Duben

Z domova: Jan Hřebejk bude mít po sedmileté pauze v kinech svůj film

Vydáno dne 25.03.2024
Bude se jmenovat Výjimečný stav a v těch nejdůležitějších úlohách se představí Ondřej Vetchý a Tatiana Dyková

 


 

Za scénářem nestojí Petr Jarchovský, se kterým až do Nestydy tvořili nerozlučnou dvojici, nýbrž Milan Tesař – autor stejnojmenného divadelního představení. Ústředním tématem jsou dezinformace, fake news a záměrně zkreslená pravda. Přestože jsou právě dezinformace smutným fenoménem současnosti, filmaři na toto téma zatím příliš nereflektují. Ne tak producent Miloslav Šmídmajer ze společnosti Bio Illusion, jenž má na kontě jak divácké hity (Probudím se včera), tak projekty zabývající se seriózními tématy (Muž, který stál v cestě). „Vždycky jsem měl rád italské filmy o vážných tématech, které byly zpracovány s komediální nadsázkou. A takový je i snímek Výjimečný stav. Divák se pobaví, ale zároveň odejde z kinosálu se zásadními otázkami v hlavě,“ vysvětlil producent.

Do hlavní role zpravodaje, který se pohybuje na Blízkém východě, obsadil Jan Hřebejk, který na stříbrném plátně naposledy uvedl nesourodou trilogii Zahradnictví, oblíbeného Ondřeje Vetchého, se kterým se potkali už při natáčení Nevinnosti. Jeho kolegyni redaktorku a zároveň partnerku ztvárňuje Tatiana Dyková, která s režisérem v minulosti natočila Medvídka. Role rozhlasového eléva byla svěřena Jordanu Hajovi. „Pracovat s Honzou Hřebejkem mě moc baví. Hodně před natáčením zkoušíme, ale zároveň je tam prostor pro improvizaci, což mám ráda. Ten adrenalin je na tom skvělý, i když ne každému herci vyhovuje,“ svěřila se Tatiana Dyková, která se sama objeví po boku Ondřeje Vetchého už poněkolikáté.

Ondřej Vetchý je pro roli člověka v terénu naprosto ideální a Táňa má zase úžasný cit pro přechod z vážné polohy do komediální. Pracuje se mi proto skvěle,“ vysvětlil režisér Jan Hřebejk s tím, že kromě fake news, což je téma aktuální v každé době, se film věnuje také právě vztahu ústřední dvojice, tj. rozhlasáků Marty a Karla. Producent Miloslav Šmídmajer věří, že vznikne neotřelý film: „Už léta jsem si přál s Honzou Hřebejkem spolupracovat. Patří mezi naše největší režisérská esa a baví mě sledovat, jak umí jít do hloubky scénáře. Jeho filmy Pelíšky nebo Musíme si pomáhat budou navždy patřit k tomu nejlepšímu, co u nás vzniklo. A téma tohoto filmu i scénář Milana Tesaře ho navíc baví.

Téma dezinformací a lží v každodenním životě se ve filmu objeví hned v několika rovinách a kromě ústřední trojice diváci uvidí v dalších rolích také Jaroslava Plesla (Čtyři slunce), Janu Plodkovou (Vánoční příběh), Jaroslavu Pokornou (Kobry a užovky), Jana Hrušínského (Habermannův mlýn), Kateřinu Brožovou (Hranaři) nebo Jiřího Havelku (Němá tajemství), jenž sám pošle letos v červenci do kin Zahradníkův rok. Rozhlasem se budeme zabývat rovněž v očekávaných Vlnách v režii Jiřího Mádla, které budou mít premiéru v srpnu a nepochybně mají potenciál zaujmout v zahraničí. Výjimečný stav by měl přijít do kin na podzim 2024.


OFICIÁLNÍ SYNOPSE

Rozhlasový zpravodaj na Blízkém východě Karel Beran přijíždí na základě anonymu na otočku soukromě do Prahy. V Kamburu, který neprofesionálně opustil, však právě ve stejnou chvíli vypuká revoluce. Dostát povinnosti reportéra donutí zkušeného profesionála k mystifikačním reportážím, kdy vřavu arabské revoluce simuluje na kuchyňských spotřebičích ve vinohradském bytě. Rozkročen mezi řešením osobního problému a povinností zpravodajsky informovat posluchače se však chytne do vlastní pasti. Když se na základě vysoce sledovaných příspěvků rozhodně Český rozhlas poslat za zpravodajem podpůrný tým, ocitne se před neřešitelnou volbou: buď se přizná k mediálnímu podvodu, nebo musí předstírat vlastní smrt.Drama s komediálním nádechem vypráví příběh o jednom žárlivém výstupu, který přeteče do extrémního profesního selhání, ale zachycuje zároveň také další roviny dezinformačních kampaní, které se dotýkají blízkého okolí hlavního hrdiny.

FOTO: Bio Illusion
(Autor: Tomáš Kordík)
 

DVD

Recenze: Nový svět

Terrence Malick se ve své tvorbě vrátil i do vzdálenější minulosti, ovšem tahle výprava na začátek... celý článek
 
Přidat na Seznam.cz