Speciál: O dokumentu Joachim Barrande – Ztracená moře

Vydáno dne 21.09.2019 (238 přečtení)
Připadá vám příjmení světoznámého přírodovědce a paleontologa povědomé? 

 


 

Popsal více než 3 500 druhů zkamenělých organismů a proslavil česká naleziště po celém světě. Režisér Pavel Jirásek o něm v Televizním studiu Brno České televize natočil dokument. Snímek s názvem Joachim Barrande – ztracená moře vysílá 24. 9. 2019 v 20:55 program ČT2 ... Ano, v dokumentu se hodně řeší zkameněliny, fosilie a trilobiti, ale rozhodně se nenechte odradit tím, že by šlo o nějakou vědeckou nudu. Osobnost, o které pojednává, vedla v některých ohledech zajímavý život a tvůrci film zpracovali pozoruhodným způsobem, při kterém není prostor na nějakou nudu.

Začínáme slaňováním k nápisu Barrande ve skále nad Strakonickou ulicí. Nejsem si jistý, jestli bylo dobré zmiňovat, že je ze zlata, ale budiš. Dále nebudou chybět rozhovory s odborníky, několik užitečných informací týkajících se paleontologie, a samozřejmě střípky z počínání francouzského badatele, jehož osud zavál až na naše území. Vlastně ani nepřekvapí, že ani tehdy mu Češi úspěchy nepřáli – brali ho spíše jako vetřelce, který měl navíc prostředky k tomu zainvestovat pořádný balík. Jeho nadšení pro věc bylo však nekonečné a nezdolné, takže ta závist úplně nepřekvapuje.

Tvůrci přistupují k tomuto svému dílu vlastně se stejným entusiasmem a dalo by se napsat i precizností, jako sám Barrande. Vezmou nás na místa nejen v okolí Berouna, kde se potuloval, a zároveň podnikneme několikrát výpravu do 19 století. Na tenhle dokument jsem vyrazil především proto, že po Joachimu Barrandem se jmenují nejen skály a most, ale také celá jedna pražská čtvrť, od 30. let 20. století proslulá filmovými ateliéry! A o tom nepadne ani slovo. Na druhou stranu jsem si uvědomil, že vzhled mimozemských entit v bijácích typu Věc (Počátek) nebo Fakulta musel být inspirován pravěkými tvory. Takže tenhle dvaapadesát minut dlouhý projekt stál za zhlédnutí!

FOTO: ceskatelevize.cz
(Autor: Tomáš Kordík)
 

Skylink

Fantazie a Nicota

Školákům z 90. let se pohádková fantasy Nekonečný příběh nesmazatelně zapsala do paměti. Byl to vlastně takový „porevoluční Harry Potter”, navíc se slavnou... celý článek
 
Přidat na Seznam.cz
Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení

Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.

Load: 0.058/0.032
Partneři:
Hyperreality.cz | Hyperslevy.cz | Hyperinzerce.cz | Bleskove.cz | IQport.cz