reklama
 

Recenze: Hora mezi námi

Vydáno dne 07.10.2017 (1898 přečtení)
Takhle to dopadá, když vás materiály připravují na survival thriller a dostanete romantické drama. 
Alex Martinová je fotoreportérka, která se potřebuje dostat z bodu A do bodu B kvůli své vlastní svatbě. Ben Bass má taky dobrý důvod k tomu, proč rychle potřebuje vyměnit Idaho za New York. Situace se však pro oba vinou okolností (nebo možná osudu) zkomplikuje a ji napadne, že bude s tím neznámým člověkem sdílet malé letadélko, jehož pilot s sebou vezme svého psa. Někde nad Utahem ale starého pána, který za přelet vyinkasoval 800 dolarů, klepne pepka. Drsné přistání Alex, Ben a pes přežijí. Ona má zřejmě zlomenou nohu, on zase rozbitá žebra. No, a protože v oblasti není signál, vypadá to, že nikoliv tohle, ale tohle bude pravý prodloužený víkend.

V roce 1972 spadlo v Andách letadlo s uruguayským ragbyovým týmem.  Účastníci letu museli dlouho čekat, protože se dopustili několika chyb, a byli tedy přinuceni dělat věci, jaké by za normálních podmínek nedělali (resp. určitě to platí pro většinu z nich). Jasně, film Přežít sice na rozdíl od Hory mezi námi vzniknul podle skutečné události, ale přesto se nevyhnou srovnávání, neboť jsou v ledasčem podobné, a přece rozdílné. V první řadě se asi shodneme, že když spadneme s letadlem do extrémních podmínek s osobou, kterou jsme poprvé v životě potkali cca před dvěma hodinami (třebaže je opačného pohlaví), nebudeme s ní mermomocí chtít řešit vztahové věci, třebaže nám je sympatická!

Klíčová scéna havárie není ani v jednom počinu natočena zrovna nejoptimálněji, leč tento Marshallův na body přeci jen vítězí. V Hoře mezi námi je to klasika – vidíme pouze začátek, a pak následuje střih do černé. V obou bijácích se zajímavě řeší to dilema, jestli počkat na záchranu nebo se zachránit sám, i když cesta do civilizace bude nepochybně dlouhá a strastiplná, což platí zvláště pro nehostinné jihoamerické pohoří. V potaz je samozřejmě třeba brát i zásoby jídla (pití tolik ne, když se v okolí válí plno sněhu) a ideální by bylo co nejdříve se vyšplhat na nejbližší kopec a zhodnotit situaci. Alex a Ben jsou naštěstí alespoň natolik chytří, že když jim je zima, rozdělají si oheň.  

A protože jde o romantiku, čili cílovou skupinou budou především divačky (ve věku Kate Winslet), žádnou z postav ani nenapadne, že by v případě velkého hladu mohli sníst pilota či psa. Naštěstí jim bodrý scenárista přihraje zbloudilou pumu. A obecně se jim oproti survival dramatům stane málo dramatických, ba až fatálních věcí. Podklouznutí nahoře na hoře a pád do ticha do vody pod ledem představují z tohoto pohledu všehovšudy všechno (scenárista navíc i tady přihrává). Jo, ještě je tu past, což by byla první věc, na co bych si dal pozor, když bych spatřil tu chatu, kterou by klidně mohla obývat Mama nebo Jason Voorhees nebo Jeremiah Johnson (v tom nejlepším případě). Nikdo v uvedených tří v ní ale nebydlí, tudíž se jedná o ideální místo, kde zase pořešit vztahy a eventuálně započít jeden nový. Nebo že by se snad jen využil ten nejjednodušší způsob, jak uvolnit napětí?

Tady se definitivně láme chleba a prohlášení, že Hora mezi námi je „napínavý a dojemný příběh, který zkoumá, jak jsou dva cizí lidé s odlišnými osobnostmi schopni se pod extrémním tlakem dohodnout a přizpůsobit se jeden druhému, a který nám připomíná, abychom nikdy neztráceli naději a vždy žili v přítomnosti,“ se jeví býti hodně sofistikovaným žertíkem. A k tomu ještě Kate Winslet škádlila kamaráda Leonarda DiCapria, že natáčení Hory mezi námi bylo fyzicky určitě náročnější než REVENANT Zmrtvýchvstání …  A taky Titanic, protože velká nadmořská výška je pro ni problematičtější, než studená voda.

Zmíněná herečka ráda hraje odvážné, soběstačné ženy, které nejsou pohou ozdobou či doplňkem pro mužské protějšky. Alex Martinová se o sebe taky dokáže postarat sama, i když ji pochopitelně těší Benův zájem. Idris Elba ztvárňuje snad úplně poprvé takhle významnou roli v romantickém bijáku, takže mnohým asi potrvá, než tento fakt i herce přijmou. Někomu se to možná nepodaří za celý film (není se ale co divit, že tu nabídku přijal – vždyť komu by se nelíbilo tulit se ke Kate Winslet?). V neposlední řadě taky nelze nezmínit tu skutečnost, že on je černoch a ona je běloška. Někteří – i když tohle se týká spíše amerického publika – to budou kvitovat s nadšením, že Hollywood dále zdárně stírá rasové rozdíly, pro jiné to bude naopak jen další důvod toho, proč tvrdit, že tenhle snímek prostě nefunguje. Ačkoliv lokace jsou parádní, to jo.

Hora mezi námi
se tak trochu rovná Šesti dnům, sedmi nocím, akorát s tím rozdílem, že se odehrává v zimě a ne na ostrově, paralelně nesledujeme, kterak se Alexin nastávající zaplétá s jinou kočkou, a počinHarrisonem Fordem a Anne Heche se prezentuje jako komedie a doopravdy komedií je. Říká se, že když s někým prožijete nějakou výjimečnou, nevšední a životu nebezpečnou situaci, často vás to nějakým způsobem navždy stmelí, i kdybyste se předtím vůbec neznali, a ledacos už potom nebude jako dřív. V závěru se tedy opět vrátíme mezi lidi a sledujeme, jak prožitá událost oběma protagonisty kroutí. Snaha o osudovost se však bohužel kvůli tomu, co (ne)zažili, míjí učinkem. Hora mezi námi tedy ve finále není tak koukatelná jako Vesmír mezi námi. A to se ještě v dohledné době podíváme na Světlo mezi oceány.

FOTO: CinemArt 
Hodnocení autora: 5/105/105/105/105/105/105/105/105/105/10
(Autor: Tomáš Kordík)
 

Skylink

Soutěžte s Viasat History a novým seriálem Poslední váleční králové Evropy

Viasat History nabízí moderní pohled na historii v novém pojetí: kvalitně podložené pořady v inteligentním podání nejcharismatičtějších historiků, které... celý článek
Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení

Copyright © 2003-2018, Filmová databáze s.r.o. (FDb.cz). Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.

Load: 0.057/0.027
Partneři:
hotel pro psy