Obsah filmu Je třeba zabít Sekala
Drama z léta roku 1943, tedy z období, kdy okupované Československo figurovalo na mapách coby Protektorát Čechy a Morava. Odehrává se v moravské vesnici Lakotice, kde není jediný Němec, kam válečné události jako by ani nedoléhaly…. Sedlák Jura Baran, stíhaný gestapem, uprchl z rodných hor chudobného Valašska, aby se ukryl uprostřed žírné roviny Hané v Lakoticích. Jako cizinec nemá důvěru domácích. Lakotice jsou vesnička o pár staveních, kolem je mezi zlatými lány zrajícího obilí rozeseto dvanáct bohatých statků, jejichž majitelé žijí ve strachu ze Sekala. Je to nemanželský syn z jednoho statku. Má za sebou krušné dětství parchanta, kterým...
Drama z léta roku 1943, tedy z období, kdy okupované Československo figurovalo na mapách coby Protektorát Čechy a Morava. Odehrává se v moravské vesnici Lakotice, kde není jediný Němec, kam válečné události jako by ani nedoléhaly…. Sedlák Jura Baran, stíhaný gestapem, uprchl z rodných hor chudobného Valašska, aby se ukryl uprostřed žírné roviny Hané v Lakoticích. Jako cizinec nemá důvěru domácích. Lakotice jsou vesnička o pár staveních, kolem je mezi zlatými lány zrajícího obilí rozeseto dvanáct bohatých statků, jejichž majitelé žijí ve strachu ze Sekala. Je to nemanželský syn z jednoho statku. Má za sebou krušné dětství parchanta, kterým všichni pohrdají, nic mu nepatří, slušné děvče si ho ani nevšimne. Sekal je zatrpklý a krutý, nenávidí všechno a všechny. S Protektorátem přišel jeho čas. Udal už dva majitele statků ze zločinů proti Říši. Dostal za to jejich majetek, oni šli do koncentráku a na smrt. Z parchanta je největší sedlák a dává najevo, že dva statky mu nestačí… < Zobrazit méně
oficiální text distributora, zobrazit všechny obsahy (3)
TIP: Nastavení pořadí obsazení si můžete nastavit
zde >>
Nejnovější komentáře k filmu
Hodnocení:
Přidáno: 15.10.2019
Opravdu strhující drama.Nejlepší film natočený po roku 89.Už je to 21 let od uvedení ,ale pokaždé se na něj podívám.
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 5.9.2014
Drama z válečné moravské vesnice ukazuje pohled na soužití i nenávist, kterou přináší tehdejší doba, vztay mezi lidmi, českého člověka, takového, jaký je a ukazuje, že dokáže na jedné straně být normální a na druhé straně být pěkný parchant - na rozdíl od jiných filmů si lvy zaslouží. Nečekal jsem tak dobrý film, když si vzpomenu na současné filmy, které dostanou cenu.
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 26.8.2013
Jeden z nejzajímavějších českých filmů
Film, který na každé postavě výstižně vykresluje povahu malého českého (moravského) člověka, který za každou cenu hledá bezskrupolózně optimální řešení pro sebe na úkor druhých, ale pak to s ním dopadne stejně špatně jako s ostatními. Začíná to od nenávistných dětí (které se ale mohou změnit, když se s nimi rozumně promluví), přes vykutálené statkáře, kteří chytračí i při hledání řešení společného ohrožení a nakonec neváhají obětovat vlastní dceru, až po babku, která se ohání bohem ale jen nepříjemně pomlouvá. A i ti, kteří se snaží být trochu charakterní, brzo na své úsilí rezignují a nechají věci být.
Aby filmu přidal na autenticitě, režisér Michálek do hlavních rolí obsadil polské herce, aby na české publikum působili jako neznámí lidé z ulice - možná se ale měl více věnovat nářečí, když už je děj situovaný na Hanou.
Film doporučuji k zhlédnutí zejména intelektuálnějším divákům, kteří ocení nastavené zrcadlo.
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 4.6.2013
Sekal...
...aspiruje na největšího hajzla,který se kdy proháněl ve filmech české produkce. A přestože je zlý a proradný možná až přespříliš, není nevěrohodný. A to i díky výbornému hereckému výkonu Boguslawa Lindy.
Také druhý polský herec v hlavní roli Olaf Lubaszenko ukazuje velkou kvalitu.
Ale to je jen špička ledovce. Ať přemýšlím,jak přemýšlím,nemohu přijít na nic, co bych filmu režiséra Michálka vytkl.Skvělá kamera. Výtečná hudba. Inteligentní scénář. Správná dávka napětí a dramatický závěr snímku dělá z Michálkova díla vybroušený diamant, který je ozdobou české porevoluční tvorby.
Klobouk dolů.
Hodnocení: 6 / 10
Přidáno: 31.12.2011
Moc jsem sice nepochopil, proč byly hlavní role svěřeny polským hercům, ale filmu to určitě neublížilo.Oba hlavní protagonisté to zahráli velmi věrohodně.
No, ale na to, že film dostal 10 Českých lvů, jsem ho čekal přece jen ještě o něco lepší.
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 24.4.2011
Je třeba zabít Sekala
Tomuto českému snímku jsem se dlouho vyhýbal. Může za to i rádoby akční název, který mě dost odrazoval. Nakonec jsem ale sebral všechnu odvahu a pod vlnou velmi kladných ohlasů z okolí jsem se na Je třeba zabít Sekala podíval.
O to víc, že jsem opravdu nic nečekal, jsem byl překvapen. Podobně jako Hřebejkovo "Musíme si pomáhat" popisuje dobu Protektorátu, ale zase úplně jinak. Nabízí se i otázka dobra a zla a toho, jak je od sebe oddělit. Ne vše je na první pohled totiž takové, jak by se mohlo zdát. A ta nečernobílost postav, jejich spletité charaktery, to je to, co se mi zde líbilo nejvíce.
Z hereckých výkonů byl asi nejlepší Jiří Bartoška, také to byl jediný herec, kterého jsem znal už z předešlých snímků. Obsazení nám neznámými polskými herci však neberu jako negativum, spíše naopak. Byla zábava sledovat zahraniční hrdiny v českém dramatu.
Jinak taková zajímavost. Přesto že se děj odehrává na Hané, vše je točeno v jihočeské obci Varvažov nedaleko Písku. Rozhodně doporučuji a tak trochu lituji, že jsem Sekala neviděl už dřív...
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 2.3.2011
Moc povedenej film
Viděl jsem ho znovu po dlouhý době a znovu mě dostal. Největší záporáci jsou pro mě stejně ty sedláci
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 1.3.2011
Výborně zpracovaný film zachycující drama na vesnici v době světové války.
Exteriéry "Moravské vesnice" natočeny v Jihočeském Varvažově nedaleko Hradu Zvíkova. Filmaři si při natáčení dali práci a postavili mimo jiné i věrnou kopii jednoho již zničeného statku na návsi.
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 30.8.2010
Je třeba zabít Sekala je podle mě jeden z nejlepších českých filmů. Říká nám, že Boží mlýny melou pomalu, ale jistě a že to, co vypadá jako největší zlo, může být jen plodem zla v nás a právoplatným trestem.
Tento film nás přivádí do prostředí vesnice sužované surovým a zlým sedlákem Sekalem, jenž se po příchodu německé okupace vrací do obce, kde jako parchant - nemanželský syn jednoho ze statkářů - prožil velmi těžké dětství; pohrdali jím snad úplně všichni - včetně jeho matky, která ze sebe pro jistotu udělala až bláznivě pobožnou bábu a otce, který považoval za větší Sekalův zločin, že je parchantem, nežli svůj, že znásilnil jeho matku.
Sekal, vyškolen hrůzami občanské války ve Španělsku i dalšími svými životními peripetiemi, rozhodl se získat všechny grunty ve vsi, sedláky udat GESTAPu za zločiny proti říši a tím je de facto poslat na smrt; jeho cílem není ani tak získání ohromného majetku jako pomsta za pohrdání, které mu jako jediné v dětství dali.
Sedláci se oprávněně bojí, a tak na jedné ze svých porad dojdou k jasnému závěru: ,,Je třeba zabít Sekala!"
Ale kdo ho má zabít? Kdo z nich má riskovat, že ho za vraždu popraví? Jura Baran - muž, který se u nich skrývá před nacisty. Ten jediný připadá v úvahu! Není přece jedním z nich, navíc ani není katolík, a dokonce na něj mají páky. Nebude to chtít provést za peníze? Dobře, pohrozíme, že jej udáme Němcům!
Pro Juru, který by svým prozrazením ohrozil i svou zatím dobře ukrytou rodinu, není jiné volby, nežli zabít Sekala. Nemělo by to pro něj být těžké - vždyť přece zločin na tyranovi není zločinem. Ale je Sekal opravdu tak špatný? Opravdu nelze jeho chování pochopit, nebo dokonce ospravedlnit? Jak Sekala poznává, je tomuto morálnímu dilematu vystaven Jura a s ním také divák.
Zároveň se Sekalem poznáváme i celou vesnici - Sekalova otce a jeho matku, ale i ostatní. Kromě vztahu k Sekalovi se nám ukazuje také jejich vztah k Jurovi jakožto evangelíkovi. A také Záprdka - holiče, jenž se z ne nepochopitelných důvodů stal Sekalovou pravou rukou - spojoval je poněkud podobný osud.
Postupem děje se ukazuje, že jedinými dvěma opravdu slušnými lidmi jsou zde Jura Baran a pater Flora; dobrý pater je také tím jediným, kdo se snaží Sekala ospravedlnit a nepřistupuje k němu jako k parchantovi a zlosynovi, ani k Jurovi jako k protestantovi - ačkoliv sám je katolický kněz. Právě on také říká památnou větu:
,,Nebudeš souzen za to, kým jsi, ale jaký jsi."
Poselství celého filmu umocňuje jeho závěr a po něm už je nepochybné, že Sekal nebyl pro vesnici nic víc ani míň, než zasloužený trest. Trest seslaný s hůry, neboť sama ves si Sekala udělala takového, jaký byl, a on se pak v pravou chvíli vrátil, aby poznala jeho sílu a tamní lidé pocítili zlo, které sami rozšiřovali.
Kdyby byl Sekal nevyrůstal v takovémto prostředí, nikdy by z se něj býval nestal Sekal, jakého v tomto filmu vidíme. Nad tím bychom se měli zamyslet. Nad tím, zda všechno zlo, které máme, si nevytváří naše společnost sama.
V obsazení excelují Olaf Lubaszenko a Bogusław Linda s hlasy Jana Šťastného a Miloslava Mejzlíka v hlavních rolích, dále na mě velmi zapůsobil třeba Jiří Bartoška v roli patera Flory. Všeobecně však byl film natočen působivě a s vynikajícím obsazením.
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 5.7.2010
Zachytit bolavé období v historii našeho národa a udělat z toho koukatelný film se tvůrcům prostě povedlo. Herci výborně ztvárnili vztahy mezi lidmi, nenávist, strach z prozrazení, strach o život a rodinu... I když koproduční, může se Sekal hrdě řadit mezi tu malou elitu kvalitních českých filmů.
10 filmů, které komentovali někteří uživatelé co tento film