';

Recenze: Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství

Vydáno dne 04.05.2022 (698 přečtení)
Ve čtvrté fázi MCU jsme se dočkali celkově osmadvacátého filmu, ve kterém se … Doctor Strange ocitne v mnohovesmíru šílenství. Při této souvislosti si nelze nepoložit řečnickou otázku: Co až těch fází bude 10 a filmů 50?!?

 


 

Doctor Strange prchal přes prostor, kde se kříží vesmíry, a démon mu byl v patách. Spolu s námi dobře známým superhrdinou běžela neznámá holka. Byla starší než ta, která v nadhodnoceném Loganovi doprovázela titulního borce, a také nebyla tak nechtěně směšná. Navíc ovládá jiný druh schopností. Má totiž moc cestovat mnohovesmírem, kde se dostáváme do různých alternativních realit. Mimochodem, zmínka počinu z x-menovské série vlastně není úplně náhodná, ale o tom se raději přesvědčte sami. Protože Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství patří k tomu nejlepšímu, co tvůrci MCU v čele s Kevinem Feigem za těch 14 roků vyprodukovali!

Režisér Sam Raimi má s marvelovskými postavami zkušenosti. Přestože od první části uteklo už dvacet roků, všichni si jeho trilogii se Spider-Manem pamatujeme. Tentokrát se vlastně vrací ještě o kus dál. Až do doby, kdy děsil se svým Evil Dead. tomto svém nejnovějším projektu vcelku originálně servíruje mix low-budgetových a velkorozpočtových triků, které nemají chybu. Zároveň dokázal uhlídat všechny zrádnosti pramenící nejen z toho přebíhání mezi vesmíry, ale taky z celkové rozmanitosti MCU, který teď už tuplem dospěl do fáze, kdy si můžeme být jistí pouze tím, že žádná jistota neexistuje.

Za současné situace totiž nic nebrání tomu, aby byli znovu osloveni Robert Downey Jr. nebo Chris Evans, jelikož přítomnost Iron Mana či Captaina Ameriky by se kdykoli příště v pohodě obhájila. To znamená, že tvůrci naběhli čertovi na vidle minimálně ze dvou důvodů. Zaprvé, emotivní momenty o to více přestanou fungovat, protože nic nebude definitivní. Pravda, zrovna tenhle důvod se začal drát do popředí už někde s druhým Thorem. Zadruhé, z kamarádského úhlu pohledu by dávalo smysl, že by si Strange přizval na pomoc nějakého kolegu či nějakou kolegyni s týmu Avengers. Jasně, Hawkeye či Ant-Man a Wasp, které nepřímo zmíní, by mu asi příliš nepomohli, ale Hulk, Thor nebo Captain Marvel by bývali mohli.

 


 

S Wandou Maximoff (opět výborná Elizabeth Olsen) se počítat nedá, protože se tady proměnila ve zlou Scarlet Witch, které se zalíbilo, že v jednom z vesmírů má dva malé synky. Její plány tudíž vcelku logicky zahrnují zájem o tu výše uvedenou neznámou holku, která se představí jako America Chavez. Stejně jako tenkrát v lesní chatě, také tentokrát se bude využívatmoci knihy, resp. hned dvou. Jedna je temná a říká se jí Darkhold. Druhá představuje v podstatě její protipól a nese název Grimoir Vishanti. Nicméně Wandiny schopnosti jsou veliké, a tak bude občas záhodno dělat kompromisy. Čarodějnice a další děsivá stvoření se tedy dostanou ke slovu častěji, než by si dětské obecenstvo se zálibovou v Marvelovkách přálo.

Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství je hodně zábavný film, který klidně můžou zařadit mezi nejlepší letošní i ti, kteří jinak tohoto superhrdinu, potažmo jeho představitele Benedicta Cumberbatche, za svého oblíbence zrovna nepovažují. V rámci celé ságy nejvýraznější příklon k hororovému žánru je rozhodně prospěšný, avšak výborné scény představují i ty ryze akční. Třeba hned ta druhá, která mně vzhledem k nepříteli z mořské říše připomněla loňský The Suicide Squad. Když k tomu přičteme vždy sympatickou Rachel McAdams, která se promění z krásky v nesnázích v odvážlivkyni, která chce svou trochou rovněž příspět k vítězství dobra, plus slibnou finální scénu, ke které se vztahuje ta mezi závěrečnými titulky (a spolehlivě navnadí na pokračování, protože bude potvrzeno, že „Doctor Strange se vrátí“), vyjde nám, že se tahle část MCU dostala na úroveň Iron Mana 3, Thora: Ragnarok, Ant-Mana a Wasp a Black Widow, které považuju za ty nejzdařilejší … hned za prvním Iron: Manem.

P.S.: Určitě si počkejte na vpravdě raimiovskou scénu za závěrečnými titulky!

FOTO: Falcon
Hodnocení autora: 9/109/109/109/109/109/109/109/109/109/10
(Autor: Tomáš Kordík)
 

Kino

Recenze: Sibyl

Kvalitně obsazené francouzské drama, jaké rozhodně stojí za zhlédnutí. Ne všem se asi bude líbit,... celý článek

DVD

Recenze: Milý Evane Hansene

Filmová adaptace úspěšného muzikálu z Broadwaye, která svedla dohromady Julianne Moore, Amy Adams, Amandlu... celý článek

Skylink

Hitlerova bitva s médii

O moci médií dnes nikdo nepochybuje. Dokonce se dnes v rámci jejich internetového prostoru mluví o kybernetické válce. celý článek
 
Přidat na Seznam.cz
Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení