Recenze: Nebezpečná laskavost

Vydáno dne 08.07.2019 (225 přečtení)
Místy obstojně fungující mix mysteriózního thrilleru a černohumorné komedie.
 
Stephanie má malého syna. Jinak většinu času věnuje svému vlogu o vaření a dalších vesměs ženských věcech. Ve škole se nedávno seznámila s Emily, která je jejím pravým opakem. Přesto si holky docela rozuměly, dokonce si řekly (slovy Draxe ze Strážců galaxie) svoje "deepest, darkest secret". Druhá jmenovaná učila tu první být sebevědomější a neomlouvat se za každou maličkost. Jednoho dne ji poprosila, aby vyzvedla jejího syna ze školy. A potom jako by se po ní slehla zem. Její přítel byl v té době v dalekém Londýně a pranic ho nepotěšilo podezření policie, že ona cílevědomá žena má s největší pravděpodobností poměr, tedy ho podvádí. Nicméně tyhle předpoklady mají brzo vzít za své, protože Emily může a nemusí být agentka CIA ...
 

Celá Nebezpečná laskavost vlastně nejvíce doplácí na to, že se jedná spíše o chick flick a ještě k tomu režírovaný Paulem Feigem. Což o to, svoji profesi ovládá velice zručně, ale doposud se věnoval tuctovějším komediím, které sázely na více i méně zábavné momenty, nikoliv na nějaký moment překvapení. To znamená, že víme, že mnohé informace, které dostaneme, musíme brát s velkou rezervou, protože nic není definitivní, dokud neskončí závěrečné titulky. A také není složité si v rychlosti spočítat, že kupříkladu ten vidlák se zbraní rozhodně nebude chtít nikomu ublížit.
 
 

Už nesčetněkrát jsme viděli počin, který by byl postavený na protikladných charakterech dvou nejpodstatnějších postav. Samozřejmě pokaždé nešlo pouze o komedii. Co se Paula Feiga týče, plnohodnotně to platilo pro Drsňačky. Nebezpečná laskavost však přeci jen měla větší ambice. A možná je škoda, že Emily není pro Stephanie po celou dobu spoluhráčkou/protihráčkou a že se neztratí třeba ten přítel Sean. Ačkoli pochybuju, že by ho holky nějak vehementně hledaly. Takhle sledujeme spíše další očekávaný romantický příběh jak z červené knihovny na téma "ztráta milované osoby svedla jejího přítele dohromady s její nejlepší kamarádkou, kteří se k sobě stejně hodili více."
 

Když se Emiliina linie rozmotává, začne film docela fungovat. Především z toho důvodu, že je naprosto jasné, že někdo z přítomných lže. A Nebezpečná laskavost není až natolik tuctová, abychom okamžitě s jistotou rozpoznali kdo. Bude se také narážet autem do lidí a zraněná osoba se bude plazit á la Terminátor, přičemž se mezitím dočkáme jedné lehce ujeté, byť záměrně vtipné hlášky. Černohumorný koncept (v určitém smyslu nikoliv nepodobný nedávné české Teroristce) by býval filmu slušel mnohem více, protože takhle mužeme mít po onom překombinovaném rozmotávání Emiliiny backstory pocit, jestli se náhodou nenacházíme v nějaké snové realitě.
 

Nebezpečná laskavost snad úplně nemá být parodie na Zmizelou, Dívku ve vlaku a podobné tituly. V něčem je místy dokonce zábavnější i napínavější. Anna Kendrick a Blake Lively (ano, v jednom okamžiku si dají pusu) podávají odpovídající výkony, byť u té první se občas objeví pochybnosti, jestli by byla skutečně takhle de facto z hodiny na hodinu schopná tak razantní proměny z nesmělé puťky v takhle odhodlanou ženu. Třebaže dále chybějí vyloženě hvězdná jména (s výjimkou Lindy Cardellini v hezké epizodní roličce lesbické malířky), obsazení jest vcelku trefné. A vzhledem k osudu Emily by nemuselo být marné natočit pokračování. Ať už coby oddychovou komedii, nebo klidně jako hardcore drama. 

FOTO: Warner Bros.


 
Hodnocení autora: 6/106/106/106/106/106/106/106/106/106/10
(Autor: Tomáš Kordík)
 

Kino

Recenze: Lví král Dnes

Disney přetváří další animovanou klasiku v celovečerní hraný, resp. v tomto případě celovečerní... celý článek

Skylink

Benátská! s Impulsem

Oslava hudby, lásky a radosti – tak Benátskou nazvali švédští Europe, kteří se na akci objeví v pátek 26. července a dle svých slov lákají na nezapomenutelnou... celý článek
 
Přidat na Seznam.cz
Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení

Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.

Load: 0.061/0.035
Partneři:
Hyperreality.cz | Hyperslevy.cz | Hyperinzerce.cz | Bleskove.cz | IQport.cz | MODEMI.cz - vyhledávač módy