NOVĚ můžete filtrovat filmy a seriály také dle streamovacích služeb

Z domova: Nová komedie od tvůrců filmu Vlastníci

Vydáno dne 14.07.2021 (649 přečtení)
Námětem trochu připomání Splašený vlak. Ale ponese název Mimořádná událost a na začátku července byla zdárně dotočena …

 

Jak naznačeno, režie se ujal Jiří Havelka a producentem byl Marek Jeníček. Oba jsou rovněž podepsáni pod tímto zmíněným úspěšným a oceňovaným počinem, na který přišlo do kin přes 320 000 diváků. „Názvem si nadbíháme, ale samozřejmě doufám, že ano, že to bude pro diváky mimořádný zážitek v mnoha ohledech,“ nechal se slyšet první jmenovaný. Příběh se odehrává během jednoho letního dne a začíná na malém vlakovém nádraží, které opouští lokálka s několika různorodými pasažéry. Zábavný ponor do mezilidských a partnerských vztahů byl inspirován skutečnou událostí.

Spoluautor scénáře (s Davidem Dvořákem), tedy Jiří Havelka, o tématu a odpozorovaných autentických situacích z reálného života, prozradil toto: „Autobiografické momenty zde nejsou, nebyl jsem v tom vlaku, když se to stalo. Čerpal jsem ze zprávy, která proletěla českým veřejným prostorem více než před rokem, a částečně z veřejně dostupné zprávy drážní inspekce šetřící tuto mimořádnou událost. Vlak jel Českomoravskou vrchovinou a zastavil, protože měl poruchu s brzdami, strojvůdce vystoupil, odvzdušnil brzdy a ono se mu to samo rozjelo zpátky vinou gravitace. Ten vlak jel, zcela neřízen, ale zase v protikopci zastavil, takže se nic nestalo, trvalo to čtrnáct minut a my o tom natočili celovečerní film.“ No, tohle už Splašený vlak úplně nepřipomíná.

Při psaní Jirka nemyslel na konkrétní herecké představitele a představitelky jednotlivých postav, naopak casting probíhal pečlivě a dlouho. Nakonec ústřední manželskou dvojici Romany a Romana ztvárnili Jana Plodková a Igor Chmela, kteří se spolu na filmovém plátně poprvé potkávají jako manželé, jejichž vztah není zrovna harmonický. Teď jsou nuceni vyrazit si vláčkem na víkendový pobyt na rodinné chatě. „Igor Chmela plně naplňuje představu dospělého, který nikdy nedospěl, a Jana velmi dobře zase postavu alkoholičky, které se zvyšuje míra alkoholu v krvi během jízdy vlakem,“ popisuje režisér.

 


 

Jana Plodková svého partnera charakterizovala jako velmi pečujícího, starostlivého muže a idealistu, který svou partnerku vnímá jako mnohem krásnější, než ve skutečnosti je. Igor Chmela vtipně dovysvětlil: „S Janou se hraje fantasticky, ona hraje tak přesvědčivě, že bych s ní nechtěl žít.“ Zajímavostí je, že většina natáčení probíhala chronologicky v ateliéru, což si Jiří Havelka pochvaloval z důvodu soustředění na hereckou akci, kompaktnosti času a vývoje postav: „Z výsledku je to cítit, kdy se točí scény za sebou, scény předchozí a navazující. Scénář filmu je na tomto postaven, na jakémsi tahu.“ Hlavní protagonisté byli scénářem nadšeni. „Scénář je strašně zábavný a hlavně je chytrý. S Jiřím Havelkou se znám dlouho, protože jsme spolu zkoušeli jedno představení v HaDivadle, znám Vosto5 a tento humor je mi velmi blízký a to vše v tom scénáři je. Zároveň mě překvapilo, že všechny situace jsou podle reálné události, což je dost neuvěřitelné, protože tomu jsem opravdu zpočátku nevěřila. Přijmutí mé role, o tom nebylo pochyb,“ prozradila Jana Plodková.

A Igor Chmela ji doplnil: „Scénář je výborně napsán jako absurdní komedie, má jemné náznaky parodie. Je postaven na základě trošku legrační události, která sice vypadala tragicky, ale nakonec se v podstatě vůbec nic nestalo.“ V dalších rolích uvidíme Jaroslava Plesla, Aloise Švehlíka, Ctirada Götze, Terezu Marečkovou, Václava Koptu, Marii Ludvíkovou, Roberta Mikluše, Fedira Kise, Daniela Horečného, Milana Koritjaka, Beátu Mikušovou, Olivera Vyskočila, Václava Vašáka, Magdalenu Sidonovou, Agátu Červinkovou a v roli mladé maminky Kamily Českým lvem oceněnou Jenovéfu Bokovou, která týmovou a tvůrčí práci v tomto štábu neopomenula vyzdvihnout: „Vždy mám ráda, když se před projektem hodně zkouší a tady jsme měli hodně zkoušek, dost se na tom pracovalo. Jiří je typ režiséra, který je otevřený i vašemu názoru, což je hodně příjemné. A na jeho tvorbě mě baví mix humoru a intelektu.“ Film Mimořádná událost bude mít premiéru v roce 2022.


Synopse:
Malebnou českou krajinou projíždí motoráček. Lidé uvnitř sedí, švitoří nebo naopak mlčí, pokukují z oken nebo pospávají. Vlak se náhle porouchá a strojvůdce Miloš musí vystoupit, aby poruchu napravil. Vlak stojící v mírném spádu se však samovolně rozjede zpět do výchozí stanice a vyděšenému Milošovi nezbývá než se poklusem vydat za ním. Cestující ocení, že zase jedou, ale záhy si uvědomí, že špatným směrem. Hlasitě protestují a dožadují se informací. Kabina strojvedoucího je neprodyšně uzavřená a nikdo se zpoza dveří neozývá. Mezi cestujícími se šíří první ataky paniky – že by to byl únos, pomsta nebo naprosté selhání systému? Kontakt s okolím prostřednictvím mobilních telefonů selhává a nepomáhá ani zoufalý křik z oken. Cestující za pomocí brutálních prostředků a myslivcovy pušky otevřou dveře obou kabin strojvůdce, ale dosáhnou pouze potvrzení svých nejhorších očekávání … Motoráček nikdo neřídí!

FOTO: CinemArt
(Autor: Tomáš Kordík)
 

Kino

Recenze: Festival pana Rifkina Dnes

Než oslavil osmdesátiny, režíroval Woody Allen pětačtyřicet celovečerních filmů. To se psal rok 2015. Šest roků poté... celý článek

Skylink

Hitlerova bitva s médii

O moci médií dnes nikdo nepochybuje. Dokonce se dnes v rámci jejich internetového prostoru mluví o kybernetické válce. celý článek
 
Přidat na Seznam.cz
Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení