Obsah filmu Němá barikáda
5. květen 1945...
Hitler je již šestý den po smrti, nad Berlínem vlaje Rudá vlajka, Německo chystá bezpodmínečnou kapitulaci. Nejen Československá republika je téměř osvobozena - pro porobené národy, úpící pod fašistickou zvůlí nastává nejkrásnější jaro, vonící šeříkem a hlavně svobodou.
Praha se však stala poslední baštou běsnících okupantů, kteří se nechtěli vzdát a prahli po krvi. A právě 5. května začalo v Praze bojem o Československý rozhlas Květnové povstání pražského lidu. Volání pražského rozhlasu o pomoc se ozvalo v sobotu 5. 5. ve 12,33 hodin. Do boje se zapojilo postupně celé město. V 18.00 hodin byla budova rozhlasu v...
5. květen 1945...
Hitler je již šestý den po smrti, nad Berlínem vlaje Rudá vlajka, Německo chystá bezpodmínečnou kapitulaci. Nejen Československá republika je téměř osvobozena - pro porobené národy, úpící pod fašistickou zvůlí nastává nejkrásnější jaro, vonící šeříkem a hlavně svobodou.
Praha se však stala poslední baštou běsnících okupantů, kteří se nechtěli vzdát a prahli po krvi. A právě 5. května začalo v Praze bojem o Československý rozhlas Květnové povstání pražského lidu. Volání pražského rozhlasu o pomoc se ozvalo v sobotu 5. 5. ve 12,33 hodin. Do boje se zapojilo postupně celé město. V 18.00 hodin byla budova rozhlasu v českých rukách a povstalci obsadili zejména pražské mosty (kromě Čechova a Mánesova), většinu nádraží, nejdůležitější telefonní centrály, prostor Staroměstského náměstí a ovládli Staroměstskou radnici.
Lidé začali spontánně stavět barikády - v Praze jich během dvou dnů vzniklo na dva tisíce!
V Holešovicích se do čela lidového odporu postavil odbojář a komunista Hošek a spolu s uhlířem, tramvajačkou, strážníkem nebo bývalým "španělákem" Kroupou obsadí blízkou továrnu a osvobodí zubožené vězně, jedoucí vlakem z koncentráku. Holešovické ulice ještě nejsou bezpečné, v kterémsi domě se skrývá odstřelovač. Právě Halina, Polka z transportu pomůže v bytě staré Němky odhalit jejího syna - vraha, bohužel mladý Jarda, který se právě vrátil po třech letech z rajchu, zemře jeho rukou v samém závěru války a zbloudilá kulka zasáhne také mladou průvodčí Andulku. Patnáctiletý Pepík Hošek i přes otcův zákaz zůstane na barikádě a pancéřovkou dokonce zneškodní německý tank. Jenže nacistická přesila je drtivá a holešovičtí musejí ustoupit, posledním tragickým hrdinou je mladý těžce zraněný četař.
Ovšem na barikádách nejsou jen lidé odvážní - zbabělý Kouba místo noční hlídky prchá k bratrovi, který má dům nedaleko, bohužel zrovna toto stavení přepadnou nacisti a donutí obyvatele, aby se stali živým štítem přes zabarikádovaný most.
Situace vypadá zoufale, Němci najednou bezhlavě prchají - do Prahy vjíždí Rudá armáda...
V tomto bezesporu strhujícím snímku byly v závěru použity dochované autentické snímky, zachycující příjezd sovětských tanků a nefalšovaná euforie Čechů, sužovaných nacisty dlouhých šest let. < Zobrazit méně
Autor: Angelika2808, zobrazit všechny obsahy (4)
TIP: Nastavení pořadí obsazení si můžete nastavit
zde >>
Nejnovější komentáře k filmu
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 7.4.2020
Klasika československého filmu. Výborné obsazení, velmi dobrá výprava. Mnohdy je to příliš afektované, ale to k tomu asi patří. Hodně nadprůměrný snímek.
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 6.5.2017
Velice umně nafilmováno, výtečné herecké výkony, role Pepíka, který zničil německý tank, není vycucaná z prstu ale je skutečná, polská herečka také válku prožívala jinak, u Marie Vášové jsme si zvykli na její tragické konce ve filmech - hrála je velice divadelně- což znamená výborně, jenom se divím, že v televizi na film jaksi zapomněli...
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 11.11.2014
Pan režiser Vávra uměl dělat výborné filmy a nejen historické - ať už z dob středověku - husitská trilogie, tak i z doby nedávno minulé. Němá barikáda je jedním z dobře odvedených filmů, obsazená výbornými českými herci, kteří už vesměs bohužel nejsou mezi námi...
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 10.12.2012
Němá Barikáda (1949)
Až na jednu malou historickou nepřesnost je to velice kvalitní film! Klasika československé poválečné kinematografie, která rozhodně stojí za shlédnutí!
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 27.5.2012
Vysoce kvalitní zpracování Drdovy předlohy s obsáhlým hereckým ansámblem, který ve mě vyvolal zasuté vzpomínky na povinnou školní četbu. Uplynulá doba od vzniku neubrala na přesvědčivém ztvárnění českého vlastenectví i zbabělosti, propagandy je ve snímku minimum.
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 28.4.2011
Souhlasím s komentářem Curila, jde o film jednak mistrně zvládnutý, zdobí jej civilnost projevu herců i neherců v tomto filmu Otakára Vávry na scénář, kterým je spoluautorem s Janem Drdou. Správně byla zdůrazněná spolupráce pražského odboje bez ohledu na třídní postavení.
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 19.9.2010
I při dnešním sledování mě film zaujal. Civilně zvládnutý snímek protkaný českou bodrostí působí stále svěže. Začátek Pražského povstání 5. května 1945, kdy pospolu na barikádách bojují lidé z různých tříd, kteří kdysi stávali proti sobě. Povídka Jana Drdy je rozpracována do velkého plánu.
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 1.2.2010
Další z dobré práce Československého poválečného filmu
skvělá práce celého štábu z toho udělala nádhernou podívanou parádní práce je vidět i dnes.
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 5.4.2009
Vskutku výborný film, skvěle dramaticky natočený, s téměř dokumentární věrohodností. Byť v některém ohledu může vyznít poněkud ideologicky, nic na tom nemění fakt, že přibližuje obraz lidí bránících se do poslední chvíle proti nacistickému teroru a neváhají za svobodu položit svůj život. Skvělé herecké výkony, zejména Jaroslava Průchy a zajímavé polské herečky Barbary Drapiňské v roli Haliny. Film, který diváka udrží v napětí a soustředěnosti od začátku až do konce.
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 23.12.2008
Opět věrohodná podívaná, filmařská práce odvedená na jedničku, herecké výkony na 3x podtrženou. Až to mrazí.
10 filmů, které komentovali někteří uživatelé co tento film