ohodnotit

Je třeba zabít Sekala

Další název:
Sekal has to Die
Žánr:
Rok:
1998
Délka:
110 minut
Premiéra v ČR:
3.9.1998
„Dramatický příběh lidí, kteří zaměnili Pána Boha za kus dřeva, lásku za spojování gruntů a pokoru a lítost za smrt vykupovanou smrtí.“

Komentáře k filmu Je třeba zabít Sekala

Řadit dle:  Bodů uživatele  |  Od nejnovějších  |  Hodnocení
Počet komentářů k filmu: 22
green-tea
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 1.3.2010
Krutý film o kruté době - z   obrazovky přímo čiší   hustá atmosféra strachu a   nenávisti. I obsazení u nás   neokoukaných tváří   polských herců byl výborný   tah. Setsakra dobrý film!
MARi0
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 24.4.2011
Je třeba zabít Sekala
Tomuto českému snímku jsem   se dlouho vyhýbal. Může za   to i rádoby akční název,   který mě dost odrazoval.   Nakonec jsem ale sebral   všechnu odvahu a pod vlnou   velmi kladných ohlasů z   okolí jsem se na Je třeba   zabít Sekala podíval.
O to víc, že jsem   opravdu nic nečekal, jsem byl   překvapen. Podobně jako   Hřebejkovo "Musíme si   pomáhat" popisuje dobu   Protektorátu, ale zase   úplně jinak. Nabízí se i   otázka dobra a zla a toho,   jak je od sebe oddělit. Ne   vše je na první pohled   totiž takové, jak by se   mohlo zdát. A ta   nečernobílost postav, jejich   spletité charaktery, to je   to, co se mi zde líbilo   nejvíce.
Z hereckých   výkonů byl asi nejlepší   Jiří Bartoška, také to byl   jediný herec, kterého jsem   znal už z předešlých   snímků. Obsazení nám   neznámými polskými herci   však neberu jako negativum,   spíše naopak. Byla zábava   sledovat zahraniční hrdiny v   českém dramatu.
Jinak   taková zajímavost. Přesto   že se děj odehrává na   Hané, vše je točeno v   jihočeské obci Varvažov   nedaleko Písku. Rozhodně   doporučuji a tak trochu   lituji, že jsem Sekala   neviděl už dřív...
M.A.G.
Hodnocení: 6 / 10
Přidáno: 31.12.2011
Moc jsem sice nepochopil,   proč byly hlavní role   svěřeny polským hercům,   ale filmu to určitě   neublížilo.Oba hlavní   protagonisté to zahráli   velmi věrohodně.
No,   ale na to, že film dostal 10   Českých lvů, jsem ho čekal   přece jen ještě o něco   lepší.
Chrustyn
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 24.7.2008
Po dlouhé době opravdu   povedený a strhující   český snímek se zajímavým   příběhem, výbornou   atmosférou, povedenou hudbou   a skvělými herci.
thejduk
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 5.9.2014
Drama z válečné moravské   vesnice ukazuje pohled na   soužití i nenávist, kterou   přináší tehdejší doba,   vztay mezi lidmi, českého   člověka, takového, jaký je   a ukazuje, že dokáže na   jedné straně být normální   a na druhé straně být   pěkný parchant - na rozdíl   od jiných filmů si lvy   zaslouží. Nečekal jsem tak   dobrý film, když si vzpomenu   na současné filmy, které   dostanou cenu.
moldovan
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 30.4.2008
Dramatický příběh z   českého venkova v období   okupace. Herecké obsazení   výtečně vykresluje   charaktery jednotlivých   hrdinů příběhu. Film je   ukázkou tvrdých   "hanáckých palic",   jejich mentality i   uvažování.
lucymat
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 5.7.2010
Zachytit bolavé období v   historii našeho národa a   udělat z toho koukatelný   film se tvůrcům prostě   povedlo. Herci výborně   ztvárnili vztahy mezi lidmi,   nenávist, strach z   prozrazení, strach o život a   rodinu... I když   koproduční, může se Sekal   hrdě řadit mezi tu malou   elitu kvalitních českých   filmů.
Charlie35
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 24.2.2009
Jeden z filmových vrcholů   české kinematografie 90.   let. Vynikající eastern s   nádhernými exteriéry.   Nápad obsadit polské herce   do hlavních rolí se ukázal   jako geniální. Film, který   zůstane natrvalo v paměti.
mikee007
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 4.6.2013
Sekal...
...aspiruje na největšího   hajzla,který se kdy   proháněl ve filmech české   produkce. A přestože je zlý   a proradný možná až   přespříliš, není   nevěrohodný. A to i díky   výbornému hereckému výkonu   Boguslawa Lindy.
Také   druhý polský herec v hlavní   roli Olaf Lubaszenko ukazuje   velkou kvalitu.
Ale to   je jen špička ledovce. Ať   přemýšlím,jak   přemýšlím,nemohu přijít   na nic, co bych filmu   režiséra Michálka   vytkl.Skvělá kamera.   Výtečná hudba.   Inteligentní scénář.   Správná dávka napětí a   dramatický závěr snímku   dělá z Michálkova díla   vybroušený diamant, který   je ozdobou české   porevoluční tvorby.
Klobouk dolů.
JVSoolen
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 14.10.2007
Drsny cesky western, ktery   primo dycha hutnou atmosferu   horkeho moravskeho leta, ktere   poradne zamicha osudy zvlaste   dvou lidi. Bohateho sedlaka   Sekala a uprchlika Jury   Barana.
Ondrej_pribehar
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 30.8.2010
Je třeba zabít Sekala je   podle mě jeden z nejlepších   českých filmů. Říká   nám, že Boží mlýny melou   pomalu, ale jistě a že to,   co vypadá jako největší   zlo, může být jen plodem   zla v nás a právoplatným   trestem.

Tento   film nás přivádí do   prostředí vesnice sužované   surovým a zlým sedlákem   Sekalem, jenž se po   příchodu německé okupace   vrací do obce, kde jako   parchant - nemanželský syn   jednoho ze statkářů -   prožil velmi těžké   dětství; pohrdali jím snad   úplně všichni - včetně   jeho matky, která ze sebe pro   jistotu udělala až   bláznivě pobožnou bábu a   otce, který považoval za   větší Sekalův zločin, že   je parchantem, nežli svůj,   že znásilnil jeho matku.
Sekal, vyškolen hrůzami   občanské války ve   Španělsku i dalšími svými   životními peripetiemi,   rozhodl se získat všechny   grunty ve vsi, sedláky udat   GESTAPu za zločiny proti   říši a tím je de facto   poslat na smrt; jeho cílem   není ani tak získání   ohromného majetku jako pomsta   za pohrdání, které mu jako   jediné v dětství dali.
Sedláci se oprávněně   bojí, a tak na jedné ze   svých porad dojdou k jasnému   závěru: ,,Je třeba zabít   Sekala!"

Ale kdo ho má zabít? Kdo   z nich má riskovat, že ho za   vraždu popraví? Jura Baran -   muž, který se u nich   skrývá před nacisty. Ten   jediný připadá v úvahu!   Není přece jedním z nich,   navíc ani není katolík, a   dokonce na něj mají páky.   Nebude to chtít provést za   peníze? Dobře, pohrozíme,   že jej udáme Němcům!
Pro Juru, který by svým   prozrazením ohrozil i svou   zatím dobře ukrytou rodinu,   není jiné volby, nežli   zabít Sekala. Nemělo by to   pro něj být těžké -   vždyť přece zločin na   tyranovi není zločinem. Ale   je Sekal opravdu tak špatný?   Opravdu nelze jeho chování   pochopit, nebo dokonce   ospravedlnit? Jak Sekala   poznává, je tomuto   morálnímu dilematu vystaven   Jura a s ním také divák.

Zároveň se   Sekalem poznáváme i celou   vesnici - Sekalova otce a jeho   matku, ale i ostatní. Kromě   vztahu k Sekalovi se nám   ukazuje také jejich vztah k   Jurovi jakožto evangelíkovi.   A také Záprdka - holiče,   jenž se z ne   nepochopitelných důvodů   stal Sekalovou pravou rukou -   spojoval je poněkud podobný   osud.
Postupem děje se   ukazuje, že jedinými dvěma   opravdu slušnými lidmi jsou   zde Jura Baran a pater Flora;   dobrý pater je také tím   jediným, kdo se snaží   Sekala ospravedlnit a   nepřistupuje k němu jako k   parchantovi a zlosynovi, ani k   Jurovi jako k protestantovi -   ačkoliv sám je katolický   kněz. Právě on také   říká památnou větu:
,,Nebudeš souzen za to,   kým jsi, ale jaký   jsi."

Poselství celého filmu   umocňuje jeho závěr a po   něm už je nepochybné, že   Sekal nebyl pro vesnici nic   víc ani míň, než   zasloužený trest. Trest   seslaný s hůry, neboť sama   ves si Sekala udělala   takového, jaký byl, a on se   pak v pravou chvíli vrátil,   aby poznala jeho sílu a   tamní lidé pocítili zlo,   které sami rozšiřovali.
Kdyby byl Sekal   nevyrůstal v takovémto   prostředí, nikdy by z se   něj býval nestal Sekal,   jakého v tomto filmu vidíme.   Nad tím bychom se měli   zamyslet. Nad tím, zda   všechno zlo, které máme, si   nevytváří naše společnost   sama.

V   obsazení excelují Olaf   Lubaszenko a Bogusław Linda s   hlasy Jana Šťastného a   Miloslava Mejzlíka v   hlavních rolích, dále na   mě velmi zapůsobil třeba   Jiří Bartoška v roli patera   Flory. Všeobecně však byl   film natočen působivě a s   vynikajícím obsazením.
ELEONORA
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 20.4.2008
Film, po jehož shlédnutí mi běhal mráz
po celém těle. Krutá doba,   do které je zasazen děj, ale   přesto že Sekal je postava   veskrze zlá, musí s ní   člověk soucítit. Takové   vykreslení lidských   charakterů, zbabělost,   lidské zlo, atd. Film se mi   velice líbil, vřele   doporučuji. Představitel   Sekala, pan Linda hrál   úžasně věrohodně.
Ivett
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 14.10.2007
Velice dobrý příběh.   Atmosféra je dusná a   napjatá jak struna. Herci   jsou výborní, příběh tak   trochu westernový. Dost   nezvyklé na naše poměry.
kasol
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 1.3.2011
Výborně zpracovaný film   zachycující drama na vesnici   v době světové války.
Exteriéry "Moravské   vesnice" natočeny v   Jihočeském Varvažově   nedaleko Hradu Zvíkova.   Filmaři si při natáčení   dali práci a postavili mimo   jiné i věrnou kopii jednoho   již zničeného statku na   návsi.
mmaat
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 14.2.2007
Hodně silný příběh, po   shlédnutí doporučuji   panáka či někilik a tak   půl hodiny mlčení.
michaela11
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 2.9.2008
Rok: 1998
Režisér:   Vladimír Michálek
Délka: 109 minut
Země: Česko / Francie /   Polsko / Slovensko
Styl :Drama
Hrají: Olaf Lubaszenko,   Boguslaw Linda, Jiří   Bartoška, Agnieszka Sitek,   Vlasta Chramostová, Martin   Sitta, Jiří Holý, Milan   Riehs, Gustav Nezval, Gustav   Vondráček, Zdeněk Kozák,   Anton Šulík, Petra   Lustigová
Obsah Drama   z léta roku 1943, tedy z   období, kdy okupované   Československo figurovalo na   mapách coby Protektorát   Čechy a Morava. Odehrává se   v moravské vesnici Lakotice,   kde není jediný Němec, kam   válečné události jako by   ani nedoléhalySedlák Jura   Baran, stíhaný gestapem,   uprchl z rodných hor   chudobného Valašska, aby se   ukryl uprostřed žírné   roviny Hané v Lakoticích.   Jako cizinec nemá důvěru   domácích. Lakotice jsou   vesnička o pár staveních,   kolem je mezi zlatými lány   zrajícího obilí rozeseto   dvanáct bohatých statků,   jejichž majitelé žijí ve   strachu ze Sekala. Je to   nemanželský syn z jednoho   statku. Má za sebou krušné   dětství parchanta, kterým   všichni pohrdají, nic mu   nepatří, slušné děvče si   ho ani nevšimne. Sekal je   zatrpklý a krutý, nenávidí   všechno a všechny. S   Protektorátem přišel jeho   čas. Udal už dva majitele   statků ze zločinů proti   Říši. Dostal za to jejich   majetek, oni šli do   koncentráku a na smrt. Z   parchanta je největší   sedlák a dává najevo, že   dva statky mu nestačí...  
Moc dobrý film   doporučuju divákům každé   věkové hranice.
intoska
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 1.9.2009
Tenhle film zanechá   dojem.Jeden z nejlepších   českých filmů(i když jsou   tu i cizí herci).Herecké   výkony jsou věrohodné,film   vás vtáhne do děje a vy se   zatajeným dechem čekáte,co   se bude dít....dávám deset   hvězdiček,míň jich být   nemůže.
Superbus
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 26.8.2013
Jeden z nejzajímavějších českých filmů
Film, který na každé   postavě výstižně   vykresluje povahu malého   českého (moravského)   člověka, který za každou   cenu hledá bezskrupolózně   optimální řešení pro sebe   na úkor druhých, ale pak to   s ním dopadne stejně   špatně jako s ostatními.   Začíná to od nenávistných   dětí (které se ale mohou   změnit, když se s nimi   rozumně promluví), přes   vykutálené statkáře,   kteří chytračí i při   hledání řešení   společného ohrožení a   nakonec neváhají obětovat   vlastní dceru, až po babku,   která se ohání bohem ale   jen nepříjemně pomlouvá. A   i ti, kteří se snaží být   trochu charakterní, brzo na   své úsilí rezignují a   nechají věci být.

Aby filmu přidal   na autenticitě, režisér   Michálek do hlavních rolí   obsadil polské herce, aby na   české publikum působili   jako neznámí lidé z ulice -   možná se ale měl více   věnovat nářečí, když už   je děj situovaný na   Hanou.

Film   doporučuji k zhlédnutí   zejména intelektuálnějším   divákům, kteří ocení   nastavené zrcadlo.
filmy
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 10.4.2007
Velmi "těžký"   film ukazující v plné   pravdě zlobu, chtivost,   závistivost, udavačství a   přehnanou podřízenost   vůči mocnějším -   vlastnosti, které nejsou tak   úplně cizí hodně lidem v   našem národě. Asi   neexistuje srovnatelná   statistika o tom, který   národ má na počet obyvatel   více udavačů v různých   těžkých historických   etapách, ale pokud by   existovala, tak nám asi budou   patřit čelní příčky.   Rád by jsem se mýlil.
Tento film by měl vidět   každý a hluboce se nad ním   zamyslet. Pravda někdy krutě   bolí.
jpia
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 26.5.2004
Stručně by se dal film   charakterizovat: český   western s evangelními motivy   (a ty jsou dost výrazné).
vani
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 6.3.2008
Fantastický film. Jeden z   nejlepších co jsem viděl.   Atmosféra hustá, že by se   dala krájet a herci jsou   vynikající. Ani nevím s   jakým filmem se toto dá   srovnat. Po zhlédnutí si   udělejte čas na zažití.
cutac
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 2.3.2011
Moc povedenej film
Viděl jsem ho znovu po   dlouhý době a znovu mě   dostal. Největší záporáci   jsou pro mě stejně ty   sedláci

Poznámka: Komentáře jsou řazeny podle počtu dosažených bodů jednotlivých členů, kteří je psali. To znamená, že čím více bodů má člen, tím je jeho komentář výše.

10 filmů, které komentovali někteří uživatelé co tento film
minih64856minih64856Tupíři (2010) 
Vampires Suck n
minih25869minih258698 MM (1999) 
8 MM n
minih41717minih41717Saw 3 (2006) 
Saw III n
minih83288minih83288Příšera v Paříži (2011) 
Un monstre à Paris n
minih12313minih12313Městem chodí Mikuláš (1992) 
Městem chodí Mikuláš n
minih47144minih47144Králova přízeň (2008) 
The Other Boleyn Girl n
minih21271minih21271Trenérka (1986) 
Wildcats n
minih40113minih40113Dům voskových figurín (2005) 
House Of Wax n
minih13111minih13111Muž bez tváře (1993) 
The Man Without a Face n
minih111359minih111359Spectre (2015) 
Spectre n

Hodnocení:n12345678910

Hodnocení filmu

80.6 % (243)
8   - cicis
7   - Erkul
8   - jarda53
9   - clara.bow
8   - green-tea
7   - Angelika28
10 - řepešínský
7   - hvezdyn
8   - MARi0
7   - Frolíček
9   - pataamat
5   - Edward52
7   - Hugin
6   - M.A.G.
7   - Prasoid
7   - georginaa
9   - ignac1
8   - Chrustyn
7   - Bara.40
7   - thejduk

TV Program

ČT1 - Černé ovce (1993) [TV pořad]

17:40 - 18:00

14 minut již uběhlo
6 minut zbývá do konce

ČT2 - Příběh třetí lidské pochodně

17:50 - 18:15

4 minut již uběhlo
21 minut zbývá do konce

NOVA - Rodinné případy (2019) [TV ser...

17:30 - 18:30

24 minut již uběhlo
36 minut zbývá do konce

Prima - Policie v akci (2017) [TV pořa...

16:55 - 17:55

59 minut již uběhlo
1 minut zbývá do konce

Český lev Oscar

Filmová databáze v číslech

Filmů: 154523
Osobností: 639987
Fotografií: 588757
Plakátů: 279610
Obsahů a biografií: 141556

Poslední komentáře

Podraz (2004/1) [TV epizoda]

Podraz
Ve druhém pokračování se   vše točí kolem poručíka   Hamáčka, kterému nasadila   parohy jeho Andulka, a kolem   snahy kapitána Honce dát   více >

Autor: curil | Hodnocení: 9 / 10

U pokladny stál (1939)

U pokladny stál
"Já nemám žádná ústa,   já mám hubu. A tu si budu   otevírat, a hodně si ji   musím otevřít, aby se mi   tam do ní od vás ty zuby   ještě více >

Autor: Desanka | Hodnocení: 10 / 10

Kanibalský sex (1980)

Kanibalský sex
Můj oblíbený režisér Jess   Franco tentokrát nesplnil   očekávání a ve svém   oblíbeném exotickém   prostředí kdesi v tropech   natočil více >

Autor: curil | Hodnocení: 4 / 10

Příchuť lásky (2017) [TV seriál]

Příchuť lásky

Příchuť lásky
Pro mě zatím nejhezčí   seriál.Báječné   obsazení,krásní herci.Jsem   rada,že se vysílají   turecké seriály.

Autor: 18Dandik

Tajemství mého úspěchu (1987)

Tajemství mého úspěchu
Film jsem už kdysi viděl,   ale pobavil mě i podruhé.   Příjemná komedie ze světa   byznysu. M. J. Fox hraje jako   vždy s lehkostí sobě   vlastní.

Autor: rimmerova-motorka | Hodnocení: 10 / 10

Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení

Copyright © 2003-2019, Filmová databáze s.r.o. (FDb.cz). Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.

Load: 0.127/0.085