';
ohodnotit

Je třeba zabít Sekala

Další název:
Sekal has to Die
Žánr:
Rok:
1998
Délka:
110 minut
Premiéra v ČR:
3.9.1998
„Dramatický příběh lidí, kteří zaměnili Pána Boha za kus dřeva, lásku za spojování gruntů a pokoru a lítost za smrt vykupovanou smrtí.“

Obsah filmu Je třeba zabít Sekala

 
Drama z léta roku 1943, tedy z období, kdy okupované Československo figurovalo na mapách coby Protektorát Čechy a Morava. Odehrává se v moravské vesnici Lakotice, kde není jediný Němec, kam válečné události jako by ani nedoléhaly…. Sedlák Jura Baran, stíhaný gestapem, uprchl z rodných hor chudobného Valašska, aby se ukryl uprostřed žírné roviny Hané v Lakoticích. Jako cizinec nemá důvěru domácích. Lakotice jsou vesnička o pár staveních, kolem je mezi zlatými lány zrajícího obilí rozeseto dvanáct bohatých statků, jejichž majitelé žijí ve strachu ze Sekala. Je to nemanželský syn z jednoho statku. Má za sebou krušné dětství parchanta, kterým...
 
TIP: Nastavení pořadí obsazení si můžete nastavit zde >>
režie:
Vladimír MichálekVladimír Michálek  
hraje:
Bogusław LindaBogusław Linda.....Ivan Sekal [45]   
Olaf LubaszenkoOlaf Lubaszenko.....Jura Baran [29]   
Jiří BartoškaJiří Bartoška.....páter Flora [51]   
Agnieszka SitekAgnieszka Sitek.....Anežka [24]   
Vlasta ChramostováVlasta Chramostová.....Marie [71]   
Ľudovít CittelĽudovít Cittel.....Záprdek   
Martin SittaMartin Sitta.....mladý Oberva [29]   
Jiří HolýJiří Holý.....starý Oberva [75]   
Milan RiehsMilan Riehs.....starosta [63]   
Anton ŠulíkAnton Šulík.....Včelný [67]   
Josef BulíkJosef Bulík.....Koukol [73]   
Bohuslav LičmanBohuslav Ličman.....Sehnálek [74]   
Gustav NezvalGustav Nezval.....Štverák [90]   
Zdeněk KozákZdeněk Kozák.....Sušil [73]   
Petra LustigováPetra Lustigová.....děvečka [34]   
Gustav VondráčekGustav Vondráček.....Otáhal [73]   
scénář:
Jiří KřižanJiří Křižan  
námět:
Jiří KřižanJiří Křižan  
hudba:
Michał LorencMichał Lorenc  
kamera:
Martin ŠtrbaMartin Štrba  
střih:
Jiří BrožekJiří Brožek  
dvd obal trailer
Distributor v ČR:
Falcon
 
 
Barevný:
Ano
 
 
Jazyková verze:
česká
 
 
Distribuční verze:
česky
 
 
Zvuk:
Dolby Stereo
 
 
Přístupno:
od 15 let
 
 
Ohodnoťte
n12345
n678910
Zobrazit všechny herce a tvůrce filmu Je třeba zabít Sekala >

Řadit dle:  Bodů uživatele  |  Od nejnovějších  |  Podle hodnocení

Nejnovější komentáře k filmu

klasifikátor
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 20.1.2022
Jedna z mála bílých vran v tápající české   kinematografii 90. let. Strhující válečné   drama, kde se nestřílí, ale čachraří se   vším polnostmi počínaje a charaktery konče.   Dost depresivní pohled na dobu našich předků   má všechny potřebné komponenty dobrého   filmového dramatu. Polští herci v hlavních   rolích patří v zemi našich severních sousedů   mezi elitu a naší herci se rozhodně nedali   zahanbit. Tady patří jednoznačně palec nahoru!
pacoš
Hodnocení:
Přidáno: 15.10.2019
Opravdu strhující drama.Nejlepší film   natočený po roku 89.Už je to 21 let od uvedení   ,ale pokaždé se na něj podívám.
thejduk
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 5.9.2014
Drama z válečné moravské vesnice ukazuje   pohled na soužití i nenávist, kterou   přináší tehdejší doba, vztay mezi lidmi,   českého člověka, takového, jaký je a   ukazuje, že dokáže na jedné straně být   normální a na druhé straně být pěkný   parchant - na rozdíl od jiných filmů si lvy   zaslouží. Nečekal jsem tak dobrý film, když   si vzpomenu na současné filmy, které dostanou   cenu.
Superbus
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 26.8.2013
Jeden z nejzajímavějších českých filmů
Film, který na každé postavě výstižně   vykresluje povahu malého českého (moravského)   člověka, který za každou cenu hledá   bezskrupolózně optimální řešení pro sebe na   úkor druhých, ale pak to s ním dopadne stejně   špatně jako s ostatními. Začíná to od   nenávistných dětí (které se ale mohou   změnit, když se s nimi rozumně promluví),   přes vykutálené statkáře, kteří chytračí   i při hledání řešení společného ohrožení   a nakonec neváhají obětovat vlastní dceru, až   po babku, která se ohání bohem ale jen   nepříjemně pomlouvá. A i ti, kteří se   snaží být trochu charakterní, brzo na své   úsilí rezignují a nechají věci být.

Aby   filmu přidal na autenticitě, režisér Michálek   do hlavních rolí obsadil polské herce, aby na   české publikum působili jako neznámí lidé z   ulice - možná se ale měl více věnovat   nářečí, když už je děj situovaný na   Hanou.

Film doporučuji k zhlédnutí zejména   intelektuálnějším divákům, kteří ocení   nastavené zrcadlo.
mikee007
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 4.6.2013
Sekal...
...aspiruje na největšího hajzla,který se kdy   proháněl ve filmech české produkce. A   přestože je zlý a proradný možná až   přespříliš, není nevěrohodný. A to i díky   výbornému hereckému výkonu Boguslawa   Lindy.
Také druhý polský herec v hlavní roli   Olaf Lubaszenko ukazuje velkou kvalitu.
Ale to je   jen špička ledovce. Ať přemýšlím,jak   přemýšlím,nemohu přijít na nic, co bych   filmu režiséra Michálka vytkl.Skvělá kamera.   Výtečná hudba. Inteligentní scénář.   Správná dávka napětí a dramatický závěr   snímku dělá z Michálkova díla vybroušený   diamant, který je ozdobou české porevoluční   tvorby.
Klobouk dolů.
Hodnocení: 6 / 10
Přidáno: 31.12.2011
Moc jsem sice nepochopil, proč byly hlavní role   svěřeny polským hercům, ale filmu to určitě   neublížilo.Oba hlavní protagonisté to zahráli   velmi věrohodně.
No, ale na to, že film dostal   10 Českých lvů, jsem ho čekal přece jen   ještě o něco lepší.
MARi0
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 24.4.2011
Je třeba zabít Sekala
Tomuto českému snímku jsem se dlouho vyhýbal.   Může za to i rádoby akční název, který mě   dost odrazoval. Nakonec jsem ale sebral všechnu   odvahu a pod vlnou velmi kladných ohlasů z   okolí jsem se na Je třeba zabít Sekala   podíval.
O to víc, že jsem opravdu nic   nečekal, jsem byl překvapen. Podobně jako   Hřebejkovo "Musíme si pomáhat"   popisuje dobu Protektorátu, ale zase úplně   jinak. Nabízí se i otázka dobra a zla a toho,   jak je od sebe oddělit. Ne vše je na první   pohled totiž takové, jak by se mohlo zdát. A ta   nečernobílost postav, jejich spletité   charaktery, to je to, co se mi zde líbilo   nejvíce.
Z hereckých výkonů byl asi   nejlepší Jiří Bartoška, také to byl jediný   herec, kterého jsem znal už z předešlých   snímků. Obsazení nám neznámými polskými   herci však neberu jako negativum, spíše naopak.   Byla zábava sledovat zahraniční hrdiny v   českém dramatu.
Jinak taková zajímavost.   Přesto že se děj odehrává na Hané, vše je   točeno v jihočeské obci Varvažov nedaleko   Písku. Rozhodně doporučuji a tak trochu lituji,   že jsem Sekala neviděl už dřív...
cutac
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 2.3.2011
Moc povedenej film
Viděl jsem ho znovu po dlouhý době a znovu mě   dostal. Největší záporáci jsou pro mě   stejně ty sedláci
kasol
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 1.3.2011
Výborně zpracovaný film zachycující drama na   vesnici v době světové války.
Exteriéry   "Moravské vesnice" natočeny v   Jihočeském Varvažově nedaleko Hradu Zvíkova.   Filmaři si při natáčení dali práci a   postavili mimo jiné i věrnou kopii jednoho již   zničeného statku na návsi.
Ondrej_pribehar
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 30.8.2010
Je třeba zabít Sekala je podle mě jeden z   nejlepších českých filmů. Říká nám, že   Boží mlýny melou pomalu, ale jistě a že to,   co vypadá jako největší zlo, může být jen   plodem zla v nás a právoplatným   trestem.

Tento film nás přivádí do   prostředí vesnice sužované surovým a zlým   sedlákem Sekalem, jenž se po příchodu   německé okupace vrací do obce, kde jako   parchant - nemanželský syn jednoho ze   statkářů - prožil velmi těžké dětství;   pohrdali jím snad úplně všichni - včetně   jeho matky, která ze sebe pro jistotu udělala   až bláznivě pobožnou bábu a otce, který   považoval za větší Sekalův zločin, že je   parchantem, nežli svůj, že znásilnil jeho   matku.
Sekal, vyškolen hrůzami občanské   války ve Španělsku i dalšími svými   životními peripetiemi, rozhodl se získat   všechny grunty ve vsi, sedláky udat GESTAPu za   zločiny proti říši a tím je de facto poslat   na smrt; jeho cílem není ani tak získání   ohromného majetku jako pomsta za pohrdání,   které mu jako jediné v dětství dali.
Sedláci   se oprávněně bojí, a tak na jedné ze svých   porad dojdou k jasnému závěru: ,,Je třeba   zabít Sekala!"

Ale kdo ho má zabít? Kdo   z nich má riskovat, že ho za vraždu popraví?   Jura Baran - muž, který se u nich skrývá před   nacisty. Ten jediný připadá v úvahu! Není   přece jedním z nich, navíc ani není katolík,   a dokonce na něj mají páky. Nebude to chtít   provést za peníze? Dobře, pohrozíme, že jej   udáme Němcům!
Pro Juru, který by svým   prozrazením ohrozil i svou zatím dobře ukrytou   rodinu, není jiné volby, nežli zabít Sekala.   Nemělo by to pro něj být těžké - vždyť   přece zločin na tyranovi není zločinem. Ale je   Sekal opravdu tak špatný? Opravdu nelze jeho   chování pochopit, nebo dokonce ospravedlnit? Jak   Sekala poznává, je tomuto morálnímu dilematu   vystaven Jura a s ním také divák.

Zároveň   se Sekalem poznáváme i celou vesnici - Sekalova   otce a jeho matku, ale i ostatní. Kromě vztahu k   Sekalovi se nám ukazuje také jejich vztah k   Jurovi jakožto evangelíkovi. A také Záprdka -   holiče, jenž se z ne nepochopitelných důvodů   stal Sekalovou pravou rukou - spojoval je poněkud   podobný osud.
Postupem děje se ukazuje, že   jedinými dvěma opravdu slušnými lidmi jsou zde   Jura Baran a pater Flora; dobrý pater je také   tím jediným, kdo se snaží Sekala ospravedlnit   a nepřistupuje k němu jako k parchantovi a   zlosynovi, ani k Jurovi jako k protestantovi -   ačkoliv sám je katolický kněz. Právě on   také říká památnou větu:
,,Nebudeš souzen   za to, kým jsi, ale jaký   jsi."

Poselství celého filmu umocňuje   jeho závěr a po něm už je nepochybné, že   Sekal nebyl pro vesnici nic víc ani míň, než   zasloužený trest. Trest seslaný s hůry, neboť   sama ves si Sekala udělala takového, jaký byl,   a on se pak v pravou chvíli vrátil, aby poznala   jeho sílu a tamní lidé pocítili zlo, které   sami rozšiřovali.
Kdyby byl Sekal nevyrůstal v   takovémto prostředí, nikdy by z se něj býval   nestal Sekal, jakého v tomto filmu vidíme. Nad   tím bychom se měli zamyslet. Nad tím, zda   všechno zlo, které máme, si nevytváří naše   společnost sama.

V obsazení excelují Olaf   Lubaszenko a Bogusław Linda s hlasy Jana   Šťastného a Miloslava Mejzlíka v hlavních   rolích, dále na mě velmi zapůsobil třeba   Jiří Bartoška v roli patera Flory. Všeobecně   však byl film natočen působivě a s   vynikajícím obsazením.
 

10 filmů, které komentovali někteří uživatelé co tento film
minih23245minih23245Wall Street (1987) 
Wall Street n
minih152519minih152519Nabarvené ptáče (2019) 
Nabarvené ptáče n
minih7844minih7844Gdaňská pošta (1958) 
Wolne miasto n
minih18668minih18668Sestra v akci (1992) 
Sister Act n
minih17625minih17625Pyšná princezna (1952) 
Pyšná princezna n
minih58208minih58208Legenda o Janě (2009) 
Die Päpstin n
minih22633minih22633Vlčí bouda (1987) 
Vlčí bouda n
minih43061minih43061Cesta bojovníka (2007) 
Pathfinder n
minih33740minih33740Idioti (1998) 
Idioterne n
minih8808minih8808Hudba z Marsu (1955) 
Hudba z Marsu n


Hodnocení:n12345678910

Hodnocení filmu

80.6 % (254)
8   - curil
7   - klasifikát
8   - jarda53
8   - cicis
7   - Erkul
9   - clara.bow
8   - green-tea
7   - Angelika28
10 - řepešínský
7   - Frolíček
7   - hvezdyn
8   - MARi0
9   - pataamat
5   - Edward52
7   - Hugin
6   - M.A.G.
5   - beneva
7   - Prasoid
7   - georginaa
9   - ignac1
Je třeba zabít Sekala (1998)???Je třeba zabít Sekala (1998)Je třeba zabít Sekala (1998)
Český lev Oscar

Filmová databáze v číslech

Filmů: 179583
Osobností: 681322
Fotografií: 720769
Plakátů: 342665
Obsahů a biografií: 163921

Poslední komentáře

Thor: Ragnarok (2017)

Thor: Ragnarok
Hodnotit tenhle film nebudu,   ale neodpustím si krátké   vyjádření svého názoru,   které se netýká jen tohoto   filmu. Pamatujete si ještě   více >

Autor: klasifikátor

Lancelot (1998) [TV film]

Lancelot
Lancelota jsem shlédnul   hlavně kvůli hudbě Luboše   Fišera, jehož je toto dílo   první operou, kterou   zkomponoval. Musím se   přiznat, že více >

Autor: topipig | Hodnocení: 5 / 10

5 Days of War (2011)

realita nebo ???

5 Days of War
jestli tenhle film byl   natočen podle skutečných   událostí, tak buď jsou   novináři naprosto sebevrazi,   nebo blázni. cením si, že   se více >

Autor: Edward52 | Hodnocení: 4 / 10

Vřískot (2022)

PROCESOR!

Vřískot
Je to celkem zapeklitá   situace, protože tvůrci   musí respektovat to, co   fungovalo a stala se z toho   modla, zároveň to musí   někam více >

Autor: PROCESOR | Hodnocení: 6 / 10

Výbušnej koktejl (2021)

PROCESOR!

Výbušnej koktejl
Takovej ten splachovací   snímek, co ho po shlédnutí   spláchnete a dál ho již   vyhledávat nebudete natož,   abyste si na něj po týdnu   více >

Autor: PROCESOR | Hodnocení: 4 / 10

Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení