Recenze: Jason Bourne

Vydáno dne 28.07.2016 (1803 přečtení)
Extreme ways are back again! 
Před devíti rokama to v Bourneově ultimátu vypadalo, že se tenhle agent konečně dozvěděl všechno o své minulosti. Teď se v Evropě věnuje nelegálním zápasům, tudíž se pořád udržuje ve výborné fyzické kondici. Nicky (Julia Stiles), snad jediná osoba, které Bourne důvěřuje, mu však připomene, že některé otázky ještě nebyly zodpovězeny. Týkají se nejen jeho otce, nýbrž i současného ředitele CIA Roberta Deweyho, pro něhož je hlavní hrdina stále nepohodlný, a tak pošle svou Spojku, aby ho zneškodnila. Ke slovu se ovšem dostanou i sociální média, chytré platformy a analytička CIA Heather Leeová.

Ví se, že Matt Damon nechtěl natáčet další díl bez režiséra Paula Greengrasse, který ke dvojce a trojce přistoupil se svým „roztřeseným“ stylem. Osobně sice považuju za nejlepší jedničku v režii Douga Limana (další části produkujícího), ale to neznamená, že by Greengrassovy filmy neměly své klady. Úvodní trilogie by jistě patřila do kolonky „inteligentní akční film.“ Samozřejmě se musí připomenout také Bourneův odkaz, ve kterém jsme sledovali agenta Aarona Crosse, který vypadal jako Jeremy Renner. Nutno dodat, že – byť tedy bez Matta Damona – byl tento počin poněkud nedoceněn.

Přeci jen, co se konceptu týče, se příliš neliší od předchozích tří bijáků. Máme agenta na útěku, který se o něco snaží, skupinu analytiků CIA, kteří mu v tom ze špičkově vybavné místnosti chtějí zabránit, nějakou tu další postavu, která z jasného důvodu pochybuje o tom, že je Bourne hrozba, a také jednoho záporáka, jenž by měl být, co se schopností týče, hlavnímu hrdinovi vyrovnaným soupeřem. Takže by jejich souboj měl být v podstatě highlightem celého filmu. Všechno, co uvádím v tomto odstavci, najdeme i v tomhle Jasonu Bourneovi.

Celkově tedy popáté sledujeme to samé … a vlastně nic vyloženě nového k tomu. To potom můžete mít Matta Damona zpět v jeho patrně opravdu nejslavnější roli, můžete mít bezva realistické souboje (v tomto dílu za předchozími zaostávají) a famózní automobilové honičky (závěrečná naopak posouvá tuto disciplínu zase o kousek dál), ale když nepřidáte zajímavý, originálnější příběh (scénář poprvé nepsal Tony Gilroy), úplně maximálně zaujmete asi jenom ty nejvíc nejskalnější příznivce této série. Jason Bourne se zřejmě mnohem více odklání od původních knih Roberta Ludluma, neboť chce reflektovat skutečnost a chce být moderní a aktuální, takže zmiňuje jména jako Edward Snowden a hovoří o vysoce inteligentních platformách, ale tak v současnosti činí poměrně dost akčních filmů všemožných kvalit.

Tento se liší prakticky opravdu jen tím, že se hlavní postava jmenuje Jason Bourne a že detailní záběry na obličej ve filmech Paula Greengrasse jsou naprosto dokonalou záležitostí, jelikož z nich lze přesně vyčíst rozpoložení postav, čímž se do hry ukázkově zapojují divácké emoce. Ty už pak silněji vyvolá pouze první plot point, jímž se však zároveň dále přetrhává pouto na původní trilogii a jsem nesmírně zvědavý na to, kolik Jason Bourne vydělá. Vrátka na pokračování si ponechává otevřená, ale vzhledem k závěru tohoto filmu nic nenasvědčuje tomu, že bychom se příště mohli dočkat něčeho, co by doopravdy stálo za to.

Jason Bourne
má pozoruhodnou minulost, ale vypadá to, že jeho přítomnost a budoucnost tak pozoruhodné nebudou. Možná to bude znít paradoxně či přímo troufale, nicméně této sérii by s největší pravděpodobností i přes to, co bylo řečeno, prospěla z větší části změna tvůrčího týmu. Tak by mohla získat docela potřebné oživení. Nové postavy, jako jsou tuctový ředitel CIA ztvárněný Tommym Lee Jonesem, strach nenahánějící zabiják s tváří Vincenta Cassela či dobrosrdečná analytička s citem rozlišovat dobro a zlo, kterou hraje Alicia Vikander, takovéto oživení nepřinesly.

FOTO: CinemArt
Hodnocení autora: 6/106/106/106/106/106/106/106/106/106/10
(Autor: Tomáš Kordík)
 

Kino

Recenze: Šťastný Lazzaro

Dovedu si představit, že se někde najdou diváci nebo divačky, kteří tento film označí za svůj úplně nejoblíbeněj&sc... celý článek

DVD

Recenze: Motýlek Dnes

Pro upřesnění, nebude řeč o výborném filmu Franklina J. Schaffnera se Stevem McQueenem a Dustinem Hoffmanem, nýbrž o dva roky... celý článek

Skylink

Benátská! s Impulsem

Oslava hudby, lásky a radosti – tak Benátskou nazvali švédští Europe, kteří se na akci objeví v pátek 26. července a dle svých slov lákají na nezapomenutelnou... celý článek
 
Přidat na Seznam.cz
Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení

Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.

Load: 0.061/0.033
Partneři:
Hyperreality.cz | Hyperslevy.cz | Hyperinzerce.cz | Bleskove.cz | IQport.cz | MODEMI.cz - vyhledávač módy