Recenze: Tlapková patrola ve filmu

Vydáno dne 22.05.2023 (398 přečtení)
Tento týden si dáme tři animáčky. A začneme nejen mezi dětmi oblíbenou Tlapkovou patrolou, s jejímž merchem se setkal snad každý (však mu bude věnován i jeden velmi povedený vtípek). Po úspěšném seriálu se nepřekvapivě dočkala svého samostatného celovečeráku, který vyšel na DVD. 

 



























 

Kdysi dávno řešila nejrůznější zapeklité případy Rychlá rota, která se vlastního celovečerního dobrodružství dočkala minulý rok. V ní měl každý ze členů, tj. Monty, Gedžitka, Chip, Dale a Zip, svoje úkoly, kterými přispíval k úspěšnému zvládnutí. U Tlapkové patroly, složené z pejsků, je tomu podobně, ale přece jinak. Členové jednak nejsou takové „osobnosti“, a jednak jsou vzájemně zaměnitelní. Nikoli kvůli jejich vzhledu, nýbrž proto, že fungují jako semknutý tým, který má na starosti klučina Ryder. Ten v podstatě zařizuje i různá udělátka a různé vychytávky – nikoli nepodobné těm, co používá Batman, takže do značné míry plní funkci Alfreda.

Nicméně do práce Patroly spadá například i zachraňovaní lidí uvíznutých na mostě v naklánějícím se dopravním prostředku, takže by se za ni nemuseli stydět ani Superman, Spider-Man nebo Shazam. Hlavním problémem však bude mocí opojený starosta Humdinger, který si vůbec neuvědomuje důsledky svého rozhodnutí, jelikož si prakticky myslí, že ví všechno nejlíp (proto ignoruje rady odbornic) a že ho žádná nepříjemnost nemůže postihnout. Ani tehdy, když si zahrává s něčím, čemu se říká „lapač mraků“, tedy vynálezem, který má zajistit trvale pěkné slunečné počasí, což připomene počin Geostorm: Globální nebezpečí.

Řady týmu bude chtít rozšířit jezevčice Liberty, která se ani nebojí domluvit od pohledu mnohem většímu a silnějšímu týpkovi, protože moc chce konat dobro. Její pomoc bude potřeba i z toho důvodu, že jeden ze členu Tlapkové patroly prochází menším traumatem, neboť se vrací do města Adventure City, kde byl najit jako štěňátko, a zároveň začíná trochu pochybovat o svých schopnostech. Jenže při takovéto práci nemůže být na žádné pochybnosti prostor, což platí také pro hasiče, jak ostatně uvidíme při hašení budovy, která nechává vzpomenout na katedrálu Notre-Dame, jejíž příběh výtečně a sugestivně zvěčnil slavný Jean-Jacques Annaud.

 










 

Zato Tlapkovou patrolu ve filmu režíroval Cal Brunker, od něhož jsme v českých kinech mohli vidět Velkou oříškovou loupež 2. I tam se vyskytoval proradný starosta, který si ve své namyšlenosti nedokázal dát věci do širších souvislostí. Měl mopse Frankieho, zatímco Humdinger za všech okolností preferuje kočky (jejichž příběh jsme také viděli). Politika tedy hlavnímu strůjci rozhodně není cizí. Tady ji podává způsobem, jaký bude srozumitelnější spíše odrostlejším divákům a divačkám. Zároveň ale ukazuje v dobrém světle novinářské řemeslo, konkrétně prostřednictvím postavy Martyho Muckrackera, kterého v anglickém originále namluvil známý moderátor Jimmy Kimmel.

Tlapková patrola ve filmu svou dobrotou, zábavností a vychytaným tempem snadno zaujme i ty, kteří o téhle partě zatím pouze slyšeli. Akorát děti by jistě uvítaly, kdyby byly do češtiny přeloženy všechny písničky, nejen ta hlavní. Stejný princip bývá samozřejmostí v hollywoodských animákách typu Ledového království. Oproti Náměsíčníkům zase tvůrci Tlapkové patroly nesázejí na fotorealističtější animaci, což ale ve finále ničemu nevadí. Tenhle počin je více než snesitelný i pro ty, kteří animákům jinak neholdují, třebaže se přeci jenom nevyhne méně záživným, tuctovějším pasážím.

FOTO: cinema.de
Hodnocení autora: 8/108/108/108/108/108/108/108/108/108/10
(Autor: Tomáš Kordík)
 

DVD

Recenze: Dva mezci pro sestru Sáru

Clint Eastwood slaví třiadevadesát. A protože jsme si nedávno představili knihu Fenomén italský western, nebude od věci... celý článek
 
Přidat na Seznam.cz