Obsah filmu Muž na radnici
Předseda MNV v Kunštátě František Bavor (Zdeněk Buchvaldek) žije normální rodinný život po boku své ženy a dospívajících dětí - syna Přemka (Jan Hartl) a dcery Bohunky (Milena Steinmasslová). Kunštát je starší město, nejsou parcely na stavbu nových domů, proto se na městském úřadě "upeče" bourání domů, v plánech je stavba nových domů a bytů. Jednoho slunečného dne dochází v uličce u náměstí k tragické nehodě, kdy Bavorová žena umírá.
K tomu všemu se mezi tátou a Přemkem objevují konflikty, které Přemek, řeší odchodem z domova. Bohunce se zapalují lýtka, miluje Víta Bártu (Jiří Štěpnička), a když není nikdo doma, má s ním rande. Když mu...
Předseda MNV v Kunštátě František Bavor (Zdeněk Buchvaldek) žije normální rodinný život po boku své ženy a dospívajících dětí - syna Přemka (Jan Hartl) a dcery Bohunky (Milena Steinmasslová). Kunštát je starší město, nejsou parcely na stavbu nových domů, proto se na městském úřadě "upeče" bourání domů, v plánech je stavba nových domů a bytů. Jednoho slunečného dne dochází v uličce u náměstí k tragické nehodě, kdy Bavorová žena umírá.
K tomu všemu se mezi tátou a Přemkem objevují konflikty, které Přemek, řeší odchodem z domova. Bohunce se zapalují lýtka, miluje Víta Bártu (Jiří Štěpnička), a když není nikdo doma, má s ním rande. Když mu oznámí, že je těhotná, Bárta Bohunku opouští a ona se sama připravuje na porod.
Do rodiny přichází Jitka (Jiřina Bohdalová), která se stává druhou Bavorovou ženou. Město je plné stavebníků, všude se bourá, támhle se začíná stavět a do města přichází Jan Mikuláš (František Němec), který přestavbu části města dostává na starost, Jan žije sám, Bohunka má sama dcerku, je proto přirozené, že se dají dohromady a začnou plánovat společný život. Mezi Františkem Bavorem a jeho Jitkou dochází k roztržkám, objevují se spory a ona odchází od muže a najde si náhradního přítele.
Syn Přemek se vrací zpátky do rodného města, jako pracovník firmy, která se podílí na přestavbě. Stal se mezitím manželem a tatínkem a s touto zprávou se přišel k tátovi pochlubit. Ten z toho má radost, a v té dobré náladě odpouští Jitce a jede si pro ni. Ale je nemile překvapen a zaskočen, tím co viděl, dochází již k definitivnímu rozchodu.
Bohunka s Janem si chtějí postavit svůj dům a v plánech se s tátou již nepočítá. Byty se kolaudují, noví nájemníci se stěhují a on neví, co bude zítra, Bohunka mu navrhuje, že by mohl jít navštívit paní učitelku (Eva Jakoubková), s kterou měl dříve vážné spory, která mu ale vždy byla sympatická, pomohl by jí zabydlovat nový byt. Jak tohle skončí? Dveře se otevřou, je pozván do bytu a z této návštěvy možná vznikne nová kronika Bavorových.... < Zobrazit méně
Autor: jarda53, zobrazit všechny obsahy (3)
TIP: Nastavení pořadí obsazení si můžete nastavit
zde >>
Nejnovější komentáře k filmu
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 16.12.2017
Objektivně bych dal maximálně 5 * (přece jen mě tento seriál nezaujal tolik jako Žena za pultem, Nemocnice na kraji města nebo My všichni školou povinní), ale po důkladné rozvaze zvyšuji na 7 *, ať mají pravdoláskaři, přemluvbáby a modroptačí tuneláři vztek!:) V porovnání s tím, co za neskutečné sračky a agitky se na politickou objednávku pro ČT točí v dnešní době (Zdivočelá země, Vyprávěj a pod.) je tohle ještě hodně dobré.
Hodnocení: 2 / 10
Přidáno: 13.6.2017
Bavor ze Starého Kunštatu, to zní jako feudalismus a ne komunismus. Jenže von to ten komunismus je. Přezvěst stejně "kvalitního" Plateníka. Škoda, že Němci nebyly víc aktivní.
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 7.7.2012
Mě seriál docela zaujal. Koho dneska zajímá ideologie tehdejší doby? Příběh však oproti dnešku je nosný, herecké výkony vesměs dobré, hlavně díky tomuto seriálu člověk může ocenit herecké umění Zdeňka Buchvaldka, který jinak "sloužil" zejména divadlu a epizodkám...
A jestli dnes někdo plive, nechť nahlédne do dobového tisku, během 14 dnů zvládl Buchvaldek alias Bavor 10 diskusních večerů, nabito a všeobecná spokojenost...Kdo dnes plive, tehdy vynášel do nebes, to holt je osud našeho národa, jednou hot a podruhé čehý...
Hodnocení: 6 / 10
Přidáno: 25.11.2011
I přes mnohou ideologii se dají nalézt klady
Normalizační tvorba - poplatná své době, ideologicky zaměřená, s určitou mírou propagandy. Ano, zpravidla taková díla nemám ráda a když to jde, vyhnu se jim obloukem. Jenže ono není jen černé a bílé, některá díla, byť silně prosocialisticky zaměřená, lze s určitou dávkou nadhledu, strávit i dnes. V tomto směru nedám dopustit na Dietlovy seriály. Některé jsou lepší (Nemocnice na kraji města, Žena za pultem...), jiné slabší, jako právě Muž na radnici. Nabízí se srovnání s Nejmladším z rodu Hamrů. Některé aspekty jsou shodné - stranická funkce hlavního hrdiny, jeho určitá nepostradatelnost, výrazný podíl "schůzovních" scén. U "Hamrů" je však velmi silný rodinný příběh, na "Radnici" jej vnímám jako o něco slabší, ona politická stránka zde přece jen převládá daleko víc.
Nechci však svůj komentář směřovat jen politicky a tak si řekněme klady, které seriál určitě má. V prvé řadě herecký výkon Zdeňka Buchvaldka, charismatického herce, jehož postava je možná trošku ve stylu Mirka Dušína, ale rozhodně herecký výkon nepůsobí nijak vtíravě a křečovitě. Velmi překvapující výkon podává Jiřina Bohdalová, její Jitka je jedním z nejlepších aspektů celého seriálu - ženská životná, živelná, i přes až příliš veselou povahu, žena s velkým srdcem, plná energie. Byť Jiřinu Bohdalovou ve většině rolí moc nemusím, zde podává jeden ze svých nejlepších hereckých výkonů vůbec. Oproti tomu je k uzoufání postava učitelky Kateřiny, patetické, nevýrazné, ztělesněné stejně nevýraznou a unylou Evou Jakoubkovou odříkávající své repliky v jedné tónině uspávacím hlasem.
Co se týče postav Bavorových dětí - Jan Hartl a Milena Steinmasslová - tyto výkony jsou takové průměrné. Jan Hartl do role "frackoidního" studenta vklínil celkem dobře, ale Milena Steinmasslová je svým výkonem srovnatelná s Evou Jakoubkovou - unylá, jednotvárná, bez jakýchkoliv projevů emocí. Role svobodné matky svedené "playboyem" Kunštátu jí příliš nesedla. Oproti tomu tento "playboy" v podání Jiřího Štěpničky je zajímavým prvkem seriálu, role působí věrohodně a rozhodně si tento nezodpovědný a frajerský mládenec získal mezi postavami mou větší přízeň nežli nový nápadník Bohunky Jan Mikuláš, jehož vzorňáctví a ušlápnutost Františku Němcovi herecky nesedly a celý projev vyzněl naprosto příšerně a neohrabaně.
Byla zde mezi komentáři zmíněna role Josefa Bláhy, označená jako jedna z jeho nejhorších. Mně se naopak jeho postava velmi líbila. Josef Bláha uměl hrát naplno a i když hrál roli slabší, dokázal do ní dát naprosté maximum. Jeho tajemník Hlavica se vlastně tříští a odporuje socialistické morálce. Nebylo přece právě chvályhodné, aby funkcionář MNV koketoval s mladým zajíčkem a to ještě v pracovní době. Tohle na seriálu oceňuji - dokáže i přes určitou propagandu odhalovat různé nešvary a morální poklesky, které se dějí často i dnes - ať už je to záletnictví v práci či obrovská byrokracie. Ze všeho nejméně mi vadí samotné oslovení "soudruhu", tak se prostě tehdy mluvilo a to slovo samotné nevyjadřuje nic špatného a zlého, žel bylo a je spojeno spíš s tím negativním, co minulý režim přinesl, ale politiku zde opravdu více rozebírat nechci.
Svůj komentář bych zakončila momentem, který na mě zapůsobil asi nejvíc. Jde o téměř bezvýznamnou scénu - předseda Bavor zjistí, že jeho syn ve škole propadá, syn s lehkým srdcem říká otci, že zopakuje ročník. Otec však s tím nesouhlasí a tvrdě odpoví, že je třeba, aby šel pracovat a uvědomil si, že když flákal studia, musí si na svůj chléb umět vydělat sám a nespoléhat se na to, že jej bude celý život někdo podporovat. Jak nadčasové a moudré tvrzení, znám spoustu lidí, kteří by jej potřebovali slyšet každý den, aby se naučili, že jim nic zadarmo a hlavně bez práce do klína nespadne.
Seriál Muž na radnici řadím k lehkému nadprůměru mezi českými seriály a mohu jej doporučit i třeba možná ze studijních důvodů doby minulé.
Reklama
Hodnocení: 1 / 10
Přidáno: 5.11.2011
Rudý hnus. To, že tam hrají kvalitní herci není rozhodující. Ti v takových škvárech museli hrát nepovinně - povinně. Odmítni a skončil jsi.
Hodnocení: 6 / 10
Přidáno: 2.12.2010
Někdo si jistě o tomto socialistickém seriálu myslí, že je to sračka. Jo, možná je, ale možná taky ne. Když si odmyslíme všechny ty soudružská oslovení, tak on ten seriál zas tak špatný není. Nepřináší nic jiného, než dnešní seriály ze života. Muž na radnici je poplatný době, ale který seriál není, že? Dokonce i kritizoval některé šlendriány doby. Asi se tehdejším soudruhům nelíbilo, jaký je problém opravit jeden blbej okap na domu. Jak byl velký problém zajistit bydlení pro matku s dítětem vyhozenými na ulici. Dcera hlavního hrdiny má nemanželské dítě, syn hlavního hrdiny spoléhá na tatínkovo postavení a ve chvíli, kdy se má chovat zodpovědně, utíká z domova. Seriál přináší i další problémy související s komunální politikou. I zde nalezneme, jak si soudruzi navzájem šli po krku.
Josef Bláha zde vytvořil snad jednu z nejhorších rolí své kariéry. Zdeněk Buchvaldek byl stále takový patetický.
Dnes je seriál je zajímavým dobovým dokumentem.
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 31.1.2010
nemusím
Tento seriál již vidět nemusím ale velice rád vzpomínám na krásnou roli,kterou hrála Jiřina Bohdalová. Vztahu Bohunky a Víta Marka asi jsme nikdo nepřál,neboť Vítek byl darebák.Hezký bylo,když Jiří Štěpnička vyprávěl,jak mu role zasáhla do života a nekoupil v obchodě tvrdý sparty,protože nechtěl a podváděl Bohunku.
Hodnocení: 6 / 10
Přidáno: 9.10.2009
Jeden z průměrných seriálů dřívější doby. Někoho může iritovat,že pojednává o předsedovi MNV,ale i takový člověk měl své normální starosti a radosti - doma,v rodině i v práci. Malé děti - malé starosti, velké děti - velké starosti...to na vlastní kůži poznává právě padesátník Bavor,když tragicky ovdoví. Do sporů a nedorozumnění s potomky se mísí ještě zodpovědnost za vývoj a výstavbu města i další příhody,které s sebou život přináší...
Z hereckých výkonů bych ocenila hlavně J. Bohdalovou, J. Štěpničku a J. Bláhu - hlavně ti poslední dva se svých negativních rolí zhostili opravdu na výbornou! (njn, oni ti slušňáci se určitě hrají hůř)
Reklama
Hodnocení: 4 / 10
Přidáno: 16.3.2008
Tak tohle je seriál, který jsem neměl rád a který mě absolutně nikdy nezaujal, ačkoli teď vím, že to má jisté přednosti, tedy hodnoceno s přihlédnutím k tomu, co se v televizích točí teď. Ale stejně. Prostě ten seriál nemám rád.
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 23.12.2007
Muž na radnici
Seriál nás provádí městem a lidmi,kteří řídí toto město,jednají dle svého svědomí,ukazuje radosti i zklamání.Hraje zde plejáda českých herců.
10 filmů, které komentovali někteří uživatelé co tento film