';

Recenze: Meru

Vydáno dne 03.08.2022 (151 přečtení)
Další povedený dokument o fyzicky i psychicky náročné výpravě na respekt vzbuzující horský vrchol. K dispozici na Blu-ray. 

 

Himalajské masivy budou vždycky lákat horolezce i horolezkyně (a možná taky horolezčata) z celého světa, protože jsou nejvyšší. Jenže z Mount Everestu, tedy toho, který ční nade všemi, se stala v podstatě už v devadesátých letech turistická destinace, jak vypraví kupříkladu tenhle počin. Pořád však existují hory, které vyžadují pro zdolání trénink, zkušenosti, vytrvalost a odolnost. Na rozdíl od Dhaulagiri, Nanga Parbat, Annapurny nebo Kangchenjungy se Meru neřadí mezi osmitisícovky, avšak na její velké obtížnosti to nic nemění. Kór když si vyberete cestu přes Žraločí ploutev, na které si vylámala zuby řada borců, včetně Marka Holečka a Jana Kreisingera či dokonce Mugse Stumpa.

Poslední zmíněný byl mentorem Conrada Ankera, jenž se spolu s Renanem Ozturkem a Jimmym Chinem pokusil v roce 2008 nad tím vysokým kopcem zvítězit. První a třetí podnikli výpravy po celém světě – Antarktidu nevyjímaje. Byli proto výborně sehraní a věděli, že se na sebe můžou navzájem spolehnout, což je v daných podmínkách nesmírně důležité. Ostatně Conrad ví, jaké to je pocítit tzv. vinu přeživšího, ačkoli za smrt parťáka na konci století/tisíciletí opravdu nemohl. Přesto i v jeho případě platílo, že když něco končí, něco jiného začíná. Konkrétně vztah s kamarádovou manželkou Jenni, které se ujal, tak jako jejich dětí, které uvidíme i v tomto dokumentu na Disney+. Ta dobrosrdečnost, zaujetí pro věc hraničící skoro až s posedlostí a fakt, že to v mysli mají velmi dobře srovnané, jsou spolu s tím atraktivním prostředím ve výšce kolem 6 660 metrů důvodem, proč se na tuhle výpravu rádi přidáme.

Zvláště pak setrvávání v závěsném stanu na místě, kde přímo pod sebou máte 1 500 metrů dlouhý sráz, se jen tak neomrzí a rozhodně láká k zařazení na seznam věcí k vyzkoušení. Přestože o nějakém pohodlí nemůže být ani řeči: Potřebu nutno vykonávat do speciální lahve (vyběhnout si odskočit ven by se hodně nevyplatilo), k jídlu jsou nejčastěji colové bonbony, gumoví medvídci a opečený sýr. Venku hrozí sněhové bouře a mráz může dosahovat až k mínus třiceti. Pobyt ve stanu o dvou metrech čtverečních se kvůli nepředvídatelným okolnostem může protáhnout i na čtyři dny, přičemž zábavy se mnoho užít nedá. I proto, že s sebou opravdu nechcete nést nic navíc, jelikož už tak se hmotnost batohu může vyšplhat k desítkám kilogramů, takže za den ujdete klidně „jenom“ tři sta metrů. Ovšem ten výhled a možnost sledovat krásy přírody (v téhle posvátné oblasti mimo jiné pramení neméně posvátná řeka Ganga), za tu výpravu stojí, kór když máte pro horolezectví takovou vášeň. To se pak na extrémní podmínky dívá mnohem přátelštějším pohledem.

 


 

Co se týče konceptu filmu Meru, věru se nedočkáme ničeho neobvyklého. Uvidíme mluvící hlavy, úžasné záběry, výpovědi rodinných příslušníků, návraty do minulosti pro lepší poznání hlavních protagonistů, uslyšíme prohlášení týkající se jejich (životní) filozofie. Z odborného hlediska budou přiblíženy nástrahy při lezení. Vzhledem k devadesátiminutové stopáži můžeme počítat i s tím, že se třeba první výstup nepodaří. Naopak v tomto konkrétním případě situaci zkomplikuje Renanova téměř fatální nehoda na lyžích. Tím se nám dostává do Meru psychologický aspekt. Zvítězí neutuchající touha po stanutí na vrcholu? Nebo se potvrdí týmovost a vstřícnost? A když ano a kámoš to nezvládne, nebudou mu mít zbylí dva přeci jen za zlé, že se kvůli němu museli vrátit zpátky?

Meru je film, který by si možná časem zasloužil hranou verzi, nicméně tahle dokumentární také stojí za zhlédnutí! Samotný výšlap tedy podniknul a natočil i Jimmy Chin, jenž spolu s Elizabeth Chai Vasarhelyi celý film produkoval a režiroval. Není nejmenších pochybností, že filmařině rozumí, což ostatně ukázal už u dokumentu Free Solo, který běžel v českých kinech v roce 2018 a za který získal Oscara. Oba tituly patří k těm, jaké můžou diváky a divačky inspirovat ke splnění vlastních cílů. A je docela jedno, jestli si Meru pustí zrovna v zimě nebo v létě nebo v jiném ročním období.

P. S.: Bonusová sekce na Blu-ray obsahuje pět videí, které dohromady mají něco pod třicet minut. Zaměřují se na duchovní význam celého místa (a taky na to, že když horu nezdoláte a při zdolávání umřete, uříznete si u ostatních horolezců ostudu). Dále se soustředíme na onu horolezeckou vášeň, kterou patrně někteří zdrženlivější jedinci nepochopí, na druhou stranu není pochyb, že existují ještě nebezpečnější povolání a koníčky. Neméně zajímavý jako výstup byl i následný sestup, který v podstatě také souvisí s překračováním hranic. „Portaledge“ rovná se přebývání v závěsném stanu, což je vskutku až fascinující. A vrátíme se i na začátek expedice do města Gangotri, kde potkáme zajímavé lidi a prohlédneme si objemnou horolezeckou výbavu.

FOTO: cinema.de
Hodnocení autora: 9/109/109/109/109/109/109/109/109/109/10
(Autor: Tomáš Kordík)
 

Kino

Recenze: Bullet Train

David Leitch, někdejší dublér Brada Pitta, Matta Damona i Jean-Claudea van Dammea, režisér filmů Atomic Blonde: Bez lístosti,... celý článek

DVD

Recenze: Cena za něžnost

Při šestapadesátém slavnostním oscarovém udílení proměnil tenhle počin ve vítězství pět... celý článek

Skylink

Hitlerova bitva s médii

O moci médií dnes nikdo nepochybuje. Dokonce se dnes v rámci jejich internetového prostoru mluví o kybernetické válce. celý článek

TV

Recenze: The Gray Man (Netflix)

Společně s Red Notice nejnákladnější (200 milionů dolarů) film z produkce Netflixu, který se natáčel i v České... celý článek
 
Přidat na Seznam.cz
Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení