';

Speciál: Nominace na Oscara + Hromada zajímavostí + Tipy na vítěze

Vydáno dne 27.01.2023 (519 přečtení)
Nás musí těšit, že při pětadevadesátém udílení jsou ve hře i čtyři česká želízka, byť ne za český film, neboť Il Boemo se do finální pětice neprobojoval. 

 
 

NEJLEPŠÍ FILM
Avatar: The Way of Water
Elvis
Na západní frontě klid
Fabelmanovi
Všechno, všude, najednou
Víly z Inisherinu
Trojúhelník smutku
Women Talking
Tár
Top Gun: Maverick

Zatímco před rokem se v této kategorii vybíralo v podstatě to nejmenší zlo (ale nakonec to všechno dobře dopadlo), tentokrát se sešla opravdu silná skvadra osmi titulů, které doplňují extrémně nadhodnocovaná dílka Všechno, všude, najednou a Trojúhelník smutku. Samozřejmě po některých skandálech z uplynulých roků těžko odhadovat vítěze, nicméně se nelze zbavit dojmu, že největší šanci mají Fabelmanovi, jejichž režisér byl napříč kategoriemi nominován dvaadvacetkrát a třikrát se radoval z výhry. Naopak Top Gun: Maverick se stal po Toy Story 3 a Šíleném Maxovi: Zběsilé cestě teprve třetím pokračováním v historii, které bylo nominováno na Oscara za Nejlepší film, aniž by to samé potkalo jeho předchůdce, tj. originál (či následovníka). Společně s Tomem Cruisem film produkoval Jerry Bruckheimer, který započal svoji kariéru v 80. letech. Za tu dobu ze svého postu poslal do kin přes 50 filmů, ale až teď, ve svých devětasedmdesáti, se dočkal svojí první nominace na nejprestižnější sošku! Na ni si dělají zálusk i další těžké váhy – Baz Luhrmann, David Ellison, Frances McDormand, Peter Czernin a Jon LandauJamesem Cameronem. Poslední dva jsou podepsaní pod megaúspěšným Avatarem: The Way of Water, tedy sequelem ke komerčně nejúspěšnějšímu filmu všech dob. Poprvé od roku 1929 se tedy stalo, že se v nejsledovanější kategorii sešla hned dvě pokračování. Počtvrté v řadě se taky děje, že se o cenu ucházejí tvůrci s asijským původem (teď za Všechno, všude, najednou).


NEJLEPŠÍ HEREC V HLAVNÍ ROLI
Austin Butler za film Elvis
Bill Nighy za film Living
Brendan Fraser za film Velryba
Colin Farrell za film Víly z Inisherinu
Paul Mescal za film Aftersun

Zajímavá kategorie, ve které jsou favority na vítězství Brendan Fraser a Austin Butler. Pouze on a Ana de Armas jsou nominovaní za ztvárnění skutečné osoby, což je v hereckých kategoriích nejnižší počet od roku 2003, kdy postavu s reálným předobrazem hrála ze všech dvaceti nominovaných akorát Charlize Theron (Aileen Wuornos aka Zrůda). Nevšední je, že tato kategorie sestává výhradně z herců, kteří nikdy předtím nominovaní nebyli. Celkově jich mezi herci a herečkami najdeme takových ze dvaceti šestnáct, což je nejvíce od roku 1936, kdy se začaly udílet Oscary za vedlejší role. A pozor! Letos pětice nominovaných pochází z Irska! Jestli pak se někdy dočkáme takového čísla i v souvislosti s českými osobnostmi?


NEJLEPŠÍ HEREČKA V HLAVNÍ ROLI
Cate Blanchett za film Tár
Michelle Yeoh za film Všechno, všude, najednou
Andrea Riseborough za film To Leslie
Ana de Armas za film Blondýnka
Michelle Williams za film Fabelmanovi

Na první pohled se rozhodně nabízí Cate Blanchett, avšak bizarní, nadhodnocené počiny typu Všechno, všude, najednou nikdy není radno podceňovat. Kór když za něj Michelle Yeoh, která se stala historicky první asijskou herečkou nominovanou za svůj výkon v této kategorii, už dostala Zlatý glóbus. Nebo že by se smála „ta třetí vzadu“, totiž v tomto případě Michelle Williams, jež kdysi taky ztvárnila Marilyn Monroe? Ana de Armas bude navždycky první herečkou, která byla nominovaná za film, který získal při uvedení v kinech v USA tu nejpřísnější přístupnost (NC-17).


NEJLEPŠÍ HEREC VE VEDLEJŠÍ ROLI
Ke Huy Quan za film Všechno, všude, najednou
Brian Tyree Henry za film Mosty
Judd Hirsch za film Fabelmanovi
Barry Keoghan za film Víly z Inisherinu
Brendan Gleeson za film Víly z Inisherinu

Tady se nějak nelze zbavit dojmu, že se radovat bude Ke Huy Quan. Judd Hirsch se v sedmaosmdesáti stal po Christopheru Plummerovi druhým nejstarším hercem, jaký měl kdy možnost se ucházet o tuhle krásnou trofej. První šanci si připsal v roce 1981 za drama Obyčejní lidé, takže na tu druhou si musel počkat dvaačtyřicet roků, čímž v této statistice o rok trumfnul Henryho Fondu, který musel být mezi Hrozny hněvu a Na zlatém jezeře taky hodně trpělivý. Nutno dodat, že Hirsch se ve Fabelmanových „zdrží“ nějakých osm minut, což je sedmý nejkratší čas v historii, který kdy stačil na nominaci. Mezi herci za kratší nikdo nikdy cenu Akademie nezískal, zato mezi herečkami se radovala Beatrice Straight za Network, přestože na plátně strávila dohromady pět minut a dvě sekundy.


NEJLEPŠÍ HEREČKA VE VEDLEJŠÍ ROLI
Jamie Lee Curtis za film Všechno, všude, najednou
Angela Bassett za film Black Panther: Wakanda nechť žije
Hong Chau za film Velryba
Stephanie Hsu za film Všechno, všude, najednou
Kerry Condon za film Víly z Inisherinu

Buď Kerry Condon, nebo Jamie Lee Curtis, která se stala teprve druhou herečkou, jejíž oba rodiče (Tony Curtis a Janet Leigh) byli rovněž nominovaní na Oscara. Tou první jest Laura Dern, která měla příležitost celkem třikrát a jednou to klaplo (za Manželskou historii), zatímco její otec Bruce Dern zatím zůstává na dvou nominacích, matka Diane Ladd si připsala na konto ještě o jednu víc.


NEJLEPŠÍ REŽIE
Steven Spielberg za film Fabelmanovi
Martin McDonagh za film Víly z Inisherinu
Dan Kwan, Daniel Siebert za film Všechno, všude, najednou
Todd Field za film Tár
Ruben Östlund za film Trojúhelník smutku

Tady to vypadá na duel Fabelmanových a Všechno, všude, najednou. Když si uvědomíme, že Steven Spielberg byl v šesti různých dekádách nominovaný celkem devětkrát (tak jako Martin Scorsese) a vyhrál pouze dvakrát, přičemž to neklaplo ani za tak famózní tituly, jakými Most špionů, Chyť mě, když to dokážeš, Mnichov beze sporu jsou, bude rozhodně zajímavé sledovat, jestli na Schindlerův seznam a Zachraňte vojína Ryana naváže s Fabelmanovými. Ovšem podcenit se nedá ani Todd Field, který mezi nominovanými rovněž není žádným nováčkem.


