reklama
 
ohodnotit

Dařbuján a Pandrhola

Žánr:
Rok:
1959
Délka:
77 minut
Premiéra v ČR:
10.6.1960
„Je spravedlivější čert, Pánbůh, nebo Smrťák? Chudý havíř má starosti, jak uživit početnou rodinu...“

Komentáře k filmu Dařbuján a Pandrhola

Řadit dle:  Bodů uživatele  |  Od nejnovějších  |  Hodnocení
Počet komentářů k filmu: 38
SvoKar
Hodnocení: 5 / 10
Přidáno: 28.10.2011
"Typická" pohádka   své doby; není špatná, do   vyloženě dobré jí ale   ještě něco chybí. Všichni   hrají dobře, ale nejvíc   "perlí" S. Neumann   coby děda Pšuk (řeknou   vůbec někdy jeho   jméno?).
Nebýt tím   masírován každý rok, ne-li   víckrát, vážil bych si jí   víc a hodnotil výš.
jarda53
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 16.11.2010
Kdyby se někdo ptal, oco ty   matky početných rodin prosí   Pandrholu, aby z toho mohly   udělat placky. Tak je to   mláto. Hodně diváků to   přechází a neví co to   mláto je? Je to sladovnický   ječmen, který se používá   při vaření piva a je to   zbytek, který si berou   hospodáři pro zvířata k   výrobě potravy...
green-tea
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 8.8.2009
Jedna z TOP pohádek mého   dětství i dospělosti -   příběhy o unylých   princeznách totiž nikdy   nebyly můj šálek čaje.   Zato Dařbujána a Pandrholu   jsem opravdu milovala a   přiznám se, že si ho v TV   nenechám ujít ani dnes. Je   to pohádka vpravdě   nadčasová, neboť humorným   způsobem přibližuje dětem   podstatu jevu tak smutného,   jako je smrt.
veverka-zrzka
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 25.6.2008
Povedená pohádka o (jak   jinak) dobru a zlu. Otec   vybírá pro své dítko   kmotra a vybírá si mezi   Bohem, čertem a smrtkou.   Vybere si smrtku. Dobře   udělá. Díky ní se dostane   k řemeslu jako doktor vše   uměl.
hledaseniki
Hodnocení: 4 / 10
Přidáno: 26.12.2011
Dařbuján a Pandrhola
Dařbuján a Pandrhola nikdy   bohužel nepatřil k mým   oblíbeným českým   pohádkám. Nějak jsem nikdy   nepochopila jak si vysloužil   takové uznání a mnoho lidí   ho řadí mezi nejlepší   pohádky vůbec. Téhle   pohádce se každoročně   snažím vyhnout. Pro mne   patří mezi nejslapší   české pohádky. Jediné   velké plus této pohádky je   herecké obsazení, které je   opravdu hvězdné.
Frolíček
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 27.11.2016
Klasická pohádka, ve které   se potvrzuje, že s.x je   zábava chudých, protože   bohatí na tohle nemají čas   a musí množit svůj majetek.   Výborná role Rudolfa   Hrušínského, který se z   roztomilého mladíčka   přehrál do dospělosti a   hlídal si, aby mu ta holota   všechno nesežrala. Mě   osobně potěšila role Karla   "Limonádového   Joea" Fialy a Oldřicha   "Moribunduse"   Dědka. Zajímavá výprava,   mladičká Květa Fialová a   jitrnice na stromech s pivem v   potoce. A všichni si byli   rovni.
M.A.G.
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 10.7.2009
Tuto pohadku mam rad od   malicka.Smrtak je   nezapomenutelny a jitrnicky na   strome taky ne.A pivo v potoku   nebylo vubec spatne.
Petra.Barbie
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 17.5.2008
Krásná klasická pohádka....
... s dialogy, které   zaujímají nesmrtelné místo   mezi našimi filmy, např.   "moribundus", to je   něco, co spolehlivě pobaví   i při 1000 repríze této   pohádky. Oceňuji výpravu -   hezká barevnost kulis a   kostýmů dávají pohádce   optimistický ráz.   Nezapomenutelný je pan   Lohniský v roli Smrťáka,   který v pivním sklípku na   dotaz: Jakou znáš? zanotuje   kousek pohřebního   pochodu:-)))
Agostino
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 28.6.2009
Rozprávka, ktorej nakrútenie   sa skutočne vydarilo. Síce   videl som ju už mnoho krát,   ale jej sledovanie má nikdy   neunavilo, naopak rád si ju   pozriem hocikedy. Dej tohto   filmu je dosť záživný a   pútavý.
LenC2
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 28.6.2009
Jedna z mnoha naších   krásných pohádek o havíři   Kubovi, který díky   smrťáčkovi může dělat   doktora. Sice znám pohádku   nazpaměť , ale vždy se na   ní rád podívám znova.
thejduk
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 30.9.2013
Jedna z klasických a často   opakovaných pohádek podle   J.Drdy. Dobré herecké   výkony J.Sováka a   R.Hrušínského. Rád se   podívám.
mat.ilda
Hodnocení: 6 / 10
Přidáno: 23.4.2014
Problém, který s touhle   pohádkou mám, vězí v tom,   že mě baví jen z poloviny,   z druhé mě neskutečně   vytáčí, a to především   hláškami, pronášenými   místní chudinou... narážky   o vránách, co zaručeně   neletí k bohatým - no proč   asi? Zřejmě nebyli imrvére   pod parou, aby se pak   zaobírali zábavou chudých   bez toho, aby si uměli   spočítat, co by je stálo   dvanáct krků! I to pivo,   valící se potokem, o tom   vypovídá svoje a volci   přestrojení za myslivce   zkázu dokonávají... což   takhle si přát pro děcka   nová kaťata, když už se na   ně neustále odvolávají,   ale to by se pak nemohli   smíchy popadat za svá   propadlá břicha, jak tomu   buržoustovi pustili žilou,   pak je tady jeden v pokušení   častovat je stejnými   urážkami jako Pandrhola...   Krajně zavádějícímu   uchopení dobra a zla už   chyběl jen starý dobrý zvyk   veškeré vzbouřené lůzy -   vyházet z okna nábytek,   rozehnat dobytek, podupat   úrodu a pak to všechno   zapálit, ať nemá nikdo   nic... prima návod pro   budoucí extrémisty :-)
Karius
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 23.12.2013
Jeden z mnoha klenotů   tehdejší doby. Výbornej   Jirka Sovák i Venca   Lohniský, Ruda Hrušínskejch   nám zde zase ukázal, že   umí hrát i zlouny :)   --->90%
Pecik
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 27.12.2013
Vedle Císařova pekaře a   pekařova císaře, je toto   asi druhá nejlepší   nevánoční podívaná s   Vánočním cejchem - kdy   jindy bych se na ní raději   podíval...
dobes.pavel
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 2.1.2011
Dařbuján a Pandrhola
Jedná se o jednu z mých   nejoblíbenějších českých   pohádek, na kterou se znova a   znova rád podívám. Hlavním   námětem je tady smrt, ale   nemějte strach, protože je   pojata velmi komickou formou.   Osobně bych si taky nechal   líbit, aby na stromech rostly   jitrničky a potokem teklo   pivo. Vždycky se nasměju,   když vidím Smrťáka když   se napije, poté je zavřen do   sudu a nikdo pak neumírá.
payo1555
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 10.4.2012
.
Na můj vkus trochu moc   uvědomělá pohádka,nemá   takových kvalit jako jiné   klasiky.Dost mě tam štve ten   křik a bědování, to je   přehnané. Ovšem Smrtˇák   pan Lohniského je perfektní.   Nejvíce se mi líbí, jak   Dařbuján Smrtˇáka opíjí.
Vig
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 12.5.2008
Krásná česká klasika s   nezapomenutelnými herci   sv.Barborkou :)
Z   pohádky je krásně cítit,   klasický český venkov, kde   ačkoliv lidé byli chudí,   měli se dobře.
Jo   kdyby se takhle léčilo....
JVSoolen
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 16.12.2007
Tři skvělí herci v   hlavních rolích (Sovák,   Hrušínský, Lohniský) - to   slibuje mnohé. A nejen   slibuje, protože tohle je   mistrně natočená pohádka,   zábavná a navrch vtipná.
killy
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 17.8.2008
Skvělé zfilmovaná klasická   pohádka. Film je vtipný,   zábavný a poučný.   Kvalitní čeští herci,   perfektně hrají určené   postavy.
hlavsa5
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 17.8.2011
Dnes už klasika - Sovák tady   ukazuje svůj humor a   Hrušínský nádherně hraje   zbohatlíka. Pohádka na   kterou se rád koukám a kde   mě Lohnický jako smrťák   potěší.
lebowski
Hodnocení: 6 / 10
Přidáno: 8.4.2005
Pohádka zaujme maximálně   svou barevností a několika   pěknými nápady - ty ovšem   patří opět autorovi   knižní předlohy.
Kmotr95
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 6.1.2009
THE BEST !!!!!
Co se stane když se výborní   herci střetnou v jednom   filmu- vznikne výborný film   :-) Stará ale dobrá česká   klasika... s krásným   příběhem.
Glo glo   glo gloria........ :-)
diamant
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 16.1.2011
Smrťák, pevně zakotvená postava
je zde ukázána se vší svou   smířlivou povahou a snahou   pomoci je-li to možné. Byl   zahrán geniálně jako   mocnost udržující pořádek   běhu světa ale ne podle   pravidla černý-bílý. Toto   zobrazení smrťáka mi už do   smrti nikdo nevymaže z   paměti a tak ho určitě   poznám až přijde....
sylwikk
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 11.3.2009
Moc hezká pohádka! Člověka   pobaví a rád se na ní   podívá znova. Nejvíc se mě   na pohádce líbí role   Smrťáčka a taky, jak je   Pandrhola nemocnej a   Pandrholová musí pověsit   jitrnice na stromy, nalejt   pivo místo řeky a oblíct   voly, to nemá chybu :) A   vlastně úplně NEJ je:   "Glo glo glo   glóóória!" :D
AlCapone
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 8.4.2007
Hezká pohádka pro děti,ale   i pro ty co jsou dříve   narozený :)
Medousek
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 15.4.2008
Jedna z nejhezčích pohádek   60.let,která dokáže   potěšit nejen ty nejmenší   diváky.Nezapomenutelný   "Smrťák",Kuba   Dařbuján a Pandrhola v   podání pánů herců,které   jen tak někdo nenahradí!
artcrime
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 15.2.2005
moje nejvoblibenejsi pohadka z   ery 60.resp.50.let.fakt   nejlepsi
vo.truhlastvi
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 12.11.2007
Skvělá česká   pohádka,které už se dnes   netočí,hrají zde   Herci,kteří uměli už v té   době.Zajímavé kulisy.
Shadow
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 3.8.2004
Kdo by tuhle pohádku neznal,   že? Kuba je havíř, narodilo   se mu další dítě a při   hledání kmotra se smluví se   Smrťákem. Ten mu umožní   léčit lidi podle svého.   Stane se z něj věhlasný   doktor. Vše jde dobře dokud   neonemocní Pandrhola. Na   veselou pohádku jako je tahle   se jentak nezapomíná. Pan   Sovák je skvělý jako   vždycky. A opilý Smrťák u   sudu s vínem nemá chybu.
Verik
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 20.2.2005
Tak na tuhle pohádku bych se   mohla dívat skoro pořád.Je   super
ricky4
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 1.1.2014
Na svou dobu neskutečně   hezká a kouzelná pohádka.   Co na tom, že exteriéry a   podobné věci, které dnes k   filmům neodmyslitelně   patří, jsou jednoduché   kulisy? Zastíní to dej,   herci a takové to klasické   pohádkové vyznění. Jestli   může být česká filmařina   na neco pyšná, tak právě   na tyto staré pohádky...   Obdivuji to, že se pohádka   hraje přes vánoce i 55 let   po vzniku- pro (mrtvé)   tvůrce to musí být   obrovské vyznamenání... 80%
kara.lol
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 16.10.2008
I když už trošku starší,   pořád krásná pohádka, na   kterou se vždycky velice   ráda znova podívám. Prostě   i po letech neomrzí.
Berny.GB
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 6.5.2007
dařbuján a Pandrhola patří   určitě k české pohádkové   klasice. Příběh o chudém   havíři, který má hromadu   dětí a žijí v   bídě.Dařbuján hledá   kmotra pro své další   dítě, jediný kdo   přichází vhod je smrťák,   který dá Dařbujánovi moc   uzdarvovat lidi. A tak léči   lidi na vesnici,když   onemocní Pandrhola, zak   zjistí že nejde   vyléčit,ale i přesto oklame   smrťaka a Pandrholu na   chvíli uzdraví,když si po   půl dni vezne smrťák   Pandrholu sebou,tak Dařbuján   skončí s doktorováním.
Kecka1
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 5.2.2005
Skvělá česká pohádka.   Takovou už dneska asi jen   těžko natočí.
tommaxis
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 5.2.2009
Česká klasika! Krásná   česká pohádka kde se lakota   nevyplácí a je po zásluze   potrestána. Skvělé výkony   J. Sováka a R.   Hrušínského.
Dr.Karas
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 13.9.2008
Velice mne pobavil Koblih, co   prohlásil jako ten   nejpovolanejší, že tato   pohádka se Fričovi prostě   nepovedla :-D Ale že to   divákům nevadí, což   svědčí o tom, že¨snímek   byl vydán na dvd...
Zajímavost - film byl   natáčen společně s   Princeznou se zlatou hvězkou   na čele, ale Princezna byla v   distribuci až o rok později.
dinuczka
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 9.6.2008
Vtiná pohádka o tom, že na   stromech rostou jitrnice,   potokem teče pivo a volové   chodí oblíkaní jako   myslivci. Výborný pan Sovák   a jako vždy komediální pan   Neumann
harika
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 18.3.2008
velice povedena pohadka, o   tom,ze smrt je   nejspravedlivejsi na svete a   prijde si pro kazdeho,at jsi   chudy nebo hohaty
hezka   pohadka

Poznámka: Komentáře jsou řazeny podle počtu dosažených bodů jednotlivých členů, kteří je psali. To znamená, že čím více bodů má člen, tím je jeho komentář výše.

10 filmů, které komentovali někteří uživatelé co tento film
minih8196minih8196Herkules (1983) 
Hercules n
minih13658minih13658Návrat sedmé roty (1975) 
On A Retrouvé La 7éme Compagnie! n
minih9567minih9567Jen blázni spěchají (1997) 
Fools Rush In n
minih62069minih62069Pomalé šípy (1993) [TV seriál] 
n
minih19258minih19258Smyk (1960) 
n
minih65924minih65924Špionáž (1977) 
n
minih7670minih7670Flash Gordon (1980) 
Flash Gordon n
minih31217minih31217Vnadidlo (2000) 
Bait n
minih36815minih36815Smrtonosná past 4.0 (2007) 
Live Free or Die Hard n
minih9153minih9153Intimní detaily (1996) 
Up Close and Personal n

Hodnocení:n12345678910

Podobné filmy

Motanice (1988) [TV inscenace]

 Motanice (1988) [TV inscenace]
Motanice n
 
Žánr: pohádka
Země: Československo
Režie: Vlasta Janečková

(remake)

Dařbuján a Pandrhola (1963) [TV inscenace]

 Dařbuján a Pandrhola (1963) [TV inscenace]
Dařbuján a Pandrhola n
 
Žánr: pohádka
Země: Československo
Režie: Ludvík Ráža

(remake)

Hodnocení filmu

83 %
5   - SvoKar
7   - argenson
8   - curil
8   - cicis
8   - Erkul
8   - jarda53
10 - clara.bow
9   - green-tea
9   - veverka-zr
10 - Angelika28
9   - hvezdyn
4   - hledasenik
10 - pataamat
9   - Frolíček
8   - Edward52
6   - Hugin
8   - M.A.G.
8   - jmenuji.se
10 - Petra.Barb
9   - Agostino

TV Program

ČT1 - Z metropole

05:30 - 06:00

14 minut již uběhlo
16 minut zbývá do konce

ČT2 - Na houby

05:30 - 06:00

14 minut již uběhlo
16 minut zbývá do konce

NOVA - Novashopping

05:00 - 06:00

44 minut již uběhlo
16 minut zbývá do konce

Prima - Resident Evil: Zánik (2007)

04:00 - 06:35

104 minut již uběhlo
51 minut zbývá do konce

Český lev Oscar

Filmová databáze v číslech

Filmů: 150166
Osobností: 632919
Fotografií: 573509
Plakátů: 272294
Obsahů a biografií: 138082

Poslední komentáře

Smallfoot (2018)

Smallfoot
Yeti je přesvědčena, že   nepolapitelné bytosti známé   jako "lidé" skutečně   existují.

premiera v kinech srpen /   sept. 2018

Autor: rimeon | Hodnocení: 9 / 10

Akta Golgotha (2010) [TV film]

Akta Golgotha
Německý televizní snímek   natočen na základě knihy   německého spisovatele   historických románů   Philippa Vanderberga. Ten   vystudoval více >

Autor: martin.stusak.9 | Hodnocení: 5 / 10

Dvojníci (2016)

Co to je? - Životabudič(odborník o Hradnej svieci)

Dvojníci
Bola to taká podarená   česká blbina, ale fakt že v   dobrom slova zmysle. Páčia   sa mi tieto také klasické   komediálne blbiny, pretože   to více >

Autor: volam.sa.pistik | Hodnocení: 8 / 10

Miláčku, zmenšil jsem děti / Co ...

Miláčku, zmenšil jsem děti / Co je malý, to je hezký....
Rodinná sci-fi komedie,   mající svůj zábavný   potenciál i dnes. Námětově   patří do řady obdobných   snímků, kdy se lidé pomocí   nějakého více >

Autor: martin.stusak.9 | Hodnocení: 8 / 10

Jurský svět: Zánik říše (2018)

Mentální vyplach

Jurský svět: Zánik říše
Bohužel, je to tak. Co bylo v   Jurskem světě super, je tady   naprosto přihlouple. Šel   jsem z kina otrávený jak už   dlouho ne. A to mám dinouse více >

Autor: jentak | Hodnocení: 1 / 10

Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení
apple android wp bb
iPhone
iPhone
 
App Store hodnocení:
hod
Android
Android
 
Google Play hodnocení:
hod
Windows Phone
Windows Phone
 
WP store hodnocení:
hod
BlackBerry
BlackBerry
 
BB world hodnocení:
hod
fb

Copyright © 2003-2018, Filmová databáze s.r.o. (FDb.cz). Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.

Tyto webové stránky využívají soubory cookies. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace.

Load: 0.159/0.105