Obsah filmu Mechanický pomeranč
Provokativní drsná satira Stanleyho Kubricka Mechanický pomeranč (1971) vznikla podle stejnojmenného románu Anthonyho Burgesse. Příběh je situován do nespecifikované budoucnosti. Jeho literární předloha nezapře konotace s Orwellovým klasickým románem 1984 (včetně vlivů studené války) a filmová verze má zase řadu společných rysů s Buñuelovým Zlatým věkem. – Student ze slušné anglické rodiny Alex DeLarge se zdrogovaný oddává násilnickým choutkám. Po zradě přátel skončí ve věznici, kde je podroben experimentu, po němž jeho organismus reaguje při střetu s násilím a se sexem nesnesitelnými nevolnostmi. „Zmechanizováná“ lidská psychika se na...
Provokativní drsná satira Stanleyho Kubricka Mechanický pomeranč (1971) vznikla podle stejnojmenného románu Anthonyho Burgesse. Příběh je situován do nespecifikované budoucnosti. Jeho literární předloha nezapře konotace s Orwellovým klasickým románem 1984 (včetně vlivů studené války) a filmová verze má zase řadu společných rysů s Buñuelovým Zlatým věkem. – Student ze slušné anglické rodiny Alex DeLarge se zdrogovaný oddává násilnickým choutkám. Po zradě přátel skončí ve věznici, kde je podroben experimentu, po němž jeho organismus reaguje při střetu s násilím a se sexem nesnesitelnými nevolnostmi. „Zmechanizováná“ lidská psychika se na svobodě nedokáže bránit. Alex se navíc ocitá v rukou svých někdejších obětí... - Stanley Kubrick vytvořil strhující vizi světa bez kladných postojů. Násilí je potlačováno chladnou represí ze strany státní instituce. Tvůrce „nutí“ diváka ztotožnit se se zvráceným vypravěčem Alexem, a tak v něm rafinovaně vyvolává směs protichůdných pocitů. Divoké násilnické jízdy Alexovy bandy se odehrávají za doprovodu kontrastních hudebních skladeb (Beethovenova Óda na radost, titulní song z muzikálu Zpívání v dešti aj.), v detailně aranžovaných obrazových kompozicích a s použitím bizarních kostýmů. Kubrickův poněkud exaltovaný pamflet, namířený obecně proti establishmentu a proti násilí v jakékoli podobě, dnes zaujme především důslednou a sofistikovanou stylizací, jíž vděčí za svou nadčasovost futuristické dekadentní atmosféry „blízké budoucnosti“.
Filmocý přehled 2007/2 < Zobrazit méně
zobrazit všechny obsahy (3)
TIP: Nastavení pořadí obsazení si můžete nastavit
zde >>
režie:
hraje:
scénář:
námět:
| Anthony Burgess | ..... | román "Mechanický pomeranč" (A Clockwork Orange, 1962) [54] |
hudba:
kamera:
střih:
Distributor v ČR: |
Warner Bros. ČR, AČFK - Asociace českých filmových klubů, Státní fond ČR pro podporu a rozvoj české kinematografie, Ministerstvo kultury ČR |
|
|
Barevný: |
Ano |
|
|
Distribuční verze: |
s titulky |
|
|
Zvuk: |
mono |
|
|
Přístupno: |
od 15 let |
|
|
|
|
Zobrazit všechny herce a tvůrce filmu Mechanický pomeranč >
Film je součástí: Project 100
Nejnovější komentáře k filmu
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 30.5.2021
Tak takhle si já představuji výbornou filmovou satiru. Je ostrá jako břity od Wilkinsona, provokativní a drsná až to mrazí!!!! Stejnojmenný román Anthony Burgesse bohužel neznám ale Stanley Kubrick tady ťal hodně do živého a úplně se tu nabízí srovnání s kultovním románem a filmem 1984. Malcolm McDowell je skvělý a nezaostává ani Patrick Magee v roli Franka Alexandera. Tohle je film, který určitě neosloví každého ale pro filmové gurmány je to opravdový pamlsek.
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 13.8.2017
A Clockwork Orange - Kubrickove najväčšie psycho?
Pre počin A Clockwork Orange sa len ťažko hľadá presný výraz, ktorý by ho vystihoval. Je drsný, násilný a pre niekoho dokonca nechutný alebo odporný. Myslím si však, že mi dáte za pravdu ak poviem, že ide o kontroverzný titul. Pre niekoho je kontroverzné explicitné zobrazovanie násilia. Ja však považujem na titule kontroverznú práve myšlienku, ktorú som si z filmu (A vlastne aj z ukončenia samotnej knižky) odniesol. Na konci recenzie sa vám pokúsim moju teóriu vysvetliť no teraz sa pozriem skôr na audio vizuálnu stránku diela a na jeho celkové kvality čo sa týka Kubrickovej réžie. Na filme som vždy obdivoval s akým pokojom nám Kubrick predkladal násilie. Jedná sa síce o naozaj surové scénky no sú natočené ako by šlo o úplne bežnú vec. Využíva na to pritom divadelnejšie spracovanie. Postavy často spievajú. Zaujala ma najmä scénka s piesňou Singing in the Rain. Tvorcovia urobili najväčší spínač násilia. Hudba u postáv evokuje násilie a v každej násilnej scénky teda hrá hudba najčastejšie od Ludwika Van Beethovena. Kubrick urobil z jeho umeleckého diela niečo temné, drastické a pritom dodal jeho scénkam život. Násilie je vo filme pokladané za niečo posvätné, niečo hodné gratulácie čo samozrejme nie je každému príjemné. Moje osobné odporúčanie je, že film by ste si mali pustiť len ak dokážete priať tento fakt a radi sa necháte uniesť vlnou šialenstva, krvi a obrovskej porcie násilia a zvrhlostí. Kamera väčšinou sníma postavy z diaľky a využíva minimum detailných záberov. Kubrick v tom u mňa osobne umocnil pocit bezbranného diváka. Diváka, ktorý môže len pozorovať hrôzy, ktoré sa pred ním dejú. Veľmi to na mňa zapôsobilo. Dokázal z vás urobiť obeť. Stanley Kubrick a Malcom McDowell v úlohe psychopatického Alexa a vy v úlohe spisovateľovej nebohej ženy. Po šialenej jazde vás ale v polovici filmu prinúti súcitiť s Alexom. Je však na vás k akej teórií filmu sa prikloníte. Alex svoje vyliečenie predstiera? Je naozaj vyliečený? Chce stále páchať násilie? Každá z teórií dáva zmysel a pri každom jednom prezretí vás napadne a prikloníte s k inej. Výsledné posolstvo je však nezvratný. Psychopati majú vo svete len dve miesta. Buď dostanú moc (Politici, "drugovia" v úlohe policajtov) alebo v blázinci kde na nich dohliadajú iný psychopati (Vrchný dozorca, doktori). Alex mal možnosť ochutnať z každej možnosti. Bol zbitý, týraný, snažili sa mu vymyť mozog. V závere filmu však zostáva psychopatom s neobmedzenými možnosťami. Neostáva nám tak nič iné len sa prispôsobiť tejto spoločnosti vedenej psychopatmi a nadšene zahlásiť "I am Cured".
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 10.2.2014
Film z jiného času, jiného místa, s jiným jazykem, jinou lidskostí. Film z úplně jiného světa, a přece sebou nese poselství nám tak důvěrně známé. Zcela jiný, pro mě bezdebat nejlepší, Kubrick. "They cured me alright."
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 25.1.2013
Stanley Kubrick měl nezaměnitelný rukopis, přesto byl každý jeho film zcela jiný. Nadčasově pojatý "Mechanický pomeranč" není pro každého, citlivější povahy jej budou těžko trávit, přitom scény plné násilí a bizarních situací se nijak výrazně neliší od naší současnosti, jsou jen zasazeny do futuristického rámečku a používají nezvyklých rekvizit. Vyšinuté jedince poznamenané špatnou výchovou v důsledku poruch komunikace v rodinách, nezájmem společnosti a ztrátou hodnot míjíme denně, jen si jich nevšimneme, protože obvykle nenosí suspenzory přes spodky, nelibují si v ruských výrazech a bary navštěvují jiné, než mléčné. Není rozdíl ani v naší lhostejnosti k nepravostem a talentu povýšit ty největší gaunery do důležitých funkcí. Kubrick nebyl vizionář, jen se uměl dívat a svá pozorování zabalit do pestrobarevného dárkového papíru, kterým nám zpříjemňoval pohled na nepěkný obsah.
Reklama
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 8.1.2013
Mechanický pomeranč
Patří mezi 501 filmů, které musíte vidět.
Nominace na Oscara v roce 1972 za Nejlepší režii, Nejlepší střih, Nejlepší film a Nejlepší adaptovaný scénář.
Stanley Kubrick je pro mě vždy zárukou kvality. Nestalo se mi, že bych od něj viděl nějaký špatný film (i když "2001: Vesmírná Odysea" se mi až tak nelíbila, přesto uznávám, že je bravurně natočena). Mnoho lidí tvrdí, že A Clockwork Orange propaguje násilí, s čímž až tak souhlasit nemohu. Ano, je ho tu hodně a je vyobrazeno jako velmi super věc, kterou se vyplatí dělat, přesto si ale nemyslím, že je to hlavní myšlenka filmu. Jde přeci o to, jak se z nás společnost snaží udělat nemyslící loutky, kteří budou poslouchat a kráčet v řadě, ať se děje co se děje. A jako bonus se nám ukázalo tvrzení A. C. A. B. jako pravdivé. Bohužel za celý svůj život jsem byl nucen se setkat s prací policie již několikrát a ani jednou v kladném výsledku, takže mé smýšlení o tom, že jsou všichni pojídači koblížků jako dvojka z Mechanického pomeranče má velmi silný podklad...
Hodnocení: 1 / 10
Přidáno: 6.11.2012
Blbost!
Takova blbost.O cem to je. O nicem hvezdy jenomo kvuli Stanleym Kubrickovi jinak 0. Nema to smysl.Je to take
dost nechutne
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 6.8.2012
Hodně kontroverzní dílko. Násilí mě opravdu šokovalo, ale film u mě svůj účel splnil. Od té doby se na ulici vyhýbám i mravencům. Líbilo se mi, jak Kubrick dokázal nadčasově pojmout společnost, ke které se tak nevědomky blížíme. Samozřejmě stylizace projektu nemůže sednou každému a i napodruhé je projekce tuze náročná, ale kdo má v hlavě víc, než za niklák, musí z toho vymáčknout minimálně tři shurikeny.
Hodnocení: 1 / 10
Přidáno: 21.7.2012
Film ala abstraktní obraz od opilého malíře
Co tím filmem chtěli tvůrci říct?
Sledovat tenhle film je ztráta času!
Zrovna dnes dávali na Čt dokumentární film Byl jednou jeden film: Mechanický pomeranč. Tvůrci filmu Mechanický pomeranč v něm tlachali o filmu co a jak, kdy, proč, sem a tam. Jeden z diskutujících říkal, že prý Alex (zrůda z filmu) nakonec víde z filmu jako vítěz! Další myšlenka byla, že prý chtěli tímhle filmem varovat před násilím.
Čili podle nich, když někdo natočí film ve které budou ukazovat brutální znásilnění ženy, vraždu bezdomovce... tak tím varuje před násilím. Hm, "zajímavé myšlenky" tvůrců týhle kulovní hnusoty plné násilí. Proč je toho kult? Prý(podle tvůrců), protože v Anglii tenhle film stáhli z kin a lidi si ho prý museli shánět pokoutně na kazetách.
Tenhle hnusný film jsem viděl jen jednou (a chtěl jsem ho místy vypnout) a nikdy víc ho vidět nechci. Film má spletitý děj, hodný filozofického rozboru (ten ale dělat nechci).Ve filmu se vláda snaží tu zrůdu převychovat. Já bych jí nepřevychovával, ale odstřelil.
/Zajímavosti: V Anglii Kubrick film posléze po uvedení do kin, přikázal v r. 1974 film stáhnout z kin.
Reklama
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 25.3.2012
Zase jeden z kultovních filmů. Tento film mě doslova šokoval, znám i literární předlohu, ale vidět všechno to násilí na vlastní oči. Děs. Na druhou stranu, změna jaká se s tím násilníkem stala. Vlastně z něho udělali nemyslící loutku, takového potřebovali. Malcolm McDowell hrál Alexe s velkým nasazením. Hodně ostrých scén,ale super!
Hodnocení: 2 / 10
Přidáno: 17.2.2012
Oslava násilia
Asi budem za imbecila, ale hodnotiť inak nemôžem. Nechápem mnoho týchto "kultových" filmov. Keď vidím tie samé desiatky sa čudujem, prečo sa mi to ani troška nepáčilo a ani troška nepochopil a ani troška nenadchlo a už vôbec nebavilo, dvojka hodnotenie iba jeden užívateľ. To, že MacDowell vie hrať magorov som sa presvedčil už v historickej fraške Caligula, a tuna samozrejme nezaostáva. Vôbec nechápem, čo chcel básnik týmto filmom povedať. Z psychopatického násilníka urobili vlastne neviniatko, on zrejme za nič nemôže, to systém. Radšej keby si našiel poriadnu robotu a vybúril sa niekde pri lopate. Ok, chápem, je to film. Snímok je v podstate oslavou násilia, zločinu a nepekného chovania. Aspoň mne to tak príde. Prečo? No každému je DeLarge sympatický, úžasný a ako skvele zahraný. Jednoducho otrasný film. Bodík za to, ako sa objavili neskôr jeho kumpáni a hľa policajti z nich
10 filmů, které komentovali někteří uživatelé co tento film