Vážení uživatelé, Seznam DVD je dočasně nedostupný. Na odstranění chyb se pracuje. Děkujeme za pochopení.
Vážení uživatelé, pokud jste si žádali o obnovu hesla v době 12/2020 - 2/2021 je nutné znovu požádat o zaslání hesla. Děkujeme za pochopení.
 
NOVĚ můžete filtrovat filmy a seriály také dle streamovacích služeb

Recenze: Žraločí tornádo 3

Vydáno dne 23.07.2015 (5250 přečtení)
Tentokráte ve vesmíru.
Tedy, jenom částečně, ale i tak to stojí za to! Asi vám bude divné, že tam žraloci mohou přežít, čímž do jisté míry připomenou Vetřelce, nicméně tato skutečnost jest odůvodněna způsobem tak dokonalým, že ani dokonalejší být nemůže! Začínáme však normálně na pevné zemi, konkrétně v hlavním městě USA. Ve Washingtonu, D.C. nachází se několik cenných památek a budov. Kroky Fina Sheparda, jedinečného hrdiny předchozích dvou žraločích dobrodružství, nás přitom nezavedou nikam jinam, než do čísla popisného 1600 na Pennsylvania Avenue, což je pochopitelně adresa, na které najdete Bílý dům. Fin tu právě z rukou prezidenta Spojených států amerických přebere medaili z nejvýznamnějších, a také unikátní (a funkční) Zlatou pilu, která se určitě bude hodit ;-) . Jenže hned poté znovu začnou z nebe padat žraloci, přičemž vrtochy počasí způsobí, že v ohrožení se neocitnou obyvatelé jednoho města, nýbrž de facto celého východního pobřeží, včetně Orlanda na Floridě, kde se právě v zábavním parku nacházejí další členové Finovy rodiny!

Jak bylo naznačeno, na první várku žraločí akce nemusíme čekat nijak dlouho – pouhých osm minut. A rozhodně se při ní nebudeme nudit, neboť dojde ke znesvěcování důležitých osobností amerických dějin (současný prezident se ovšem útočícími parybami nenechá zaskočit), hlavní hrdina stylově předvede, že je opravdu hrdina každým coulem, a spojení White House Down tu platí stokrát více, než tomu bylo v případě stejnojmenného bijáku Rolanda Emmericha, jenž by se – třebaže to tak na první pohled možná nevypadá – mohl na Sharknadu 3:Oh Hell No!, jak zní oficiální název filmu, ledasčemu přiučit.

V první řadě tomu, že jeho ryze katastrofickým (!) spektáklům mnohdy chybí patřičná nadsázka, bez níž se to minimálně v některých momentech (heroické výstupy povětšinou hlavních postav) neobejde. To v Sharknadu 3 si hyperboly užijeme až až, ačkoliv se tu najde zhruba desetiminutovka, kdy se tohle dílo bere poněkud seriózněji. Nic to však nemění na tom, že se jedná o vynikající parodii nejen na hollywoodské blockbustery. Nutno dodat, že také velmi sofistikovanou, neboť se podle dostupných diváckých hodnocení a názorů pořád nemůžu zbavit dojmu, že nadpoloviční většina přes ty létající žraloky nevidí (nebo snad nechce vidět) tenhle tvůrčí záměr.

Přitom Sharknado 3 bychom klidně mohli označit za umělecké dílo. Ne proto, že v dnešní době se pod tímto pojmem ukrývá kdeco, nýbrž právě kvůli tomu originálně satirickému pohledu. A nejen kvůli němu. Pokud jen trochu budete chtít, určitě takříkajíc mezi řádky vyčtete dost zajímavého, včetně skutečnosti, že rozmary počasí stále nemáme pod kontrolou. Ale Sharknado 3 může samozřejmě fungovat také jako správně ulítlá, absurdní zábava. Z dramaturgického hlediska totiž obsahuje několik luxusních vychytávek (za všechny jmenujme 3D dokument v kině, kde žraloci doslova vyskakují z plátna) a stejně povedených hlášek, z nichž dobrých šest se s největší pravděpodobností ještě ztratí v překladu.

Další předností filmu je hudba. Písně jsou naprosto trefně vybrané. Pochopitelně tu zazní i tato již známá, leč pořád chytlavá. Velkým plusem jsou také krásné herečky, jež se především v prvních pětačtyřiceti minutách objevují pomalu jako na běžícím pásu. Suverénně nejvíce prostoru připadlo Cassie Scerbo, která se tak vrací po newyorské odmlce. A je to nástup vskutku precizní, kór když s kolegou vlastní obrněný vůz, za který by se nemusel stydět ani Max Rockatansky. Navíc herecké výkony všech zúčastněných, tedy včetně Tary Reid, šly oproti minulému setkání výrazně nahoru.

Zvláště Ian Ziering v roli Fina Sheparda by si snad zasloužil nějaké ocenění. Nevím, jestli si to uvědomil on, nebo David Hasselhoff, jenž mu hraje otce (což je zajímavé i z toho pohledu, že oba se proslavili nesmírně populárními seriály předminulé dekády), nebo režisér, nebo někdo jiný. Na tom vlastně nezáleží. Podstatné je, že když se postavy nacházejí v takto komických/bizarních situacích a jejich představitelé přitom hrají o sto šest, jedná se v naprosté většině případů o ještě veselejší podívanou. Pravda, občas se tu najdou situace, které jsou trochu přes čáru i pro milovníky bizarností (závěrečný porod není zrovna groteskní), avšak zároveň nechybí pekelně krvavé scény a jako protipól k nim dojde na nějakou tu srdceryvnou (která navíc funguje). Nicméně, a to je velmi důležité, vzhledem k jejich „problému“ se postavy tentokrát chovají (a chápu, že pro někoho to bude dosti zarážející, ale až film uvidí, tak pochopí) docela logicky. Nevěříte? Věřte!

Žraločí tornádo 3 bude mít televizní premiéru tento čtvrtek, 23. července, ve 22:00 na Universal Channelu. V kinech samozřejmě film uveden nebyl, což je vlastně docela škoda, protože tahle série má vzestupnou tendenci. O důvod víc, proč se těšit na čtyřku, kterou tvůrci slibují v závěru! Kde asi lidožraví predátoři zaútočí příště? Nechme se překvapit. Trojka navíc funguje i jako výborná reklama na zábavní park Universalu (a závody NASCAR). Celkově vzato, Sharknado 3 je vlastně do značné míry jako Jurský svět. Jenom s tím rozdílem, že tam byli dinosauři, kdežto tady máme žraloky.

FOTO: Universal Networks International
Hodnocení autora: 9/109/109/109/109/109/109/109/109/109/10
(Autor: Tomáš Kordík)
 

Speciál

Filmové klenoty: Divoká banda

„If They Move, Kill ‘em!“ / „Jestli se pohnou, zab je!“ Jenom o den mladší než Robert Altman (Buffalo Bill... celý článek

Skylink

Hitlerova bitva s médii

O moci médií dnes nikdo nepochybuje. Dokonce se dnes v rámci jejich internetového prostoru mluví o kybernetické válce. celý článek
 
Přidat na Seznam.cz
Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení