NOVĚ můžete filtrovat filmy a seriály také dle streamovacích služeb

Recenze: Demonik

Vydáno dne 21.09.2021 (434 přečtení)
Nejnovější počin od hosta letošního festivalu Future Gate, tedy Neilla Blomkampa – režiséra sci-fi bijáků District 9, Elysium a Chappie. Horor Demonik bude k vidění třeba 23. září ve Hvězdárně a planetáriu Brno. 

 


 

Existují dva druhý lidí: Ti, kteří spí klidně … a ti, kteří mají noční můry. Pak je ještě jedna sorta, která rovnou vídá mrtvé lidi, ale o té se bavit nebudeme, protože to za nás už udělal M. Night Shyamalan. Ten svého času natáčel vskutku působivé bijáky. Ovšem jakmile začal výrazně snižovat rozpočet, vznikly příšernosti typu The Visit nebo Čas. Neill Blomkamp natočil Elysium, které stálo přes 100 milionů dolarů a zahráli si v něm Matt Damon nebo Jodie Foster. Avšak teď se pustil do nízkorozpočtového Demonika (inspiraci našel v Paranormal Activity) s Chrisem Williamem Martinem a s Carly Pope, což je vynikající herečka, jaká by si zasloužila vystupovat ve velkých hollywoodských produkcích.

Demonikovi se její postava také jmenuje Carly a často se budí, protože ji pronásleduje veliké trauma. Na samotný úvod se vydává do velkého domu u jezera. Na první pohled vypadá tohle místo maximálně pozoruhodně, až by se řeklo, že by bylo hezké tady natočit nějaký strašidelný biják. Nicméně my se pohybujeme v Carliině snu, ve kterém ji volá její matka Angela. Když se obě v tom velkém komplexu najdou, starší tu mladší zapálí. Všechno má souvislost s tím, že je sériovou vražedkyní, která zabila jednadvacet lidí. Jenom pro zajímavost, kolik znáte matek, které něco takového udělaly?

 


 

Nedlouho po tomhle nepříjemném probuzení Carly kontaktuje kamarád Martin, který ji prozradí o společnosti Therapol, ve které probíhají nějaké lékařské experimenty. Zahlédnul tam její matku, která ve vězení upadla do komatu. Přesto existuje možnost si s ní promluvit. Pomocí moderních přístrojů a speciální čepičky bude avatar hlavní hrdinky poslán do matčiny mysli. Bude jí moct říct, co má na srdci, byť to věru není nic, co by chtěl rodič od svého potomka slyšet. Tedy alespoň ve většině případů, jelikož jsou tací, kterým je to celkem ukradený. Lidé z Therapolu můžou dotyčnou v případě vyhrocení situace kdykoli probudit, jelikož všechno sledují na monitoru prostřednictvím jakési 3D simulace.

Tyhle sekvence vznikly za pomoci tzv. fotogrammetrie, kdy se daný předmět nafotí, resp. natočí ze všech možných úhlů (konkrétně v případě tohoto počinu bylo využito více než tří stovek kamer o frekvenci 24 snímků za sekundu), načež se vše v postprodukci synchronizuje a zpracovává. Výsledek pak může vizuálně připomínat počítačovou hru, hologram nebo techniku rotoskopie. Skoro celý tenhle proces měla na starosti pražská společnost UPP. A rozhodně tady má tahle vizuální odlišnost smysl, tak jako v Teheránských tabu a ve S láskou Vincent. Na rozdíl od snímků typu A Scanner Darkly, které pak sice hezky vypadají, ale to je asi tak všechno.

 


 

Carly si ve speciální místnosti nafotí, tak jako si nafotili Robin Wright ve Futurologickém kongresu, a pak ji tedy pošlou do cizí mysli. Doteď je s Demonikem všechno v pořádku. Technická kvalita zůstává na špičkové úrovni až do závěrečných titulků. S příběhem je to složitější, neboť se poněkud zvrtne v už stokrát viděnou variaci na téma vymítání ďábla. Navíc ztělesnění té démonické posedlosti, tedy ten samotný démon, má jaksi nezáměrně úsměvnou ptačí podobu. Vlastně není nepodobný středověkým morovým maskám nebo dokonce netvorovi z Panny a netvora. Zajímavé, že v této temné pohádce od Juraje Herze ten vzhled funguje, zatímco tady úplně ne.

Demonik naštěstí pořád obsahuje dost aspektů, které příznivce žánru určitě potěší. Ačkoli zrovna ten psychologický ve finále očekávání nesplnil, na rozdíl kupříkladu od Slunovratu. Zahrnout sem ale můžeme i speciální vatikánskou jednotku složenou z kvalitně vycvičených kněží, kteří jezdí po světě a za pomoci bezvadného kopí vymítají z lidí temné síly. Ovšem v daleko větší míře potěší scény, během kterých takříkajíc vykazuje nestandardní chování Carlyna kamarádka Sam (Kandyse McClure, která však nemá nic společného s Troyem), zvláště pak její osamocené vysedávání venku ve tmě na pařezu/kameni. Během závěrečného rozuzlení se bohužel propast mezi technickou a obsahovou stránkou věci dosti prohloubí. Přesto se musí nechat, že Demonik je v první řadě taková hezká, s velkým nadšením vytvořená pohádka.


RECENZE NA FILM DISTRICT 9 JE K DISPOZICI TADY
RECENZE NA FILM ELYSIUM JE K DISPOZICI TADY 
RECENZE NA FILM DEMONIK JE K DISPOZICI TADY
SPECIÁL 5 OTÁZEK PRO NEILLA BLOMKAMPA JE K DISPOZICI TADY


FOTO: futuregate.cz, cinema.de
Hodnocení autora: 8/108/108/108/108/108/108/108/108/108/10
(Autor: Tomáš Kordík)
 

Kino

Recenze: Kryštof

Nejsilnější víra je víra ve svobodu aneb drama s výborným, leč nešťastně zpracovaným n&aa... celý článek

Skylink

Hitlerova bitva s médii

O moci médií dnes nikdo nepochybuje. Dokonce se dnes v rámci jejich internetového prostoru mluví o kybernetické válce. celý článek
 
Přidat na Seznam.cz
Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení