Obsah filmu Ďáblova past
František Vláčil natočil podle námětu A.Technika v roce 1961 film Ďáblova past. Děj se odehrává v první polovině 18. století, v období, kdy se katolická církev velmi snažila o přechod všech lidí na katolickou víru, a šlo jí o další zvýšení moci, takže vyhledávala nepohodlné „kacíře“ – aby mohla na jejich postoji a způsobu života upevňovat moc, získávat majetky, především však vládu nad prostým a věřícím lidem. Děj je umístěný do krasového území na Moravě, do krajiny okouzlující, ale tvrdé, o které se po dlouhá léta šíří temné pověsti.
Ďáblova past vypráví příběh svobodného mlynáře Spáleného (Vítězslav Vejražka), který žije se synem...
František Vláčil natočil podle námětu A.Technika v roce 1961 film Ďáblova past. Děj se odehrává v první polovině 18. století, v období, kdy se katolická církev velmi snažila o přechod všech lidí na katolickou víru, a šlo jí o další zvýšení moci, takže vyhledávala nepohodlné „kacíře“ – aby mohla na jejich postoji a způsobu života upevňovat moc, získávat majetky, především však vládu nad prostým a věřícím lidem. Děj je umístěný do krasového území na Moravě, do krajiny okouzlující, ale tvrdé, o které se po dlouhá léta šíří temné pověsti.
Ďáblova past vypráví příběh svobodného mlynáře Spáleného (Vítězslav Vejražka), který žije se synem Janem (Vít Olmer), ve svobodném mlýně, o kterém jsou uměle vyvolávané pomluvy, které se hodí majiteli zámku Valečskému z Valče (Čestmír Řanda), i fanatickému faráři (Miroslav Macháček), že je ve spolku s peklem. Mlynář je vzdělaný muž, který rozumí řeči přírody, a hlavně je niterně seznámen s tajemstvím podzemní řeky, která pohání jeho mlýn. S knězem Ponikusem se dostane do těžkého konfliktu, který chce udělat všechno pro to, aby mlynáře zničil. < Zobrazit méně
Autor: clara.bow, zobrazit všechny obsahy (4)
TIP: Nastavení pořadí obsazení si můžete nastavit
zde >>
Nejnovější komentáře k filmu
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 15.8.2022
Zajímavý černobílý snímek, kdy Vláčilovi bylo jen 38 let a již byla patrný jeho smysl pro baladičnost a poetiku filmového ztvárnění příběhu. Nebýt civilního účesu Karly Chadimové, nemělo by to chybu. To napětí, které při sledování pociťujeme, už dokáže málokterý současný film. Svůj nesporný podíl na tom má úžasný výkon Miroslava Macháčka, jehož kněz Probus, zprvu působící jako spravedlivý lidumil, je pravým satanovým prostředníkem.
Líbí se mi "kopretinový test".
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 13.10.2018
Církev = Matrix
vševědoucí, ovládající mysl lidí. Odporující zdravému rozumu. Viz.přírodní zakony, tohle jim vyhovovalo, šířit strach a nenávist ke všemu co pár rozumných pochopilo jako normální fyzikální a chemické procesy. Jinak super film, skvělé herecké výkony. Macháčkovi klobouk dolů.
Hodnocení: 6 / 10
Přidáno: 25.1.2017
Ta „hudba“ se místy moc nepovedla. Dějově to ujde, kamera velmi dobrá, herci taktéž. Nejsem speleolog, ale mám pocit, že drobné nepřesnosti by se jistě našly.
Hodnocení:
Přidáno: 10.10.2015
takhle to vypadá když se na filmu potkají mistři svých oboru. po tolika letech nese tenhle kousek poselství v každé době a režimu. absolutně precizní dobové kostýmy,kulisy a detaily.mně se nejvíc líbil výkon Macháčka.
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 28.2.2014
Jakmile si divák přečte v titulcích, že na režijní stoličce seděl František Vláčil, je tím okamžitě řečeno vše. Mistrovské poetické dílo, které sice nedosahuje kvalit snímků 'Údolí včel' či 'Markéta Lazarová', ale i přesto má co říci a svojí audio vizuálním vyobrazením oné ponuré doby dokáže vtáhnout diváka do děje a pranýřovat ho psychedelickou masáží. Náboženství, fanatismus a naivní myšlení hýbe temným příběhem, který Vláčil vyzdvihl tak vysoko, že je absolutně nepřekonatelný. Silný snímek je sice pro náročnějšího diváka, ale i přesto ho lze doporučit i nezasvěceným. Takovéto snímky se dnes již netočí a důvodem není jen nedostatek financí. Chybí hlavně kvalitní herci. I ti mají na výsledku ohromný podíl.
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 7.5.2012
Skvělý vizuální zážitek, jako vždy, když mám to potěšení vidět Vláčilův film. Naprostá fascinace detailními záběry herců, horním snímáním tanečníků ve stodole, mystickými přírodními scenériemi! Kdeže francouzská nová vlna, Vláčil sice na nic neodkazuje, ale ta volnost pohybu a přirozenost prostředí, všichni ti Godardi a Truffautové by se od něj mohli učit. Jediná věc, která mi zde nesedí, jsou tak trochu divadelní projevy obsazených.
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 9.4.2011
Po vizuální stránce velmi pěkný film. Výtvarné kompozice obrazu zde dosahují uměleckého vrcholu. Horší je sice kvalita zvuku, která kolísá od neslyšitelnosti k přílišné hlasitosti, ale to se dá vcelku odpustit. Na tomto filmu je nejdůležitějším smyslem zrak. Také obsah je závažný: na době křesťanské totality ukazuje názorně, že svobodný a svobodomyslný člověk je a vždy bude trnem v oku vládnoucích.
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 27.9.2009
Klasický důkaz toho, že "starý filmy sou dobrý"... a tenhle je přímo vynikající! Ponurá atmosféra podzemních krasových prostor,umocněná ještě temnější lidskou nenávistí... Sugestivní filmové zpracování románu Alfréda Technika Mlýn na ponorné řece. Jo, pan Vláčil holt nikdy nezklame!
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 13.3.2009
Skvělý film
Režisér Vláčil natočil vskutku skvělé drama o osudech lidí, kteří chtěli jít vlastní cestou k poznání v době inkvizic a vymýtačů ďábla. Závist, pýcha, předsudky a osobní zášti lidí mohou být důvody k tragédiím, které by se za normálních okolností nestaly.
Hodnocení: 6 / 10
Přidáno: 17.5.2008
Tohle opravdu není film pro mě a taky jsem se mu dlouho vyhýbala a měla jsem u toho zůstat. Já prostě filmy, kde chybí trocha naděje, trocha vlídnosti, kde do obyčejných lidských radostí ( a že jich nebylo mnoho ) zasahuje tupost a podlost církve a to ještě za omílaní pokryteckých modliteb o lásce boží nebo pomocí vymývání mozků. ... „Vaše duše navěky uváznou v jeho sítích a v strašných mukách pak marně budou hledat vykoupení. A proto nemeškejte a ještě teď posílení slovem božím udeřte na mlýn a vyvraťte to doupě ze základů a cokoliv nad to učiníte. K tomu vám pomáhej Bůh otec, syn i duch svatý . Amen . „ … fakt těžce snáším.
P.S. Docela by mě zajímalo jak boží služebníci rozlišovali co je ještě ta boží vůle či zázrak a co se hází naopak do kolonky ehm spolky s ďáblem. Jaké prostředky používala inkvizice aby měla tu jistotu… to už je vcelku známé.
10 filmů, které komentovali někteří uživatelé co tento film