';

Press: Festival skandinávských filmů startuje už 18. ledna

Vydáno dne 14.01.2023 (442 přečtení)
SCANDI 2023 opět představí to nejaktuálnější z filmového severu. 

 


 

Všechno začne v kině Lucerna, kde bude 18. 1. v 18:00 v rámci slavnostního zahájení devátého ročníku promítnuto drama Emigranti za osobní účasti norského režiséra Erika Poppeho, jenž je chválen za svou důkladnou práci s herci, mnohovrstevnaté vyprávění a vizuální řešení, a jehož projekt Utøya, 22. července si našel cestu do českých kin, zatímco Králův nesoulas byl uveden na festivalu Severská filmová zima. Po projekci bude následovat Q&A session, tak jako 19. 1. od 19:00 v kině Edison Filmhub.

Zato norského režiséra Kristoffera Borgliho budou moci diváci potkat online na plátně Edison Filmhubu 21. 1. od 19:00. A to ihned po skončení jeho snímku Je mi ze sebe špatně, který měl premiéru v sekci Un Certain Regard na filmovém festivalu v Cannes. V této černé, satirické komedii Borgli zobrazuje toxický vztah, který rychle eskaluje do děsivých úrovní narcistické sebeprezentace. Satirizuje tak sebeprezentační tendence v současných médiích a impulzivní hledání pozornosti zakořeněné v současné společnosti. Debatu povede filmová historička a publicistka Šárka Gmiterková.

Pozvání na SCANDI 2023 přijala i finská debutantka Hanna Bergholm, autorka hororového filmu Ono. Snímek, který byl uvedený v půlnoční sekci na festivalu Sundance, je portrétem podstaty mateřského instinktu, ve kterém se dvanáctiletá Tinja zoufale snaží zavděčit své matce, posedlé snahou reprezentovat světu obraz dokonalého života. Groteskní a krvežíznivá tvář rodiny se však dere na povrch a vylíhne se z podivného vejce, které Tinja jednoho dne přinese domů a před všemi schová. Bergholm se v žánru hororu již uvedla svým krátkým filmem Puppet Master, který byl uveden na několika mezinárodních festivalech a byl i součástí MOMA - Museum of Modern Art in New York. Debatu s režisérkou se uskuteční 23. 1. v 19:00 v Edison Filmhubu. Ale i další počiny z programu rozhodně budou stát za to, zvláště pak svérázně komediální Bombastický Johan.


VÍCE INFORMACÍ JE K DISPOZICI NA OFICIÁLNÍCH STRÁNKÁCH FESTIVALU
nebo
NA OFICIÁLNÍCH STRÁNKÁCH KINA EDISON FILMHUB
nebo
NA OFICIÁLNÍCH STRÁNKÁCH KINA LUCERNA


FOTO: kinolucerna.cz
(Autor: Tomáš Kordík)
 

Kino

Recenze: Velké nic

Tvůrci komerčně nejúspěšnějšího českého dokumentu všech dob si tentokrát posvítili na koronavirovou... celý článek
 
Přidat na Seznam.cz
Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení