';

Zajímavosti uživatele Frolíček

Frolíček

Frolíček zprava

Napsat uživateli zprávu

oblíbený

Přidat uživatele do oblíbených

  

Řadit dle:   Názvu filmu   |   Od nejnovějších

Počet zajímavostí k filmům: 32
Absolvent (The Graduate)
Přidáno: 15.5.2012
Richard Dreyfuss, který hraje ve filmu spolubydlícího ze studentské koleje, není uveden v titulcích.
Anatomie vraždy (Anatomy of a Murder)
Přidáno: 14.5.2012
Scénář byl napsán podle románu Johna D. Voelkera (pseudonym Robert Traver).
Annie Hallová (Annie Hall)
Přidáno: 16.5.2012
Ve filmu se mihne Truman Capote, který hraje "člověka, který jako by z oka vypadl Trumanu Capotovi."
Cesta k barikádám
Přidáno: 19.5.2015
Skupina vyděšených civilistů vbíhá u nároží pražského rozhlasového paláce na dnešní Vinohradskou třídu. V tu chvíli německý kulomet rozeštěká své smrtonosné dávky. Několik lidí se kácí na chodník. Píše se 5. květen 1945, kdy bitvou o rozhlas propuká Pražské povstání.
Fotografie zavražděných civilistů se rok poté objevuje v brožurce s popiskem: "Přispěchali na pomoc svému rozhlasu téměř beze zbraní. Byli skoseni německými kulomety."
Autentické filmové záběry, které neštěstí na Vinohradech zachytily, pak ve stejném roce použije režisér Otakar Vávra v dokumentu nazvaném Cesta k barikádám. Skutečnost je však jiná, než by se divák dovtípil.
Zabití civilisté nebyli povstalci, ale Němci. Na to ostatně historici upozorňují už od konce 80.let minulého století. Nyní se podařilo badateli Zdeňku Roučkovi rozkrýt okolnosti, proč tak náhle vběhli na ostřelovanou ulici.
Podle něj je tam nahnali čeští povstalci frustrovaní šest let trvající okupací a zřejmě i zvyšujícím se počtem mrtvých v boji o rozhlas. "Režisér Vávra totiž film z dobových záběrů sestříhal velmi účelově. Není tam žádná chronologie a je to udělané tak, aby to dramaticky plynulo. Zároveň se však ukázalo, že film v podstatě kamufluje realitu," upozorňuje Roučka.
Ve Vávrově dokumentu se rovněž objevuje dav, který vede zajatce v Balbínově ulici, přilehlé k rozhlasovému paláci. Je to stejná skupina, která v jiných záběrech umírá pod kulometnou střelbou.
Roučka, který má k dispozici přesný popis počasí, jež se během 5. května několikrát změnilo, sestavil záběry tak, jak se s největší pravděpodobností odehrály. Pomohl i nalezený kousek dalšího filmu, který zachycuje stejnou situaci.
"Hrálo velmi důležitou roli, kdy začalo pršet, nebo kdy už byly suché chodníky. To jsou věci, které jsou pro odhalování a logiku toho okamžiku velmi důležité. Sestříhal jsem ten film znovu a ukazuje něco jiného," vysvětluje. Co se tedy před sedmdesáti lety odehrálo?
Z firmy Tabáková režie, která měla sídlo pár ulic za vinohradským rozhlasem, vytáhli kolem 16. hodiny povstalci zhruba třicet německých zaměstnanců. Vedli je skrze rozzuřený dav směrem na Vinohradskou třídu. Češi přitom věděli, že je pod palbou německých kulometů. Přesto - nebo právě proto - rukojmí nezastavili.
Roučka s historikem Tomášem Jaklem pak objevil svědectví, že u bočního vchodu do rozhlasu v Balbínově ulici došlo k přestřelce. Jeden ze zajatých Němců údajně vytáhl pistoli a jednoho z povstalců střelil do nohy. V tu chvíli práskly další výstřely a zajatci v panice vyrazili vpřed. Po pár metrech je na inkriminovaném rohu skosil z pravé strany kulomet.
Tři mrtvé měli zřejmě na svědomí Češi při potyčce. Nacisté pak dalších devět o kus níže.
"Tím se rozklíčoval jeden z prvních masakrů Pražského povstání. Bohužel ho v podstatě mají na svědomí Češi. Revoluce v Praze byla děsivě krutá. Ani toto zjištění však nemůže očernit české hrdinství při bitvě o rozhlas i celou Prahu. Jde o to, vědět, jak se historie skutečně odehrála," dodává Roučka.
Mladá Fronta DNES, úterý 5.5.2015, článek: Kulomet kosil Němce. Češi je pod něj nahnali.
Dance, Girl, Dance
Přidáno: 15.5.2012
Lucille Ball, která hraje Bublinku ("Bubbles") v pozdějších letech vlastnila studio RKO, v němž se tento film natáčel.
Den, kdy se zastavila Země (The Day the Earth Stood Still)
Přidáno: 14.5.2012
Skladatel Bernard Herrmann v hudbě pro film využil raný elektronický nástroj theremin.
Svou první hereckou roli dostal v tomto filmu James Earl Jones.
Gauneři (Reservoir Dogs)
Přidáno: 16.5.2012
Titul filmu - Reservoir dogs - údajně pochází od majitele videopůjčovny, kde Tarantino svého času pracoval. Majitel mluvil o snímku Au revoir les enfants (Na shledanou, chlapci) jako o "tom filmu se psem v nádrži (reservoir dog). Tarantinovi se to tak líbilo, že si umínil název použít pro svoje první režijní dílo.
Hrob světlušek (Hotaru no haka)
Přidáno: 16.5.2012
Snímek byl uváděn jako debut v dvojprogramu s odlehčenějším snímkem Můj soused Tatoro Hayaa Mijazakiho.
Jako zabít ptáčka (To Kill a Mockingbird)
Přidáno: 14.5.2012
Hlavní dětskou roli Scout Finch(ové) hrála tehdy devítiletá Mary Badham, jejíž bratr John Badham v době natáčení filmu studoval na Yale a později se proslavil jako režisér filmů jako např. Horečka sobotní noci, Válečné hry nebo Číslo 5 žije.
Killer (The Killer / Die xue shuang xiong)
Přidáno: 16.5.2012
Doslovný překlad původního čínského názvu zní Krveprolití dvou hrdinů, což vystihuje film lépe než exportní název, který vyzdvihuje do popředí pouze jednu postavu.
Legendy zítřka (Legends of Tomorrow)
Přidáno: 27.11.2016
Čtvrtá komiksová role Brandona Routha - po Supermanovi - Superman se vrací, Dylanu Dogovi ve filmu Dylan Dog: Dead of Night a Toddu Ingramovi ve filmu Scott Pilgrim proti zbytku světa.
Herec Jon Bernthal, který mluví roli záporáka Trigona, hrál první komiksovou roli Shanea v seriálu Walking Dead (Živí mrtví), druhou byl Frank Castle=Punisher v seriálu Daredevil a nyní se chystá na vlastní seriál Punisher (2017). S touto rolí se objeví i v seriálu Defenders.
Mít a nemít (To Have and Have Not)
Přidáno: 15.5.2012
V roce 1948 natáčel režisér John Huston s Bogartem a Bacall(ovou) snímek Key Largo. Bohužel mu chyběl konec filmu, Ten mu však poskytl Hawks právě z tohoto snímku Mít a nemít. Jedná se o scénu s výkřikem na lodi, kterou končí i Hemingwayův román, podle kterého je film natočen.
Monty Python a svatý Grál (Monty Python and the Holy Grail)
Přidáno: 15.5.2012
Rytíři, kteří poskakují a ťukají o sebe kokosovými ořechy, aby byl slyšet zvuk koňských kopyt nebyli původně vymyšleni jako humorná vsuvka, ale nápad vznikl kvůli nutnosti přemístit postavy z jednoho místa na druhé, což v rámci chabého rozpočtu nebylo jinak možné, neboť živí koně nepřicházeli v úvahu.
Nebeská stvoření (Heavenly Creatures)
Přidáno: 16.5.2012
Pravá Juliet se po propuštění z vězení odstěhovala do Anglie a pod novou identitou se objevila jako úspěšná spisovatelka mystery žánru - Anne Perry. To Jackson před natáčením filmu netušil.
Němá barikáda
Přidáno: 19.5.2015
"Autoři postavili do velení obránců Trojského mostu komunistu, zámečníka Hoška. Pepík hraný Antonínem Šúrou byl jeho synem. Jenže ve skutečnosti obraně jižní barikády velel bývalý poručík bratislavského 6. ženijního pluku Jaromír Hošek. nestraník s prvorepublikovou vojenskou akademií, žádný komunistický řemeslník, " popisuje historik VHÚ Jindřich Marek.
I postava Pepíka existovala. Ve skutečnosti šlo o studenta elektroprůmyslovky Ladislava Strycha. Jeho otec - poručík v záloze a předválečný vlastenecký učitel z pohraničí - odešel po vypuknutí povstání bojovat se synem. Sám ho s pancéřovou pěstí, kterou pak v Holešovicích střílel po německých tancích, naučil zacházet. Zatímco filmový tatík Pepíkovi vyhrožuje, že mu přerazí nohy, pokud odejde z domu.
Mladá Fronta DNES, úterý 5.5.2015, článek: Kulomet kosil Němce. Češi je pod něj nahnali.
Objížďka (Detour)
Přidáno: 16.5.2012
Herec Tom Neal v pozdějších letech opravdu skončil ve vězení za vraždu.
Obyčejní lidé (Ordinary People)
Přidáno: 16.5.2012
Film byl debutem pro herečku Elizabeth McGovern, která hraje Conradovu dívku.
Osvobození Prahy
Přidáno: 19.5.2015
Za zmínku stojí i Vávrův hrdinný opus z roku 1975 nazvaný Osvobození Prahy, který je zřejmě vrcholem ideologického pokroucení dějin. Třeba mladý komunista Standa Horák, kterého ve filmu ztvárnil Vítězslav Jandák, padne při bojích s nacisty na Staroměstském náměstí.
"To je pro historika směšné, když víte, že ten kluk, který tam zahynul, se doopravdy jmenoval Hynek Šlosar a byl z Hořovic a z žádné komunistické rodiny, dodává Marek (historik VHÚ Jindřich Marek).
Mlada Fronta DNES, úterý 5.5.2015, článek: Kulomet kosil Němce. Češi je pod něj nahnali.
Film byl debutem pro Brada Dourifa a Christophera Lloyda.
Sabotáž (Sabotage)
Přidáno: 15.5.2012
Ve stejném roce natočil Hitchcock film Secret Agent (Čtyři vyzvědači) podle povídek W. Somerseta Maughama, takže další projekt podle románu Josepha Conrada Secret Agent(Tajný agent), musel přejmenovat na Sabotáž.
Skvělí Ambersonové (The Magnificent Ambersons)
Přidáno: 15.5.2012
Adaptaci románu Boothe Tarkingtona Ambersonovi připravil Orson Welles pro Mercury Theatre a byla též uvedena jako rozhlasová hra. Kromě Ambersonových napsal Tarkington také Alici Adamsovou, historickou hříčku Monsieur Beucaire, humorný román o chlapeckém dospívání Penrod a všechny tyto knihy byly zfilmovány.
Spartacus
Přidáno: 15.5.2012
Po třiceti letech od vzniku byl snímek restaurován a byla do něj zpět vstřižena scéna v lázni, která podle Kubricka lépe vystihuje vztah mezi pánem a otrokem. Anthony Hopkins nadaboval ztracený zvukový záznam za zesnulého Oliviera. V roce 1960 byla totiž scéna vystřižena z důvodu homosexuálních náznaků.
Stůj při mně (Stand By Me)
Přidáno: 16.5.2012
Richard Dreyfus, který příběh vypráví jako dospělý, není v titulcích vůbec uveden.
Sullivanovy cesty (Sullivan's Travels)
Přidáno: 15.5.2012
Hlavní hrdina pošilhává po režírování vážného sociálně-kritického díla a chce, aby se film jmenoval Bratříčku, kde jsi? Fiktivní titul nakonec použili bratři Coenové pro svůj snímek z roku 2000 a vzdali tím poctu režiséru Sturgesovi.
Třetí muž (The Third Man)
Přidáno: 15.5.2012
Nejslavnější proslov filmu, anekdotu o kukačkách, si dopsal do scénáře Grahama Greena Orson Welles sám.
Turecký med (Turks fruit)
Přidáno: 14.5.2012
Snímek byl na Nizozemském filmovém festivalu v roce 1999 prohlášen za nejlepší nizozemský film století.
Velké rozčarování (The Big Chill)
Přidáno: 16.5.2012
Roli Alexe, na jehož pohřbu se všichni sejdou, hrál Kevin Costner. V konečné verzi však zůstala jen scéna, kdy už je mrtev a chystají jeho mrtvolu do rakve.
Vetřelec (Alien)
Přidáno: 15.5.2012
Na konci filmu končí Weaverová oblečená v krátké vestě a kalhotkách, původně však měla být nahá. Scott tak chtěl zdůraznit křehkost člověka vůči zabijáckému stvoření, ale studio scénu nakonec zakázalo z obav o přístupnost filmu.

TV Program

ČT1 - Dobré ráno (1998) [TV pořad]

02:35 - 04:59

125 minut již uběhlo
19 minut zbývá do konce

ČT2 - Věříte politice?

04:20 - 04:50

20 minut již uběhlo
10 minut zbývá do konce

NOVA - Doktoři z Počátků (2013) [TV s...

03:45 - 04:45

55 minut již uběhlo
5 minut zbývá do konce

Prima - Kriminálka Montpellier (2016) ...

03:55 - 04:59

45 minut již uběhlo
19 minut zbývá do konce

Český lev Oscar

Filmová databáze v číslech

Filmů: 179583
Osobností: 681322
Fotografií: 720769
Plakátů: 342665
Obsahů a biografií: 163921
foto

Komerční sdělení

Filmová škola

Staňte se hercem, herečkou.

foto

Poslední komentáře

Přátelé bermudského trojúhelníku...

Přátelé bermudského trojúhelníku
Český povídkový snímek o   podivných úkazech jakoby   předznamenával americký   seriálový fenomén ´Akta   X´ (1993-2018) nebo   seriálový více >

Autor: martin.stusak.9 | Hodnocení: 7 / 10

Vlastníci (2019)

Práce v neděli večer.

Vlastníci
Vydržel jsem se koukat 10   minut (s přepínáním), než   jsem definitivně přepnul.   Práce, práce, diskuze,   hádky ("včetně Kryštofa   Hádka") více >

Autor: New | Hodnocení: 3 / 10

Ten den přijde (2016)

Silný, ne příliš radostný film s nadějí na konci.

Ten den přijde
60 léta, dánský sirotčinec   v Gudbjergu, gestapo   vychovatelů a týraní,   sexuálně zneužívaní   chlapci. Nijak veselé téma,   ale film více >

Autor: MambaX | Hodnocení: 9 / 10

Prikázané uvoľnenie (2021) [TV p...

Jaro Slávik glosuje

Prikázané uvoľnenie
„My sme taký zvláštny   národ, my adorujeme   zvláštne indivídua, však   sa pozrite na mňa.“ Nebolo   to zlé, inšpiráciou bol   aspoň minimálne více >

Autor: volam.sa.pistik | Hodnocení: 7 / 10

Tmavomodrý svět (2001)

Tmavomodrý svět
Pěkně natočený snímek o   letcích RAF, jen to mohlo   být víc zaměřený na   samotný výcvik a bojové   akce než na přátelství   dvou hlavních postav, ale i   tak se mi to líbilo.

Autor: Barney94 | Hodnocení: 7 / 10

Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení