Cerven

Speciál: Minisérie Ripley (Netflix)

Vydáno dne 21.05.2024
Kam byste byli ochotni zajít kvůli moci a penězům? Černobílý seriál Ripley přináší nečekaně výjimečný filmařský počin.

 


 

AUTORKA ČLÁNKU: Klára Kučerová - Flowee.cz

Mluví se o něm jako o jednom z nejlepších seriálů tohoto roku. Na streamovací platformě Netflix se objevila osmidílná minisérie, která svým zpracováním nemá obdoby. Zkušený režisér a tvůrce projektu Steven Zaillian se rozhodl otestovat divákovy hranice. A tenhle risk mu zatraceně vyšel. Osmidílný psychologický thriller vtáhne diváka rychle do děje, když Tom Ripley, hlavní hrdina, nebo spíš hlavní padouch, táhne mrtvolu schod po schodu za nohy ze svého bytu. Slyšet jsou jen duté rány, jak hlava oběti bouchá o zem. Situace působí chvílemi až groteskně, a to i přesto, že divák nesleduje nic moc zábavného. Autor seriálu Steven Zaillian je ostříleným tvůrcem. Na kontě má Oscara za scénář ke Spielbergově filmu Schindlerův seznam. Nyní se rozhodl zpracovat seriálovou verzi slavné knihy Talentovaný pan Ripley z roku 1955. Román pochází z pera autorky Patricie Highsmith.


Podvodník bez emocí
Příběh o psychopatickém podvodníkovi se stal už tehdy rychle hitem a filmová zpracování na sebe nenechala příliš dlouho čekat. Nejvíce známé je to druhé z roku 1999, kde si hlavní postavu zahrál mladý Matt Damon. Méně známý je snímek z roku 1960, kde ztvárnil podvodníka bez emocí Alain Delon. Příběh se odehrává v šedesátých letech a Tom má za úkol přivést zbohatlického synka Dickiho zpět domů do New Yorku. Ten si užívá nekonečné prázdniny v Itálii, kde se věnuje amatérské malbě, která mu zoufale nejde a poflakuje se svou přítelkyní Marge (Dakota Fanning). K povinnostem se mu samozřejmě nechce, proč také. Žije si z peněz rodičů.

Režisér zvolil černobílý obraz, což je typičtější spíše pro artově laděné snímky. Příběhu ale dodává jistý šmrnc. Netradičně pojatý snímek se po celou dobu pohybuje na dvou pólech – grotesknosti a tragičnosti. Režiséru Zaillianovi se však po celou dobu daří oba extrémy brilantně vyvažovat. Grotesknost vynikne zejména u hlavních postav. Ripley nepůsobí jako psychopat, který by měl svoje činy promyšlené. Každá vražda, kterou spáchá, je spíš impulzivním vyústěním souhry jeho nešťastných rozhodnutí. Třeba když se snaží odklidit tělo přítele Dickiho, který ho prokoukne, nebo když u mělčiny zápasí s lodí, které se chce zoufale zbavit, protože je důkazem spáchané vraždy.

Seriálového Ripleyho ztvárnil čtyřicátník irského původu Andrew Scott. Od tvůrce minisérie šlo o odvážný krok. Scott je mnohem starší, než Matt Damon v předchozí americké filmové verzi. To samé platí o Dickiem, kterému je rozhodně víc, než super pohlednému a mladému herci Jude Law. Možná i proto působí seriál autentičtěji než americká verze. Místy dokonce až surově.


Herec, který umí hrát
Andrew Scott však znovu dokazuje, že v něm dřímá herecký potenciál. Herec je v Česku známý především díky roli profesora Moriartyho ze seriálu Sherlock nebo jako sexy kněz v komediálním seriálu Potvora. V roli Toma působí nesympaticky od pohledu a lepší to není ani při bližším seznámení, což celkově umocňuje jeho podivínskou povahu. Tento jeho povahový rys je zdůrazněn za pomoci vedlejších postav italských recepčních, kterým se nezdá už od první chvíle, co ho spatří.

Tom Ripley nemá žádný promyšlený plán, jak zabít Dickieho. Dokonce se zdá, že ze zabíjení nemá příliš radost a z toho, že musí uklízet mrtvoly už vůbec ne. Jeho hlavním motivem je touha po uznání, po moci, někam patřit, prostě být někdo. Zároveň má ale pocit, že těchto atributů lze dosáhnout jen díky penězům. I proto se nakonec nejspíš rozhodne Dickiho, kterého má svým způsobem rád (v minisérii je okrajově zmíněno téma možné homosexuality), zabít a ukrást jeho identitu.


Z nemehla chladnokrevným zabijákem
Zaillian si mistrně hraje s napětím a statickými obrazy. Nějakou chvíli se zdá, že se neděje vůbec nic. Nudit se ale nezačnete, protože každou vteřinu čekáte na to, co zas šíleného Ripley vyvede. Vývoj této hlavní postavy je tím nejzajímavějším na celém snímku. Ze začátku budí rozpaky, chvíli ho litujete, v další nechápete, co dělá, a hned na to ho nenávidíte. Rozhodně jde o tak silný charakter, že na něm vystřílíte arzenál všech emocí. Z nemotorného postaršího podvodníka, který sotva zvládne falšovat šeky, se však během necelých osmi hodin promění v celkem chladnokrevného zabijáka, který odklidí každého, kdo se mu postaví do cesty.

V určité fázi děje se možná přistihnete, že vás na něm fascinuje a zároveň odpuzuje snad všechno. Od výběru jeho oblečení, po jeho pomalou chůzi, gesta i to, jak zvláštně mluví a je neobratný v sociálním kontaktu. Přitom má však schopnost manipulovat se svým okolím vytříbenou na maximum. Snímek Ripley je zajímavý i z dalšího důvodu. Diváka chtě nechtě nutí položit si otázku, kam je každý z nás ochoten zajít pro moc a bohatství?


Minisérie Ripley (2024)
Hlupák, nebo génius?
Epizod: 8
Stopáž: 45 až 76 minut
Celková délka: 7 hodin a 30 minut


AUTORKA ČLÁNKU: Klára Kučerová - Flowee.cz


FOTO: Netflix
(Autor: Tomáš Kordík)
 

Kino

Recenze: Mizerové: Na život a na smrt

Michael Bay (ano, TEN Michael Bay!) čtyřku znovu ani nerežíruje, ani neprodukuje, ale zato v ní má cameo, tak jako ve trojce... celý článek

DVD

Recenze: Muž Taiči

Keanu Reeves bude v polovině června 2024 se svou skupinou Dogstar na festivalu Rock for People. A my si připomeneme jeho dosud jediný režisérský... celý článek
Reklama
Reklama
Reklama