';

Speciál: Vítězové Oscarů

Vydáno dne 13.03.2023 (382 přečtení)
Letošní udílení si zapamatujeme jako udílení, ve kterém nejpreciznější filmové lahůdky ostrouhaly. 

 

NEJLEPŠÍ FILM
Všechno, všude, najednou

NEJLEPŠÍ HEREC V HLAVNÍ ROLI
Brendan Fraser za film Velryba

NEJLEPŠÍ HEREČKA V HLAVNÍ ROLI
Michelle Yeoh za film Všechno, všude, najednou

NEJLEPŠÍ HEREC VE VEDLEJŠÍ ROLI
Ke Huy Quan za film Všechno, všude, najednou

NEJLEPŠÍ HEREČKA VE VEDLEJŠÍ ROLI
Jamie Lee Curtis za film Všechno, všude, najednou

NEJLEPŠÍ REŽIE
Dan KwanDaniel Siebert za film Všechno, všude, najednou

NEJLEPŠÍ PŮVODNÍ SCÉNÁŘ
Dan KwanDaniel Siebert za film Všechno, všude, najednou

NEJLEPŠÍ ADAPTOVANÝ SCÉNÁŘ
Sarah Polley za film Women Talking

NEJLEPŠÍ KAMERA
James Friend za film Na západní frontě klid

NEJLEPŠÍ STŘIH
Všechno, všude, najednou

NEJLEPŠÍ ZVUK
Top Gun: Maverick

NEJLEPŠÍ VÝPRAVA A DEKORACE
Na západní frontě klid

NEJLEPŠÍ NÁVRHY KOSTÝMŮ
Black Panther: Wakanda nechť žije

NEJLEPŠÍ MASKY
Velryba

NEJLEPŠÍ HUDBA
Volker Bertelmann za film Na západní frontě klid

NEJLEPŠÍ PÍSEŇ
Naatu Naatu“ z filmu RRR

NEJLEPŠÍ VIZUÁLNÍ EFEKTY
Avatar: The Way of Water

NEJLEPŠÍ ANIMOVANÝ FILM
Pinocchio Guillerma Del Tora

NEJLEPŠÍ CELOVEČERNÍ DOKUMENTÁRNÍ FILM
Navalny

NEJLEPŠÍ NEANGLICKY MLUVENÝ FILM
Na západní frontě klid (Německo)

NEJLEPŠÍ KRÁTKOMETRÁŽNÍ DOKUMENTÁRNÍ FILM
The Elephant Whisperers

NEJLEPŠÍ KRÁTKOMETRÁŽNÍ ANIMOVANÝ FILM
The Boy, the Mole, the Fox and the Horse

NEJLEPŠÍ KRÁTKOMETRÁŽNÍ HRANÝ FILM
An Irish Goodbye


Pětadevadesátý oscarový večer tedy patřil svérázné podívané nazvané Všechno, všude, najednou, která z jedenácti možností skórovala sedmkrát. K tomu dodjeme, že vítězná Jamie Lee Curtis byla ve stejné kategorii jako kolegyně Stephanie Hsu. Dcera Tonyho Curtise a Janet Leigh, kteří ve své kariéře skončili "pouze" u nominace, nezapomněla ve své děkovné řeči na to, že její kariéru do značné míry zformoval Halloween a jemu podobné žánrové tituly. Také Michelle Yeoh, jinak první ženu asijského původu v kategorii Nejlepší herečka v hlavní roli), proslavily spíše akční snímky, ale i v jejím případě je Oscar rozhodně v dobrých rukou. Byl to velký večer pro Dana Kwana a Daniela Sieberta, kteří si odnesli sošku za scénář, režii i producentské přispění. 

Zprvu to přitom docela vypadalo, že všechny zválcuje Na západní frontě klid. Bohužel v kategoriích, které nás enormně zajímaly, se nepoštěstilo. Za Vizuální (speciální) efekty nominovaní Viktor Müller a Kamil Jafar měli tu smůlu, že proti nim šel z hlediska technologických inovací znovu průkopnický Avatar: The Way of Water, jehož tvůrce James Cameron se do Dolby Theatre nedostavil. Linda Eisenhamerová měla zase těžkou konkurenci v podobě Velryby. Dá se tedy tvrdit, že největší šanci uspět měl zvukař Viktor Prášil, kór když několik dnů před udílením získal cenu BAFTA. Nakonec to bohužel nedopadlo ani s Oscarem, ani s Českým lvem, kde byl nominován za Jana Žižku. Nicméně přítomnost českého kvarteta by i tak měla posloužit jako inspirace pro tuzemské filmaře, že to prostě jde. Jenom by nebylo od věci se začít věnovat i nekomediálním žánrům. Možnost je značná taky z toho důvodu, že zahraniční produkce k nám pořád jezdí natáčet celkem ve velkém. 

Vzhledem k úspěšnosti, jakou se do vyhlášení vítěze nejsledovanější kategorie Všechno, všude, najednou prezentovalo, nešlo o tak velké překvapení, že se stalo Nejlepším filmem. Naopak se patrně příliš nečekalo, že by snaha Lady Gaga o druhou cenu mohla přijít vniveč. Její - ač velice procítěný - zpěv písně Hold My Hand z filmu Top Gun: Maverick (Tom Cruise na slavnostním vyhlašování překvapivě rovněž chyběl), při kterém byla jako jediná z performerů nominovaných za Nejlepší píseň zabírána v detailu a na sobě měla obyčejné tričko, přinesl znovu poněkud rozpačité pocity.

 


 

Za krátkometrážní hraný počin Le Pupille se o celkově páté ocenění ucházel Alfonso Cuarón. BARDO, falešná kronika několika pravd v režii jeho kamaráda Alejandro Gonzáleze Iñárritua, jenž má na kontě právě takový počet sošek, Nejlepší kameru podle členů AMPAS nemá. Z mexického triumvirátu se radoval pouze Guillermo Del Toro, který se třetím Oscarem svým dvěma uvedeným krajanům zase o kousek přiblížil. Mexiko reprezentovala taky Salma Hayek, která spolu s Antoniem Banderasem předávala cenu za Nejlepší neanglicky mluvený film. 

Mezi dalšími předávajícími nechyběli Zoe Saldana, Sigourney Weaver, Idris Elba, Emily Blunt, The RockNicole Kidman, Halle Berry, Jessica Chastain, Andrew Garfield, Florence Pugh, Elizabeth Banks (s Medvědem na koksu) a Harrison Ford. Absolutní ignorace silných titulů Fabelmanovi, Elvis, Tár a Víly z Inisherinu vskutku zamrzí, nicméně bohatě zastoupené Irsko se dočkalo "alespoň" díky krátkometrážnímu projektu The Irish Goodbye. Moderátor Jimmy Kimmel předvedl tradiční přístup, kterým jistě nikoho neurazil. Je skvělé, že hned devět bijáků z desítky nominované v kategorii Nejlepší film bylo určeno pro kinodistribuci, nikoli pro streamovací služby. Také zaujalo, že prakticky nikdo z oceněných ve své děkovné řeči tentokrát neměl potřebu se vyjadřovat k politickým a korektnostním otázkám, což v uplynulých letech nebývalo zvykem. Tak se těšme na příští ročník, protože pohled do plánu premiér na rok 2023 napovídá, že znovu bude, na co se dívat. 


KOMPLETNÍ PŘEHLED NOMINACÍ A S NIMI SPOJENÝCH ZAJÍMAVOSTÍ JE K DISPOZICI TADY


FOTO: Bontonfilm, oscars.org
(Autor: Tomáš Kordík)
 
 
Přidat na Seznam.cz
Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení