ohodnotit

Ikarie XB 1

Další název:
Stříbrná kometa (prac. název); Za 200 let koncem června (prac. název); Icarus XB 1
Rok:
1963
Délka:
83 minut
Premiéra v ČR:
26.7.1963
„Dramatický sci-fi příběh o cestě vesmírné lodi ke sluneční soustavě Alfa Centauri.“

Komentáře k filmu Ikarie XB 1

Řadit dle:  Bodů uživatele  |  Od nejnovějších  |  Hodnocení
Počet komentářů k filmu: 16
Pitryx
Hodnocení: 4 / 10
Přidáno: 6.10.2017
Trošku rozporuplné. Prvních   dvacet minut pod psa. Pak   zlepšení děje, ke konci   dost statické. Průměrné   sci - fi, které je spíše   psych - fi.
MARi0
Hodnocení: 6 / 10
Přidáno: 13.7.2016
Ikarie XB 1
Uvedeno na 51. mezinárodním   filmovém festivalu 2016 v   Karlových Varech
Uvedeno ve filmovém klubu   v Music bar Vrtulka
Ikarie XB 1 je klasickým   českým sci-fi, tak   klasickým, že po něm   pojmenovali asi   nejznámější český   časopis Ikarii (dnes už XB   1). Tahle vynikající   podívaná tu byla ještě   před "Star Trekem",   což je prostě úžasné a   neuvěřitelné. Atmosféra,   která z toho čiší je tak   geniální, že prostě   člověk odpustí i ten   pomalejší děj a zastaralé   efekty. A právě ty staré   efekty a celková   černobílost tomu ve finále   dodává tu správnou   šťávu.
Na úplném   začátku, ještě před tím   než začíná celý   příběh, vidíme tragickou   situaci na lodi z budoucnosti.   Filmaři nás prostě musí   hodit do vody hned od   začátku, ať víme na čem   jsme a ať rozhodně   nečekáme žádnou pohádku   pro děti. A to je další z   věcí, kterou na tom všem   oceňuji. Mít koule na to   začínat příběh od konce,   to jen tak někdo nemá.   Jindřich Polák se toho ale   rozhodně nebál, což nám   umožňuje připomenout si   tento zážitek i o více jak   padesát let později...
pataamat
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 15.5.2009
Asinajlepší sci-fi film, aj   keď z ohľadom na dobu, kedy   vznikol má trocha chabe   efekty, aj tak výborné,   hlavne Lukavský, jeho výraz   a nezameniteľný hlas.
jmenuji.se.libor
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 11.8.2013
Tam někde jsou jiné světy
Je nepochybné že ve vesmíru   exisují i jiné světy ve   kterých žijí na planetách   podobných zemi nějaké   rozumné bytosti - a tam za   nimi se vydávají na Ikárii   XB1 lidé ... Vydávají se   vstříc dobrodružství.

Film má svoji   kosmickou atmosféru, celkově   se mi líbil v dětství a   líbí se mi i teď.   Fascinující je hudba k   filmu, kerá výborně   dotváří a posouvá děj.

Pokud jste film   dosud neviděli, vřele   doporučuji ke zhlédntí.
prvosenka
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 19.5.2012
IKARIE XB 1

Dnes již historické   české sci-fi dílo, které   vzniklo podle románu klasika   Stanislava Lema. Rozhodně   nejlepší česká sci-fi,   která je možná více   ceněna v zahraničí než u   nás. S jednoduchými   trikovými efekty, za které   by se ale nemuseli stydět ani   v tehdejším Hollywoodu. Na   svoji dobu to byla prostě   pecka, která zůstala dosud v   české tvorbě nepřekonána.   Něco podobného bych od   českých tvůrců nečekala   ani dnes. Film působí   světově a přitom si svoje   nápady nikde nepůjčuje a   rozhodně nevykrádá jiné   filmy, přitom v žádném   případě netrpí komplexem   české malosti, jako mnohé   dnešní filmy. Ikarie XB 1 je   tematicky sci-fi jako   vyšitá, ale zároveň má v   sobě i aspekty, které ji   posouvají trochu blíže k   filosofickému pohledu a   vzdáleně ji přibližují ke   Kubrickově Vesmírné odysei.   Přestože se točilo někde   ve studiu s jakože sci-fi   kulisami oživenými   vánočními žárovičkami,   do toho zněl umělý   robotický hlas, přesto se v   rámci svých omezených   možností podařilo vytvořit   neobvykle dokonalé dílo.   Opravdu nezbývá než   smeknout, protože se jedná   o velmi kvalitní,   promyšlený a inteligentní   film plný kvalitních herců.   Film je protkaný velmi   jednoduchými efekty, které v   dnešní době digitální   techniky mohou působit uboze   až legračně, ale kdo se   podívá na rok vzniku a má   jen trochu úcty k práci   tehdejších filmařů   nemůže nic jiného než   zatleskat. Dnešní tvůrci by   se měli z tohoto díla   poučit, jak se dá z mála   vytěžit maximum.
Misantrop
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 1.8.2011
Po Gagarinově výletu nad   mraky (no dobře, tak nad   atmosféru) měl Barrandov   potřebu natočit   propagandistický film o   budoucích cestách lidstva ke   hvězdám. Podíl na   scénáři byl svěřen   známému skeptikovi a   životnímu pesimistovi Pavlu   Juráčkovi. A zpočátku   všechno skutečně zdánlivě   směřuje k tragédii,   nicméně optimistické   vyústění muselo prostě   přijít za každou cenu, a   ani Juráček tomu nemohl   zabránit. Já nicméně   nepovažuji za příliš   šťastné a optimistické,   že se lidstvo, byť jen ve   sci-fi filmu, šíří jako   nebezpečný virus vesmírem -   stačí, že se tak ničivě   rozšířil zde na Zemi.
payo1555
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 17.4.2012
Zábavná sci-fi
Domnívám se, že se jedná o   výborný ne-li nejlepší   domácí pokus os sci-fi, do   posledního detailu. Není   sice tak krutě realistická,   ale herci jsou lidé a ne   nějaké smyšlená monstra.   Osobně se mi moc líbí,   protože i já si   představuju, že lidi   zůstanou lidmi,možná budou   mít více   inteligence.Špatná   představa.
Pardal
Hodnocení: 6 / 10
Přidáno: 11.5.2007
Na svoji dobu výtečné   dílo, hodně podobné s v té   dobé vznikající serií Star   trek v USA akorát trochu   temnější.... Další důkaz   že 60. léta byla zlatá pro   českou kinematografii.   Možná bych vytknul poněkud   divné zakončení, po celou   dobu měl film větší   poteciál než přímočarý   happy end. Jinak supr, efekty   hodnotit nebudu, jednak doba   samozřejmě pokročila a   hlavně film na tom ani   nestavěl , díky čemuž   zůstal v koukatelný až do   současnosti.
Tom_Hardy
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 26.8.2007
S Ikarií XB 1 se to má   stejně, jako se všemi   staršími sci-fi kousky,   Zakázanou planetou počínaje   a Star Trekem konče. Je   třeba mít rád tu atmosféru   velkých kosmických lodí,   neprobádaných světů a   lepenkových kulis. Česká   Ikarie XB 1, která byla   natočena podle povídky   Stanislawa Lema, má navíc tu   výhodu, že je černobílá a   tudíž ani po těch mnoha   letech nepůsobí její   výprava nijak špatně.   Právě naopak, jednoho až   šokuje, že si u nás na   Barrandově kdysi někdo dal   takovou precizní práci s   výstavbou futuristických   kulis. Snímek je   plnohodnotným příspěvkem   do sci-fi žánru, kterému   ani léta nic neubrala na   kráse. Člověka tak zamrzí,   že se již nikdy nikdo u nás   nepokusil něco podobného   natočit. Ikarie XB 1   zůstává, i přes svůj   statut klasiky, osamoceným   sci-fi bojovníkem na   širokém poli domácího   filmu.
Nasudr
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 5.3.2011
Vzhľadom na rok vzniku možno   povedať, že sa jedná o   veľmi kvalitný film so   zaujímavou a príťažlivou   tématikou - Sci-fi. Hlavnou   témou je hľadanie ďalších   civilizácií v nekonečnom   vesmíre, hľadanie života v   našom ponímaní na   vzdialených planétach, či   galaxiách. Zaujímavá a   príťažlivá téma, celkom   dobrý scenár a výsledné   spracovanie aj vďaka   výborným hereckým výkonom   jednotlivých predstaviteľov.   Škoda, že ten záver bol   akoby nedotiahnutý, aj keď   hlavná idea bola naplnená.   Ešte zaujímavejšie by bolo   pokračovanie, ale to by už   asi chcelo mať scenáristu   Julesa Verneho.
davidek
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 19.11.2007
Ač z filmu trošičko   vyzařuje komunistická   propaganda, perfektní   československý pokus o   sci-fi. Dnes již téměř   vyčichlý.
CyberMageFroll.LF
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 23.10.2004
Film který nevyniká   technickými triky, ale   hereckými výkony a svým   vnitřním napětím. Dnes už   v podstatě klasika české   sci-fi.
nick4
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 3.5.2007
první český plnokrevný a   plnohodnotný scifi film podle   motivů z románu Stanislava   Lema.Film měl být údajně i   inspirací pro slavnou   Vesmírnou odyseu,protože byl   promítán i v Americe,ale v   jiném sestřihu,konec je   vlastně začátek.Kulisy z   filmu byly použity i v   dalším filmu režiséra   Poláka,Klaun Ferdinant a   raketa.Perfektní herecké   výkony.Film může dnes   vyvolat ůsměv nad   představou života v   budoucnosti,ale to ke starým   filmům neodmyslitelně   patří a proto mají své   nezaměnitelné kouzlo
charlie1612
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 3.12.2009
Když jsem poprvé viděl film   Ikarie XB-1, byl jsem   fascinován. Byl to můj   první sci-fi film, který   jsem jako kluk viděl, a   naštěstí se jednalo právě   o tento, dnes již klasický a   stále výborně hodnocený   kvalitní film. Pamatuji se,   jak na mně zapůsobila   exkurze na objevenou   družici-loď z 20. století a   celková atmosféra tohoto   filmu. Dnes se některé   sekvence mohou zdát trochu   naivní, ale tehdy vše   vyznělo naprosto přesně a   věrohodně. Navíc doba   vzniku filmu napomohla   odbourat nezbytná   politizující klišé, která   by se zcela zákonitě   objevila a zůstala typická   poetičnost a duch   vznikající nové vlny   českého filmu. Film byl   obsazen výbornými herci a   proto i dnes snese ta   nejpřísnější kriteria.   Jak z podobných u nás v té   době vytvořených filmů, i   z tohoto čiší nezměrná   víra v humanismus. I dnes se   k němu rád vracím - a to   nejen ze sentimentu. Rád si   připomínám vynikající   výkony našich klasiků –   Štěpánka, Lukavského,   Medřické, Smolíka a   dalších.
theremin
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 31.1.2005
Asi jediný pravý sci-fi film   natočený u   nás.Klasika,nadpriemer,zaují   mavé/a moderné/výtvarné   riešenie.Film patrí do   zlatého fondu   českoslov.filmu
Karabekian
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 6.7.2006
Na dobu, ve které Ikarie   vznikla, je úplně   vynikající! Jako že sci-fi   moc nemusím, obzvlášť   české, tak tohle bylo   opravdu NĚCO! :-)

Poznámka: Komentáře jsou řazeny podle počtu dosažených bodů jednotlivých členů, kteří je psali. To znamená, že čím více bodů má člen, tím je jeho komentář výše.

10 filmů, které komentovali někteří uživatelé co tento film
minih84936minih84936Gamera 3: Iris kakusei (1999) 
Gamera 3: Iris kakusei n
minih66176minih66176Gravitace (2013) 
Gravity n
minih55341minih55341Dotek satana (2006) 
Satanic n
minih31928minih31928Velká sázka o malé pivo (1981) [TV film] 
Velká sázka o malé pivo n
minih118882minih118882E.A. Poe: Podivný experiment (2014) 
Eliza Graves n
minih7579minih7579Farma zvířat (1954) 
Animal Farm n
minih17028minih17028Producenti (1968) 
The Producers n
minih62377minih62377Cemetery Gates (2006) 
Cemetery Gates n
minih111359minih111359Spectre (2015) 
Spectre n
minih67651minih67651Nejlepší kšeft mýho života (1988) [TV hra] 
Nejlepší kšeft mýho života n

Hodnocení:n12345678910

Hodnocení filmu

77.7 % (142)
7   - curil
6   - Erkul
6   - jarda53
4   - Pitryx
9   - clara.bow
7   - green-tea
8   - hvezdyn
6   - MARi0
9   - pataamat
7   - mia
8   - Edward52
8   - jmenuji.se
9   - prvosenka
8   - georginaa
7   - ignac1
9   - Misantrop
8   - payo1555
4   - beneva
8   - REKBRIT
10 - melakara

TV Program

ČT1 - Vražda na předpis (1968) [TV e...

14:45 - 15:55

13 minut již uběhlo
57 minut zbývá do konce

ČT2 - Království Mustang

14:35 - 15:25

23 minut již uběhlo
27 minut zbývá do konce

NOVA - Dr. House (2004) [TV seriál]

14:10 - 15:00

48 minut již uběhlo
2 minut zbývá do konce

Prima - Komisař Rex (1994) [TV seriál]

14:35 - 15:35

23 minut již uběhlo
37 minut zbývá do konce

Český lev Oscar

Filmová databáze v číslech

Filmů: 154520
Osobností: 639989
Fotografií: 588740
Plakátů: 279543
Obsahů a biografií: 141549

Poslední komentáře

Jan Palach (2018)

Jan Palach
Výborný film, který ve   svých reáliích přesně   zobrazuje dobu, kdy se děj   filmu odehrává. Čekám, že   při druhém sledování si   příběh více >

Autor: curil | Hodnocení: 8 / 10

Most! - 2. díl (2019) [TV epizod...

Most! - 2. díl
V dalším díle se   nezpomaluje tempo vtipné   komedie; co mi trochu vadí je   zúžení na hrstku postav v   prostředí Luďkova bytu,   hospody a více >

Autor: curil | Hodnocení: 6 / 10

Špión, který mi dal kopačky (201...

Špión, který mi dal kopačky
Průměrná komedie, kde   hlavní zábavu obstarají   dvě nechtěné hlavní   hrdinky, které se vrhnou po   hlavě do akce, aniž by   tušily, do čeho více >

Autor: curil | Hodnocení: 6 / 10

Ostrov smrti (2007)

Ostrov smrti
Klasická vyvražďovačka   mladých studentů na   ostrově. Každý student   umírá podle nějakého   hororu. Nebylo tam nic, co by   film pozvedlo k více   procentům.

Autor: red.mann | Hodnocení: 4 / 10

Richard Sharp - Nebezpečné poslá...

Richard Sharp - Nebezpečné poslání
Je vidět, že je to   televizní film, ale jako   návrat Richarda Sharpa po   létech se to dalo vidět.   Mělo to své mouchy, slabší   dialogy, více >

Autor: red.mann | Hodnocení: 5 / 10

Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení

Copyright © 2003-2019, Filmová databáze s.r.o. (FDb.cz). Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.

Load: 0.122/0.087