Cerven

Z domova: Ostře sledované Vlny zamíří do kin už v srpnu

Vydáno dne 03.06.2024
Nejambicóznější český film letošního roku je inspirován skutečným příběhem skupiny novinářů z redakce mezinárodního života Československého rozhlasu, kteří ani v temné době neztratili odhodlání přinášet za každou cenu nezávislé zprávy! 

 


 

„Pokud to odvysílají, změní svět.“ Ve filmu se vrátíme do Prahy ve 2. polovině 60. let, kdy z rádia zní rock’n‘roll, studentské revolty mění svět, ale v prestižní redakci Československého rozhlasu, kam nastoupí hlavní hrdina, se odehrává jiný boj. Doslova boj o život! Scenárista a režisér Jiří Mádl se inspiroval skutečnými událostmi, na které natrefil v knize Od mikrofonu k posluchačům, kterou dostal při studiu na Univerzitě Jana Amose Komenského za trest přečíst. Přetavil je ale v intenzivní thriller, jehož protagonista stojí před drsnou volbou: buď ochrání bratra, nebo pravdu a kolegy.

V proslulé Redakci mezinárodního života Československého rozhlasu působí pod vedením Milana Weinera odvážní novináři – celebrity své doby, jejichž plakáty zdobí zdi mnohých domácností. Mezi tehdejší žurnalistické ikony Jiřího Dienstbiera, Věru Šťovíčkovou či Luboše Dobrovského se dostává mladík Tomáš. Vlastně tak trochu omylem, neboť místo v redakci bylo snem jeho o jedenáct roků mladšího bratra Pavla. Tomáš se dosud staral hlavně o to, aby byli oba v bezpečí. Netuší však, že místní redaktoři jsou v hledáčku bolševických estébáků. Ti se o činnost v redakci začnou zajímat o to víc, když se objeví nahrávka, jejíž odvysílání by mohlo změnit osud celé země. Čas se krátí, napětí narůstá … Je třeba jednat!

 


 

Scenárista a režisér Jiří Mádl odtajňuje skutečné dobové události v počinu o boji za svobodu, o důležitosti rodiny a o jedné nahrávce, která může změnit běh dějin. Vlny jsou pozoruhodné už tím, jak tvůrci pracovali s původním archivním materiálem. Rozhodli se totiž v hojné míře využít autentické historické záběry, včetně těch, které dosud nebyly k vidění! Ovšem neslouží jenom pro ilustraci, naopak se plynule prolínají se scénami natočenými přímo pro tento film a posilují atmosféru hutného špionážního thrilleru. Režiséra už od dětství fascinovalo rádio a ve snímku, který je také poctou práci redaktorů, vycházel ze vzpomínek pamětníků, včetně novinářů Jana Petránka a především Věry Štovíčkové, kterou ztvárňuje Táňa Pauhofová.

Paní Šťovíčková pro mě byla základním pilířem, otevřela mi dveře k ostatním postavám. A také prozradila něco, co nebylo známé. V učebnicích se o tom neučí a my s těmito skoro zapomenutými informacemi ve snímku pracujeme,“ přibližuje Jiří Mádl. Hlavní roli redaktora Tomáše svěřil Vojtěchu Vodochodskému, známému třeba z minisérie Iveta či seriálu Zlatá labuť. Jeho mladšího bratra si zahrál Ondřej Slupka. V dalších úlohách se představí Táňa Pauhofová, Stanislav Majer, Martin Hofmann, Vojtěch Kotek, Igor Bareš, Petr Lněnička, Matyáš Řezníček, Jan Nedbal či Marika Šoposká. Vlny vplují do kin 15. srpna 2024! Teaser je ke zhlédnutí TADY, Trailer TADY.

FOTO: archiv Dawson Productions
(Autor: Tomáš Kordík)
 

DVD

Recenze: 48 hodin v Paříži

Nadále oslavujeme dvaaosmdesátiny Harrisona Forda. A opět s počinem, co je k dispozici na DVD.  celý článek
Reklama
Reklama
Reklama