';
ohodnotit

Byt

The Apartment

Další název:
Das Appartement
Rok:
1960
Délka:
125 minut

Obsah filmu Byt

 
Billy Wilder s oblibou trousil bonmoty o tom, že v žádném případě není umělec, ale jen řemeslný bavič, a že se režisérem stal hlavně proto, aby chránil své scénáře. Nic ho z přehnané skromnosti (anebo ze lži) ovšem neusvědčuje lépe než Byt, komedie, která dalece přesahuje rozměny žánrové rutiny, respektive převyšuje je natolik, že se stává uměním. Byt je zároveň ze všech Wilderových filmů nejosobnější a - nejúspěšnější. Pět Oscarů by ale jistě nezískala bezduchá taškařice o malém oportunistickém úředníčkovi, který v naději na povýšení půjčuje svůj byt vedoucím pracovníkům společnosti k milostným eskapádám. Základem filmu je krutý výsměch...
 
TIP: Nastavení pořadí obsazení si můžete nastavit zde >>
dvd obal trailer
Jazyková verze:
anglická
 
 
Zvuk:
mono
 
 
Ohodnoťte
n12345
n678910
Zobrazit všechny herce a tvůrce filmu Byt >

Řadit dle:  Bodů uživatele  |  Od nejnovějších  |  Podle hodnocení

Nejnovější komentáře k filmu

Petrkey
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 4.2.2020
Billy Wilder zde bezprecedentně dokázal, že   patří k nejvyšší režisérské špičce.   Svůj obvyklý cynismus přežhavil něžným   humorem, romantikou a ryzím patosem.   Labilnější dámy v biografech po premiéře   prý nefalšovaně plakaly. Na dámy s tímto   ražením si stěžoval Fred MacMurray. Ženy,   které potkával na ulici mu za to jak se choval   ke slečně Kubelíkové hlasitě spílaly a jedna   ho doslova majzla kabelkou. Wilder ve svých   filmech vyžadoval, aby se do písmene dodržoval   scénář a improvizace herců netoleroval. V   tomto filmu si Jack Lemmon dovolil improvizaci jen   jednou, když cedil špagety přes tenisovou   raketu, tak si u toho zpíval. Wilder přimhouřil   oko a hudební vložku akceptoval. Byt je tak   propracovaný, že se filmu nedá vytknout, z mé   strany, opravdu nic. I přesto, že stopáž je na   svou dobu dost dlouhá a i přesto, že jsem   viděl film už několikrát, celých 125 minut   jsem koukal, ani nedutal. Vladimír Dlouhý a   Libuška Švormová taky odvedli skvělou práci.
p.a.
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 4.2.2020
Romantická komedie = tenhle film!!
Co dodat? Jack Lemmon to byl herec který nezkazil   snad žádný film a Shirley MacLaine tady byla   úžasná. Tuhle romantickou komedii mám zkrátka   rád a na ústřední duo se vždycky s radostí   podívám. Billy Wilder byl komediální génius a   režisérská extratřída. Padesátá léta v USA   to byl asi pěkný frmol. Kolikrát jsem tenhle   film viděl nevím, ale vždycky se dobře bavím.   Všichni tvůrci tohoto dílka odvedli skvělou   práci a největší bomba je, že i po šedesáti   letech mě zkrátka baví.
Frolíček
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 11.11.2018
Jestli tohle měla být komedie, tak já se tedy   moc nebavila. Ano, Jack Lemmon skvělý, i Shirley   ozvláštněná pro nás zajímavým příjmením,   filmové řemeslo nadstandardní, žádná hluchá   místa, navíc jsem si film pustila s naším   původním dabingem, ale samotný námět mě   iritoval natolik, že jsem se přes to nedokázala   přenést. Nevěry ženáčů, kterým kariérista   půjčuje byt a má mě ho být snad líto, že si   uhnal rýmu pospáváním na studené lavičce v   parku? Tak to pardon. A že se jedna zamilovaná   otrávila, protože jí ženáč nechce? A co si   myslela? Nebýt sekretářky, která všechno   naprášila, tak by manželku neopustil. Myslete   si o mě co chcete, ale pro mě to sranda k   popukání nebyla. Spíš taková sonda do lidské   duše. Ale dokázal jí Wilder zpracovat hodně   dobře, to se musí uznat.
Karius
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 10.10.2018
Ty starší filmy mají takové kouzlo, o kterém   se dnešním tvůrcům může nechat jenom zdát.   Sice nejsem tak starej ročník, ale od Billyho   Wildera jsem už viděl Sunset blvd., Stalag17,   Sabrinu a samozřejmě Někdo to rád horké,   takže vím, jakej je to pan režisér. Výbornej   nápad jak si vydělat peníze navíc tím, že si   udělám z bytu šmajchlkabinet, krásná ukázka   toho, jak už tehdá fungovalo tzv. ruka ruku myje   v karierním růstu a že hloupost či naivita   ženských, než se jim rozsvítí, nebylo ani   tenkrát nic neobvyklého. Dále tu máme herecký   koncert Jacka Lemmona, i výborné výkony   ostatních herců. Já se suprově bavil a to   hodnocení je adekvátní. Mohlo by být i   vyšší, protože na černobílé dílo, je to   bomba film. Já nevidím důvod nedat plnou   ---100%
