';

Press: Nesourodá dvojice vyšetřovatelů stojí v popředí nové třídílné minisérie

Vydáno dne 23.01.2023 (336 přečtení)
Už 29. ledna od 20:10 uvede Česká televize první epizodu. Ale o co přesně v minisérii půjde a koho v ní uvidíme? 
Docenta režíruje Jirka Strach, nepsal scénář Marek Epstein, nýbrž renomovaná autorská dvojice Jiří Malinda a Josef Mareš. Zahajovací epizoda ponese název Lesní vražda. A tentokrát bude po zločincích pátrat Tereza Ramba společně s Ivanem Trojanem. Coby docent Stehlík a kapitánka Fousová mají odlišný životní postoj a vyšetřovací metody. Navíc sdílí kancelář, což se za daných okolností teprve nejeví býti šťastným rozhodnutím. Avšak odhalení pachatele dosud nevyřešených vražd je přivede k překvapivé spojitosti s jistým současným případem, který řeší jejich ostřílení kolegové (Marek Taclík a Matěj Hádek).

„Minisérie Docent je mojí první spoluprací se scenáristy Josefem Marešem a Janem Malindou. Jejich příběhy jsou v krimi žánru nejblíž realitě policejní práce i zločinu. Pepa Mareš dlouhá léta šéfoval pražské kriminálce a reálnou policejní praxi má zažranou do každé buňky v těle. Jejich scénáře poskytují zřetelný návod odkud, kudy a kam, takže jsem měl na jednu stranu poměrně usnadněnou práci. Na druhou ale i komplikovanou. Jak do přesných not, které nikde nezní falešně, vnést alespoň trochu sebe, abych jim to přitom sám sebou nepokazil? Nakonec jsem si řekl, že tam zkusím vnést humor, trochu nadhledu a jemné ironie. Aby ta reálná policejní práce, která je mnohdy úřednická a takřka matematicky suchá, dostala drobet šťávy a dobrého koření,“ říká režisér Jiří Strach.

 


 

Postavu mladé vyšetřovatelky s nestandardním přístupem ke služebním povinnostem s nadhledem popisuje herečka Tereza Ramba„Docent Ivan Trojan je pedant a kapitánka Fousová, pro kontrast, je rozmazlená bordelářka. Je to trochu holka lempl. Kamkoliv přijde, tak v první řadě všechno rozkope, všechny postřílí a až pak klade otázky. To se mi hrálo dobře.“ Protože je Ivan Trojan režisérovým dvorním hercem, není divu, že měl hlavní roli jistou už od začátku a scenáristé ji psali přímo pro něj. Jeho nadřízeného majora Šeru ztvárňuje Ondřej Vetchý. Údajně proto, že se tvůrci nemohli zbavit dojmu, že do této postavy projektoval Josef Mareš sám sebe … Ostatně přečtěte si příjmení Šera pozpátku. Oba dva se navíc dobře znají, takže nebylo, co řešit.

„Pro mne nebylo těžké vytvářet fiktivní příběh. Těšil jsem se, že budu moct trochu popustit svou fantazii, aniž by se nějaký chytrák ozval, že to tak nebylo,“ říká bývalý šéf pražské mordparty a spoluscenárista Josef Mareš a Jan Malinda jej doplňuje: „Pro mě osobně to náročné bylo, hlavně zpočátku. Protože tomu, co píšu, musím věřit. A reálná kauza důvěryhodnost zvyšuje. To se týká i postav. U Docenta mi při psaní pomáhalo Pepovo ujištění, že ač se ten kriminální příběh nestal, reálně by se stát mohl. A že i takoví neobvyklí policisté jako docent Stehlík nebo kriminalistka Fousová by se za určité shody okolností mohli na oddělení vražd potkat.“ Nutno dodat, že k vytvoření dokonalé iluze reálného prostředí kanceláří mordparty přispěla i replika skutečného pražského oddělení vražd v ateliéru České televize. Iluzi dokreslují výhledy z oken kanceláří shodné s výhledem z pražského krajského policejního ředitelství v Kongresové ulici. V dalších úlohách se objeví například Alois Švehlík, Jan Hrušínský, Elizaveta Maximová či Lenka Vlasáková.

FOTO: ceskatelevize.cz
(Autor: Tomáš Kordík)
 

Kino

Recenze: Víly z Inisherinu Dnes

Do českých kin vstupuje film, který byl nominovaný na 8 Zlatých glóbů (tři možnosti proměnil ve vítězství),... celý článek
 
Přidat na Seznam.cz
Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení