Recenze: Zrodila se hvězda

Vydáno dne 15.10.2018 (2167 přečtení)
Jeden z nejlepších filmů roku! 

 


 

Oblíbená hudební hvězda Jackson Maine pravidelně vyprodává svoje koncerty. Navenek to vypadá, že je úplně v pohodě, jenže ve skutečnosti chlastá a pere se s vnitřními démony, což u muzikantů už trochu zavání klišé!!! Jednou v noci zaleze do pochybného baru, kde ji potká. Jmenuje se Ally a pracuje jako obyčejná servírka, přičemž její šéf ji pořád peskuje. Svým pěveckým vystoupením i vzhledem „Jacka“ uhrane a po pěkné rozpravě na parkovišti jí nabídne, aby ho doprovázela na turné. Netrvá dlouho a oba se do sebe zamilují. Jenže když jeden chlastá a druhou chce pod svá křídla – byť pouze profesně – přetáhnout vlivný hudební producent, může se příběh velké lásky vyvinout opravdu jakkoliv.

Příliš se nechce věřit tomu, že Bradley Cooper tímto počinem debutuje (ačkoliv faktem zůstává, že se během herecké kariéry mohl učit od skutečných kapacit), protože Zrodila se hvězda představuje režijně velice vyzrálé dílko se smyslem pro téměř každičký detail. Je na něm znát velká režisérova soustředěnost a velký cit pro vyprávění příběhu. Zatím jsem neviděl kupříkladu stejnojmennou verziBarbrou Streisand a Krisem Kristoffersonem, takže těžko srovnávat, nicméně Cooperův film zároveň vypovídá ledacos o současné době, tedy nejen co se týče hudební branže. Rozhodně má předpoklady k tomu stát se (z jistého úhlu pohledu i nadčasovou) klasikou.

Coby režisér vypráví Cooper lineárně a oldschoolově, víceméně bez snah o výrazné inovace. To je samozřejmě taky přístup, který může fungovat a tady funguje. Chlastající zpěvák sice není originální postava, nicméně Bradley Cooper jej dokázal zahrát tak, že nám nebude hlostejný. Když nechlastá, je v pohodě. Ale za své jednání pod vlivem si vlastně může sám. Určitě ho do alkoholu nikdo nenutil. Jistě, život muzikanta, jenž zná pouze hotely a pódia, se může stát fádním a unavujícím, ale pití alkoholu a baštění prášků představuje pro mě osobně ukázku malé psychické odolnosti. Na ty schůzky AA se měl rozhodně dostavit už dříve, když už nebyl schopný se kvůli Ally změnit a přestat chlastat.

Ally zaujme mnohem více. Koncept postavy „obyčejná holka, která ke slávě příšla“ patří mezi ty, co se jen tak neomrzí. Lady Gaga (poměrně dost připomínající Markétu Irglovou), která se doposud objevila prakticky jenom v menších roličkách ve filmech Roberta Rodrigueze Machete zabíjí a Sin City: Ženská, pro kterou bych vraždil, předvádí ve Zrodila se hvězda výkon překvapivě hodný oscarové nominace! Bez jakékoliv ironie! A nesouvisí to s tím, že těch skutečně dobrých rolí bývá pro herečky téměř každý rok docela málo. Samozřejmě se však nutně nabízí otázka, nakolik ztvárňuje sebe samotnou a nakolik se scenáristé, tedy Bradley Cooper, pod Forrestem Gumpem podepsaný Eric Roth a Will Fetters (Talisman), inspirovali přímo její biografií.

Není to Jackson Maine, nýbrž Ally, kdo představuje ve Zrodila se hvězda hlavní postavu. Její představitelka zvládá vyjadřovat emoce ve všech polohách – vypořádání se s nedůvěrou otce, což naštěstí nezavání nadbytečným sentimentem, na rozdíl od některých momentů ve vztahu Jacka s jeho nevlastním bratrem-manažerem (Sam Elliott). Silný je moment, kdy se poprvé odhodlá vyjít na pódium, aby si zazpívala s Jackem před tolika lidmi. Zapomenout nelze ani na incident při cenách Grammy a pochopitelně hádku v koupelně, po které se dokonce asi tak na sekundu ukáže zcela nahá.

Kdyby to Lady Gaga nevyšlo v herecké kategorii, tak jako při Zlatých glóbech za American Horror Story, nepochybně bude mít velikánkou šanci za Nejlepší píseň, jelikož Shallows, u níž jest spoluautorkou textu, zní v hlavě ještě dlouho, dlouho po skončení filmu. Také další skladby jako Maybe It’s time, I’ll Never Love Again či Black Eyes (eventuálně slavná Pretty Woman) si jistě mnozí rádi poslechnou vícekrát. A vůbec nevadí, že kolikrát neposouvají děj. Spíše odrážejí rozpoložení postav, kterým ovšem v tomto případě budeme rádi naslouchat.

Zrodila se hvězda
není muzikál, ale hudební film. A jako takový nabízí myšlenku (i s ohledem na tu Markétu Irglovou), že takhle býval mohl dopadnout Once, kdyby měli tvůrci k dispozici asi tak 260krát vyšší rozpočet. Film rozhodně zaujme i po vizuální stránce, což je zásluha Matthewa Libatiquea, jenž tímto projektem a Venomem konečně začíná přesvědčovat o svých kvalitách. Zrodila se hvězda určitě stojí za zhlédnutí, i když preferujete třeba heavy metal a i když Bradley Cooper nepatří k vašim oblíbencům. Jedná se o poctivě natočený a odvyprávěný příběh, který navíc ukazuje, že bez těch extravagantních kostýmů a přehnaného líčení je Stefani Joanne Angelina Germanotta, jež v showbyznysu vystupuje pod jménem Lady Gaga, vlastně hezká holka.

FOTO: Warner Bros.
Hodnocení autora: 9/109/109/109/109/109/109/109/109/109/10
(Autor: Tomáš Kordík)
 

Kino

Recenze: Iron Sky: The Coming Race

Pokračování kultovního bijáku po uvedení v rámci projektu Future Gate sice nakonec u nás nezamíří... celý článek

DVD

Recenze: Annabelle 2

Ještě předtím, než se dostane do kin trojka, se podíváme, jak to se zlonosnou panenkou vlastně tenkrát začalo? ... celý článek

Skylink

Robin Hood: Král zbojníků

Bohatým brát a chudým dávat! To bylo heslo snad všech zbojníků, a tak není divu, že se podobně choval také nejslavnější z nich – Robin Hood. celý článek
 
Přidat na Seznam.cz
Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení

Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.

Load: 0.071/0.038
Partneři:
MODEMI.cz - vyhledávač módy | hotel pro psy