné sérii Spy Kids, označované jako „James Bond pro děti“. Jejich ralotesti – Juni a Carmen Cortézovi se stanou špiony, navštví Ostrov ztracených snů a dostanou se do videohry, přičemž poměrně často využívají pomoc strýčka Macheteho. Ve čtvrtém, nejméně povedeném díle nazvaném Spy Kids 4D: Stroj času, je v pozici lídrů vystřídali Rowan Blanchard a Mason Cook, tudíž vzhledem k těm příbuzenským vztahům ani není divu, že se Danny objevuje pouze v jednom jediném záběru. Nicméně původní trilogie mu zajistila početnou základnu příznivců i mezi malými diváky. Párkrát se stalo, že tací se k němu při náhodném setkání na letišti hlásili, což vlastně vcelku pochopitelně nemohli jejich rodiče pochopit.

Když Quentin Tarantino přemluvil Roberta Rodrigueze, aby zkompletoval filmy o El Mariachim v tortillovou trilogii a závěrečný díl pojmenoval Tenkrát v Mexiku (samozřejmě jakožto odkaz na spaghetti western Tenkrát na západě), musel prostě texaský filmař obsadit Dannyho znovu. Použít „leoneovské“ velké detaily na tvář byla v Dannyho případě až příliš lákavá. Ve filmu se představil jako Cucuy – Mexikán, který není s nikým, a zároveň je se všemi. Cucuy je jinak výraz pro obávané hispánské strašidlo. Jedná se tedy o jediný počin Roberta Rodrigueze, ve kterém se Dannyho postava nejmenuje po nějakém ostrém nástroji. Posuďte sami: V Desperadu byl Navajas, což ve španělštině znamené ‚nože‘. V Od soumraku do úsvitu se jmenoval Razor (Břitva) Charlie, v Predátorech Cuchillo (jiný výraz pro nůž) a samozřejmě je také Mačetou. Teď už prý zbývá jenom Butterknife (nůž na krájení másla).

Tím jsme se dostali k tomu v podstatě sequelu kultovního filmu z roku 1987, kde Danny hraje zabijáka, jenž pracuje pro mexický kartel Los Zetas, přičemž se spolu s několika dalšími „vyvolenými“ dostane na cizí planetu, kde se stává kořistí mimozemských lovců, známých jako Predátoři. Robert tenhle nepříliš povedený „horor“ produkoval a nedlouho poté získal zakázku od společnosti Nike, aby natočil propagační filmeček The Black Mamba s basketbalistou Kobe Bryantem v hlavní roli. Pochopitelně opět přizval i Dannyho, a tady se můžete podívat na výsledek. Ten se svým způsobem podílel i na vzniku Sin City. Protože Robert nebyl pořád spokojen s tím, že Marv (Mickey Rourke) nevypadá dostatečně hrozivě, řekl svým kolegům, ať jeho tvář vytvoří podle té Dannyho.

Možná, že mohl obsadit přímo jeho samotného, co? Nicméně pro svého dvorního herce měl už přes deset let v záloze jinou postavu, o které byl přesvědčený, že je pro něj jak ušitá, neboť by v ní vlastně ani nemusel nic hrát. Machete Cortéz, jenž nepřekvapivě slaví narozeniny ve stejný den jako jeho představitel, je hrdina, který svým způsobem přišel na svět už téměř před dvaceti lety, ovšem teprve až odezva traileru z projektu Grindhouse a následné ustavičné Dannyho telefonáty, přinutily Roberta Rodrigueze pustit se do přípravných prací. „Postavu Macheteho bych zbožňoval, i kdybych ji nehrál já,“ říká sedmdesátiletý herec. O prvním díle si více můžete přečíst tady.

Druhý díl s názvem Machete zabíjí je samozřejmě třeba brát s ještě větší nadsázkou, protože se v něm dějí věci, které se rozhodně nemusí zamlouvat každému. Žánr mexploitation totiž představuje něco, co je na hony vzdáleno ostatním hollywoodských i nezávislým filmům. Nicméně Danny na tuhle postavu zkrátka nedá dopustit. I proto, že se jedná o jeho první opravdu velkou hlavní roli. Stejně jako před natáčením dvojky, se i teď snaží Roberta popohnat ke třetí části, jejíž ochutnávka je k dispozici tady. A kdo ví, třeba těch filmů o bývalém mexickém policajtovi, který byl později jakožto námezdní dělník v USA zrazen, ale přesto se mu podařilo zajistit na texasko-mexické hranici pořádek (v působivé animované podobě zkratkovitě k dispozici v tomto videu), což mu spolu s následujícími ušlechtilými aktivitami vyneslo až pozvání do Oválné pracovny Bílého domu, odkud, jak se ukázalo, je jen krůček do vesmíru, může být ještě více. Tak jako ostatní počiny Roberta Rodrigueze, také Macheteho dobrodružství inspirují další filmaře.  

A vlastně nejen filmaře. I vedení společnosti Mountfield se rozhodlo (pravda, až poté, co některé jiné hvězdy odmítly), že na tom postaví svou reklamní kampaň. Někdy v roce 2008 tak bylo možné vídat Dannyho nejen v televizi, ale taky na billboardech po celé České republice. Kvůli reklamě se naučil nějakou tu větičku česky a údajně si nechal zaplatit v naturáliích. Takový traktůrek přijde na jeho velkou zahradu, na které se nachází mimo jiné také garáž s několika veterány (myšleno samozřejmě automobily), nepochybně vhod. K naší krásné zemi má jinak opravdu vřelý vztah. V roce 2006 byl díky dramatu SherryBaby hostem (spolu se svou tehdejší manželkou Debbie) Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech, přičemž svůj pobyt v lázeňském městě si velmi, velmi pochvaloval. A má Čechy a Češky opravdu rád, prokázal i v této upoutávce, o které se možná také zmínil na svém twitterovém účtu.

„Všechno dobré, co mě kdy potkalo, bylo přímým důsledkem toho, že jsem někomu pomohl,“ říká Danny Trejo a zároveň dodává, že „nejde o to sejít na zcestí, ale důležité je se pak znovu napravit.“ Proto už od Desperada nelení a navštěvuje problémové studenty ve školách, kde jim vypráví svůj neobyčejný životní příběh, čímž se je snaží odradit od užívání drog a dalších špatností. Že rozhodně nemá žádné hvězdné manýry, ukázal při natáčení filmu Machete. Tehdy panovala v texaském Austinu velká vedra, a když měl Danny den volna, tak místo toho, aby relaxoval, roznášel všem na place vodu. Není divu, že je v současné natolik populární, že o něm zpívá i několik hudebních skupina (jedna ukázka za všechny).

Danny Trejo je zkrátka kultovní herec, který zbožňuje svou práci natolik, že se neváhá podílet i na vzniku těch nejbizarnějších děl, jaké si jen lze představit. Když byl loni uváděn do Texaské síně slávy (Texas Hall of Fame), prozradil na něj Robert Rodriguez, že vlastně kolikrát ani nezná název toho počinu, který právě natáčí, natož pak nějaké širší dějové souvislosti. Díky své pracovitosti a vlastně i absolutně nekonfliktní povaze si už zahrál taky s Johnnym Deppem, Amber Heard, Samuelem L. Jacksonem, Maggie Gyllenhaal, Chuckem Norrisem, Charlesem Bronsonem, Robertem De Nirem, Antoniem Banderasem, Salmou Hayek, Georgem Clooneyem, Sylvestrem Stallonem, Tinou Fey, Melem Gibsonem, Jeanem Renem, Evou Mendes, Mickeyem Rourkem, Chow Yun-Fatem, Carlou Gugino, Jean-Claudem Van Dammem nebo s Michelle Rodriguez. Prozatím se objevil ve více než 280 filmech! Ovšem nesmírně zajímavé by bylo natočit film o něm samotném.
 
(Autor: Tomáš Kordík)
 

Kino

Recenze: Dokonalé dny

Mohutně oslavovaná japonsko-německá novinka od Wima Wenderse, která to dotáhla až k nominaci na Oscara v kategorii... celý článek

DVD

Recenze: Lidé pod schody

Na Blu-ray nedávno vyšla i tahle poněkud bizarní podívaná, pod kterou se podepsal jeden legendární hororový... celý článek
 
Přidat na Seznam.cz