Obsah filmu Precious
Šestnáctiletá obézní Afroameričanka Claireece „Precious" Jones (
Gabourey Sidibe) žije krutým životem. Nejen, že hlavní hrdinku psychicky týrá a ponižuje její matka (
Mo'Nique), ale navíc čeká již druhé dítě se svým nepřítomným otcem. Oporou jí není ani okolní svět a školou prochází s dobrými známkami, aniž by si kdokoliv všiml, že neumí číst ani psát. Precious je někdy na dně, ale nikdy se nevzdává. Pod hrozbou vyloučení ze školy přijímá nabídku přestupu do alternativní školy. I když nezná význam slova alternativní, instinkt jí napovídá, že...
Šestnáctiletá obézní Afroameričanka Claireece „Precious" Jones (Gabourey Sidibe) žije krutým životem. Nejen, že hlavní hrdinku psychicky týrá a ponižuje její matka (Mo'Nique), ale navíc čeká již druhé dítě se svým nepřítomným otcem. Oporou jí není ani okolní svět a školou prochází s dobrými známkami, aniž by si kdokoliv všiml, že neumí číst ani psát. Precious je někdy na dně, ale nikdy se nevzdává. Pod hrozbou vyloučení ze školy přijímá nabídku přestupu do alternativní školy. I když nezná význam slova alternativní, instinkt jí napovídá, že je to příležitost, na kterou čekala. Zde potkává trpělivou učitelku, paní Rainovou (Paula Patton). Precious nastupuje na novou cestu, která ji vyvede z temnoty, bolesti a bezmocnosti k lásce a svobodnému rozhodování.
Zdroj: SPI International < Zobrazit méně
zobrazit všechny obsahy (5)
TIP: Nastavení pořadí obsazení si můžete nastavit
zde >>
Nejnovější komentáře k filmu
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 31.7.2013
Díky tomu, že na začátku filmu proběhla informace, že se jedná o příběh z Harlemu z roku 1987, byla jsem ochotná příběhu více věřit. Ne, že by se dnes podobné věci neděly (myslím ve spojitosti rodinných vztahů/nevztahů), ale myslím si, že dnes existuje více možností jak "utéct", záchranných sítí a ženské obecně jsou sebevědomější, takže dokážou říct ne, alespoň směrem na západ. Anebo jsem naiva a tak mi neberte tuto iluzi.
Možná je to i tím, že jsem měla neustále pocit, že se také mě jako diváka, někdo snaží citově vydírat a já se bránila zuby-nehty. Hlavní hrdinka to nemá jednoduché a když už se konečně hrabe ze dna, přijde další rána. Otázka, koho víc litovat, jestli matku nebo dceru, doufala jsem v babičku, která práskne dveřmi a zjedná pořádek, ale i tam jsem se zklamala.
Každopádně díky za české školství, tady umí číst každý prvňák, takže směle na vejšku můžou všichni.
Hodnocení: 4 / 10
Přidáno: 29.7.2013
Past na emoce s návnadou, která láká, potíž je, že jsem trošku rozmlsaná vybranějšími laskominami, takže tentokrát míjím obloukem a odnáším si bez jakékoliv újmy na citech další kousek skládačky, co nezapadá do amerického snu, obohacená pouze šokující novinkou ze vskutku neomezených možností - navzdory pravidelné školní docházce existují v USA inteligentní! studenti, co v sedmnácti neumí číst! Ale! Při troše štěstí na správné lidi není důvod držet se při zemi - zbývá dokončit střední a pak na vysokou, u přívažku čtyř stovek liber živé váhy a dvou dětí, při dočasném pobytu v "domě na půl cesty", se dá mluvit o smělých, nikoli však nemožných plánech, nu a já se divím, že se ještě divím... Zpětně si uvědomuji, že nejvíc jsem se zabavila přemýšlením, jestli ta sociální pracovnice je, kdo si myslím, že je... a byla i s kolegou Kravitzem fakt dobrá :-)
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 4.9.2011
Filmy, ktoré ukazujú pravú tvár života v USA (chudobu, násilie v rodinách, nedokonalý sociálny systém a problémy v školách) nezvyknú vyhrávať žiadne ceny. Zvykne sa nad ich kvalitou privrieť oči, pretože poukazujú na skutočný život najchudobnejších v USA a morálne poukazujú na povinnosti a úlohy štátu voči sociálnym prípadom. Väčšinou sa však osudy znásilnených a ponižovaných žien nekončia rozprávkovo dobre, ako v tomto príbehu.
Hodnocení: 5 / 10
Přidáno: 28.3.2011
5/10.Precious je sice krutý a jistě ne zbytečný film,ale až hodně naaranžovaný,nepřirozený,říká si o Oscara až moc hlasitě.Hlavní hrdinku musí člověk litovat,její matku nenávidět,jinou možnost nemá,charaktery jsou černobílé,nejlíp je to vidět na kontrastu matky a andělské učitelky.Nevím na jaké úrovni má být školství v USA(nebo je to jen v tom filmu?),když Precious prochází školou s dobrýma známkama a nikdo si nevšimne,že neumí číst.Scény,kdy si Precious představuje,že je slavná,do toho zapadají.Docela mě překvapilo,že obsadili Lennyho Kravitze a Mariah Carey do malých rolí a nesnaží se z nich udělat hlavní tahák filmu.Mariah bych ani nepoznala,mimochodem konečně vypadá přirozeně a ne jak figurína. Vcelku je ale film natočený kýčovitě,nedokáže "chytit za srdce" a to právě položilo i dost dobrý scénář.Takže průměr.
Reklama
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 16.1.2011
Dát 6 nebo 7.Nakonec to vyhrála 7 a to jen proto,že na toto téma někdo film natočil.Téma aktuální,to je pravda,hodně dětí je zneužíváno a nějakým způsobem týráno a ponižováno svými rodiči,ale nevím proč,očekávání bylo větší.Nedokážu říct jestli po režijní nebo scénáristické stránce, nebo po herecké stránce Precious(bylo zbytečné sázet na tlustou a nevzhlednou dívku).A Oskar pro Mo Nique-takový výkon by "levou zadní" zvládla spousta hereček.Nezbývá dodat,že podle mého názoru bylo oceněno jen téma filmu.Co mě ale mnohem víc šokovalo,byl pohled na vzdělání v Americe.Jestli je to skutečně tak jak je ve filmu uvedeno,že 16 ! letá negramotná dívka jde do speciální školy,aby se tam naučila číst a psát, aby mohla udělat maturitu a pak jít na vysokou,to už se nedivím,že má vysokou školu každý druhý ne-li více Američanů.V USA je zřejmě vysoká škola jako u nás učební obor.Jinak to nechápu.
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 24.10.2010
...tak z tohoto filmu jsem měla opravdu silně emoční zážitek. Je až k neuvěření jaká zvěrstva se mohou v některých rodinách dít. Skvělé herecké výkony v čele s Mo'Nique zaslouženě oceněnou oscarem a taky perfektní scénář. Kdo má slabou náturu nedoporučuji:)
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 2.10.2010
Ne každému se podaří natočit film s tak realistickými prvky, aby důvěrně přesvědčil i diváka. Precious se to však daří výborně - prostředí Harlemu, negramotnost, život na podpoře... Každý máme o životě v USA své představy, ale myslím, že takhle syrová ukázka života určité sociální vrstvy nám všechny mýty boří. Příjemně překvapí i fakt, že smetanu neslízly jen slavné tváře, ale hereckou šanci dostali i neznámí lidé. Všichni se toho zhostili skvěle.
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 21.6.2010
nelituji času
Film mě velmi zaujal a potvrdil mé tušení, co se asi nezřídka odehrává v nižších vrstvách společnosti. Rozhodně je dobré jej vidět, vykresluje nejen velmi špatnou úroveň amerického školství, což by pro nás mělo být výstrahou a nedělám si iluze, že v některých případech, spíše romských dětí, nemůže být situace i u nás dosti podobná, ale také ukazuje, že primitivní rodič se úspěšně snaží vychovat primitivní potomky. Tento snímek sice končí svým zúůsobem hapyendem, ale pochzbuji, že je tomu tak často. Rozhodně doporučuji vidět nejen těm, kteří již mají vlastní potomky. Domnívám se také. že tento snímek jistě pochopí každá generace zcela jinak.
Reklama
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 17.5.2010
Precious
Precious není jenom psychologicko-sociální drama, které působí dokumentárním dojmem ( díky skvělé kameře), ale i příběhem, který ve vás zanechá nesmazatelnou stopu...Ode mě jednoznačné díky tvůrcům!!!
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 15.4.2010
Úchvatné. Film, který je ostrý jako břitva. Drsný, vtipný. Jako život. A přitom všem se lacině nepodbízí – hlavní hrdinka není osoba, která by na první pohled vzbuzovala sympatie, postavy nejsou prvoplánově černobílé, fakticky nezobrazuje žádné explicitní „ukrutnosti“. Snímek, který si na nic nehraje, chce život ukázat takový, jaký je. Na projekci Febiofestu pár diváků v průběhu promítání odešlo, asi neměli na realitu žaludek. Škoda, že takových filmů není víc, filmů, které ukazují svět kolem nás a snaží se „něco“ sdělit, aniž by k tomu využívaly trapné citové vydírání, salónní sociální kritiku bez jakékoli znalosti nebo si hrály na umění. Scéna společné schůzky Precious, její matky a sociální pracovnice je realita sama – vím, o čem mluvím. Když už máte pocit, že se bude konat klasický hollywoodský pozitivní konec v důsledku amerického mýtu o schopnosti usilovnou snahou dosáhnout čehokoli, čeká vás pád zpátky na zem. Jako pořádná facka od mutr, kdy druhou chytnete o zeď. Napadá mě srovnání s Proti zdi. O to víc vyvstává ubohost současné české kinotvorby s jejími tristními pokusy typu Václav nebo El paso.
10 filmů, které komentovali někteří uživatelé co tento film