reklama
 
ohodnotit

Jan Hus

Žánr:
Rok:
1954
Délka:
116 minut
Premiéra v ČR:
29.4.1955
„O jedné z nejvýraznějších postav našich dějin.“

Komentáře k filmu Jan Hus

Řadit dle:  Bodů uživatele  |  Od nejnovějších  |  Hodnocení
Počet komentářů k filmu: 19
curil
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 13.1.2009
Zanechme dohadům o agitce a   politické objednávce. Faktem   je, že vznikl i vzhledem k   poplatnosti době velkolepý   spektákl /týká se celé   trilogie/ za účasti   tehdejší herecké špičky   vč. nastupujících hvězd v   epizodních rolích, např.   Hrušínský, Kopecký. Dnes   už se takový historický   velkofilm nedá realizovat.   Osobně mám raději z   historie filmy jako Markéta   Lazarová nebo Údolí včel   od F.Vláčila. A když už   Vávra tak Kladivo na   čarodějnice. Ale pan   O.Vávra je Pan režisér,   takže téměř všechny filmy   mají nejlepší kvalitu.
Erkul
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 28.4.2011
Pokud by byl takovýto film   natočen např. ve Francii,   stal by se doslova majetkem   státu. U nás jde jen o film,   který natočil slušně a   sice poplatně politické   situaci padesátých let   minulého století, známý   režisé Otakar Vávra, a to   je vše. Dost smutné,   uvědmíme-li si , že je film   o Mistru Janu Husovi.
jarda53
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 19.4.2017
A máme hned srovnání,   který Hus je lepší,   filmový nebo televizní. U   tohoto filmu nehodnotím   kvality, své diváky to   zřejmě má, Vávra točit   umí ale děj je slabší a   hodí se více na scénu   divadel. Lze hodnotit herce   Zd. Štěpánka, který Husa   hrál již před 60 lety a   nelze tvrdit, že se mu to   nepovedlo, lze jen tvrdit, že   děj je jen přibarven a   poopraven ke své době.   Televizní zpracování se mi   nelíbilo, což neznamená,   že až se na to podívám   podruhé, mohu změnit i   názor, když se mluví o   Husovi, tak mě na mysli   vyvstane ŠTĚPÁNEK, ať   dělám co dělám...
hvezdyn
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 5.7.2007
Film o jednom z největších   Čechů. Pravda, trochu   poplatný době, ve které   vznikl, ale to nijak neubírá   na jeho kvalitě. Tento film,   i celá trilogie, natočená   podle díla spisovatele Aloise   Jiráska, by dnes velice   těžko našla světlo světa.   Dnes můžeme snadno   kritizovat způsob hraní   protagonistů, ale zkuste to   dnes natočit. Kdo má vůbec   dne odvahu v českých   podmínkách natočit   historický film? Je vůbec   někdo takový? Naše dějiny   jsou hodně bohaté a celá   řada události filmově   zpracovaná není. O to více   jsem vděčný existenci   natočených filmů.
martin.stusak.9
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 31.10.2013
Jediné filmové zpracování   o osudu Jana Husa a bohužel   největší průser na tom je,   že vznikl v období 50. let.   Bolševická ideologie zcela   sprasila temný a tragický   příběh největšího   reformátora církve a zcela   pokroutila ku prospěchu   svému celou historii. Otakar   Vávra byl režisér s velkým   R a i s malým rozpočtem   dokázal natočit tak   úchvatné dílo, které   doslova září ještě dnes.   Kdo by řekl, že kulisy   staré Prahy byli jen   namalované papundekly. Jejich   vysoká kvalita dává pocit o   ohromné výpravě. Herecké   výkony jsou doslova   neocenitelné. Zdeněk   Štěpánek ztvárnil Jana   Husa s citem a s velikým   přesvědčením. A Karel   Höger jako Václav IV. ?   Nikoho jiného si snad ani   neumím představit. Snímek   byl natočen velice   zodpovědně a jeho vysoká   kvalita je nezpochybnitelná.   A souhlasím z velmi častým   názorem, že tzv. remake dnes   nikdo nedokáže natočit. V   době počítačových triků   a efektů by rozhodně nebyl   problém vytvořit   středověkou Prahu, ale   problém vidím nejen v   kvalitním scénáři, ale   hlavně ve vhodném herci. Je   tu někdo, který by dokázal   tak ohromně pozvednout ducha   Jana Husa, jako se to povedlo   Zdeňkovi Štěpánkovi? A tak   nám nezbývá než zatnout   zuby, přehlédnout   komunistické   revolucionářské vyznění a   sledovat veliké utrpení   člověka, který stál tvrdě   za svým přesvědčením. Pro   zajímavost: papež Jan Pavel   II. prohlásil, že upálení   Jana Husa byla chyba, ale za   tento čin se nikdy neomluvil.   A to se nestalo do dnešních   dnů.
P.S. Převážně   pro mladé diváky, kteří   komunistickou ideologii   nepoznají, doporučuji např.   tento článek.   http://kostlan.blog.respekt.cz   /mistr-jan-hus-ve-sluzbach-kom   unisticke-ideologie/ A   nebo   http://www.ceskatelevize.cz/ct   24/archiv/1254557-cesi-potomci   -husitu Materiálu je   více než dost.
jmenuji.se.libor
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 2.11.2013
Zaplať a bůh ti odpustí
V té době se církev   obohacovala na odpustcích,   nebudu zde podrobně popisovat   o co se jednalo, peníze z   odpustků a otrocké práce   tehdejší církvi nesmrděly.   Jan Hus byl pokrokový   duchovní, na což tvrdě   doplatil. Otakar Vávra v   tomhle filmu vystihl   atmosféru tehdejší nelehké   doby a udělal to tak   mistrnně, že je to Film s   velkým F. Celkově dobře   film vystihl ve svém   komentáři Petr1984, já jen   dodávám. Občas např. při   výročí republiky nebo   podobném významném datu, by   se celá husitská filmová   trilogie měla vysílat, aby   se vědělo, odkud kám   kráčí český národ. Díky   vávrově trilogii lze   nahlédnout do historie.

Pan stusak ve   svém komentáři níže, do   toho tahá bolševiky a z Jana   Husa a husitů dělá   komunistické revolucionáře   :-))) Já je ale nikde ve   filmu neviděl. Co jsem   viděl, bylo veliké   rozhořčení, které vyvolalo   mezi prostýma lidma té doby   uvěznění Jana Husa a jeho   následné upálení církví.   Jan Hus a Jan Žižka a   husité se vzepřeli   chamtivým nenasytným   papalášům z řad církve a   šlechty. A vo tom to je.   Bolševiky v tomhle filmu   nehledejte, za těma se   vydejte do Ruska na počátek   20. století, ale ne do 15.   století v Čechách.
Petra.Barbie
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 27.5.2008
Mistrovský film o Mistru Janu Husovi.
Celá Vávrova trilogie   inspirovaná obdobím   husitství je ukázka   preciznosti naší   kinematografie a současně   vztahu a úcty k významnému   období naší historie od   všech jeho tvůrců. V   podstatě již mohu jen   potvrdit a činím tak velmi   ráda, slova svých   předchůdců na této fdb.   Filmy o Janu Husovi a   husitské době vůbec bych   doporučila každému   studentovi, který není   "čtivec" a má   problém se prokousat dílem   Aloise Jiráska. Na druhou   stranu touží pochopit   tehdejší dobu a podstatu   husitství. I když pan   učitel ve škole může podat   sebezajímavější výklad,   není nad živý obraz a co je   nejdůležitější -   vytvořený téměř s   dokonalou přesností. K   výkonu Zdeňka Štěpánka,   který vytvořil roli Jana   Husa i Jana Žižky, nelze nic   dodat, snad jen - smekám!   Obdivuhodné herecké výkony   velkého herce neskutečných   kvalit a úžasného projevu.
thejduk
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 3.6.2014
První díl husitské trilogie   zobrazuje původ husitského   hnutí, jeho sociální   důvody, prostě klasické   zobrazení historie se   skvělými herci, ale   poplatné tehdejšímu pohledu   na naši historii. Vávrovy   historické filmy patří k   tomu lepšímu, hlavně   trilogie a další třeba   Kladivo na čarodějnice jsou   nezapomenutelné a jednou za   čas by je měl vidět asi   každý - jakási povinná   četba filmového diváka.
Misantrop
Hodnocení: 5 / 10
Přidáno: 22.11.2012
Děj a téměř všechny osoby   (kromě Husovy matky Markéty   a šaška krále Václava)   jsou zřejmě převzaty z   Tylovy stejnojmenné   dramatické básně, pouze   dialogy jsou jiné. Faktor   oblbologie je tu velmi   vysoký, jak tomu bývá vždy   u těchto typů   historicko-životopisných   filmů; některé vypjaté   scény a promluvy postav jsou   prostě k smíchu, to zkrátka   normální   "člověk" nemůže   brát vážně, jen se nad   tím pousmát a doprovodit to   jen tak pro sebe nějakým   tím trefným cynismem,   sarkasmem, ironickou   poznámkou, a tak si ulehčit.   Ale jiné scény jsou zase   naopak velmi emotivní,   dojemné, dokonce burcující,   protože málo platné, Jan   Hus byla prostě osobnost   fascinující, opravdový   svatý muž, vnitřně silný   svým vědomím práva a   pravdy - třeba proti všem.   Kam se dnes např. poděla   mravní síla jeho požadavku   hájit pravdu za každých   okolností, ať je jakákoli a   ať je komukoli nepříjemná?   Nebo jeho zásada, že nemáme   a nesmíme poslouchat   vrchnost, pokud tato žije   nemravně a v hříchu?   (Avšak nemravné nebo   alespoň eticky pochybené je   přece každé vládnutí   někoho nad někým!) A   dokonce i jeho vynález   českých diakritických   znamének dnes pomalu zaniká   - stejně jako čeština sama!   Jane Husi, tys měl vědět,   že kdo s vírou zachází,   ten s ní také schází! Tvá   pravda nikdy nezvítězí,   poněvadž má málo   příznivců. My sice   uznáváme, že lhát se nemá   a že pravda se má říkat,   ale jen o těch druhých,   nikdy ne pravda o nás, tu se   dozvídat nechce nikdo, pro tu   se zlobí všichni, pro tu by   tě všichni znovu upálili i   dnes. Co zůstává, je stále   jen ta mocná církev,   jakožto tu státem trpěný,   onde jiným státem   podporovaný nástroj   panování. Film by přesto   potřeboval trochu   zaktualizovat: kupčení s   všespásnými papežskými   odpustky je již zastaralé,   dnes by se mohlo zvednout   nějaké hnutí třeba proti   podobně   "všespásným"   emisním povolenkám   vydávaným ministerstvem   životního prostředí.
JVSoolen
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 5.11.2007
Velkolepy historicky film,   pekne barevny, s hvezdnymi   ceskymi herci, ale jinak dost   agitacni a zamereny (ve sve   dobe) na tu spravnou stranu.
CyberMageFroll.LF
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 24.10.2004
Film charakteristický svou   atmosférou a dobrými   hereckými výkony.
hlavsa5
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 31.8.2010
Tento film je ukázkou kvality   českého filmu, herců a   filmařů. Nedá se mu   prakticky nic vytknout. Viděl   jsem tento film mockrát a   doporučuji každému.   Zajímám se o dobu husitskou   a lepší vyjádření této   doby filmem zatím filmaři   neudělali a mám za to, že   už ani neudělají.
Kmotr95
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 20.1.2009
Výborný historický film o   Janu Husovi!!!!!!!!!!!!
Jeho příběh zná snad   každý ze školních   lavic.
Nej. nej. nej   film :-)
cynik
Hodnocení: 1 / 10
Přidáno: 13.6.2008
Socialistická glorifikace   nejhoršího období našich   dějin. Pocta plebsu a   lupičské lůze poplatná   době! Ve všech třech   dílech.
Alix
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 28.9.2015
Otakar Vávra byl mistr svého   řemesla a natočil trilogii,   která se stala naším   národním pokladem. Nejen   jeho režisérské umění,   ale i plejáda tehdejších   hereckých hvězd, pomohla   tomu, že jeho trilogie je   nesmrtelná.
Mám ráda   jeho filmy a obdivuji se jeho   umění i umění herců,   kteří nás dokázali   přesvědčit, že to bylo   právě tak, jak jsme to   viděli. A nemám to nikomu za   zlé.
Jenže právě   tehdejší komunistické moci   právě šlo o to, aby to bylo   tak skvěle natočeno, což si   zřejmě spousta lidí   neuvědomuje. Vávrova   trilogie byla natočena proto,   aby z církve udělala něco   špatného, něco, čemu lidé   věřit nemají a nesmí. A   docela se jí to   podařilo.....
Hellish_Satanica
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 5.8.2006
Historické filmy mám ráda.   U tohoto snad není co   dodávat, určitě ho každý   zná, snad jen - klobouk   dolů, co dokázali tehdejší   filmaři. Opět jeden   příklad, kdy člověk   zapláče nad tím, kam   dospěl český film, když   tehdy dokázali natočit něco   takového a dnes.. většinou   hamba mluvit.
Petr1984
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 21.1.2009
Žádná agitka
Některé komentáře   nechápu. Copak film s   důležitou kapitolou z   našich ději o významné   postavě Janu Husovi je   agitační? Já jsem tam nic   agitačního a   prokomunistického nenašel.   Jak už jsem jednou psal,   nejsem historik, ale neznat   aspoň v základech dějiny   husitství a postavu Husa jako   takovou, to už je národní   barbarství. Vávrovy filmy z   husitství nám kdysi   pouštěla dějepisářka ve   škole. Už jako malého kluka   mě uchvátilo, jak dobře je   to natočený. Herci nejsou   herci, ale skutečné   historické postavy. Zvlášť   Štěpánkovi jeho roli   bezezbytku věříte.   Kostýmní výprava taky   perfektní. Jan Hus a další   dva filmy (Jan Žižka a Proti   všem) jsou klenoty   československé   kinematografie.
Dr.Karas
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 13.7.2008
Nenávidím všechny ty   nezasvěcené komentáře, co   temto smínek vidí jako   lživou agitku! Je to pouze   okoukaný názor debílků, co   si myslí, že historii   rozumí, bez špetky   vlastního názoru! Ukažte mi   vylhané prvky, nikoli   agitační, těch tam pár je.   Ukažte mi je, když o nich   tak básníte a sním svůj   kloubouk!
cesta64
Hodnocení: 2 / 10
Přidáno: 29.9.2012
Kdo v tomhle filmu nevidí   agitku, je slepý a hluchý.   Jedině dělníci a chudina   jsou ti "správní",   církev je proradná,   měšťané zbabělí a   šlechta zrádná. Směšné   bylo, jak většina herců   "přehrávala",   Tomášová v roli Johanky   mluví se stejným fanatickým   zanícením, jako Brožová -   Polednová, když plivala na   Miladu Horákovou.

Poznámka: Komentáře jsou řazeny podle počtu dosažených bodů jednotlivých členů, kteří je psali. To znamená, že čím více bodů má člen, tím je jeho komentář výše.

10 filmů, které komentovali někteří uživatelé co tento film
minih59179minih59179Drsný chlapi (1999) [TV film] 
Outlaw Justice n
minih3195minih3195Arabela (1980) [TV seriál] 
Arabela n
minih20452minih20452Tajemství Ocelového města (1978) 
Tajemství Ocelového města n
minih64014minih64014Polda na melouchu (1995) [Video] 
Illegal in Blue n
minih6655minih6655Doktor na moři (1955) 
Doctor at Sea n
minih76480minih76480Můj život s Canadiens (2009) 
Pour toujours, les Canadiens! n
minih70453minih70453Muži, kteří nenávidí ženy (2011) 
The Girl with the Dragon Tattoo n
minih31900minih31900Chyťte zloděje (1955) 
To Catch a Thief n
minih47903minih47903Muzikál ze střední 3: Maturitní ročník (2008) 
High School Musical 3: Senior Year n
minih142797minih142797Družička v utajení (2012) [TV film] 
Undercover Bridesmaid n

Hodnocení:n12345678910

Podobné filmy

Jan Hus (2015) [TV film]

 Jan Hus (2015) [TV film]
Jan Hus n
 
Žánr: historický / drama
Země: Česká republika
Režie: Jiří Svoboda

(remake)

Proti všem (1957)

 Proti všem (1957)
Proti všem n
 
Žánr: historický
Země: Československo
Režie: Otakar Vávra

(neoficiální pokračování)

Jan Žižka (1955)

 Jan Žižka (1955)
Jan Žižka n
 
Žánr: historický
Země: Československo
Režie: Otakar Vávra

(pokračování)

Hodnocení filmu

78.3 %
8   - curil
8   - cicis
10 - Erkul
7   - jarda53
9   - clara.bow
8   - green-tea
10 - Angelika28
9   - hvezdyn
9   - pataamat
8   - Frolíček
10 - mia
7   - Edward52
7   - Hugin
8   - M.A.G.
9   - martin.stu
8   - jmenuji.se
10 - Petra.Barb
7   - videofil
7   - LenC2
8   - georginaa

Český lev Oscar

Filmová databáze v číslech

Filmů: 148369
Osobností: 627563
Fotografií: 565674
Plakátů: 268226
Obsahů a biografií: 136194

Poslední komentáře

Sekretariat: Příběh šampiona (20...

Sekretariat: Příběh šampiona
Pěkný koňský film s   půvabnou Dianou Lane. Hezky   zakomponovaný záznam   skutečného závodu   skutečného koníka.

Autor: mrejca | Hodnocení: 7 / 10

Učitelka (2016)

učitelka

Učitelka
Celou dobu jsem čekala, že   se musí stát něco   zajímavého, co mě vtáhne   do děje. Bohužel se nestalo.   Jen mě na konci pobavilo jak   se z více >

Autor: drad007 | Hodnocení: 3 / 10

Andílek na nervy (2015)

Tragedie

Andílek na nervy
Do teď nechápu co tohle   mělo být?! Komedie? Spíš   naprostá tragedie po všech   stránkách! Nafoukaná   růžová barbínka s   naducanou více >

Autor: Jarda.ftr | Hodnocení: 1 / 10

Black Panther (2018)

Wacth black panther

Black Panther
Wscth Black panther full movie   HD   king.http://stream.movietv.biz   /movie/284054/black-panther-20   18-hd-720p-full-movie

Autor: herih511

Trpká úroda (2016)

Trpká úroda
Takové velké téma nelze   pojmout takto jednoduše. Smrt   8 - 10 miliónů Ukrajinců,   které Rusové nechali   vyhladovět, si zaslouží   jiné více >

Autor: curil | Hodnocení: 5 / 10

Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení
apple android wp bb
iPhone
iPhone
 
App Store hodnocení:
hod
Android
Android
 
Google Play hodnocení:
hod
Windows Phone
Windows Phone
 
WP store hodnocení:
hod
BlackBerry
BlackBerry
 
BB world hodnocení:
hod
fb

Copyright © 2003-2018, Filmová databáze s.r.o. (FDb.cz). Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.

Tyto webové stránky využívají soubory cookies. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace.

Load: 0.171/0.129