Cerven

Recenze: Blair Witch: 20 let poté

Vydáno dne 30.04.2017
Aneb hlubší zamyšlení nad mýtem čarodějnice z Blair. 

V roce 1994 se v lesích Black Hills poblíž Burkittsville v Marylandu ztratili při natáčení dokumentu tři studenti. O rok později byly nalezeny jejich záznamy. Mezi nimi byla i mladá žena jménem Heather. Jejímu bratrovi Jamesovi byly tehdy čtyři. Léta páně 2014 se se svými třemi přáteli rozhodnul konečně vydat na místo činu, aby zjistil, co se vlastně stalo. Před tím totiž na youtube uviděl video, na kterém by měla s kamerou pobíhat. Je pořád živá? Pojedeme to zjistit. V Burkittsville se setkají s Lanem a Talií (aka Darknet 666), kteří video uploadovali a kteří chtějí mermomocí taky do lesa!

Původní Záhada Blair Witch bude rozhodně (spolu s Pulp Fiction, Matrixem a některými dalšími tituly) jedním z nejstěžejnějších děl v historii (současné) kinematografie. Jako jedno z prvních využilo internetu k mistrovské propagaci a virálnímu marketingu. Takže se herci museli ukázat na veřejnosti a fandové houfně navštěvovali Burkittsville, přičemž dokonce ukradli tu značku, kterou vidíme ve filmu. Specifický (sub)žánr Found Footage sice nevynalezlo, nicméně – jak už jsem uvedl tady a tady – rozhodně ho dovedlo k dokonalosti! Režiséři si také uvědomili, že mnohem strašidelnější je to, co nevidíme. Na jednu stranu se tedy není čemu divit, že Daniel Myrick a Eduardo Sánchez nedokázali úspěch Záhady Blair Witch zopakovat, ale na tu druhou je zvláštní, že se mu žádným ze svých dalších projektů co do kvality či tržeb ani zdaleka nepřiblížili.

Film jsem viděl poprvé v roce 2002, když mi bylo o patnáct roků míň ;-) . Nevybavuju si jiný počin, jaký by na mě za tu dobu tak intenzivně zapůsobil a zároveň k smrti vyděsil (a to jsem viděl Martyrs). Tehdy jsem si ale říkal, že jistě jednou přijde moment, kdy se tomu budu smát. Přišel v roce 2017, ale pořád tvrdím, že je to skvělý horor. O několik měsíců později jsem s dodnes nejlepší kamarádkou vyrazil do kina na dvojku. Ta je spíše než hororem nepovedeným psychologickým dramatem. Tvůrci však zvolili svým způsobem zajímavý koncept, takže zatracovat ji by nebylo úplně fér.

Jak uvedeno, původní snímek pořád skvěle funguje, jeho psychologie je znamenitá, takže není problém vžít se do svízelné situace Heather, Michaela a Joshe. Jenom když jste sami nuceni strávit v noci hodiny v temném lese, ta hranice snesitelnosti se docela posune. Ale to jsem poněkud odbočil. Mytologie obklopující nejen čarodějnici z Blair Elly Kedwardovou a sériového vraha Rustina Parra je pozoruhodně promyšlená a nutno dodat, že tento nový film ji nadále rozvíjí neméně pozoruhodným směrem. Kupříkladu bych se jej rozhodně nebál zařadit do kolonky sci-fi hororu.

Ne že by se jednalo o nějakou superoriginální podívanou svěřenou do rukou mimořádně schopného režiséra, který má filmařinu v malíku a přesně ví, co chce … a hlavně jak toho chce dosáhnout. Důležité bude vědět, že Myrick a Sánchez se na tomto projektu podíleli coby výkonní producenti, kvůli čemuž odpadá možnost takových těch příživníků, kteří díky kšeftům s autorskými právy parazitují na něčem, co vytvořil někdo jiný. Čili není možné nadávat na někoho cizího/někoho „z venku“, kdo by snad celou sérii lidově řečeno zprznil. Tedy v případě, že se vám Blair Witch: 20 let poté nebude líbit. Tato varianta přitom určitě připadá v úvahu.

Ve dvojce šlo víceméně o turisty/nadšence/dobrodruhy, tady máme člověka, který pátrá po členu rodiny. Na jednu stranu ušlechtilé a pro větší klid důležité vědět, co se stalo - to se dá pochopit. Ale na tu druhou by byla patrně nutná znalost základních archeologických postupů a z najitých záznamů se navíc ví, že v těch lesích se zřejmě děje něco nepřirozeného, resp. lépe řečeno nadpřirozeného. Nicméně technologie pokročila, takže už žádné „šestnáctky“ (myšleno šestnáctimilimetrové kamery), mapy a kompasy, nýbrž paměťové karty, miniDV kazety, foťáky, GPS, dron (!) … zkrátka všemožné digitální vychytávky. (Díky tomu má film jinou, ne tolik mrazivou atmosféru, jako tomu bylo tenkrát v té analogové/pravěké době.) Co by se asi s takovým vybavením mohlo stát?

Inu, mohlo by se stát ledacos, protože Black Hills jsou zřejmě místem za prostorem a časem, asi úplně nikoli nepodobném tomuto (pozor na možný spoiler!). Kde jinde by se mohlo stát, že jdete patnáct hodin na jih a dojdete k tomu samému přechodu přes řeku? Kde jinde by se mohlo stát, že se ze dne v podstatě někam vytratí několik hodin? Nebo že někdo/něco zatáhne sluneční svit stejně snadno, jako záclonu/roletu/žaluzii v obýváku? Nebo se snad v závěru filmu stalo něco jiného a čarodějnice nemá schopnost manipulovat lesem jako například ti týpci Chatou v horách?

Blair Witch: 20 let poté znovu uvidíme hromádky z kamení, vzájemné hádky, voodoo panenky, makrodetaily a další věci, které jsme už viděli - vše samozřejmě opět zabaleno jako found footage. Některé jistě potěší jako nostalgičtější odkazy na originál či zaběhnuté rituály při likvidování obětí, jiní si mohou stěžovat, že podruhé/potřetí už to přestává být strašidelné/zábavné. Se zraněním jedné z postav se pracuje dobře, leč nikoliv nepředvídatelně. Lekačky fungují akorát v tom úplně prvním případě, bez bouřky bychom se taky obešli a vznášející se stan je asi tolik creepy, co mluvící kozlové (to znamená vůbec). Ještě to ale není všechno, co se tak docela nepovedlo.

Děj se zhruba od 50. minuty odehrává už jenom v noci. Slušná premisa pro okusování nehtů, gradaci a napětí. Jenže hned v 55. minutě se všechno nějakým obtížně pochopitelným důvodem roztříští. Částečně za to mohou asi nepřesvědčivé herecké výkony. Tedy zase ale ne, že by to byl nějaký příšerný propadák. Pořád je to docela zábava, ale spíše než nějakým strachem se možná taky začnete zabývat jinými věcmi, jako třeba tím, že Blair Witch: 20 let poté sice nabízí odpovědi na některé nevyjasněné otázky z minule a předminule, nicméně dopouští se některých faktických chyb. Ovšem pomineme-li tu skutečnost, že postavy zase jdou do toho prokletého lesa, i když se říká, že nešlápneš dvakrát do stejného ….., resp. nevstoupíš dvakrát do stejné řeky (či v tomto případě onoho domu – ale co tam budeme celých 10 minut dělat?), dá se tvrdit, že se jinak nechovají vyloženě hloupě (tedy až na holčinu v samotném závěru), aby mohlo jenom díky tomu dojít na strašidelné okamžiky. To je velké plus, jelikož jinak je právě tohle velký problém spousty hororů, včetně těch studiových (viz V zajetí démonů 2).

Blair Witch: 20 let poté je něco mezi remakem a pokračováním. Takový koncept vůbec nevadí, neboť nadále platí, že obrovská přednost této série spočívá v její nedoslovnosti. Díky tomu mohou vznikat různé konspirační teorie a desítky možností interpretace. Třeba: byl Lane zotročen čarodějnicí nebo je prostě jenom labilní? Opravdu tenkrát Mike a Josh ušili na Heather boudu a zavraždili ji, takže tu o žádné nadpřirozené síly nešlo, nebo co se vlastně stalo? Nevíme s určitostí, jak to bylo tehdy, ale tentokrát se nadpřirozená bytost objeví (nejsem první, kdo to prozrazuje). S největší pravděpodobností to není sama čarodějnice, neboť ta by měla mít srst. Ovšem nabízí se i varianta, že by mohla být cosi neuchopitelného, tedy jakási neviditelná entita á la Ghoul. Každý si zkrátka může věřit, čemu chce. A funguje to. Prostě takhle nějak by měl vypadat kvalitní horor.

FOTO: cinema.de
Hodnocení autora: 7/107/107/107/107/107/107/107/107/107/10
(Autor: Tomáš Kordík)
 

Kino

Recenze: Mizerové: Na život a na smrt

Michael Bay (ano, TEN Michael Bay!) čtyřku znovu ani nerežíruje, ani neprodukuje, ale zato v ní má cameo, tak jako ve trojce... celý článek

DVD

Recenze: Muž Taiči

Keanu Reeves bude v polovině června 2024 se svou skupinou Dogstar na festivalu Rock for People. A my si připomeneme jeho dosud jediný režisérský... celý článek
Reklama
Reklama
Reklama