Ďáblova past (1961)

Ďáblova past (Diablova pasca)
81 %
 
 

Diablova pasca

    Žánr: dobrodružný / drama
    Země: Československo
    Premiéra v ČR: 20.4.1962        
    Délka: 87 min.
„Ve střetu náboženského a přírodovědeckého názoru se prostý mlynář ukázal moudřejším, než bohatý regent a fanatický kněz...“
POZOR SPOILER

Za regentem Valečským z Valče (Čestmír Řanda) přichází mlynář a varuje jej před kopáním základů nové stodoly na „nedobrém“ místě. Před pěti lety tam spadl opilý forman do jámy. Jenže ta prý tam předtím nebyla.

Regent vypráví biskupovi, jenž zde zrovna dlí, velmi starý příběh. Švédové kdysi mlýn zapálili i s mlynářem a jeho rodinou. A když se za ně koná zádušní mše, oni sem všichni přicházejí. Od té doby se mlýnu říká „U Spálených“.

Objevuje se zde nový kněz Prokus (Miroslav Macháček), a ten zabrání bití poddaného drábem. Pak se jede podívat k propasti a do mlýna. Zde je spodní voda, která odtéká neznámo kam. Poté se setká s mlynářem, který vodu hledá. A ten ji také posléze najde. Je z toho radost a oslava, kam i vrchnost přijede. Mlynářův syn Jan se zde opět popere o svou dívku a starý mlynář všechny varuje, aby zde netančili. Nikdo mu však nevěnuje pozornost. Což je chyba, protože se „otevře zem“ a dost lidí do průrvy spadne. Kněz to pochopitelně hodí na mlynáře a ten mizí. Je nalezen jen jeho klobouk. Jan se vydává do podzemí mlýna a nalézá zde stopu. Sám se vydává do tajemných hlubin a netuší, že sem spěchá jeho dívka, aby jej varovala před Prochorem a jeho lidmi…  Autor: Pitryx

režie:
František Vláčil
 
 
hraje:
Vítězslav Vejražka (mlynář Spálený), Miroslav Macháček (kněz Prokus), Čestmír Řanda (regent Valečský z Valče), Vít Olmer (Jan Spálený), Karla Chadimová (Martina), Vlastimil Hašek (myslivec Filip), František Kovářík (pastýř), Jaroslav Moučka (Jakub), Jiří Vršťala (velitel rejtarů), Josef Hlinomaz (dráb), Bedřich Karen (biskup Dittrichštejn), Zdeněk Kutil (myslivec), Ladislav Kazda (mlynář), Dagmar Kofroňová (mlynářka), Richard Záhorský (kostelník), Viktor Očásek (písař), Zlatomír Vacek (farář v retrospektivě), František Nechyba (šafář), Jiřina Bílá (robotnice)
 
 
námět:
Alfred Technik (román Mlýn na ponorné řece)
 
 
scénář:
František A. Dvořák, Miloš Václav Kratochvíl
 
 
kamera:
Rudolf Milič
 
 
hudba:
Zdeněk Liška
 
 
výprava-architekt:
Karel Škvor
 
 
střih:
Miroslav Hájek, Jitka Šulcová
 
 
zvuk:
František Fabián
 
 
vedoucí produkce:
Věra Kadlecová
 
 
zástupce vedoucího výroby:
Karel Škorpík, Václav Havlík
 
 
asistent režie:
Zdena Pavlátová, Milan Kadlec
 
 
asistent kamery:
Miroslav Sinkule, Rudolf Milič
 
 
pomocná režie:
Jaroslav Beránek
 
 
odborný poradce:
Václav Mencl
 
 
asistent vedoucího výroby:
Miroslav Dousek
 
 
asistent architekta:
Oldřich Okáč
 
 
Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.