';

Z domova: Začíná natáčení filmu Děti Nagana

Vydáno dne 25.01.2022 (798 přečtení)
Objeví se v něm Hynek Čermák, Klára Issová a vzhledem k tématu pochopitelně nemůže chybět jeden ze strůjců tehdejší slavné události. 

 


 

Režie se ujme Dan Pánek (rozhovor), který v roce 2016 zaujal thrillerem Taxi 121, ale od té doby paradoxně nic nenatočil. V příběhu, který mohl zažít každý, povede Hynek Čermák (rozhovor) partu kluků do důležitého hokejového zápasu s tenisákem na plácku proti rivalům z vedlejší vesnice. V dalších rolích uvidíme kromě Kláry Issové ještě Pavla Batěka nebo Simonu Babčákovou, dětské role ztvární Tom Brenton, Johanka Racková nebo Fabián Šetlík.

Film Děti Nagana není dokument a není o hokejistech z Nagana. To jsou vždy první reakce na název,“ upřesňuje s úsměvem producent, scenárista a režisér filmu Dan Pánek. Svým snímkem chce vzdát hold především inspiraci, kterou tehdejší nečekané vítězství dětem i dospělým v Česku přineslo. „Je to rodinný hraný film, který začíná přesně po našem vítězství v Naganu. Hlavní postava, parta kluků i dospělí si v něm chtějí splnit nějaký sen. I kdyby byl třeba obyčejný. Nejde totiž o to, jak velký tvůj sen je, ale co pro něj uděláš,“ dodává Pánek.
 
První klapka padne v únoru, jakmile zamrznou rybníky. Ovšem hlavní část natáčení bude probíhat v létě. Premiéra se plánuje na únor 2023, kdy od vítězného turnaje na olympijských hrách v Naganu uběhne přesně 25 let. O co půjde? Jedenáctiletý Dominik je u vytržení, když na turnaji století v Naganu naši poráží Kanadu a míří do finále. I on je trochu outsider, ale i on chce se svou partou kamarádů na betonovém plácku svůj hokejový zápas vyhrát. A taky získat srdce, úsměv a pusu od Katky ze třídy.
 
Kluci hrajou na plácku hokej, ale zároveň řeší trable se spolužáky, s holkama, doma. Vedle hokeje a plnění snů je to film o kamarádství, lásce, rodičovství. Ostatně malému Dominikovi jde především o to, aby se zalíbil holce ze sousedství,“ říká režisér. Představitele hlavní dětské role Toma Brentona objevil na sportovním hereckém kempu. „Tom hraje hokej a nejtěžší pro něj bude zahrát, že ho zas až tolik neumí,“ doplňuje. „Hraju bývalého profesionálního hokejistu, který má pocit, že mu čas a sny protékají mezi prsty. Pak ale v té partě kamarádů s hokejkama na ulici uvidí sám sebe kdysi, když byl malý. Taky vidí, že jsou vlastně jako hokejisti trochu zoufalí a rozhodne se, že jim při přípravě na jejich zápas proti rivalům z vedlejší vesnice pomůže,“ přibližuje svou postavu Hynek Čermák.

 


 

Jedna hokejová legenda, která se o zisk zlaté medaile zasloužila výrazným způsobem, se ale ve filmu přeci jen objeví. Nabídku na menší roli totiž přijal Dominik Hašek. „Když jsem film vymýšlel a začal psát, první, za kým jsem s námětem spěchal, byl právě Dominik. Proto mám velkou radost, že se do filmu nakonec i přímo zapojí a že se stal zvučnou posilou našeho hereckého obsazení. Dokonce jsme mu vyrobili dres našeho filmového týmu. Snad se v těch ostatních z jeho mimořádné kariéry neztratí.“ oznamuje Pánek.

Mně se líbí, že je to rodinný film. Film o dětech, které se rozhodnou za něčím jít, něco si splnit, a zaujal mě už svým námětem. Samozřejmě jsem i hrdý a rád, že vzniká film o inspiraci, kterou jsme mohli tehdy klukům přinést. Já sám jsem takovou inspiraci měl v naší hokejové generaci sedmdesátých let. Moje role je malá, ale myslím, že v něčem hodně důležitá,“ uvádí Dominik Hašek, který si před kameru stoupnul už ve Smečce.

Tvůrci chtějí s co největší věrností přinést atmosféru konce 90. Let, včetně výpravy a rekvizit. Dominik Hašek nebo Slavomír Lener pak vidí v Dětech Nagana jednu z příležitostí, jak děti k hokeji a sportu obecně znovu přivést. Kdo tenhle nádherný sportovní úspěch tenkrát osobně zažil, ať už u televize, na stadionu nebo přímo na hrací ploše, ten na něj přece stoprocentně nikdy nezapomene!

Diváci a fanoušci mají možnost film podpořit v crowdfoundingové sbírce na: www.donio.cz/deti-nagana

FOTO: Bontonfilm
(Autor: Tomáš Kordík)
 

Skylink

Hitlerova bitva s médii

O moci médií dnes nikdo nepochybuje. Dokonce se dnes v rámci jejich internetového prostoru mluví o kybernetické válce. celý článek
 
Přidat na Seznam.cz
Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení