Obsah filmu Kopytem sem, kopytem tam
Film režisérky Věry Chytilové s poněkud podivným názvem Kopytem sem, kopytem tam (říkanka, kterou si notují hrdinové příběhu) se točí kolem více než aktuálního problému: AIDS. Konkrétní nevyléčitelná nemoc se režisérce stala jednak východiskem pro zkoumání (povrchních) vztahů mezi (mladými) lidmi, mezi muži a ženami, jednak symbolem smrtelného ohrožení, stresové situace, jež odhaluje podstatu jednotlivých charakterů. - Tři sympatičtí třicátníci, kontrolor Pepe, veterinář Dědek a provozní František, si vesele užívají života: „Copak se dá dělat něco jiného v téhle zkorumpované džungli, než blbnout?" Láska je pro ně sex, střídání partnerek....
Film režisérky Věry Chytilové s poněkud podivným názvem Kopytem sem, kopytem tam (říkanka, kterou si notují hrdinové příběhu) se točí kolem více než aktuálního problému: AIDS. Konkrétní nevyléčitelná nemoc se režisérce stala jednak východiskem pro zkoumání (povrchních) vztahů mezi (mladými) lidmi, mezi muži a ženami, jednak symbolem smrtelného ohrožení, stresové situace, jež odhaluje podstatu jednotlivých charakterů. - Tři sympatičtí třicátníci, kontrolor Pepe, veterinář Dědek a provozní František, si vesele užívají života: „Copak se dá dělat něco jiného v téhle zkorumpované džungli, než blbnout?" Láska je pro ně sex, střídání partnerek. Teprve ohrožení AIDS jim připomene cenu života. Námětem k filmu byla povídka nedávného absolventa FAMU Pavla Škapíka, s nímž režisérka spolupracovala na scénáři. Významným přínosem se stala účast amatérského divadla Sklep (viz též Pražská pětka): snímkem prostupuje jeho originální poetika, hravá recese, a to nejen v podobě autorských dialogů a textů, ale i prostřednictvím osobitých hereckých projevů „neherců" Tomáše Hanáka, Milana Šteindlera a Davida Vávry. Sestříháním původní asi čtyřhodinové verze na více než dvouhodinový výsledný tvar vypadly některé drobné dějové detaily a charakterizační prvky, což ještě zrychluje už tak chytilovsky hektické tempo vyprávění. Po Šaškovi a královně (1987) režisérka opět potvrdila, že dokáže mimořádně bystře „vyhmátnout" nejsilnější a nejnosnější impulsy doby a použit je díky filmovému vidění pro překvapující umělecké dílo.
Autor/Zdroj: /Filmový přehled < Zobrazit méně
zobrazit všechny obsahy (3)
TIP: Nastavení pořadí obsazení si můžete nastavit
zde >>
Nejnovější komentáře k filmu
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 15.3.2022
Skvělé obsazení, skvělý Sklep, výborná režie. Až na některé okamžiky je to něco jako prolomený led. Že to paní Chytilové prošlo, to nechápu. Můj oblíbený snímek, který si tak dva krát ročně dám.
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 6.10.2021
Tenhle film by normálně v době svého vzniku stoprocentně skončil v trezoru. Jenže to by nesměla být Věra Chytilová, aby svým naléháním a neustálým ječením barrandovské cenzory neoblomila. Opět klasická sžíravá satira, která se z komedie postupně mění v těžkotonážní drama. A to taky zásluhou depresivní a znepokojivé hudby Jiřího Chlumeckého a Jiřího Veselého. Ale je vidět, že bolševikům pomalu ale jistě začalo odzvánět a proto ve filmu zůstalo docela dost protirežimních provokací a dalších šílených scén. "Copak se dá dělat něco jiného v téhle zkorumpované džungli, než blbnout?" Samotné téma se dotýká požitkáření hlavních hrdinů a tenkrát u nás zatím teprve málo známé smrtelné nemoci AIDS. Způsob, jakým téma Chytilová natočila je parádní. Ke spolupráci si přizvala sklepáky Tomáše Hanáka, Milana Šteindlera a Davida Vávru, což se ukázalo jako výborný tah a sklepácký humor film značně obohatil. Hlavně David Vávra byl excelentní. "Pepé pročesává prostor, pátrá po Petře, Petro prchni!" Do jedné z hlavních ženských rolí obsadila Věra i svoji dceru Terezu Kučerovou. A když v intimní scéně moje milovaná Chantal Poullain odhalila svá krásná ňadra, nestačil jsem valit oči! Jó, filmy Věry Chytilové neměly a nikdy nebudou mít konkurenci.
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 10.8.2015
Česká AIDS filmová klasika. Jaká budeš vodko. Jaký budeš lední medvěde. Je pozitivní být negativní. Kopyta jiný bolševistický filmy z tý doby.
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 20.8.2012
Jak trefné a přesné, úplně živě mi to připomnělo atmosféru té doby, kdy dnes připadající směšně malicherné věci byly brány velmi vážně, vždyť dnes máme zase jiné hry, že. Mistrně zpracované téma hledání smyslu života v uvolňujícím se normalizačním prostředí konce 80-tých let. Ono honbou za požitky, ikdyž dnes asi ve více oslňujícím hávu globálního kapitalismu, opravdu štěstí nenajdeme. Jak dobře paní Chytilová vidí do lidí.
Reklama
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 20.2.2011
Rozporuplné, jak je u Chytilové zvykem. Před dvaceti lety bych dal možná i plný počet. Jenže velká část kouzla a působivosti vyprchala. Spojení režisérčina rukopisu s poetikou divadla Sklep byla rozhodně zajímavým tahem a typicky sklepácké pasáže jsou taky tím nejlepším, co dneska film nabízí. Pak je tu obligátní chytilovské moralizování, někdy přesvědčivé ale často křečovité a doslovné, což platí hlavně o přepáleném závěru. Tehdy to byl odvážný počin nejen politicky ale i reflexí morálního rozkladu vztahů na pozadí aktuální hrozby AIDS, která ale s odstupem času na aktuálnosti dost ztratila. Co tenkrát šokovalo a úspěšně navozovalo atmosféru strachu, dnes už takovou sílu nemá. Čas byl v tomhle případě nemilosrdný.
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 20.12.2010
Tohle je klenot. Tenhle film by mel videt kazdy dospivajici clovek. Skvele herecke vykony a filosoficke momenty. Megalomanie moralnich vycitek.
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 11.9.2007
typická moralita od Věry Chytilové,která i dnes nutí k zamyšlení.První film se členy Divadla Sklep,který je výrazně zviditelnil
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 23.3.2005
Dobře natočený film se zajímavým námětem pro vaše zamyšlení.
Reklama
10 filmů, které komentovali někteří uživatelé co tento film