Recenze: Sázka na nejistotu

Vydáno dne 07.01.2016 (1300 přečtení)
Ten na čtyři Zlaté glóby nominovaný film. 
O čem vypráví? Zapeklitá otázka. Ve zkratce o nedokonalém systému udělování hypoték, který vlastně pomohl spustit nejprve americkou, a poté světovou ekonomickou krizi v roce 2008. Všechno ale začalo o 3 roky dříve, když Michael Burry – metalový fanda se skleněným okem a poněkud výstřednějším jednáním, přišel se zdánlivě naprosto stupidním nápadem, jemuž se vysmáli a bez obav na něj přistoupili lidé na vysokých postech ve velkých bankách. Tedy ti, kteří by snad měli ve svém oboru patřit k nejchytřejším, ne?!? Jenže se ukázalo, že on a ještě tři další (víceméně nezávisleji na sobě) měli ve svých výpočtech pravdu!

Film Sázka na nejistotu je asi v první řadě určen businessmanům, byť se dá směle tvrdit, že je neukazuje zrovna v sympatickém světle. V podstatě jsou zobrazováni jako arogantní, sebestřední namyšlenci, které zajímají jen prachy a kteří zlehčují věci, na kterých doopravdy záleží. Pracovat v tomto oboru tedy rozhodně lákavě nevypadá. Pravda, najdou se tu i výjimky, ačkoliv jde vlastně o ty, kteří z toho všeho vyvázli nejlépe. Řeč je kupříkladu o postavě, kterou ztvárňuje Ryan Gosling a která prostřednictvím kamery komunikuje s námi, diváky. Takový nápad jsme už přece taky mohli vidět jinde.

Že by nám ale něco skutečně smysluplného sdělila, to rozhodně ne. V Sázce na nejistotu se to totiž jen hemží odbornými termíny a teoriemi, přičemž všechny postavy mluví dvakrát rychleji než Jesse Eisenberg! To úplně nejzákladnější nám má vysvětlit Margot Robbie. Jenže soustřeďte se na to, co říká, když leží ve vaně se sklenicí šampaňského. Jasná kandidátka na cameo roku, to nepochybně. Takový vtípek je milý i z toho důvodu, že obsazení je jinak de facto především mužskou záležitostí.

Dojde i na další drobné vtípky – některé jsou z oboru, jiné jsou spíše cyničtějšího původu. Jenže prostě nefungují tolik, jako podobně laděné v Perfektním dni. Tyhle dva bijáky se ale jinak pochopitelně nedají srovnávat. I proto, že v tom, který měl premiéru v poslední den minulého roku, jsme úplně všemu bez problému rozuměli. Avšak pozor! Sázka na nejistotu patří k těm filmům, které si do jisté míry vystačí s tím, že víme, že tomu všemu dokonale rozumí postavy, které v něm uvidíme. Díky hercům – především tedy Stevu Carellovi a Christianu Baleovi – se jistě nejedná o vyloženě promarněných 130 minut (i když stopáž určitě mohla být tak o třicet kratší).

Sázka na nejistotu však zároveň asi nepatří k těm počinům, ze kterých bychom se jakožto „obyčejní smrtelníci“ něčemu užitečnému přiučili, nebo díky kterým bychom si udělali ucelený obrázek o této konkrétní události, která se těmi necelými osmi lety dotkla prakticky každého z nás. Z tohoto pohledu lze určitě více doporučit na Oscara nominovaný Margin Call (k dostání levně na DVD), který je mnohem srozumitelnější a který neobsahuje tak iritující střih v přechodových pasážích a roztěkanější kameru ve scénách, kde to vůbec není potřeba.

FOTO: CinemArt
Hodnocení autora: 6/106/106/106/106/106/106/106/106/106/10
(Autor: Tomáš Kordík)
 

Kino

Recenze: Beautiful Boy

Další z filmů, které potvrzují slova pana Mackeyho o tom, že „drogy jsou špatné, áno.&ldqu... celý článek

DVD

Recenze: Duchové Marsu

Pro samotného Johna Carpentera v jistém smyslu zlomový film. Znovu do něj vložil spoustu energie, avšak nepřišli... celý článek

Skylink

Lego Friends: Kámošky napořád

Která malá holka nesní o tom, že se stane slavnou umělkyní, třeba baletkou nebo zpěvačkou? Hrdinky Lego Friends: Kámošky napořád by o tom mohly vypráv... celý článek
 
Přidat na Seznam.cz
Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení

Copyright © 2003-2019, Filmová databáze s.r.o. (FDb.cz). Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.

Load: 0.065/0.039
Partneři:
hotel pro psy