Obsah filmu Ulice zpívá
"Ulice zpívá". V dějovém pásmu filmu se odehrává životní příběh, místy na Burianovy filmy nezvykle vážný, nakonec i vyznívající ve vítězství poctivosti, převážně ovšem veselý, zásluhou Vlasty Buriana. Ten se divákům v úvodní scéně představuje se svým přítelem jako cirkusový šašek a kouzelník, jemuž náhoda přikouzlí za představení děťátko. Oba přátelé se hošíka ujmou a když cirkus vyhoří, stávají se jeho pěstouni pouličními zpěváky a tak vychovají hocha v hezkého mladíka. Chlapce miluje milé, poctivé děvče, ale on upadá do osidel mladé vdovy, kterýžto poměr a jeho tužby po novém, širším světě ho svádějí až na dráhu nepoctivosti. Záchranu pak...
"Ulice zpívá". V dějovém pásmu filmu se odehrává životní příběh, místy na Burianovy filmy nezvykle vážný, nakonec i vyznívající ve vítězství poctivosti, převážně ovšem veselý, zásluhou Vlasty Buriana. Ten se divákům v úvodní scéně představuje se svým přítelem jako cirkusový šašek a kouzelník, jemuž náhoda přikouzlí za představení děťátko. Oba přátelé se hošíka ujmou a když cirkus vyhoří, stávají se jeho pěstouni pouličními zpěváky a tak vychovají hocha v hezkého mladíka. Chlapce miluje milé, poctivé děvče, ale on upadá do osidel mladé vdovy, kterýžto poměr a jeho tužby po novém, širším světě ho svádějí až na dráhu nepoctivosti. Záchranu pak přinesou jeho přátelé a jeho hodná milenka. Tedy děj prostý, skoro by se dalo říci, že kalendářový.
Dobrá veselohra z něho vznikla především oběma hlavními postavami cirkusových kamarádů. Vlasta Burian hraje jednoho z nich, dobráka, jenž se prácí nepřetrhá, rád si popije a s ostatními zazpívá. Svým nenapodobitelným humorem dal Burian této postavě nejen přirozené lidské teplo, ale hereckou komikou a slovním vtipem z vět dcela prostých, udivených otázek a bezděčných i přiléhavých poznámek, vytváří ono strhující veselé ovzduší burianovských filmů. K tomu se pojí režie - rovněž Burianova - nastavující děj scénami groteskní komiky v domácím hospodaření obou kamarádů, jejich zásahu v baru a při jiných příležitostech. Jaroslav Marvan podal bez příkras a deklamací svého poctivce, který dokázal také zakolísat. Z ženských úloh byla milá Marie Glázrová a Jiřina Šejbalová, smyslná a přesvědčivá svůdnice. Antonín Novotný svou výrazovou nemohoucností nezapadl zcela dobře do rušného dějového proudu. < Zobrazit méně
Autor: Asmodej, zobrazit všechny obsahy (4)
TIP: Nastavení pořadí obsazení si můžete nastavit
zde >>
Nejnovější komentáře k filmu
Hodnocení: 6 / 10
Přidáno: 24.5.2016
Skvělá role opilce pro pana Buriana. Jeho hlášky neskutečně pobavily. Je to dobrá komedie s několika málo hloupými okamžiky a s trošku ne moc domyšleným koncem.
Hodnocení:
Přidáno: 25.5.2014
Myslím, že tento film patří mezi ty slabší z Buriánových komedií, ani to vlastně není typpická komedie. Ani přihravač Marvan mnoho nepomohl. To, co možná fungovalo na divadle, ve film nefungovalo. Takových úletů však mnoho nebylo a Burián patří mezi ty, jejichž komedie je skoro vždy zárukou dobré zábavy.
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 28.1.2014
Mne v tomto filmu stále více oslovuje, i když jde o herecký projev na minimálním ploše na rozdíl od Marvana nebo Buriana, tragické postavy našeho filmu, pana herce Čeňka Šlégla.
Hodnocení: 6 / 10
Přidáno: 12.8.2012
Vlasta Burian a jeden z jeho nejlepších parťáků, přihrávačů, Jaroslav Marvan opět na scéně. Tentokrát v komedii, naivní, i smutně laděné. Zde se možná tvůrce babyboxu také mohl inspirovat. Zoufalá anonymní osmnáctiletá matka odloží své milované dítě do takové kouzelnické bedny a to se následně dostane do výchovné péče dvou cirkusáků. Ti si s nějakými ouřady nelámou hlavu a dítě si ponechají. Pak je skok v čase. A z malého roztomilého dítka se stane namyšlený dospělý muž. Takový fracek. Ten, kde může, tam rozdává radost. Tu laškuje s hospodyní Lory, tu se zase věnuje sousedce Katy. Dvojice cirkusáků také zestárla o oněch asi dvacet let. Jsou nemožní. Na co sáhnou, to pokazí. Kamaráda jim občas dělá přítel alkohol. Burian je ve své roli už dost slabý. Opakuje se.
Snad nejlepší humorné místo je vaření kávy v pekáči a rozdělávání ohně. Když budete mít před sebou kamna se čtyřmi dvířkami. Ve kterých se ten oheň rozdělává?
Pak je tu zápletka s ukradenými šperky. A nakonec? Příběh dopadne tak, jak má.
Film měl premiéru na počátku Protektorátu. Snad ve své době znamenal, aby lidé myšlenkami utekli od reality. Osobně jej řadím ke slabému průměru.
Hodnocení: 5 / 10
Přidáno: 18.1.2012
Vyloženě nejslabší Burianův film kromě filmu Slepice a kostelník.Je to sice dle úspěšné divadelní hry,ale jako film to prostě nefunguje.Sem tam něco probleskne ,ale na Buriana je to slabé.Možná kdyby zvolil zkušeného režiséra mohlo to dopadnout lépe.
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 7.8.2011
Není to zase to nejlepší co mohl Burian poskytnout, ale všechno se nevydaří a ze všeho nemůže být klasika.
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 15.8.2010
Další herecký koncert Vlasty Buriana. Ohromné číslo bylo už jeho entrée v cirkuse, jak vyskočil v blejzrovaném kostýmu klauna ze skořápky rozbitého vejce a pusou "zahrál" na klarinet.
Dvojici Burian & Marvan se povedl originální recept na "café purée", vařené v pekáči, jež však mělo být původně bílou kávou.
Mimořádně to slušelo Evě Matouškové v tragické roli nešťastné matky odloženého dítěte. Byl to sice jen štěk (vlastně ani ten štěk ne, spíš mihnutí), ale svou postavu zahrála s tím správným pathosem. Není malých rolí.
Neméně zajímavá je zde představená "filosofická" teorie o zhoubném vlivu využívání elektřiny na veškerý život.
10 filmů, které komentovali někteří uživatelé co tento film