Obsah filmu Tvář vody
Koupit film na Blu-ray a DVD
V čase eskalujúcej studenej vojny začiatkom 60. rokov pracuje nemá a osamelá Elisa ako upratovačka v prísne stráženom vládnom laboratóriu, kde jedného dňa objaví nový exemplár, tajomného morského tvora. Zatiaľ čo Elisa k nemu začína cítiť náklonnosť, šéf zariadenia Richard Strickland túži len po tom, aby z neho vyťažil vedeckú výhodu oproti Sovietom, pričom sa správa s rovnakou dominanciou, akú prejavuje voči svojej manželke. Jeho ohavné spôsoby vyvažujú Elisina černošská kolegyňa Zelda a jej homosexuálny sused Giles, ktorí filmu poskytujú zábavné odľahčenie stelesnením no zároveň podrývaním dobových stereotypov. Túto zdanlivo nadpozemskú...
V čase eskalujúcej studenej vojny začiatkom 60. rokov pracuje nemá a osamelá Elisa ako upratovačka v prísne stráženom vládnom laboratóriu, kde jedného dňa objaví nový exemplár, tajomného morského tvora. Zatiaľ čo Elisa k nemu začína cítiť náklonnosť, šéf zariadenia Richard Strickland túži len po tom, aby z neho vyťažil vedeckú výhodu oproti Sovietom, pričom sa správa s rovnakou dominanciou, akú prejavuje voči svojej manželke. Jeho ohavné spôsoby vyvažujú Elisina černošská kolegyňa Zelda a jej homosexuálny sused Giles, ktorí filmu poskytujú zábavné odľahčenie stelesnením no zároveň podrývaním dobových stereotypov. Túto zdanlivo nadpozemskú rozprávku majstra rozprávača Guillerma del Tora, nakrútenú v bohato štylizovaných odtieňoch zelenej a hnedej, čiastočne zasadenú nad starým no funkčným kinom a s minimom vizuálnych efektov, iba ťažko možno označiť za fantáziu. V podstate ide o film o tolerancii, podobenstvo o všetkých dejinných vydedencoch, ktoré sa snažia vrhnúť svetlo na podmienky, z ktorých sa rodia skutočné monštrá.
Medzinárodný filmový festival Bratislava < Zobrazit méně
oficiální text distributora, zobrazit všechny obsahy (2)
Související odkaz
TIP: Nastavení pořadí obsazení si můžete nastavit
zde >>
Nejnovější komentáře k filmu
Hodnocení: 6 / 10
Přidáno: 16.4.2018
Stylizace nadstandardní, ale tu u Guillerma už automaticky očekávám, i když by nemusel kopírovat sám sebe (viz obojživelník a Sapien z Hellboye). Chvílemi hraje na romantiku, chvílemi šokuje, Michael Shannon umocněn dabingem Miroslava Etzlera je hnusák a klidně ať mu uhnijou všechny prsty. Chvílemi nuda, ale tak nějak jsem to musela dokoukat, jak to teda dopadne. Můj šálek to nebyl a prvoplánový šoking na mě není, takže pokoukání možné, ale Oscary...nevím, nevím.
Hodnocení: 2 / 10
Přidáno: 14.4.2018
Tak ne. Nedal jsem to, mluvou dnešní mládeže. Po čtyřiceti minutách poloviční nudy jsem to vypnul s tím, že to dokoukám až jindy. To jindy přišlo až za měsíc. Na můj vkus je zde až moc naprosto zbytečných scén. A tím ovšem nemíním zrovna ty, kde jsme svědky toho, co dělá Elisa ve vaně. Scény s jejím přítelem, ty to zdržují nejvíce. Byli opravdu nutní ti ruští špioni? Nebyli. Hlavní hrdinka mi lezla na nervy, a tím více jsem si uvědomoval, že v celém filmu není jediná postava která by mi „sedla“. Scény baby a tvora před případnou (neukázanou!!) kopulací mne osobně rozesmály. Skoro bych za ně i něco přidal. Jen by mne zajímalo, co by z toho bylo. Pulci? No a konec filmu? Ne, to bych musel nonens volens spoilerovat. Ostatně, viz hodnocení. Už se můžeme těšit na dvojku, která už má i název a to „Hbitý pulec“. Šplouch. Jo, ta dvacítka je za masku.
Hodnocení: 6 / 10
Přidáno: 17.3.2018
Uklízečka miluje nestvůru...
Technická preciznost, dobová krásná atmosféra, skvěle zahrané, hlavně Michael Shannon v roli Stricklanda poutavě odpudivý, dobré triky a celkové téma, to jsou klady. Mínusy, přepálená stopáž a pomalé tempo, které občas vadí. Tvář vody není zklamáním a v mnohém to je nádherný, lidský, kouzelný film, ale jako celek působí spíše dobrým dojmem než perfektním.
Hodnocení:
Přidáno: 11.3.2018
Dnes odpoledne jsem shlédl oskarový film Tvář vody. Mam rád fantasy a Guillermo Del Toro je dobrý filmař, tak jsem se těšil. Popravdě moc nadšený nejsem. Ne, že by byl film vyloženě špatný, ale nemyslím si, že jde o film, který by si měl zasloužit Oskara. Atmosféra je tak trochu noir, příběh mezidruhového vztahu je stokrát ohraný a finále o lásce přesahující smrt..... no! Podle mého jde o průměrné fantasy z období studené války, s tvorem, který mi až příliš mnoho připomínal Abe Sapiena z Hell Boye. Je znát, že filmy režíroval stejný režisér a vodníka hrál stejný herec v obou , tedy ve všech třech filmech. Opravdu bych film nehodnotil o nic víc lépe, než Hell Boye a popravdě, mému vkusu, je Hell Boy mnohem bližší. A proč ten Oscar? Možná pro tu snahu po mezidruhové, generování, sexuální a jiné rovnosti. Opět tu vůbec nejde o kvalitu filmu, ale o politiku a o propagaci pseudohvězd a pseudocelebrit. Myslím, že je na čase i toho Oskara poslat do prdele.... ????
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 11.3.2018
Výborný film. 75%
Krásné filmové pohlazení, které potěšilo jak nádherně odvyprávěným sci-fi příběhem z dob, kdy nebylo potřeba zahlcovat diváka efekty, tak i kreativním stylistickým rukopisem, který zvládá příběh nenásilně upgradovat na dnešní divácké požadavky. Sice slabé emoce a trochu přeplácaný scénář, ale výborní herci a špičková režie odkazující k filmovým vzorcům padesátých let.
Hodnocení: 5 / 10
Přidáno: 11.3.2018
S Oskarem se počítá - fantasy Amélie po americku
Já vám nevím, když dostal vloni Oskara La-La Land tak Tvář vody to má letos také jisté. Jen mám z toho smíšené pocity.
Ve většině hledisek je Tvář vody velmi povedený film, výprava, příběh, kamera, hudba, to všechno do sebe výborně zapadá. Tak proč si stěžovat?
Pro mě to byla taková americká scifi fantasy verze Amélie z Montmartru, nejen retro barvami a podobou hlavní představitelky, ale trochu i romantikou příběhu.
Jenže to nestačí, to co mi kazí dojem a ubírá 3 hvězdy je sexuální stránka příběhu. Jasně, mít ve filmu hned zkraje "full frontal" Sally Hawkins je fajn, ale přesto mi autoerotické a sexuální scény nedávají v příběhu vůbec smysl. To že se hlavní hrdinka zamiluje do žabího muže je jasné i bez toho a zbytečně to posune hranici přístupnosti. Nepochopitelně zbytečné, tak záměr byl asi jen šokovat a upozornit. Škoda.
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 16.2.2018
Nemůžu si pomoct, musím to napsat. Romantická pohádka pro trošku retardovane dospělé. Ale to nemyslím ve zlém. Padouch jako by vypadl z dětského filmu, špioni naivní. Bytost z vody je roztomilá, nemohla jsem si nevzpomenout na film "Slepenec". Prostě pohádka, jejíž konec je jasný už od začátku. Kdyby se tam nesouložilo a mučení Vodníka nebylo tak drsné, byl by to hezký film pro děti.
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 27.1.2018
Fantastický snímek, který vyhrál již dva Zlaté Glóby včetně kategorie Nejlepší režie pro Guillerma del Tora, vás dojme svou grácií a magickou přitažlivostí, a ovládne zřejmě letošní Oscary. Sally Hawkins v hlavní roli je křehká, skvostná a dech beroucí – doslova. Pod vodou ztrácí dech každý.
Amerika, 50. léta, krátce po válce jsou lidé schopni experimentovat se vším, i s nadpřirozenými silami. Příběh nás zavede do utajovaného zařízení, kde provádí nejrůznější pokusy, a právě sem přiveze vládní agent Strickland (Michael Shannon) obojživelné stvoření nalezené v Amazonii. Podle šamanů netvor dokáže léčit tělo i duši a je nesmrtelný. Strickland je krutý a zákeřný a jen tvora mučí. Do děje vstupuje ústřední postava Elisa Esposito (Sally Hawkins), uklízečka v daném zařízení, která se náhodou střetne s uvězněným stvořením během pracovní doby, a začne mezi nimi kvést romantický vztah. Že to není nic výjimečného? To by ale nebyl film Guillerma del Tora. Elisa je totiž němá a dorozumívá se pouze znakovou řečí. Navzdory tomu, vztah mezi těmito dvěma bytostmi nepotřebuje slova, stačí jim gesta a hlavně emoce.
Režisér Guillermo del Toro je známý svými magickými příběhy. Já je ráda nazývám pohádkami pro dospělé. To se mi především líbí na tomhle chlapíkovi. Připomíná dospělým lidem, že někdy není na škodu stát se zase na chvíli dítětem a vykročit do tajuplného světa třeba starobylého labyrintu (Faunův labyrint, 2006), nebo zchátralého viktoriánského domu plného krutých vzpomínek a závisti (Purpurový vrch, 2015). Del Torův počin je i chlapec z pekla známý jako Hellboy (2004), který se nechtěně připlete k souboji sil před koncem druhé světové války. Všechny režisérovy snímky mají špetku nadpřirozena, autentičnost, prvky hororu i romantickou a zvrácenou love story.
Tvář vody staví hodně na kameře a spřízněných duších hlavních hrdinů. Další plus u del Torových filmů. Skoro nevyužívá technologické úpravy a pracuje minimálně s technologií CGI (computer-generated imagery = počítačová animace a grafika). Pokud možno, vše hrají herci používající rekvizity, působí to old-schoolově. Tudíž i postava obojživelníka je ztvárněna hercem Dougem Jonesem, který se role chopil bravurně. Jones totiž není kostýmům cizí. Ztvárnil také postavu mimozemského Saru v novém zpracování Star Trek: Discovery (2017-18).
Ovšem za zmínku nejvíce stojí představitelka Elisy Sally Hawkins. Tato rodilá Angličanka má největší šanci získat zlatou sošku Oscara. Zahrát němou křehkou nevinnou ženu s takovouhle grácií chce mít velkou odvahu, ale hlavně obrovské nadání. Sice celý film neřekne ani slovo, ale perfektně vystihne mimikou emoce.
Nicméně herci ve vedlejších rolích sekundují na jedničku. Michael Shannon jako krutý agent s nulovým IQ by zasloužil taky nominaci, i když s tím jeho obličejem nebude hrát nikdy kladného hrdinu. Dále Richard Jenkins a Octavia Spencer v rolích Elisiných nejbližších přátel dělají to nejlepší, co umí – podporují.
Jediné, co bych filmu vytkla, je jeho délka. Zbytečně vystavuje diváka hluchým místům i scénám, které opravdu nebyly zapotřebí (až uvidíte, pochopíte). Každopádně za mě velký potlesk panu režiséru a jeho dalšímu zvrácenému nápadu, který vás nechá dlouho přemýšlet nad vaším pohledem na ostatní. Schválně nahlédněte do vody a uvidíte svou pravou tvář.
10 filmů, které komentovali někteří uživatelé co tento film