Obsah filmu Byt
Billy Wilder s oblibou trousil bonmoty o tom, že v žádném případě není umělec, ale jen řemeslný bavič, a že se režisérem stal hlavně proto, aby chránil své scénáře. Nic ho z přehnané skromnosti (anebo ze lži) ovšem neusvědčuje lépe než Byt, komedie, která dalece přesahuje rozměny žánrové rutiny, respektive převyšuje je natolik, že se stává uměním. Byt je zároveň ze všech Wilderových filmů nejosobnější a - nejúspěšnější. Pět Oscarů by ale jistě nezískala bezduchá taškařice o malém oportunistickém úředníčkovi, který v naději na povýšení půjčuje svůj byt vedoucím pracovníkům společnosti k milostným eskapádám. Základem filmu je krutý výsměch...
Billy Wilder s oblibou trousil bonmoty o tom, že v žádném případě není umělec, ale jen řemeslný bavič, a že se režisérem stal hlavně proto, aby chránil své scénáře. Nic ho z přehnané skromnosti (anebo ze lži) ovšem neusvědčuje lépe než Byt, komedie, která dalece přesahuje rozměny žánrové rutiny, respektive převyšuje je natolik, že se stává uměním. Byt je zároveň ze všech Wilderových filmů nejosobnější a - nejúspěšnější. Pět Oscarů by ale jistě nezískala bezduchá taškařice o malém oportunistickém úředníčkovi, který v naději na povýšení půjčuje svůj byt vedoucím pracovníkům společnosti k milostným eskapádám. Základem filmu je krutý výsměch světu s jeho obřími korporacemi, jež člověku sugerují kariéru jako jedinou životní hodnotu, a v honbě za povýšením ho zbavují charakteru i obyčejné lidské důstojnosti. Odlidštěný svět hrdinova pracoviště (pojišťovny), prezentovaný žoviálně bezcitnými vedoucími a výtahem, jehož směr určuje i kariérní vzestup, staví Wilder do přímého kontrastu s domem, v němž C. C. Baxter bydlí a jehož obyvatele ne náhodou zdobí výhradně židovská jména. A od jednoho z nich, starého doktora Dreyfusse, také přichází základní morální apel filmu: "Buďte mensch".
Na svou dobu anachronicky černobílý širokoúhlý film je nejen vítězstvím Wilderova (a Diamondova) scenáristického génia, ale v dokonalosti významové a charakterizační obrazové zkratky také dokazuje, kolik se toho Wilder naučil od Ernsta Lubitsche. Příkladem za všechny budiž věru lubitschovská rekvizita, kapesní zrcátko Fran Kubelikové, která v pojišťovně obsluhuje výtah. Právě ono putující zrcátko naprosto mistrovsky nejen prozradí její milostný život, ale postupně i charakter a pocity všech hlavních postav. Fran je samozřejmě jednou z nich, protože právě láska k ní nakonec přiměje C. C. Baxtera napřímit páteř.
Za samostatnou zmínku stojí výkon Jacka Lemmona, do něhož se Wilder "zamiloval" v Někdo to rád horké a který za režisérovy asistence dokázal najít přesnou míru stylizace, díky níž C. C. Baxter nikdy nesklouzne ke karikatuře ani k sentimentu. Ti dva spolu měli natočit ještě pět dalších filmů, Byt však představuje vrchol jejich spolupráce a koneckonců i vrchol Wilderovy tvorby.
Iva Hejlíčková
Letní filmová škola 2011 < Zobrazit méně
oficiální text distributora, zobrazit všechny obsahy (3)
TIP: Nastavení pořadí obsazení si můžete nastavit
zde >>
Nejnovější komentáře k filmu
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 4.2.2020
Billy Wilder zde bezprecedentně dokázal, že patří k nejvyšší režisérské špičce. Svůj obvyklý cynismus přežhavil něžným humorem, romantikou a ryzím patosem. Labilnější dámy v biografech po premiéře prý nefalšovaně plakaly. Na dámy s tímto ražením si stěžoval Fred MacMurray. Ženy, které potkával na ulici mu za to jak se choval ke slečně Kubelíkové hlasitě spílaly a jedna ho doslova majzla kabelkou. Wilder ve svých filmech vyžadoval, aby se do písmene dodržoval scénář a improvizace herců netoleroval. V tomto filmu si Jack Lemmon dovolil improvizaci jen jednou, když cedil špagety přes tenisovou raketu, tak si u toho zpíval. Wilder přimhouřil oko a hudební vložku akceptoval. Byt je tak propracovaný, že se filmu nedá vytknout, z mé strany, opravdu nic. I přesto, že stopáž je na svou dobu dost dlouhá a i přesto, že jsem viděl film už několikrát, celých 125 minut jsem koukal, ani nedutal. Vladimír Dlouhý a Libuška Švormová taky odvedli skvělou práci.
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 4.2.2020
Romantická komedie = tenhle film!!
Co dodat? Jack Lemmon to byl herec který nezkazil snad žádný film a Shirley MacLaine tady byla úžasná. Tuhle romantickou komedii mám zkrátka rád a na ústřední duo se vždycky s radostí podívám. Billy Wilder byl komediální génius a režisérská extratřída. Padesátá léta v USA to byl asi pěkný frmol. Kolikrát jsem tenhle film viděl nevím, ale vždycky se dobře bavím. Všichni tvůrci tohoto dílka odvedli skvělou práci a největší bomba je, že i po šedesáti letech mě zkrátka baví.
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 11.11.2018
Jestli tohle měla být komedie, tak já se tedy moc nebavila. Ano, Jack Lemmon skvělý, i Shirley ozvláštněná pro nás zajímavým příjmením, filmové řemeslo nadstandardní, žádná hluchá místa, navíc jsem si film pustila s naším původním dabingem, ale samotný námět mě iritoval natolik, že jsem se přes to nedokázala přenést. Nevěry ženáčů, kterým kariérista půjčuje byt a má mě ho být snad líto, že si uhnal rýmu pospáváním na studené lavičce v parku? Tak to pardon. A že se jedna zamilovaná otrávila, protože jí ženáč nechce? A co si myslela? Nebýt sekretářky, která všechno naprášila, tak by manželku neopustil. Myslete si o mě co chcete, ale pro mě to sranda k popukání nebyla. Spíš taková sonda do lidské duše. Ale dokázal jí Wilder zpracovat hodně dobře, to se musí uznat.
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 10.10.2018
Ty starší filmy mají takové kouzlo, o kterém se dnešním tvůrcům může nechat jenom zdát. Sice nejsem tak starej ročník, ale od Billyho Wildera jsem už viděl Sunset blvd., Stalag17, Sabrinu a samozřejmě Někdo to rád horké, takže vím, jakej je to pan režisér. Výbornej nápad jak si vydělat peníze navíc tím, že si udělám z bytu šmajchlkabinet, krásná ukázka toho, jak už tehdá fungovalo tzv. ruka ruku myje v karierním růstu a že hloupost či naivita ženských, než se jim rozsvítí, nebylo ani tenkrát nic neobvyklého. Dále tu máme herecký koncert Jacka Lemmona, i výborné výkony ostatních herců. Já se suprově bavil a to hodnocení je adekvátní. Mohlo by být i vyšší, protože na černobílé dílo, je to bomba film. Já nevidím důvod nedat plnou ---100%
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 24.3.2017
Sladká romantická komedie, ale...
Začínám těm klasickým hollywoodským „filmům pro pamětníky“ přicházet na chuť. Byt je okouzlující hořkosladká (tragi)komedie o malém úředníčkovi v mašinérii velké firmy, který neumí nikomu říci ne. Bravurní konverzační hříčka o C.C.Baxterovi, malém kolečku v soukolí velké firmy, (bravurní Jack Lemmon). Tuctový loajální uředníček se zamiluje, do podobně bezvýznamného kolečka na nejspodnější příčce společenského žebříčku – sličné výtahářky. Imigrantku se slovanským jménem Kubelíková,(sic!), (tu hraje Shirley MacLaine, která krom neskrytelného půvabu, ve filmu ukazuje i svůj nesporný herecký talent). Kolem krásné, ale svým imigrantským původem determinované dívky, ovšem krouží mnohem silnější firemní žraloci. Síla, (mnohaoscarového), Wilderova filmu je v tom, že skrz popředí zábavně komických situací, nechá diváka sociálně kriticky(sic!), nahlédnout do temného pozadí světa velké pojišťovací firmy. Do prostředí falešné morálky, podvádějících manželů s oportunisticky ochotnými spolupracovnicemi. Do světa odcizeného, bezskrupulózního kariérismu, ve kterém se ztrácí prostor, pro obyčejnou lidskost, čestnou morálku, a kde v neposlední řadě není místo ani pro opravdovou nezištnou lásku. Oč nenápadnější a neprvoplánovitější je tento Wilderův filmový pohled, o to silněji může diváka zasáhnout. A diváka, kterého tento sociální osten nijak nezasáhne, protože je k němu hluchý a slepý, toho stále ještě Wilder královsky pobaví, v intencích klasicky komediálního příběhu. Ve kterém se lež a přetvářka, až detektivně odhalují, pomocí mistrných detailů. Bravurní filmový kousek!
Hodnocení: 6 / 10
Přidáno: 19.3.2013
Nepřikláním se k názoru, že "The Apartment" je nejlepší Wilderův film, není dokonce ani komedií v jeho stylu, opakovanou dívatelnost však rozhodně splňuje, hlavně díky roztomilé Shirley MacLaine i Jacku Lemmonovi, kteří se dokáží prohrát kartami celou scénou bez jediného hluchého místa a Budova rýma by se měla zapsat do nejlépe ztvárněných filmových chorob všech dob, tedy pokud jí Jack Lemmon netrpěl skutečně :-)
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 24.7.2011
Tohle jsou pro mě romantické novely, které já můžu vidět.Má to děj, je to inteligentní zábava a vše ještě sto let zůstává v podvědomí v mozku..
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 6.5.2011
Skvělý film a stále je i pro adepty filmové réžie filmem vysoce poučným. Vždyť pan režisér Billy Wilder byl režisérem s nejčastější oscarovou nominací a majitelem sedmi Oscarů. Podotýkám, že byl u tohoto filmu též spoluautorem scénáře.
Hodnocení: 6 / 10
Přidáno: 2.1.2011
Billy Wilder mnohými považován za jednoho z nejlepších režisérů všech dob nám ve svém nejznámějším filmu představuje plachého úředníčka, který svůj kariérní postup zařizuje tím, že pronajímá důležitým členům firmy svůj byt za účelam nekalých návštěv se svými milenkami. Filmu nemůžu upřít zajímavý nápad a skvělý výkon Jacka Lemmona, avšak celkový stereotypní a dlouhý průběh filmu mi nedovoluje dáv vyšší hodnocení než lepší průměr.
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 8.8.2008
Byt může sloužit jako důkaz, že nemusí jít o detektivku, thriller, akční nebo scifi, aby byl film dokonale napínavý od začátku do konce. Příběh Lemmonova dobráckého hrdiny, který na sobě nechá dříví štípat /a proto ho všichni štípou až třísky - z jeho postele - lítají/ je podán s velkou noblesou a výbornými hereckými výkony hlavních postav. Lemmon tak trochu chvílemi připomíná svojí stylizací Stana Laurela, a když si zkouší "jeho" klobouk, nemůže to nikomu uniknout. Přitom je ale jeho výkon nejen skvělý, ale i originální. A Shirley to v těch krátkých vlasech opravdu sluší! Kdyby byl film o 20 vteřin kratší, bylo by to za desítku. Ale kašírovaný happyend je asi prostě nutnost ...
10 filmů, které komentovali někteří uživatelé co tento film