Recenze: Co jsme komu zase udělali?

Vydáno dne 11.03.2019 (855 přečtení)
Pokračování jedné z nejvtipnějších francouzských komedií posledních roků rozhodně zdaleka není tak vtipné.
 


 
Víme, že rodiče Verneuilovi (Christian Clavier a Chantal Lauby) mají čtyři dcery. Jedna si vzala žida, jedna černocha, jedna Číňana a jedna muslima. Xenofobní otec to nakonec vstřebal a teď se svou manželkou odjíždějí na měsíční "turné" po příbuzních. Mimo jiné i do Pobřeží slonoviny, kde otec toho černocha požaduje přivézt šunku a přitom netuší, že jeho dcera Viviane je na holky. Jenže Francie už dávno není tou pohodovou, tolerantní zemí, a tak všichni zeťové přemýšlí o tom, že s manželkami a vnoučaty odjedou. Netřeba dodávat, že tomu bude nutné zabránit, protože rodina by podle všeobecných pouček přece měla zůstat pohromadě.
 
 

Samozřejmě se ví, že pokračování málokdy překoná původní film. Praticky jenom o Terminátorovi se všeobecně tvrdí, že dvojka překonala už tak precizní jedničku. Jinak se tvůrci úspěšného počinu často snaží natočit ve stejném duchu i sequel (viz kupříkladu Pařba ve Vegas a v Bangkoku). Někdy každá část nabídne něco nepatrně jiného (např. Deadpool a Deadpool 2). Ale v případě Co jsme komu zase udělali? se v podstatě stalo přesně to, co by se stávat pokud možno nemělo.
 
 

Žánr se nám totiž poněkud proměnil z lehce nadsazené komedie v de facto sociální drama s komediálními prvky. Moc dobře si pamatuju, že lidé v sále se při Co jsme komu udělali? smáli snad úplně při každé scéně. Kdežto v případě tohoto pokračování bylo téměř po celou dobu ticho. Tvůrci jakoby chtěli v první řadě upozornit na současné problémy Francie jako migranství, rasismus, terorismus (viz postava arabského přistěhovalce, třebaže se v jeho případě tvůrci snaží postavit na hlavu všeobecné předsudky a hlásají, že "ne každý Arab je terorista"). I proto, že vzhledem k úspěchu jedničky věděli, že budou moct oslovit a snad také přinutit k zamyšlení větší porci diváků a divaček, kteří opět vyrazí do kina na film v domění, že se u něj výborně pobaví.
 

Patrně rovněž z tohoto důvodu není na začátku záměrně nic připomenuto z prvního díluPředevším expozice pak působí docela chaoticky a bohužel je znát, že se producenti snažili šetřit na k tomu zcela nevhodných místech. Jinak dojde v rámci podezíravého čínského manžela na rasismus, židovský manžel se zase ukáže být nepříliš zdatným obchodníkem (ale hlavně, že jeho sexy brazilská asistentka je Neymarova sestřenice). Černoch se chce prosadit jako herec, takže přemýšlí o Bollywoodu - asi nejzajímavější linie, byť taky nedotažená. A muslim pochopitelně také musí z nějakého důvodu chtít pryč. 
 

Co jsme komu zase udělali? bude s velkou pravděpodobností představovat pro dost lidí (velké) zklamání, pokud si třeba někde nepřečtou nějakou recenzi, ve které budou varování předtím, že tentokrát se vyrazilo trochu jiným směrem. Oficiální synopse totiž skutečně dává tušit, že to zase bude jedna pořádná řachanda. Smát se častěji asi budou pouze ti, kteří pozorně sledují současné dění ve Francii, jelikož dvojka tedy z nepochopitelného důvodu hodně cílí hlavně na francouzký trh. Takové frankofily určitě potěší, že do kin u nás půjde jak dabovaná verze, tak ta v originálním znění s českými titulky. No, alespoň, že se kompletně vrátilo původní obsazení včetně Elodie Fontan (Léto all exclusive), na kterou se fakt hezky kouká.

FOTO: CinemArt
Hodnocení autora: 5/105/105/105/105/105/105/105/105/105/10
(Autor: Tomáš Kordík)
 

Kino

Recenze: Tenet

První z velkých hollywoodských projektů, který zamířil do kin po koronavirové krizi. U nás je možné... celý článek

DVD

Recenze: Světla velkoměsta

Navážeme na knihu Když Chaplin potkal Buriana a přiblížíme si film, který začal vznikat ještě za němé éry,... celý článek

Skylink

Hitlerova bitva s médii

O moci médií dnes nikdo nepochybuje. Dokonce se dnes v rámci jejich internetového prostoru mluví o kybernetické válce. celý článek
 
Přidat na Seznam.cz
Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení