Recenze: Rampage: Ničitelé

Vydáno dne 23.10.2018 (563 přečtení)
Aneb velký potkává většího. 

V roce 1993 se začalo využívat genetické modifikace. V roce 2016 ji označila zpravodajská služba za zbraň hromadného ničení. Testy pokračovaly ve vesmíru, jenže doktorka Atkinsová (Marley Shelton, kterou jsme v kinech neviděli snad od čtvrtého Vřískotu nebo Dokonalého úniku) nedokázala patogenové vzorky v pořádku dopravit na Zemi. Jedna kapsle spadla rovnou do výběhu opa George, nejlepšího kamaráda ošetřovatele, ochránce zvířat a skrz naskrz klaďase Davise Okoyeho, který shodou okolností působil ve speciálních jednotkách, díky čemuž umí pilotovat rozbitý vrtulník, rvát se skoro jako Iko Uwais a kulky míjejí jeho důležité orgány. Ale zanevřel na lidi, na rozdíl od zvířat, která svůj postoj vůči vám dávají najevo bez přetvářky dvěma způsoby – buď vás olíznou, nebo sežerou.

George uměl znakovou řeč a některá další gesta, včetně těch neslušných. Ale teď najednou rychle vyrostl a jeho chování se stalo značně nepředvídatelným. A není přitom sám. Stejná proměna potkala i jednoho vlka a krokodýla. Claire Wyden, šéfka jedné záporné korporace, ve které se pobočníkem stává její bratr, eventuálně tuší, jak by se ta monstra dala zastavit. Na střeše nejvyššího mrakodrapu v Chicagu tedy zapne nepříjemnou frekvenci, o které ví, že ty tři přiláká. Samozřejmě doufá, že její plán přinese společnosti a hlavně jí samotné tučné zisky. Vedle Davise jí v tom budou chtít zabránit vládní agent Russell a genetická inženýrka Kate Caldwellová.

Je otázka, proč padla volba právě na tato tři zvířata. Proč ne třeba zmutovaní tygr, medvěd, liška, kobra, muflon, nebo kráva? Avšak není to jediná otázka, kterou tenhle film vyvolává. Proč se například zdržujeme nějakou backstory, místo toho, abychom sledovali výživnou akci, kvůli které jsme přece na Rampage: Ničitele původně šli? Nebo, a to je vůbec nejzvláštnější, proč The Rock skoro po celou dobu vypadá, jako by byl taky CGI? Nejeden si pak vzpomene jak na Krále Škorpiona ze druhé Mumie, tak dokonce na Gora z Mortal Kombatu.

Až do určitého momentu by se skoro chtělo věřit, že po genetické úpravě DNA by 

něco takového klidně mohlo být možné … Tedy teď už nemám na mysli jenom The Rocka, nýbrž i ta zvířata. Jenže pak nám začnou přibývat klišé, jako třeba že v řadách autorit se nacházejí samí idioti, a co je ještě nepovedenější, nejlepší scéna přichází nikoliv během závěrečného zúčtování, ale s pádem letadla. Monstra se sice objevují téměř výhradně za dne, takže si je můžeme lépe prohlédnout, avšak nějakým podivuhodným způsobem se stalo, že lidé zaujmou ještě více. Ať už vzhledem (Kate v podání Naomie Harris, která vše do jisté míry způsobila), nebo svými pokřivenými (Jeffrey Dean Morgan coby Russell) či přímo prohnilými charaktery (Malin Akerman v roli šéfky Claire).

Rampage: Ničitelé
se delší dobu tváří tak, že by mohli jít ve šlépějších Konga: Ostrova lebek, nicméně ve finále se mimo jiné zcela vytratí jakákoliv myšlenka či varování před experimentováním z oblasti genetického inženýrství, a tenhle počin se promění spíše v bezduchou popcornovou rádoby zábavu á la Transformers: Poslední rytíř. Skutečnost, že vychází z videohry, by neměla být omluvou (některé části série Resident Evil nebo první Silent Hill přece taky mají něco víc do sebe). Režisér Brad Peyton se nechal slyšet, že Rampage: Ničitelé jsou podle něj desetkrát větší než San Andreas. Přitom co do kvality vycházejí oba filmy z toho srovnání stejně.

FOTO: Warner Bros.

INFO O BONUSOVÉ SEKCI NA BLU-RAY NAJDETE TADY
 

Hodnocení autora: 6/106/106/106/106/106/106/106/106/106/10
(Autor: Tomáš Kordík)
 

Kino

Recenze: Beautiful Boy

Další z filmů, které potvrzují slova pana Mackeyho o tom, že „drogy jsou špatné, áno.&ldqu... celý článek

DVD

Recenze: Duchové Marsu

Pro samotného Johna Carpentera v jistém smyslu zlomový film. Znovu do něj vložil spoustu energie, avšak nepřišli... celý článek

Skylink

Lego Friends: Kámošky napořád

Která malá holka nesní o tom, že se stane slavnou umělkyní, třeba baletkou nebo zpěvačkou? Hrdinky Lego Friends: Kámošky napořád by o tom mohly vypráv... celý článek
 
Přidat na Seznam.cz
Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení

Copyright © 2003-2019, Filmová databáze s.r.o. (FDb.cz). Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.

Load: 0.057/0.031
Partneři:
hotel pro psy