m6k
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 24.3.2017
Sladká romantická komedie, ale...
Začínám těm klasickým hollywoodským   „filmům pro pamětníky“ přicházet na   chuť. Byt je okouzlující hořkosladká   (tragi)komedie o malém úředníčkovi v   mašinérii velké firmy, který neumí nikomu   říci ne. Bravurní konverzační hříčka o   C.C.Baxterovi, malém kolečku v soukolí velké   firmy, (bravurní Jack Lemmon). Tuctový   loajální uředníček se zamiluje, do podobně   bezvýznamného kolečka na nejspodnější   příčce společenského žebříčku –   sličné výtahářky. Imigrantku se slovanským   jménem Kubelíková,(sic!), (tu hraje Shirley   MacLaine, která krom neskrytelného půvabu, ve   filmu ukazuje i svůj nesporný herecký talent).   Kolem krásné, ale svým imigrantským původem   determinované dívky, ovšem krouží mnohem   silnější firemní žraloci. Síla,   (mnohaoscarového), Wilderova filmu je v tom, že   skrz popředí zábavně komických situací,   nechá diváka sociálně kriticky(sic!),   nahlédnout do temného pozadí světa velké   pojišťovací firmy. Do prostředí falešné   morálky, podvádějících manželů s   oportunisticky ochotnými spolupracovnicemi. Do   světa odcizeného, bezskrupulózního   kariérismu, ve kterém se ztrácí prostor, pro   obyčejnou lidskost, čestnou morálku, a kde v   neposlední řadě není místo ani pro opravdovou   nezištnou lásku. Oč nenápadnější a   neprvoplánovitější je tento Wilderův filmový   pohled, o to silněji může diváka zasáhnout. A   diváka, kterého tento sociální osten nijak   nezasáhne, protože je k němu hluchý a slepý,   toho stále ještě Wilder královsky pobaví, v   intencích klasicky komediálního příběhu. Ve   kterém se lež a přetvářka, až detektivně   odhalují, pomocí mistrných detailů. Bravurní   filmový kousek!
mat.ilda
Hodnocení: 6 / 10
Přidáno: 19.3.2013
Nepřikláním se k názoru, že "The   Apartment" je nejlepší Wilderův film,   není dokonce ani komedií v jeho stylu,   opakovanou dívatelnost však rozhodně splňuje,   hlavně díky roztomilé Shirley MacLaine i Jacku   Lemmonovi, kteří se dokáží prohrát kartami   celou scénou bez jediného hluchého místa a   Budova rýma by se měla zapsat do nejlépe   ztvárněných filmových chorob všech dob, tedy   pokud jí Jack Lemmon netrpěl skutečně :-)
jarda53
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 24.7.2011
Tohle jsou pro mě romantické novely, které já   můžu vidět.Má to děj, je to inteligentní   zábava a vše ještě sto let zůstává v   podvědomí v mozku..
Erkul
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 6.5.2011
Skvělý film a stále je i pro adepty filmové   réžie filmem vysoce poučným. Vždyť pan   režisér Billy Wilder byl režisérem s   nejčastější oscarovou nominací a majitelem   sedmi Oscarů. Podotýkám, že byl u tohoto filmu   též spoluautorem scénáře.
Chrustyn
Hodnocení: 6 / 10
Přidáno: 2.1.2011
Billy Wilder mnohými považován za jednoho z   nejlepších režisérů všech dob nám ve svém   nejznámějším filmu představuje plachého   úředníčka, který svůj kariérní postup   zařizuje tím, že pronajímá důležitým   členům firmy svůj byt za účelam nekalých   návštěv se svými milenkami. Filmu nemůžu   upřít zajímavý nápad a skvělý výkon Jacka   Lemmona, avšak celkový stereotypní a dlouhý   průběh filmu mi nedovoluje dáv vyšší   hodnocení než lepší průměr.
sarf
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 8.8.2008
Byt může sloužit jako důkaz, že nemusí jít   o detektivku, thriller, akční nebo scifi, aby   byl film dokonale napínavý od začátku do   konce. Příběh Lemmonova dobráckého hrdiny,   který na sobě nechá dříví štípat /a proto   ho všichni štípou až třísky - z jeho postele   - lítají/ je podán s velkou noblesou a   výbornými hereckými výkony hlavních postav.   Lemmon tak trochu chvílemi připomíná svojí   stylizací Stana Laurela, a když si zkouší   "jeho" klobouk, nemůže to nikomu   uniknout. Přitom je ale jeho výkon nejen   skvělý, ale i originální. A Shirley to v těch   krátkých vlasech opravdu sluší! Kdyby byl film   o 20 vteřin kratší, bylo by to za desítku. Ale   kašírovaný happyend je asi prostě nutnost ...
 

10 filmů, které komentovali někteří uživatelé co tento film
minih54998minih54998Omega KonceRt. (1999) [DVD] 
OMEGA KONCERt. NÉPSTADION 1999 n
minih15402minih15402Páni v cylindrech (1935) 
Top Hat n
minih2323minih2323Jednotka 08/15: Před bojem (1954) 
08/15 n
minih20995minih20995Případ Thomase Crowna (1968) 
The Thomas Crown Affair n
minih69533minih69533Kupon (1965) [TV film] 
Kupon n
minih12627minih12627Mladé víno (1986) 
Mladé víno n
minih15652minih15652Perinbaba (1985) 
Perinbaba n
minih51309minih51309Ztracený poklad Aztéků (2008) 
The Lost Treasure of the Grand Canyon n
minih14229minih14229Nezaručená zpráva o válce (1990) 
n
minih5546minih5546Černý prapor (1958) 
Černý prapor n


Hodnocení:n12345678910

Hodnocení filmu

86.2 % (106)
10 - Petrkey
10 - curil
9   - jarda53
10 - Erkul
10 - clara.bow
7   - Frolíček
10 - hvezdyn
10 - mia
8   - Kuvik
6   - Chrustyn
10 - Karius
6   - mat.ilda
8   - Mlapiska
10 - melakara
8   - Nasudr
9   - Charlie35
9   - Akana
7   - Zimmy871
8   - Faye
9   - cerfik
Byt (1960)Jack LemmonJack LemmonJack Lemmon
Český lev Oscar

Filmová databáze v číslech

Filmů: 179583
Osobností: 681322
Fotografií: 720769
Plakátů: 342665
Obsahů a biografií: 163921

Poslední komentáře

Kontraband (1997)

Kontraband
Jean-Claude Van Damme a Hark   Tsui podruhé ve spojení v   oblasti, jan jinak, akčního   filmu, tentokrát v   rychlejší, zběsilejší,   více >

Autor: martin.stusak.9 | Hodnocení: 8 / 10

Chvění 5: Pokrevní linie (2015) ...

Chvění 5: Pokrevní linie
Opravdu bych nevěřil, že je   možné, aby po téhle   trapnosti vzniklo další   pokračování - ale světě   div se - právě se na něj   koukám!!!! více >

Autor: klasifikátor | Hodnocení: 2 / 10

Egyptologové (1974) [TV inscenac...

Egyptologové
Ovlivněna všemi těmi   nadšenými komentáři   níže, očekávala jsem perlu   mezi TV inscenacemi. Jenže   až na pár vtipných vět,   jako třeba více >

Autor: beneva | Hodnocení: 4 / 10

Kurz manželské touhy (2021)

Kurz manželské touhy
Ve své podstatě taková   ptákovina, ale asi se mi   trefila do dobré nálady,   protože mě to celkem bavilo   a odpustil jsem tomu i jisté   mouchy a některé slabší   herecké výkony.

Autor: Máša13 | Hodnocení: 7 / 10

Terminátor: Temný osud (2019)

Terminátor: Temný osud
Na toto poslední   pokračování jsem byl   zvědavý, jenže … Nebýt   některých dobrých   trikových scén, tak jsem to   snad vzdal. Přes dobrou více >

Autor: charlie1612 | Hodnocení: 5 / 10

Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení