NOVĚ můžete filtrovat filmy a seriály také dle streamovacích služeb

Speciál: 5 otázek pro Neilla Blomkampa

Vydáno dne 22.09.2021 (332 přečtení)
Organizátoři festivalu Future Gate se rozhodně nedrží při zemi. A tak na letošní ročník, jehož regionální ozvěny po pražské části ještě pokračují, pozvali režiséra oceňovaných sci-fi District 9 či Elysium, který zároveň přijel představit svůj nový horor Demonik. 
Narodil se v Jihoafrické republice, ale už řadu roků bydlí v Kanadě. S Českou republikou ho pojí třeba to, že na jeho nejnovějším bijáku měla vizuální efekty na starosti žižkovská UPP. Bohužel kvůli nabitému programu nebyl prostor se zeptat na více věcí. Ostatně Neill Blomkamp se zúčastnil Q&A sekcí po všech projekcích svých filmů a zároveň všechny také na začátek uvedl. Zároveň ale také souhlasil s tiskovou konferencí.

  

FDb: Na vašem celovečerním debutu District 9 jste spolupracoval s Peterem Jacksonem. Pamatujete si vaše první setkání? A jak přesně se na vzniku filmu podílel?
Neill Blomkamp: Byl jsem v New Yorku a pracoval na jiném projektu. Zavolal mi můj agent a řekl, že Peter Jackson viděl některé z mých krátkých filmů a že má zájem na tom, abych režíroval adaptaci videohry Halo, kterou produkoval. Tak jsem letěl na Nový Zéland. Už tehdy jsem věděl o práci, kterou se společnostmi WETA Digital a WETA Workshop udělal na trilogii Pán prstenů. Takže pro mě bylo skvělé být pozván do takhle kreativního prostředí. Bylo to opravdu cool! Jenže ten film se nakonec nedělal, přestože jsem na něm šest měsíců pracoval.
Pak přišel s nápadem, že bychom společně natočili celovečerní film podle jednoho z těch krátkých filmů, kvůli kterému se mi tenkrát poprvé ozval (jmenuje se Alive in Joburg a je stejně jako ostatní krátkometrážní projekty z Blomkampova Oats Studios volně ke zhlédnutí na youtube – pozn. aut.). Tak jsem odjel z Nového Zélandu do Jihoafrické republiky, aby napsal a začal připravovat ten film. Pak jsem se vrátil na Nový Zéland do Peterových studií kvůli postprodukci. Tam jsme dělali barevné korekce a zvuk. Pro mě bylo skvělé, že jsem měl jakožto mladý filmař takhle vlivného a úžasného producenta. Bez něj by District 9 nikdy nevzniknul, protože pro velké studio bývají podobné projekty neakceptovatelné.

FDb: Krátce po filmu District 9 jste měl pokračovat ve slavné vetřelčí sérii její pátou částí, ale nakonec z ní sešlo, i když spolupráci se Sigourney Weaver jste si přeci jenom vyzkoušel. Je nějaká jiná slavná sci-fi série, kterou by vás coby režiséra lákalo prozkoumat? Chtěl byste třeba natočit dalšího Terminátora nebo další Marvelovku?
Neill Blomkamp: To je hodně těžká otázka, ale řekl bych, že nechtěl. Důvod je ten, že tyhle velké série jsou hodně spojené s velkým studiem, jehož představitelé mají určitou představu o tom, jak ten film má vypadat. A to někdy nefunguje. Já radši dělám věci po svém, takže v tuhle chvíli to není aktuální.

FDb: Kde přesně se nachází ten velký dům u jezera ve filmu Demonik? Protože to je poměrně unikátní lokace …
Neill Blomkamp: Původně jsem chtěl celý film natočit u sebe doma, po vzoru hororu Paranormal Activity. Takže i tahle lokace se nachází v Britské Kolumbii. V oblasti, která se jmenuje Okanagan Valley a která spíše připomíná poušť. Hodně tam svítí slunce, které jsem chtěl ve filmu mít jako takový protiklad k těm strašidelným událostem.

FDb: Do Demonika jste poprvé, co se celovečeráků týče, neobsadil Sharlta Copleyho. Proč? Mohl hrát Martina nebo démona …
Neill Blomkamp: Ano, mohl hrát démona. Byl by to takový cool Easter Egg.

FDb: Váš druhý celovečerní film, Elysium, se odehrává v roce 2154, stejně jako Avatar. Byl pro vás James Cameron inspirací nebo z jakého důvodu jste vybral tenhle rok?
Neill Blomkamp: To je zajímavá otázka. Nejsem si jistý, jestli jsem věděl, že se Avatar odehrává ve stejném roce. Avatar mám rád a jsem fanoušek Jamese Camerona. Ale asi to byla náhoda. Nikdo se na to ještě nikdy neptal. Ale co se týče toho vročení, tak si myslím, že Elysium je pravděpodobně realističtější.


Jenom dodejme, že příštím projektem Neilla Blomkampa by mělo být pokračování Districtu 9 nazvané District 10. Vetřelec 5 byl podle nejčerstvějších informací zřejmě definitivně uložen k ledu.

RECENZE NA FILM DISTRICT 9 JE K DISPOZICI TADY
RECENZE NA FILM ELYSIUM JE K DISPOZICI TADY
RECENZE NA FILM CHAPPIE JE K DISPOZICI TADY
RECENZE NA FILM DEMONIK JE K DISPOZICI TADY


FOTO: futuregate.cz, cinema.de
(Autor: Tomáš Kordík)
 

Kino

Recenze: Kryštof

Nejsilnější víra je víra ve svobodu aneb drama s výborným, leč nešťastně zpracovaným n&aa... celý článek

Skylink

Hitlerova bitva s médii

O moci médií dnes nikdo nepochybuje. Dokonce se dnes v rámci jejich internetového prostoru mluví o kybernetické válce. celý článek
 
Přidat na Seznam.cz
Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení