Obsah filmu Osvobození Prahy
Dvoudílný film Otakara Vávry zachycuje jednu z nejdůležitějších kapitol naší historie. Líčí události z májových dnů 1945 v bývalém protektorátu kdy se německá vojska chystala učinit z české kotliny poslední baštu odporu proti vítězícím spojencům. Film byl natočen v roce 1976 jako poslední díl volné trilogie - DNY ZRADY - SOKOLOVO - OSVOBOZENÍ PRAHY. Vzhledem k době, kdy byly tyto filmy natočeny, jsou fakta HODNĚ TENDENČNĚ UPRAVENA, některé skutečnosti potlačené, a je hlavně glorifikována úloha komunistů v tomto dějinném období. Zajímavé jsou historické rekvizity a triky, které režisér použil při realizaci.
Autor: ZdenekJirasko
TIP: Nastavení pořadí obsazení si můžete nastavit
zde >>
Nejnovější komentáře k filmu
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 19.6.2020
Závěrečná část válečné trilogie pana režeséra Otakara Vávry je opravdu důstojným finále tohoto na české poměry až velkolepého filmového eposu. Po technické stránce je to zase precizní práce (obzvlášť s ohledem na možnosti techniky v polovině 70.let). Po stránce interpretace historických skutečností už to je poněkud diskutabilněnší a leckdo se asi s tímto výkladem neztotožní. Leč jako celek je to opět film z kategorie těch nadprůměrných stejně jako obě předcházející části. Já sám to cítím tak, že je o trochu slabší než DNY ZRADY a trochu lepší než SOKOLOVO.
Hodnocení: 6 / 10
Přidáno: 14.3.2018
Otakar Vávra
byl bezesporu skvělý filmař.
Osvobození Prahy je však dnes s odstupem času spíše takový dokument. V dnešní době už jsme zvyklí na trochu silnější hlavní dějovou linku. Něco takového, aby se mohl člověk s dějem blíže ztotožnit.
Otakar Vávra chtěl dodat divákovi perfektní servis ohledně informací, takže chvilku jsme v Hitlerově bunkru, za chvíli mezi ruskými generály, příští okamžik chráníme rozhlas, vzápětí vjíždí americké tanky do Čech. Děj je pak až příliš roztříštěný.
Některé události by jistě šlo jen zmínit (smrt Hitlera),nemusíme být u všeho.
Ale to není to nejhorší. To nejhorší na celém díle je, jak je prolezlé komunistickou agitkou. Jak se někde něco šustne, už u toho stojí nějaký komunista, nebo ještě lépe skupina komunistů. Kdyby se tvůrci od tohoto balastu oprostili, měl by snímek poloviční stopáž.
Ale jinak v pohodě. Já mám Vávrovy filmy rád.
Hodnocení: 5 / 10
Přidáno: 22.6.2015
Překroucené a době poplatné Osvobození Prahy?...
Tak jasný, zde je řada věcí úplně mimo mísu, kde je zmínka o Vlasovově armádě např. Jinak blbý komančský řeči a scény se zde prostě musejí přežít, tak stejně i spousty vaty a dlouhých řečí. Na druhou stranu, výpravné to je, s technikou se nešetřilo a sympatické bylo i to, že zde hráli - němečtí, ruští i naši herci. Suma sumárum, jednou to stačilo, ale jsou horší škváry a musí se prostě brát v jakém roce film vznikl....
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 4.12.2014
Zkonstatovala bych - opět výborný pan režiser Vávra, snažil se z jakéhokoliv materiálu vydolovat co se na tehdejší dobu dalo, a Osvobození Prahy byl další po úspěšné husitské trilogii film o válce a jejím ukončení. K tomu také výborná herecká obsazení nejen našich, ale i ruských a německých herců, což dodává hodně na autentičnosti. I když je poplatný své době, stále má mnoho kladů pro které bych doporučila shlédnout opět, nebo i poprvé, i když se i tento film pomalu řadí mezi pamětnické....MHCB
Reklama
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 26.5.2011
A opět výborně podané události. Soudruzi nechali Vavrovi obrovský prostor pro natáčení - skoro celou Prahu. Vynechání Vlasovců není jen nepodstatná událost, ale něco se soudruhům podařilo skoro vymazat. Nic však neubírá na velkém záběru událostí, které Vávra stačí pojmout. Je to výborný film.
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 28.4.2011
Tvrzení, že pan režisér Otakar Vávra se jaksi podřídil záměrům představitelům tehdejšího režimu, to je opravdu velmi nespravedlivé. Pokud znáte osobnost Otakara Vávry, tak ten si dělal filmy takřka vždy podle sebe.
Hodnocení: 5 / 10
Přidáno: 30.12.2009
fabulace
Byl by to docela pěkný film kdyby vše bylo podle skutečnosti, to ale není ani náhodou. Škoda, že se k tomu propujčil tak skvělí režisér.(Teď se nám to ale mluví)
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 9.9.2008
Problematika II. světové války nikdy...
...nepřestane vzbuzovat respekt a hlavně velkou úctu k lidem, kteří za pád okupace a osvobození naší vlasti položili své životy. A tak já vnímám i tento film. Vím, že je ideologicky laděn, v době vzniku musel být "vyhovující" komunistické straně, ale v tomto případě je jeho lidská hodnota a stránka vzdání holdu obětem války natolik vysoká, že i ono ideologické pojetí ustupuje do pozadí. Je důkazem vynikající Vávrovy režie a preciznosti v přiblížení historických skutečností. Mladým lidem by jeho povinné shlédnutí často vůbec neuškodilo. Jak zjišťuji, jen datování období okupace dělá mladým studentům stále více a více problémy.
Reklama
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 28.8.2008
Třetí část filmového triptychu Otakara Vávry, volně navazující na předchozí části Dny zrady a Sokolovo. Znovu se vrací k událostem Mnichova, odboje proti fašistům a boje československých a sovětských vojsk.
Těžiště filmu je v popisu květnových dnů 1945 a osvobození Prahy Rudou armádou.
Výborná režie a výkony předních herců zaručují napínavou podívanou, umocněnou dobrou prací kamery.
Hodnocení: 6 / 10
Přidáno: 6.8.2008
Nechci snižovat význam komunistického odboje v období protektorátu, ale v tomto filmu jim byly připsány veškeré zásluhy a na ostatní jaksi nezbylo. Když pominu politické zaměří, poplatné době vzniku, jedná se o kvalitní snímek, víceméně hraný dokument, respektující základní historická fakta a události, teda co se týče postupu vojsk a průběhu bojů Pražského povstání. Za ocenění stojí především postup sovětských vojsk podmalovaný údernou hudbou, poměrně zdařilá maketa Staroměstské radnice a téměř dokonalá kopie interiéru Říšského sněmu.
10 filmů, které komentovali někteří uživatelé co tento film