Speciál: O knize Přátelé

Vydáno dne 04.12.2019 (415 přečtení)
Dvaadvacátého září 1994 byla na televizní stanici NBC uvedena první epizoda tohoto seriálu, který se stal televizní legendou a nedílnou součástí popkultury. Pětadvacet roků poté vychází i v češtině kniha, která o sobě tvrdí, že se v ní o Přátelích dočteme úplně všechno.
 


 
Zmíněné tvrzení bohužel nemůže být dále od pravdy. Jediná fotka v knize patří autorce Kelsey Miller. A nedivil bych se, kdyby to bylo kvůli tomu, že se po přečtení odmítly Warner Bros. a NBC na ní jakkoli podílet, takže neposkytly souhlas s tím, že se v ní můžou fotky ze seriálu a ze zákulisí objevit. Miller de facto pouze opisuje rozhovory s herci a herečkami, které poskytli různým médiím.  V podstatě ani žádného z tvůrců se jí nepodařilo osobně vyzpovídat. Místo toho zpovídá svoje (ne)americké kamarádky a sestřenici, co "na Přátele kouká při vaření". Přičemž její sestřenicí opravdu není ani Rebecca Miller, ani Penelope Ann Miller a nepřekvapivě ani Sienna Miller.

Dcera její tety nebo strýce tudíž není veřejně známá osobnost a její názor ani nereprezentuje názor většiny, takže proč ho vůbec uvádět? Na celé knize o tomto populárním seriálu bude patrně nezajímavější popis toho, jak se dali dohromady jeho stvořitelé, tedy Marta Kauffmann, David Crane a Kevin S. Bright a se kterými jinými projekty se pokoušeli prorazit. A pak ještě zaujme natáčení znělky a obsazování Jennifer Aniston, Courtney Cox, Lisy Kudrow, Matta LeBlanca, Matthewa Perryho a Davida Schwimmera do jednotlivých rolí, přičemž nechybí zmínka o tom, jací další herci a jaké herečky se o role také ucházeli.

Z celkového počtu 236 epizod se autorka soustředí zhruba na deset. To znamená, že "vše o nejoblíbenějším seriálu všech dob" se rozhodně nedozvíme. Častokrát se slibně se rozvíjející text stočí k tomu, jak se titulní šestice stávala čím dál populárnější a jak si představitelé a představitelky jednotlivých rolí zasluhovali čím dál větší honoráře. A postupně se nelze zbavit dojmu, že Kelsey Miller měla spíše psát o seriálu Seinfeld, ke kterému se opakovaně odvolává a se kterým opakovaně porovnává. Mnohem více než kupříkladu s Jsem do tebe blázen, kde se objevuje Phoebeino dvojče Ursula.
 
 


 
Několikrát bude zopakováno, že všichni byli a jsou velcí přátelé i ve skutečnosti, čili se dalo čekat, že při vyjednávání o smlouvách razili ono slavné mušketýrské heslo. Takových těch hardcore zajímavostí v knize najdeme úplné minimum (např. že Courteney Cox byla patrně první, kdo v reklamě na tampony řekl v televizi slovo 'perioda' - to se psal rok 1985). O samotném seriálu autorka jinak neprozradí skoro nic, co by skalní příznivci už dávno nevěděli. Ale hlavně, že řeší kampaň na dietní colu.

Nevyhýbá se nelogičnostem v Přátelích, pořeší vztahy, náboženství, obsazování afroamerických herců a hereček (z tohoto pohledu není přesná), hostující hvězdy (včetně JCVD), lesbický vztah Carol a Susan, dopad 11. září 2001 nebo zabijácké hlášky Matthewa Perryho, který pokaždé dokázal na place vytvořit pohodovou atmosféru, když se věci nevyvíjely zcela podle přestav. Autorčiny úvahy Rosovi a Rachel, o tom, jak se jednotlivé řady blíží k realitě nebo proč se kromě Jennifer Aniston nikdo z Přátel nedokázal výrazněji prosadit ve filmu, bývají brzy utnuty. Jak to, že můžou pořád vysedávat v kavárně? Jak to, že si Monica může dovolit v New Yorku tak obrovský byt? Kdyby Miller měla Přátelé dobře nakoukané, tak by si na tyto i další otázky dokázala v pohodě odpovědět. Rozebírání té hrstky epizod věnuje v podstatě nějakých pět kapitol, přičemž naprosto o každé, kterou zmíní, prohlašuje, že je nejlepší nebo jednou z nejlepších.

Závěrečná kapitola, během které slečna "spisovatelka" stále hledá na seriálu chyby, se zabývá právě tím, kam směřovaly kroky herců a hereček po jeho skončení. Dojde i na hnutí MeToo, které založila Tarana Burke už roku 2006, ale nikdo mu až o Weinsteinova skandálu nevěnoval pozornost. Zmíní také nějaká fanouškovská youtube videa, což by bylo vhodné v případě, že by nepsala o Přátelích tištěnou knihu, nýbrž internetový článek. Na téhle publikaci je znát, že byla napsána hodně z ženského úhlu pohledu, což není pokaždé ku prospěchu.

Tato slavná show se zabývá obdobím, kdy jsou přátelé rodina. A takovým si projdou po odstěhování od rodičů téměř všichni. Přátelé jsou ovšem unikátní v tom, že dokážou zaujmout taky o poznání mladší i starší diváky a divačky než ty, kteří jsou ve věku hlavních postav. Sám jsem začal seriál sledovat, když mně mohlo být tak deset nebo jedenáct roků a dodnes na něj nedám dopustit! Přestože jsem zhruba mezi lety 2006-2018 neviděl snad ani jednu epizodu, častokrát jsem si na něj pro povzbuzení vzpomněl. Při současných reprízách zjišťuju, že většinu znám stále nazpaměť.

Vybavuju si, když běželi na ČT1 každé úterý od 18:35, hned po Simpsonových. Připomenout nelze ani spin-off Joey, který rovněž obsahuje řadu skvělých momentů a neprávem zůstává poněkud nedoceněný, přestože na druhé řadě bylo znát, že rozpočet nebyl z největších. Tak uvidíme, jestli se někdy dočkáme celovečerního filmu či televizního comebacku. Postavy jsou charakterově natolik pestré a oblíbené, že by další události v jejich životě určitě stálo za to vidět! Zato co se téhle knihy týče, musí se konstatovat, že více než její čtení si patrně užijete online sledování nejrůznějších přeřeků. A rozhodně existují internetové stránky, které nabídnou komplexnější informace o seriálu - viz například tato.

TOP 10 MÝCH NEJOBLÍBENĚJŠÍCH EPIZOD (bylo to složité rozhodování a pochopitelně můžete přidat vlastní)

10. Bez proudu
9. Den poté
8. Jak se Chandler koupal
7. Rossova svatba
6. Peníze až na prvním místě
5. Víkend u moře
4. Fotbal
3. Když si Joey a Rachel dali pusu
2. Chandler v bedně
1. Červený svetr


FOTO: knihydobrovsky.cz, cinema.de
 
Hodnocení autora: 4/104/104/104/104/104/104/104/104/104/10
(Autor: Tomáš Kordík)
 

DVD

Recenze: Cena za štěstí

Příběh o lásce, ze které jde strach. Příběh o lásce k ženě. Příběh o muži mezi dvěma ženami. Příběh... celý článek

Skylink

Jako za starých časů

Chevy Chase a Goldie Hawn se sešli v této milé konverzační komedii z pera Neila Simona v rolích rozvedených manželů, donucených ke spolupráci shodou absurdních... celý článek
 
Přidat na Seznam.cz
Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení

Copyright © 2003-2020, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.

Load: 0.049/0.037
Partneři:
Hyperreality.cz | Hyperslevy.cz | Hyperinzerce.cz | Bleskove.cz | IQport.cz