';
ohodnotit

Jan Hus

Žánr:
Rok:
1954
Délka:
116 minut
Premiéra v ČR:
29.4.1955
„O jedné z nejvýraznějších postav našich dějin.“

Obsah filmu Jan Hus

 
Praha roku 1412. Papež Jan XXIII. vyhlásil prodej odpustků, ale Pražané, poučeni kázáním Mistra Jana Husa, se proti papežově nemorálnímu nařízení bouří. Hus káže v Betlémské kapli, zatímco královna Žofie ho nabádá k umírněnosti. Tovaryši Jan, Stašek a Martin jsou zatčeni u Týnského chrámu, kde společně s dalšími Pražany bránili fanatickému faráři Peklu v kázání o odpustcích. Purkmistr slíbí Husovi jejich propuštění, ale nakonec jsou všichni tři veřejně popraveni. Papež vyhlásí nad Husem klatbu, a proto je Hus nucen uchýlit se na Kozí Hrádek, kde ve svých kázáních pokračuje. Papež požádá českého krále Václava IV., aby Husa přiměl k cestě na...
 
TIP: Nastavení pořadí obsazení si můžete nastavit zde >>
dvd obal trailer
Distributor v ČR:
Rozdělovna filmů československého státního filmu
 
 
Barevný:
Ano
 
 
Jazyková verze:
česká
 
 
Distribuční verze:
česky
 
 
Zvuk:
mono
 
 
Přístupno:
od 12 let
 
 
Ohodnoťte
n12345
n678910
Zobrazit všechny herce a tvůrce filmu Jan Hus >

Řadit dle:  Bodů uživatele  |  Od nejnovějších  |  Podle hodnocení

Nejnovější komentáře k filmu

Frolíček
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 20.6.2018
Barevná výpravná záležitost, nastavená jen   černobíle, hodně hnaná do emocí a plná   patosu. Plno hereckých matadorů i mladých   elévů. Mě v druhém plánu zaujaly postavy,   které hráli Josef Kemr a Rudolf Hrušínský –   ten první na kladné straně, ten druhý s   blonďatými kudrnkami jako drzý floutek. Tyto   protiklady se vzájemně doplňovaly a otázka je,   jak by dopadly, kdyby každý vyrostl na opačné   straně. Spoustu historických postav a tlak   církve, před kterou se klepali císařové a   králové, ať žije mamon.
jarda53
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 19.4.2017
A máme hned srovnání, který Hus je lepší,   filmový nebo televizní. U tohoto filmu   nehodnotím kvality, své diváky to zřejmě má,   Vávra točit umí ale děj je slabší a hodí se   více na scénu divadel. Lze hodnotit herce Zd.   Štěpánka, který Husa hrál již před 60 lety   a nelze tvrdit, že se mu to nepovedlo, lze jen   tvrdit, že děj je jen přibarven a poopraven ke   své době. Televizní zpracování se mi   nelíbilo, což neznamená, že až se na to   podívám podruhé, mohu změnit i názor, když   se mluví o Husovi, tak mě na mysli vyvstane   ŠTĚPÁNEK, ať dělám co dělám...
Alix
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 28.9.2015
Otakar Vávra byl mistr svého řemesla a natočil   trilogii, která se stala naším národním   pokladem. Nejen jeho režisérské umění, ale i   plejáda tehdejších hereckých hvězd, pomohla   tomu, že jeho trilogie je nesmrtelná.
Mám   ráda jeho filmy a obdivuji se jeho umění i   umění herců, kteří nás dokázali   přesvědčit, že to bylo právě tak, jak jsme   to viděli. A nemám to nikomu za zlé.
Jenže   právě tehdejší komunistické moci právě šlo   o to, aby to bylo tak skvěle natočeno, což si   zřejmě spousta lidí neuvědomuje. Vávrova   trilogie byla natočena proto, aby z církve   udělala něco špatného, něco, čemu lidé   věřit nemají a nesmí. A docela se jí to   podařilo.....
thejduk
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 3.6.2014
První díl husitské trilogie zobrazuje původ   husitského hnutí, jeho sociální důvody,   prostě klasické zobrazení historie se   skvělými herci, ale poplatné tehdejšímu   pohledu na naši historii. Vávrovy historické   filmy patří k tomu lepšímu, hlavně trilogie a   další třeba Kladivo na čarodějnice jsou   nezapomenutelné a jednou za čas by je měl   vidět asi každý - jakási povinná četba   filmového diváka.
jmenuji.se.libor
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 2.11.2013
Zaplať a bůh ti odpustí
V té době se církev obohacovala na odpustcích,   nebudu zde podrobně popisovat o co se jednalo,   peníze z odpustků a otrocké práce tehdejší   církvi nesmrděly. Jan Hus byl pokrokový   duchovní, na což tvrdě doplatil. Otakar Vávra   v tomhle filmu vystihl atmosféru tehdejší   nelehké doby a udělal to tak mistrnně, že je   to Film s velkým F. Celkově dobře film vystihl   ve svém komentáři Petr1984, já jen dodávám.   Občas např. při výročí republiky nebo   podobném významném datu, by se celá husitská   filmová trilogie měla vysílat, aby se vědělo,   odkud kám kráčí český národ. Díky   vávrově trilogii lze nahlédnout do   historie.

Pan stusak ve svém komentáři   níže, do toho tahá bolševiky a z Jana Husa a   husitů dělá komunistické revolucionáře :-)))   Já je ale nikde ve filmu neviděl. Co jsem   viděl, bylo veliké rozhořčení, které   vyvolalo mezi prostýma lidma té doby uvěznění   Jana Husa a jeho následné upálení církví.   Jan Hus a Jan Žižka a husité se vzepřeli   chamtivým nenasytným papalášům z řad církve   a šlechty. A vo tom to je. Bolševiky v tomhle   filmu nehledejte, za těma se vydejte do Ruska na   počátek 20. století, ale ne do 15. století v   Čechách.
martin.stusak.9
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 31.10.2013
První filmové zpracování o osudu Jana Husa a   protože vznikl v období 50. let, podle toho   vypadá. Bolševická ideologie zcela zprasila   temný a tragický příběh největšího   reformátora církve a zcela pokroutila ku   prospěchu svému celou historii. Otakar Vávra   byl režisér s velkým R a i s malým rozpočtem   dokázal natočit úchvatné dílo, které září   i dnes. Kdo by řekl, že kulisy staré Prahy byly   jen namalované papundekly. Jejich vysoká kvalita   vzbouzí pocit o ohromné výpravě. Herecké   výkony jsou neocenitelné. Zdeněk Štěpánek   ztvárnil Jana Husa s citem a s velkým   odhodláním. A Karel Höger jako Václav IV. ?   Nikoho jiného si snad už nelze představit.   Snímek byl natočen zodpovědně a jeho vysoká   kvalita je nezpochybnitelná. A souhlasím z velmi   častým názorem, že tzv. remake dnes nikdo   nedokáže natočit. V době CGI efektů by   rozhodně nebyl problém vytvořit středověkou   Prahu, ale problém vidím nejen v kvalitním   scénáři, ale hlavně ve vhodném herci. Je tu   někdo, který by dokázal tak ohromně pozvednout   ducha Jana Husa, jako se to povedlo Zdeňkovi   Štěpánkovi? A tak nám nezbývá než zatnout   zuby, přehlédnout komunistické   revolucionářské vyznění a sledovat pouze   utrpení člověka tvrdě stojícího za svým   přesvědčením. Pro zajímavost, papež Jan   Pavel II. prohlásil, že upálení Jana Husa byla   chyba, ale se za tento čin neomluvil. A omluva   není do dnešních dní.
P.S. Převážně pro   mladé diváky, kteří komunistickou ideologii   nepoznají, lze doporučit např. tento článek.     https://kostlan.blog.respekt.cz/mistr-jan-hus-ve-s   luzbach-komunisticke-ideologie/ a nebo   http://www.ceskatelevize.cz/ct24/archiv/1254557-ce   si-potomci-husitu Materiálu je více než   dost.
Misantrop
Hodnocení: 5 / 10
Přidáno: 22.11.2012
Děj a téměř všechny osoby (kromě Husovy   matky Markéty a šaška krále Václava) jsou   zřejmě převzaty z Tylovy stejnojmenné   dramatické básně, pouze dialogy jsou jiné.   Faktor oblbologie je tu velmi vysoký, jak tomu   bývá vždy u těchto typů   historicko-životopisných filmů; některé   vypjaté scény a promluvy postav jsou prostě k   smíchu, to zkrátka normální   "člověk" nemůže brát vážně, jen   se nad tím pousmát a doprovodit to jen tak pro   sebe nějakým tím trefným cynismem, sarkasmem,   ironickou poznámkou, a tak si ulehčit. Ale jiné   scény jsou zase naopak velmi emotivní, dojemné,   dokonce burcující, protože málo platné, Jan   Hus byla prostě osobnost fascinující,   opravdový svatý muž, vnitřně silný svým   vědomím práva a pravdy - třeba proti všem.   Kam se dnes např. poděla mravní síla jeho   požadavku hájit pravdu za každých okolností,   ať je jakákoli a ať je komukoli nepříjemná?   Nebo jeho zásada, že nemáme a nesmíme   poslouchat vrchnost, pokud tato žije nemravně a   v hříchu? (Avšak nemravné nebo alespoň eticky   pochybené je přece každé vládnutí někoho   nad někým!) A dokonce i jeho vynález českých   diakritických znamének dnes pomalu zaniká -   stejně jako čeština sama! Jane Husi, tys měl   vědět, že kdo s vírou zachází, ten s ní   také schází! Tvá pravda nikdy nezvítězí,   poněvadž má málo příznivců. My sice   uznáváme, že lhát se nemá a že pravda se má   říkat, ale jen o těch druhých, nikdy ne pravda   o nás, tu se dozvídat nechce nikdo, pro tu se   zlobí všichni, pro tu by tě všichni znovu   upálili i dnes. Co zůstává, je stále jen ta   mocná církev, jakožto tu státem trpěný, onde   jiným státem podporovaný nástroj panování.   Film by přesto potřeboval trochu zaktualizovat:   kupčení s všespásnými papežskými odpustky   je již zastaralé, dnes by se mohlo zvednout   nějaké hnutí třeba proti podobně   "všespásným" emisním povolenkám   vydávaným ministerstvem životního prostředí.
cesta64
Hodnocení: 2 / 10
Přidáno: 29.9.2012
Kdo v tomhle filmu nevidí agitku, je slepý a   hluchý. Jedině dělníci a chudina jsou ti   "správní", církev je proradná,   měšťané zbabělí a šlechta zrádná.   Směšné bylo, jak většina herců   "přehrávala", Tomášová v roli   Johanky mluví se stejným fanatickým   zanícením, jako Brožová - Polednová, když   plivala na Miladu Horákovou.
Erkul
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 28.4.2011
Pokud by byl takovýto film natočen např. ve   Francii, stal by se doslova majetkem státu. U   nás jde jen o film, který natočil slušně a   sice poplatně politické situaci padesátých let   minulého století, známý režisé Otakar   Vávra, a to je vše. Dost smutné, uvědmíme-li   si , že je film o Mistru Janu Husovi.
hlavsa5
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 31.8.2010
Tento film je ukázkou kvality českého filmu,   herců a filmařů. Nedá se mu prakticky nic   vytknout. Viděl jsem tento film mockrát a   doporučuji každému. Zajímám se o dobu   husitskou a lepší vyjádření této doby filmem   zatím filmaři neudělali a mám za to, že už   ani neudělají.
 

10 filmů, které komentovali někteří uživatelé co tento film
minih36978minih36978Divoké dítě (1970) 
L' enfant sauvage n
minih56832minih56832Rande v Římě (2010) 
When in Rome n
minih46268minih46268Richard III. (1955) 
Richard III n
minih6602minih6602Dobrý voják Švejk (1956) 
Dobrý voják Švejk n
minih30981minih30981Kameňák (2003) 
Kameňák n
minih41631minih41631Ctná paní Lucie (1972) [TV seriál] 
Ctná paní Lucie n
minih164261minih164261Agatha Christie: Vraždy podle abecedy (2018) [TV minisérie] 
The ABC Murders n
minih5053minih5053Cesta ke štěstí (1951) 
Cesta ke štěstí n
minih31854minih31854Muž z Ria (1964) 
L'homme de Rio n
minih57830minih57830Na dejchánku v Semaforu (1967) [TV divadelní představení] 
Na dejchánku v Semaforu n


Hodnocení:n12345678910

Podobné filmy

Jan Hus (2015) [TV film]

 Jan Hus (2015) [TV film]
Jan Hus n
 
Žánr: historický / drama
Země: Česká republika
Režie: Jiří Svoboda

(remake)

Proti všem (1956)

 Proti všem (1956)
Proti všem n
 
Žánr: historický / drama / válečný
Země: Československo
Režie: Otakar Vávra

(neoficiální pokračování)

Jan Žižka (1955)

 Jan Žižka (1955)
Jan Žižka n
 
Žánr: historický / drama / válečný
Země: Československo
Režie: Otakar Vávra

(pokračování)

Hodnocení filmu

79.4 % (243)
7   - klasifikát
8   - curil
7   - jarda53
8   - cicis
10 - Erkul
9   - clara.bow
8   - green-tea
10 - Angelika28
8   - Frolíček
9   - hvezdyn
9   - martin.stu
9   - pataamat
10 - mia
7   - Edward52
7   - Hugin
8   - M.A.G.
8   - jmenuji.se
10 - Petra.Barb
8   - georginaa
7   - videofil
Jan Hus (1954)Jan Hus (1954)Jan Hus (1954)
Český lev Oscar

Filmová databáze v číslech

Filmů: 184461
Osobností: 689456
Fotografií: 739640
Plakátů: 357695
Obsahů a biografií: 170003

Poslední komentáře

Shock Waves (1977)

Shock Waves
"Jsou něco mezi živými a   mrtvými a pojmenoval jsem je   Toten Korps", sděluje   bývalý velitel SS (Peter   Cushing) skupince lidí,   která více >

Autor: topipig | Hodnocení: 6 / 10

Jan Žižka (2022)

Jan Žižka
Čekal jsem historický   "nadupaný" film o Žižkovi,   dočkal jsem se však   historické akční love   story, která mohla být   úplně o komkoliv (a více >

Autor: Máša13 | Hodnocení: 6 / 10

Nekonečný příběh (1984)

Nekonečný příběh
Skouknuto v dospělosti s   dětmi a i tak si člověk   připomněl, jak moc na něj   tento snímek působil v   dětství. Fajn příběh,   dobře natočeno, výborný   výběr herců. Škoda jen   slabšího překladu...

Autor: Máša13 | Hodnocení: 8 / 10

Párty Hárd (2019) [Video]

Podprůměrný brak

Párty Hárd
Česká verze Klubu sráčů,   o něco peprnější, o něco   horší, ale podobně   nechutná. Myslím, že kdyby   se chtělo, mohla z toho být   docela více >

Autor: Lasy | Hodnocení: 6 / 10

M test (2018) [TV pořad]

Zápalkou sa nemusí páčiť

M test
Tak toto bolo mimoriadne   trápne. Malo to byť asi   vtipné, ale chvíľami som   nevedel na čo sa vlastne   pozerám. Moja chyba.   Jednoducho více >

Autor: volam.sa.pistik | Hodnocení: 2 / 10

Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení