Speciál: Chystané dokumenty a publicistické pořady v České televizi

Vydáno dne 03.08.2019 (210 přečtení)
Podzim zavede diváky do zahraničí i do historie. 
Dokument je pro Českou televizi zásadní žánr. V posledních letech se navíc dynamicky rozvíjí a oslovuje nové tvůrce i nové diváky. Jen za loňský rok jsme do vysílání připravili přes dvanáct set dokumentárních filmů nebo cyklů a na řadě projektů, například na filmu o Tomáši Baťovi nebo Jiřím Trnkovi, spolupracujeme se zahraničními koproducenty. Nová série filmů, které nabídneme divákům na podzim, ukazuje, že Česká televize je stále nejvýznamnějším partnerem českých dokumentaristů. Vedle společensky, historicky nebo cestopisně zaměřených snímků pak pro konec tohoto roku připravujeme i sérii dokumentárních pořadů k třicátému výročí sametové revoluce,“ říká generální ředitel České televize Petr Dvořák.

Nadcházející sezónu představí Česká televize pokračování oblíbených pořadů jako Herbář, Bedekr nebo Co naše babičky uměly a na co jsme my zapomněli. Vedle televizních premiér nových Manželských etud a „trabantích" eskapád Dana Přibáně připomene také výročí Sametové revoluce nebo historické osobnosti včetně Edvarda Beneše. Do kin zamíří dokument Jiří Suchý – Lehce s životem se prát, oceněný na festivalu v Karlových Varech, nebo snímek Terezy Brdečkové a Joëla Fargese věnovaný jednomu z nejvýraznějších umělců minulého století Jiřímu Trnkovi.

 


 

Výročí listopadových událostí Česká televize připomene například dvoudílným dokumentem Třicet svobodných: „Snažíme se analyzovat těch třicet svobodných let a hledat mimo jiné odpověď na to, proč ve společnosti panuje značné napětí a nespokojenost. Ještě nikdy v historii se přitom Češi neměli lépe než nyní. Rozdělená společnost ale není českou specialitou, stejným problémům čelí mnoho demokratických zemí. I to je tedy demokracie a svoboda. Náš dokument by měl dokázat, nebo aspoň naznačit, že k tak velké skepsi nemají Češi důvod,“ říká autor námětu a dramaturg Josef Albrecht. Jako mluvčí v něm vystoupí například Marta Kubišová, Michal Kocáb nebo generál Petr Pavel.


Svoboda cestovat

Svobodu symbolizují i otevřené hranice, díky kterým mohou lidé objevovat svět. Mimo jiné díky cestovatelským dokumentům, které inspirují, ale také pomáhají překonávat daleké vzdálenosti a nedostatek času. Za hranice tento podzim diváky dostanou nové díly Bedekru zaměřené na oblast Beneluxu, cyklus Kiwiland představující Nový Zéland pohledem redaktorky Karolíny Kočí nebo seriál Trabantem z Indie až domů, který několikaleté putování čadících žlutých symbolů NDR uzavře.

Společně s doktorem Zdeňkem Susou a zpěvákem Matějem Ruppertem se milovníci piva vydají po chmelových stopách celého Česka: „Jsem vášnivý pijan a pivo mám hrozně rád. Nikdy jsem si ale neuvědomil, že pivo bylo u všeho, všech důležitých okamžiků. Proto jsem rád, že jsem nezůstal jen pouhým konzumentem zlatavého moku, ale že se taky něco dozvím,“ říká jeden z moderátorů Pivního putování Matěj Ruppert.


Historické dokumenty i portréty legend

Česká televize podporuje dlouhodobě tvůrce, kteří přinášejí neotřelý pohled na historii. Pod drobnohledem Petera Kerekese tentokrát skončil Tomáš Baťa. Bratři Cabani se zase zaměřili na Marii Terezii, byť máme už tento hraný seriál. Jak říká jeden z režisérů Michal Caban: „Snažili jsme se na téma podívat vlastníma očima, a proto podtitul dokumentu zní ‚Jak ji vidí Cabani‘. Naším přáním bylo znát co nejvíce názorů. Díky dramaturgii České televize se podařilo oslovit více než deset historiků z Čech a Moravy.

V hledáčku filmařů se objevuje i zajímavý portrét československého státníka Edvarda Beneše, francouzského paleontologa Joachima Barrandeho nebo zpěváka a skladatele Jiřího Suchého.  Snímek Olgy Sommerové o legendě Semaforu zamíří v září do kin: „Mým cílem bylo vytvořit film o životní cestě muže, který kromě toho, že svoje nadání zasvětil divadelní a písňové tvorbě, žil také svůj osobní a občanský život. Chci ho představit nejenom jako komika, ale i jako člověka, který se musel poprat s nepřízní režimu i osudu.

Olga Špátová, dcera Olgy Sommerové, dokončila dokument Jednou skautem, navždy skautem. Do výsledku se odrazila i autorčina osobní zkušenost se spolkem, který v současnosti čítá víc než šedesát tisíc členů. „Ráda bych snímkem upozornila na ty, kteří v této moderní době hledají štěstí v pomoci druhým a v upřímném přátelství. V naší společnosti, která se ocitá v krizi hodnot, jsou skautské ideály, čest a pravda, důležitější, než kdy dřív,“ říká režisérka. Dokument Půlstoletí SOS vesniček pak shrne práci sdružení, kterou započala v Karlových Varech - Doubí.


DOPORUČUJEME

Bedekr VIJitka Ježková a Martin Písařík představí zajímavosti Beneluxu
Stejně jako předchozí řady i tato šestá série má ambice zobrazit formou zábavného cestopisu významné destinace zemí Beneluxu tak, aby diváci měli dostatek informací o kulturním dědictví a přírodním bohatství této oblasti, která teprve čeká na to, až ji turisté objeví. Tematický okruh by měl přiblížit místa, která jsou proslulá výrobou čokolády, květinovými burzami, slavnými galeriemi. „Půjdeme samozřejmě i po české stopě. Současně poskytneme cestovatelům i užitečné rady a tipy na to, jak v dané lokalitě trávit čas co nejefektivněji,“ říká dramaturgyně Michaela Fialová. Moderátory budou tentokrát Martin Písařík a Jitka Ježková. V první a poslední díl z Amsterdamu a z Brug budou uvádět společně, v těch dalších deseti bude vždy jeden z nich přímo na místě a druhý bude dění komentovat hlasem mimo obraz. A jaký byl největší zážitek Jitky Ježkové? „První natáčecí den, když jsme přijeli, tak místo hotelu jsme bydleli celý štáb na lodi, což byl takový hezký stmelovací zážitek. Na lodi jsme v Holandsku vůbec strávili hodně času, když jsme projížděli krajinou od Ultrechtu směrem k Amsterdamu. To byl můj největší zážitek. Na lodi se v Beneluxu navíc nesmí pít pivo. Kromě Králova dne v Holandsku. Ten den tam můžou všichni chlastat a je to vidět. (smích) A také si mi líbil Gent. To je krásné město.

Manželské etudy: Nová generace – První kroky po přebrané štafetě skvěle rozběhnutého závodu s historií
Režie pokračování úspěšné dokumentární série s názvem Manželské etudy: Nová generace se ujala Hana Třeštíková, která tak přebírá štafetu po své matce Heleně. Časosběrnou metodou odkrývá podobu partnerského soužití v 21. století. Hana Třeštíková, jinak také producentka filmů Šmejdi, Občan K., Zkáza krásou nebo Bratříček Karel, po sedm let natáčela soukromá dramata Mirky a Kuby. Zachytila příběh jejich vztahu od svatby, narození syna a stěhování za město, až po krize a konflikty, které půjde jen těžko překonat. Sedm let života mladých manželů Mirky a Kuby v mnohém odráží současné vztahy – na řadu přicházejí otázky rodičovské zodpovědnosti, dominantní role ve vztahu, nestálost. Snímek Manželské etudy: Nová generace přináší autentický pohled na sny a překážky, se kterými se potýká současná mladá generace. Zásadní rozdíly mezi začátkem původních etud a dneškem potvrzuje i Helena Třeštíková: „V osmdesátých letech se mladí brali kvůli ekonomickému tlaku, byla to šance na byt. Dnes to zkoušejí nanečisto, jsou váhavější a volí soužití na hromádce. A potkávají se nyní s dost odlišnými, avšak často fatálními problémy.“ Původní Manželské etudy natáčela Helena Třeštíková od roku 1980. Tehdy si náhodně vybrala několik manželských párů, které sledovala od momentu jejich svatby po dobu šesti let. Cyklus byl poprvé odvysílán v televizi v roce 1987. Na přelomu století vznikly ještě Manželské etudy po 20 letech a nejnověji také Manželské etudy po 35 letech, mapující původní manželské páry. Nová generace etud se zaměřuje na nové aktéry a podobu mladých vztahů v dramaticky se měnící době.

 


 


ZE ZAHRANIČNÍCH DOKUMENTŮ

Tajemství nacistů – Detailní pohled na mechanismy získání moci
Nový pohled na druhou světovou válku odhalující bizarní prostředky, kterými se nacisté snažili ovládnout svět. Od temné pravdy o árijském mýtu po Hitlerovy mesiášské komplexy, snahy o ovládnutí vesmíru a zneužívání drog nejen na frontě.

Ženy Třetí říše – Mnoho žen propadlo nacistické ideologii
Více než třináct milionů německých žen spolupracovalo s nacistickou stranou NSDAP. I matky, které rodily děti, přispívaly do německé válečné mašinérie, pracovaly v továrnách nebo dobrovolně sloužily jako dozorkyně v táborech smrti. Dokument mění tradiční pohled na tyto ženy. Byly loajální, ideově zapálené, ambiciózní a fanatické, staly se nedílnou součástí režimu. Pomocí historické a psychologické analýzy se tvůrci pokusili lépe porozumět jejich radikalizaci, a tak odhalili do značné míry dosud neznámý rozměr nacistického systému.

Hledání Kleopatry – Mytická egyptská královna v novém dokumentu
Skupina vědců se vydává po stopách Kleopatry. Stačí zmínit její jméno a každému se vybaví osud Egypta, okolnosti její smrti i to, že místo jejího posledního odpočinku je stále neznámé. Vědci se tedy snaží poodhalit tajemství její smrti a rozluštit hádanku její ztracené hrobky. Osud královny Kleopatry, mocné a svůdné ženy, zůstává jedním z velkých tajemství historie Egypta.

FOTO: ceskatelevize.cz
(Autor: Tomáš Kordík)
 

DVD

Recenze: Hell Fest: Park hrůzy

I slasher je subžánr, na který se dá koukat v kteroukoli roční dobu. Tenhle navíc produkovala Gale Anne Hurd, bývalá... celý článek

Skylink

Gordon Ramsay: Do neznáma

Světoznámý kuchař a držitel Michelinských hvězd, Gordon Ramsay, na své gastronomické výpravě naservíruje pořádnou, dobře propečenou porci dobrodružstv... celý článek
 
Přidat na Seznam.cz
Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení

Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.

Load: 0.056/0.031
Partneři:
Hyperreality.cz | Hyperslevy.cz | Hyperinzerce.cz | Bleskove.cz | IQport.cz | MODEMI.cz - vyhledávač módy