NOVĚ můžete filtrovat filmy a seriály také dle streamovacích služeb

Press: Severský filmový podzim 2021

Vydáno dne 09.11.2021 (413 přečtení)
Po roční odmlce uspořádá Severský filmový klub v listopadu a prosinci jedenáctou tradiční přehlídku kinematografie severských a pobaltských zemí. Pražská část proběhne v kinech Lucerna a Evald.

 


foto z filmu Jak jsem se stal komikem

 

Festival přinese do českých a moravských kin atraktivní nabídku snímků ze Švédska, Norska, Finska, Dánska, Islandu a Litvy. Slavnostní zahájení festivalu proběhne ve čtvrtek 11. 11. 2021 v 18:30 v pražském kině Lucerna. Bude spojeno s projekcí švédského dramatu Jak jsem se stal komikem. Citlivý snímek talentované Rojdy Sekerköz (Mladá modrá krev, Nepřestávej snít) byl natočen na motivy oblíbené knihy Jonase Gardella. Populární stand-up komik Juha dostává nabídku vystoupit ve svém rodném městě, což vyvolá vzpomínky na školní léta a dávná přátelství, první lásku, ale také na velkou křivdu, kterou se roky snažil vytěsnit z mysli. Premiéra filmu proběhla na Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu 2019.

Ve švédské komedii Můj táta Marianne budeme svědky proměny evangelického kněze, který se rozhodne stát tím, kým doopravdy je, tj. ženou Marianne, jejíž existenci roky skrýval i před vlastními dětmi. Režijní debut švédské herečky s českými kořeny Tuvy Novotny Tady byla Britt-Marie hlavní hrdinku zavede do malého švédského městečka u hlavní silnice, kde na ni čeká v šedesáti třech letech druhá šance. Má možnost stát se trenérkou místního dorosteneckého fotbalového týmu, i když fotbal ze srdce nesnáší. Snímek je natočený podle oblíbené knihy Frederika Backmana (Muž jménem Ove, Medvědín).

 


foto z filmu Děti
 

Chybět nebude ani vítězný film Febiofestu Charter – drama o matce, která hledá cestu ke svým dětem. V komediálním dramatu Utíkej, Uje, utíkej! musí hlavní hrdina čelit nečekané vážné nemoci. Film vypráví skutečný příběh švédského hudebníka Ujeho Brandelia, který se sám zhostil hlavní role pod režijním vedením debutujícího Henrika Schyfferta. Norsko bude zastoupeno dvěma snímky ze školního prostředí. Na střední škole na malém městě se odehrává Psychobitch o nečekaném vztahu premianta třídy a děvčete, které vždy chtělo být outsiderem. Příběh dramatu Děti ukazuje základní školu, kde se žáci, učitelé i rodiče musí vyrovnat s následky tragického úmrtí jednoho z žáků.

Pozornosti diváka by neměly uniknout dva norské dokumenty. Královna mizející říše zachycuje putování samice ledního medvěda a jejích mláďat v cestě za přežitím na Špicberkách, zatímco její domov stále taje. Pánský klub je příběh o mužském pěveckém sboru, pro něž je přátelství a zpěv nade vše. Navzdory těžkému onemocnění sbormistra nepolevují v přípravách na své největší vystoupení. Mají totiž být předkapelou legendárních Black Sabbath. Litvu pak reprezentuje režijní prvotina Tomase Smulkise nazvaná Lidé, které známe. Je o hledání cest ke svobodě v neustále se měnící společnosti na pozadí horkých letních dní Vilniusu. Festival se dlouhodobě snaží vyjít vstříc i divákům se sluchovým znevýhodněním. Všechny filmy jsou proto opatřeny barevně upravenými titulky.


VÍCE INFORMACÍ JE K DISPOZICI NA OFICIÁLNÍCH STRÁNKÁCH FESTIVALU

NEBO NA OFICIÁLNÍCH STRÁNKÁCH KINA LUCERNA


FOTO: sfklub.cz, Svensk Filmdatabas, Motlys
(Autor: Tomáš Kordík)
 

DVD

Recenze: Mortal Kombat (2021)

Film, který se opět inspiruje kultovní videohrou (která se inspirovala Velkými nesnázemi v Malé Číně... celý článek

Skylink

Hitlerova bitva s médii

O moci médií dnes nikdo nepochybuje. Dokonce se dnes v rámci jejich internetového prostoru mluví o kybernetické válce. celý článek

TV

Recenze: Asakusa Kid

Vynikající japonský režisér Takeshi Kitano oslavil 18. ledna pětasedmdesátiny. A na Netflixu je k dispozici tenhle... celý článek
 
Přidat na Seznam.cz
Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení