Recenze: Chata na prodej

Vydáno dne 08.12.2018 (322 přečtení)
Film, který právě vyšel na DVD, bude rozhodně patřit k tomu nejlepšímu, co česká produkce v roce 2018 nabídla. 

 


 

Pán a paní (ne, určitě nejde o Smithovi!) prodávají chatu. Jenže ona najednou cukne a požádá kupujícího, aby dva dny počkal. Chce tady ještě naposledy přespat a chce, aby u toho byla celá její rodina. Vedle manžela jde o její matku a otce, také o dceru, která bydlí s bohatým Němcem v Německu, opomenout nesmíme ani syna, se kterým vyrazí i (bývalá?) přítelkyně-Slovenka. A všichni nám předvedou, že nekoexistují v dokonalé harmonii, nýbrž že jsou docela disfunkční. A později se k nim přidá ještě soused (Václav Kopta), který ale jakoby do této famílie taky patřil. Nejen proto, že ty děti – nebo alespoň jedno z nich – jsou možná jeho.

Asi nepřekvapí, že je to směska rozličných, vesměs pitoreskních charakterů. Matka je občas trochu nevyrovnaná a snad až příliš nostalgická. Její manžel je nejvíc v pohodě a jsou na něm znát životní zkušenosti. Dcera občas neskutečně hysterčí, dělá z komára velblouda, přitom na sebe bere podobu medvěďa a zřejmě pořádně neví, co vlastně chce. Její německý přítel se na výlet do Čech nejprve těšil, ale to vůbec netušil, do čeho jde. A dá se předvídat, že je tady na dlouhou dobu naposledy. Syn tak nějak uvíznul na mrtvém bodě. A jeho přítelkyně jede vlastně spíše proto, že je ve skutečnosti osamělá a se svou rodinou nemá dobré vztahy. Dědeček už netuší. A babička zběsile slejpá, neúnavně nabízí svačinu, komentuje jevy, do kterých jí nic není, … Co na tom, že to vlastně v jádru myslí dobře?!?

Těžko mohl režisér Tomáš Pavlíček (Parádně pokecal) najít pro svůj druhý celovečerák vhodnější představitele jednotlivých rolí. Pohodový David Vávra, afektovaná Ivana Chýlková, lehce zmatený Michael Pitthan, skeptický Jan Strejcovský, nepřítomný Jan Kačer, krásná Judit Bárdos, ale také ve své roli opět vynikající Tereza Voříšková, která hrála dceru Ivany Chýlkové třeba už v Laputě (rovněž od scenáristky Lucie Bokšteflové), takže nepřekvapí, že chemie mezi nimi, resp. v případě Chaty na prodej nejen mezi nimi, funguje znamenitě. A samozřejmě je tady Jana Synková, kterou známe z Babovřesek nebo z trilogie Byl jednou jeden polda, kde „trčela ze sna, jako růže snová … Kudláková, Kudláková, Kludláková.“

Sledovat tyto různé, avšak přesto pokrevní linií propojené figurky je v jejich tragikomičnosti vlastně velice zábavné. A nemůže být pochyb, že bylo záměrem, aby se v nich diváci a divačky buď přímo sami viděli, nebo v nich alespoň poznali někoho známého či příbuzného. Tohle se (pro někoho možná paradoxně) nejvíce daří právě u postavy babičky, ze které její představitelka neudělala žádnou karikaturu, a vlastně bylo fajn, když se s postupem času lidé v sále smáli už jenom tehdy, když se objevila na plátně. Výborná komediální herečka v pěkně napsané roli.

Už na Laputě ukázala Lucie Bokšteflová, že je velice nadanou scenáristkou, která si správně vybírá témata, kterým rozumí a přesně ví, o čemž chce psát a čeho chce docílit. V případě Chaty na prodej ten komediální žánr trochu odvádí pozornost od některých vcelku zásadních myšlenek, nicméně to díky stylu humoru většině obecenstva asi vadit nebude. Po tom všem nasedání cizím lidem do auta, dohadování se na krchově, házení knihami a trucování se děj a tempo (i přes krátkou stopáž) před závěrem poněkud nepříjemně zpomalí, avšak ono ranní hledání zase oboje pomůže oživit.

Chata na prodej je takový hezký a výborně obsazený český film, jaký si zaslouží diváckou pozornost. Akorát se úplně přesně nepodařilo opovědět na otázku, jakou si položíme už v úvodu: „Proč matka chce na chatě tuhle sešlost uskutečnit (eventuálně co konkrétně má chata symbolizovat)?“ Je to skutečně jenom z čiré nostalgie, kdy byla tahle chata na samotě u lesa za minulého režimu jakousi jedinou oázou klidu? Nebo chce napravit zpřetrhané rodinné vazby? Nebo chce všem oznámit, že zjistila, že je pod chatou poklad (ať už v podobě ropného naleziště nebo třeba trpasličího hrnce se zlatem)? Nebo si chce otestovat, jestli náhodou dědeček svůj stav jenom ne fejkuje? Nebo čekala, že si členové rodiny pobytem v klidném lese a na čerstvém vzduchu utřídí některé myšlenky? Ať je to tak nebo tak nebo tak nebo tak nebo tak, při závěrečné scéně se možná někteří přistihnou, že by chtěli vidět další „dobrodružství“ téhle svérázné famílie.

FOTO: CinemArt
Hodnocení autora: 7/107/107/107/107/107/107/107/107/107/10
(Autor: Tomáš Kordík)
 

Kino

Recenze: Beautiful Boy

Další z filmů, které potvrzují slova pana Mackeyho o tom, že „drogy jsou špatné, áno.&ldqu... celý článek

DVD

Recenze: Duchové Marsu

Pro samotného Johna Carpentera v jistém smyslu zlomový film. Znovu do něj vložil spoustu energie, avšak nepřišli... celý článek

Skylink

Lego Friends: Kámošky napořád

Která malá holka nesní o tom, že se stane slavnou umělkyní, třeba baletkou nebo zpěvačkou? Hrdinky Lego Friends: Kámošky napořád by o tom mohly vypráv... celý článek
 
Přidat na Seznam.cz
Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení

Copyright © 2003-2019, Filmová databáze s.r.o. (FDb.cz). Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.

Load: 0.054/0.03
Partneři:
hotel pro psy