Recenze: Zpívej 2

Vydáno dne 24.05.2023 (240 přečtení)
Na DVD je k dispozici tohle pokračování líbivého animáku z roku 2016, které rozhodně taky stojí za zhlédnutí. 

  

I proto, že znovu není určen především dětským divákům a divačkám. Buster Moon dál vede svoje divadlo, jenže slavná hledačka talentů si myslí, že se svým týmem nejsou dost dobří. Přesto vyrazí do Redshore City, což je v jejich zvířecím světě centrum veškeré zábavy a není náhoda, že hodně připomíná Las Vegas, aby zaujali Jimmyho (nikoli Billyho) Crystala, tedy manažera, který jim může poskytnout příležitost i prostory k tomu, aby zazářili jako nikdy předtím! Mezi řadou uchazečů zaujmou, ale svůj podíl na tom má nepravda, že znají rockovou legendu Claye Callowaye, který se ani po patnácti rokách nesebral z odchodu své milované manželky. Jak ho přemluvit, aby se stal součástí show, když se docela uzavřel do sebe a žije na samotě, byť ne u lesa?

Sekretářka slečna Crawlyová je stále starší a popletená (a zároveň roztomilá), avšak na svoje první setkání s Clayem rozodně nikdy nezapomene! Problém spočívá v tom, že pan Crystal se svým úspěchem a bohatstvím natolik opil, že má pocit, že si může dělat úplně cokoli, co se mu zlíbí. To pro Bustera, který tedy opět zabřednul do zapeklité situace, byť tentokrát vlastní vinou, nepředstavuje žádné veselé vyhlídky, díky kterým by mohl skončit jako Roman Skamene, když se kdysi zapletl s lichváři. Tím spíše, že tenhle boss chce, aby se součástí představení stala i jeho dcera Porsha, kterou mnozí v žádném případě nepovažují za dostatečně talentovanou umělkyni, což není tak docela pravda. Z těch, které jsme už viděli, se vrací dikobrazice Ash, byť se od ostatních trhla pro svůj sólový projekt, zdrženlivá slonice Meena, co patrně brzy přestane být single, prasnice Rosita s početným zástupem svých potomků …

… a chybět nebude ani gorila Johnny, který posledně řešil problémy s otcem, jehož teď vystřídal choreograf Klaus Kickenklober, u něhož obrovsky zamrzí, že v originálním znění nepromlouvá hlasem Arnolda Schwarzeneggera. Ve zvládnutí náročného čísla může pomoct snad jedině nějaká pouliční breakdance tanečnice. A to by bylo, aby se taková nenašla! Protože co si Buster Moon zamane, za tím si taky – ač koala – jako buldok jde. A to opravdu obdivuhodným a inspirujícím způsobem. Možná ne až natolik, jako kdysi v případě Baleríny, ale pořád dostatečně na to, abychom mu coby diváci v jeho snahách po celou dobu drželi palce. Lhostejno, jestli je nám deset, třicet, padesát nebo už jsme oslavili osmdesáté narozeniny.

 


 

Tahle univerzalita fungovala už v jedničce, nepřekvapívě spolu se skutečností, že se tvůrci nezdržovali s vymýšlením vlastních songů a místo toho vsadili na známé i o něco méně známé pecky napříč žánry, mezi které patří kupříkladu Bad Guy, I Say a Little Prayer, Señorita, Soy Yo nebo Chop Suey! Funguje také ona pestrá směska zvířecích hrdinů, avšak tady se nabízí otázka, jestli by Zpívej 2 uškodilo, kdyby právě Clay Calloway nebyl tím zvířetem, kterým je. Při této souvislosti nutno dodat, že tentokrát jsem pro sledování zvolil původní znění, ve kterém promlouvají Matthew McConaughey, Reese Witherspoon, Halsey, Bono, Scarlett Johansson či Bobby Canavale, a rozhodně se musí nechat, že se povedlo! Ovšem i v tom českém uslyšíme známé hlasy a navíc nedochází na vtípky, při kterých by se cokoli mohlo ztratit v překladu.

Zpívej 2 je velice příjemný a vizuálně atraktivní filmeček, který určitě nepředstavuje pouhou nastavovanou kaši, nýbrž plnohodnotné pokračování kvalitního originálu. Proto potěšilo, že bude i třetí část, které se režijně opět ujme Garth Jennings, jenž si přitom už v roce 2005 udělal jméno na hraném Stopařově průvodci po Galaxii, tedy jest pravý, opakem Brada Birda, Andrewa Stantona či Travise Knighta, kteří začínali na animákách, které jim vysloužily možnost ujmout se velkorozpočtové hrané podívané. K této s názvem Zpívej 2 přidejme, že snad i tím, že se pohybujeme v říši zvířat, nemají tvůrci potřebu se vyjadřovat k současným snahám o superkorektnost. Minule celkový dojem z té povedené bajky srážela laciná snaha o dojímání, u dvojky zamrzí uspěchaný závěr a vlastně taky fakt, že texty písniček nejsou přeložené. Co na tom, že jejich cílem není posouvat samotný příběh? 

P.S.: V bonusové sekci na DVD se můžeme podívat na dva kratičkometrážní bijásky. Jeden nese název Tajný agent Gunter, který v originálním názvu For Gunter’s Eyes Only sice odkazuje k Jamesi Bondovi, ale ve skutečnosti spíše evokuje Total Recall. Druhý bijásek pojmenovaný Živočisné kouzlo (Animal Attraction) nás zavede na natáčení do pouště, a protože se v něm možná objeví i světově proslulý režisér Tim Bearton [sic!], bude o hrstku fajnových minutek rovněž postaráno. Díky dalším bonusovým videím si budeme moct zazpívat, zatancovat, nakreslit třeba Bustera Moona … A dokonce si poslechneme výše uvedené herecké hvězdy při namlouvání. Tedy těch postaviček, ne že by se Matthew McConaughey přímo před kamerou pokoušel sbalit například Reese Witherspoon.

FOTO: CinemArt
Hodnocení autora: 8/108/108/108/108/108/108/108/108/108/10
(Autor: Tomáš Kordík)
 

DVD

Recenze: Dva mezci pro sestru Sáru

Clint Eastwood slaví třiadevadesát. A protože jsme si nedávno představili knihu Fenomén italský western, nebude od věci... celý článek
 
Přidat na Seznam.cz