NEJLEPŠÍ PŮVODNÍ SCÉNÁŘ
Steven Spielberg, Tony Kushner za film Fabelmanovi
Martin McDonagh za film Víly z Inisherinu
Dan Kwan, Daniel Siebert za film Všechno, všude, najednou
Todd Field za film Tár
Ruben Östlund za film Trojúhelník smutku

Fabelmanovi by si sošku zasloužili, jenže znovu nutno dávat pozor na toto. Ještě nikdy se nestalo, aby kategorie Nejlepší režie a Nejlepší původní scénář byly, co se filmů týče, na milimetr shodné!!! Tady taky nebude od věci zmínít, že Steven Spielberg (jeho první scenáristický kredit od A.I.: Umělé inteligence v roce 2001), Dan Kwan, Daniel Scheinert, Todd Field a Catherine Martin se budou při pětadevadesátém udílení ucházet hned o trojici Oscarů, což během jednoho večera v minulosti zvládli kupříkladu James Cameron (Titanic), Francis Ford Coppola (Kmotr II), James L. Brooks (Cena za něžnost) či Bong Joon-Ho (Parazit).


NEJLEPŠÍ ADAPTOVANÝ SCÉNÁŘ
Sarah Polley za film Women Talking
Edward Berger, Lesley Paterson, Ian Stokell za film Na západní frontě klid
Kazuo Ishiguro za film Living
Rian Johnson za film Na nože: Glass Onion
Ehren Kruger, Eric Warren Singer, Christopher McQuarrie, Peter Craig, Justin Marks za film Top Gun: Maverick

Tady to vypadá na Sarah Polley. V případě Na západní frontě klid by totiž cenu doopravdy zasluhoval spíše Erich Maria Remarque. Rian Johnson zabodoval už s první částí. Ovšem Oscar za scénář pro Top Gun: Maverick by byl hotovou senzací!!!


NEJLEPŠÍ KAMERA
Mandy Walker za film Elvis
Roger Deakins za film Říše světla
James Friend za film Na západní frontě klid
Darius Khondji za film BARDO, falešná kronika několika pravd
Florian Hoffmeister za film Tár

Roger Deakins se nezadržitelně v počtu nominací přibližuje Leonu Shamroyovi, na jehož rekordních kameramanských 18 mu zbývají dvě. V souvislosti s projektem BARDO nutno podotknout, že všech sedm celovečeráků v režii Alejandra Gonzáleze Iñárritua bylo nominováno alespoň na jednoho Oscara, což jest vskutku unikátní záležitost! Tady by si ovšem výhru zasloužil Elvis


NEJLEPŠÍ STŘIH
Elvis
Top Gun: Maverick
Víly z Inisherinu
Všechno, všude, najednou
Tár

Protože Top Gun: Maverick chybí v předchozí kategorii, měl by opanovat tuhle.


NEJLEPŠÍ ZVUK
Avatar: The Way of Water
Na západní frontě klid
Elvis
Batman
Top Gun: Maverick

Avatar: The Way of Water by to měl jistit. Ačkoli šanci má i Viktor Prášil za Na západní frontě klid. Mimochodem, absolvent VOŠ/FAMO v Písku je za Jana Žižku nominován také na Českého lva. Co se cen Akademie týče, coby zvukař navazuje na Petra Forejta, jenž si připsal nominaci v roce 2009 za Wanted.


NEJLEPŠÍ VÝPRAVA A DEKORACE
Avatar: The Way of Water
Na západní frontě klid
Babylon
Elvis
Fabelmanovi

Velmi vyrovnaná kategorie a rozhodně bude zajímavé sledovat, jestli dají hlasující přednost moderní technologii nebo oldschoolové tradici. Avatar: The Way of Water jest z uvedené pětice určitě nejvýpravnější a nejinovativnější.


NEJLEPŠÍ NÁVRHY KOSTÝMŮ
Black Panther: Wakanda nechť žije
Elvis
Babylon
Všechno, všude, najednou
Paní Harrisová jede do Paříže

První Black Panther byl nominovaný na sedm sošek a třikrát vyhrál. Tady se však bude muset jeho sequel zřejmě sklonit před Elvisem.


NEJLEPŠÍ MASKY
Elvis
Velryba
Batman
Black Panther: Wakanda nechť žije
Na západní frontě klid

A druhá česká stopa, konkrétně pro Lindu Eisenhamerovou. Jenže konkurence je silná. A třebaže Tom Hanks a Colin Farrell prošli pro role v Elvisovi a Batmanovi výraznou proměnou, Velryba patrně vyhraje, protože co se masek týče, evokuje v roce 2017 rovněž vítěznou Nejtemnější hodinu.


NEJLEPŠÍ HUDBA
Volker Bertelmann za film Na západní frontě klid
Carter Burwell za film Víly z Inisherinu
Son Lux za film Všechno, všude, najednou
Justin Hurwitz za film Babylon
John Williams za film Fabelmanovi

Poslední jmenovaný se údajně po letošním Indiana Jonesovi chystá do skladatelského důchodu, takže šestého Oscara by si jako tečku za fenomenální kariérou rozhodně zasloužil, ačkoli Carter Burwell a Volker Bertelmann taky odvedli skvělou práci.


NEJLEPŠÍ PÍSEŇ
Hold My Hand“ z filmu Top Gun: Maverick
Naatu Naatu“ z filmu RRR
Lift Me Up“ z filmu Black Panther: Wakanda nechť žije
This Is a Life“ z filmu Všechno, všude, najednou
Applause“ z filmu Tell It Like a Woman

Bylo by obrovským překvapením, kdyby nezvítězil Top Gun: Maverick a s ním Lady Gaga, pro kterou by šlo o druhého Oscara!!!


NEJLEPŠÍ VIZUÁLNÍ EFEKTY
Avatar: The Way of Water
Batman
Top Gun: Maverick
Black Panther: Wakanda nechť žije
Na západní frontě klid

Jestli existuje kategorie, kterou Avatar: The Way of Water teoreticky nemůže nevyhrát, je to právě tato. Nás zajímá i z toho důvodu, že pod film, který se odehrává během první světové války, se z pohledu vizuálních efektů podepsal třetí i čtvrtý Čech – Viktor Müller a Kamil Jafar


NEJLEPŠÍ ANIMOVANÝ FILM
Kocour v botách: Poslední přání
Pinocchio Guillerma Del Tora
Proměna
Mořská příšera
Marcel the Shell with Shoes On

Vyloženého favorita tentokrát nehledejme. Guillermo Del Toro získal Zlatý glóbus, ale Kocour v Botách má nepochybně mezi členy a členkami Akademie filmového umění a věd řadu fanoušků a fanynek.


NEJLEPŠÍ CELOVEČERNÍ DOKUMENTÁRNÍ FILM
Dům z třísek
All the Beauty and the Bloodshed
All That Breathes
Navalny
Erupce lásky

V této kategorii se opět sešla dílka, jaká se věnují seriózním tématům. Vítěz se odhaduje nelehce, ale mohl by se jím stát první jmenovaný.


NEJLEPŠÍ NEANGLICKY MLUVENÝ FILM
Na západní frontě klid (Německo)
Argentina, 1985 (Argentina)
Blízko (Belgie)
Íá (Polsko)
An Cailín Ciúin (Irsko)

Historicky první nominace pro Irskou republiku jen dokládá, že tohle je prostě irský ročník! Avšak vzhledem k celkovému počtu nominací věříme Na západní frontě klid.


NEJLEPŠÍ KRÁTKOMETRÁŽNÍ DOKUMENTÁRNÍ FILM
Haulout
Stranger at the Gate
The Elephant Whisperers
How do You Measure a Year?
The Martha Mitchell Effect

Podle dosavadních ohlasů to vypadá, že zřejmě zabodují sloni.


NEJLEPŠÍ KRÁTKOMETRÁŽNÍ ANIMOVANÝ FILM
An Ostrich Told Me the World Is Fake and I Think I Believe It
The Boy, the Mole, the Fox and the Horse
My Year of Dicks
The Flying Sailor
Ice Merchants

První jmenovaný film se skládá ze čtrnácti slov, což je nejvíce v historii udílení. Ovšem když bychom to přepočítali na písmena, tak s padesáti vede The Mysterious Geographic Explorations of Jasper Morello, krátkometrážní animák z roku 2005.


NEJLEPŠÍ KRÁTKOMETRÁŽNÍ HRANÝ FILM
An Irish Goodbye
Nattrikken
The Red Suitcase
Le pupille
Ivalu

Le pupille je snímek, který produkoval Alfonso Cuarón. Tedy známý mexický režisér, který dorovnává rekord Kennetha Branagha, protože se po něm stává druhým člověkem na světě, který si připsal nominaci v sedmi různých kategoriích (v jeho případě Nejlepší film, Nejlepší režie, Nejlepší původní scénář, Nejlepší adaptovaný scénář, Nejlepší kamera, Nejlepší střih a Nejlepší krátkometrážní hraný film). Vskutku úctyhodná záležitost! Podaří si mu díky spolupráci s Alice Rohrwacher zvýšit počet svých sošek na unikátních pět?


Nejvíce nominací (11) si na konto připsala bizarní podívaná nazvaná Všechno, všude, najednou. Rekord Ben Hura, Titaniku a Pána prstenů však nedorovná, neboť i v každé herecké kategorii může vyhrát jen jeden. Aby dva filmy přinesly právě v hereckých kategoriích každý čtveřici nominovaných, se naposledy stalo v roce 1977 díky titulům Julie a Nový začátek. V počtu nominací dále následují Na západní frontě klid a Víly z Inisherinu, kteří mají devět šanci, o jednu více než Elvis. Už od listopadu se čestným Oscarem se pyšní Diane Warren, protože čtrnáct písní, které napsala, se ucházely o cennou sošku, ačkoli žádná nikdy nevyhrála. Zlaté glóby si ovšem hýčká dva. Afroamerická filmařka Euzhan Palcy se ve své tvorbě věnuje v současné době hojně diskutovaným tématům, takže ideální doba obdarovat čestným Oscarem právě ji. Třetím do party je slavný australský režisér Peter Weir, jehož tvorbu snad ani není nutno blíže představovat. Oproti tomu Jean Hersholt Humanitarian Award dostal Michael J. Fox, přičemž v minulosti se recipienty staly další významné osobnosti – Samuel Goldwyn, Gregory Peck, Frank Sinatra, Charlton Heston, Elizabeth Taylor, Oprah Winfrey, Geena Davis či Danny Glover, jenž bude hostem na letošním Comic Conu Prague.

A ještě jednou: nás může těšit hned trojnásobné české zastopení v podobě Lindy Eisenhamerové, Viktora PrášilaViktora Müllera a Kamila Jafara. Mnozí si určitě vzpomenou na předávání v roce 2020, kdy byly ve hře jak Daria Kashcheeva za pod hlavičkou FAMU vyrobenou Dceru, tak Nora Sopková, která se podílela na výpravě Králíčka Jojo. Pro úplnost dodejme, že zatím poslední českou držitelkou Oscara zůstává Markéta Irglová, která byla oceněna čtyři dny před svými dvacetinami! Pouze v jejím případě se v celé dlouhé oscarové historii stalo, že po děkovné řeči Glena Hansarda, se kterým píseň Falling Slowly z filmu Once napsala a zpívala, byla utnuta hudbou a až po komerční přestávce ji moderátor Jon Stewart vyzval, aby mohla svou děkovnou řeč pronést. Dvanáctého března 2023 bude show v Dolby Theatre v Los Angeles celkově potřetí moderovat Jimmy Kimmel. Česká televize by v nočních hodinách opět měla vysílat přímý přenos.

FOTO: Falcon, NBC
(Autor: Tomáš Kordík)
 
 
Přidat na Seznam.cz
Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení