Obsah filmu Akumulátor 1
Zeměměřič Olda trpí záhadnou ztrátou energie, s níž si lékaři nevědí rady. Teprve léčitel Fišárek zjistí, co skleslému mladíkovi schází. Začne ho učit, jak získávat a usměrňovat duševní energii. Brzy zjistí, že Oldovi i ostatním pacientům vysává energii televizní obrazovka, za níž je paralelní svět, obývaný stínovými dvojníky citlivých jedinců. Olda se rozhodne pro protiútok. Má svůj tajný plán, jak zničit nebezpečné médium a jeho paralelní svět. V obranném boji mu pomáhá vztah k půvabné zubařce Anně. Jenže učenlivý Fišárkův žák málem zapomene na mistrovo varování, že jakékoliv zneužití síly se obrátí proti němu…
Fantastická komedie...
Zeměměřič Olda trpí záhadnou ztrátou energie, s níž si lékaři nevědí rady. Teprve léčitel Fišárek zjistí, co skleslému mladíkovi schází. Začne ho učit, jak získávat a usměrňovat duševní energii. Brzy zjistí, že Oldovi i ostatním pacientům vysává energii televizní obrazovka, za níž je paralelní svět, obývaný stínovými dvojníky citlivých jedinců. Olda se rozhodne pro protiútok. Má svůj tajný plán, jak zničit nebezpečné médium a jeho paralelní svět. V obranném boji mu pomáhá vztah k půvabné zubařce Anně. Jenže učenlivý Fišárkův žák málem zapomene na mistrovo varování, že jakékoliv zneužití síly se obrátí proti němu…
Fantastická komedie režiséra Jana Svěráka Akumulátor 1 svým názvem ironizuje vícedílné hollywoodské akční podívané (Terminátor, Predátor). Důležitou roli ve filmu hraje vedle efektních triků i překvapivý pohled na vnější i vnitřní lidský vesmír. Vznikl tak myšlenkově a formálně vyvážený film s úvahou o dobré vůli, která překonává všechna úskalí. Akumulátor 1 se stal divácky nejúspěšnějším filmem roku 1994, na Mezinárodním festivalu fantastických a dobrodružných filmů v Japonsku získal Hlavní cenu.
Zdroj: ČT < Zobrazit méně
zobrazit všechny obsahy (6)
TIP: Nastavení pořadí obsazení si můžete nastavit
zde >>
Nejnovější komentáře k filmu
Hodnocení: 5 / 10
Přidáno: 15.4.2020
Tak nejprve zápis z roku 1995.
Kontroverzní film s několika výbornými efekty (např. záběry do nitra těla, sekvence s letadlem atp). Ve filmu je dost dobrých gagů a dost hluchých míst. Je to prostě taková pestrá směs. Po optické stránce je film na velmi dobré úrovni. Dějově je to však o něco horší. Hlavní hrdina je mi z duše protivný. Film hodnotím jako průměrný, ale jak některé sekvence naznačují, mohli bychom se v trikových záběrech směle rovnat západním zemím. Ne-li je překonat.
+++++No, s tímto hodně starým komentářem se v podstatě ztotožňuji, jen bych použil jiná větní spojení a slovosled. Pitomost je akorát věta s těmi trikovými záběry, rovnat se západním zemím, cha cha. No, ponechám ten průměr.
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 11.2.2018
Akumulátor 1
a pro mě těžko pochopitelných 62%. Konkurence (nebudu jmenovat) má už spravedlivějších 75%.
Po Obecné škole, kterou Zdeněk Svěrák psal původně pro Víta Olmera a kterou nakonec skvěle natočil synátor, se nakrátko cesty obou klasiků české kinematografie rozešly.
Zdeněk už pracoval na scénáři později oskarového Kolji, Jan si střihl letní road movie Jízda a pak začal se scénáristy Janem Slovákem a Václavem Šaškem pracovat na scénáři pro scifi komedii Akumulátor 1, která měla být jakýmsi prvním českým velkofilmem.
Těžko říci, kde se vše zadrhlo, ale nakonec Jan Svěrák svého tatínka poprosil o pomoc se scenářem a to byla šťastná chvilka, protože právě typicky Svěrákovské hlášky opět zvedají celé dílo o level výš.
Zároveň v tomto filmu byly poprvé v českých končinách ve větší míře použity digitální efekty ala Jurský park.
Rád bych také pochválil hlavní herecké trio Forman, Svěrák, Brychta, kdy opravdu příjemně překvapila pro české diváky prakticky neznámá posledně jmenovaná. Ale i syn slavného otce Petr Forman, odehrál skvělé představení.
Znovu opakuji, že nerozumím zdejšímu hodnocení. Ano, film má pro českého diváka trochu nezvyklou zápletku, ale jde o 102 minuty výborné zábavy bez hluchých míst.
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 9.2.2015
Dle mého jeden z nejlepších filmů dua Svěrák a Svěrák... Ano, určitě netradiční a naprosto vybočující, ale nutí nás přemýšlet o tom, jestli nás ta bedna fakt nevysává... nebylo by lepší si jít večer třeba zaběhat? No každopádně je tu plno hutnejch hlášek, mám rád třeba "Vám tam dám žárovku z koupelny. Netřeba, mám už namířeno", "Přece se nenechám kvůli zdraví zabít" nebo "Nemám energii, tak sleduji televizi. A co sex? Taky sleduji" či "Je svobodná, ještě? Ne, rozvedená, už" :-D... Tak nečumte na bednu, nenechte se vysávat a běžte si obejmout nějakej strom! B-)
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 6.10.2014
Já si tohle prazvláštní netradiční dílko Jana Svěráka prostě zamiloval, Olda to je pane hrdina i žárovku rukou rozsvítí. Ale teď vážně: Je to skvěle s humorem uchopené a ukazující jak mi lidé nakládáme s energií, která je v nás a všude kolem nás. Inteligentní zábavný a velmi originální film.
Reklama
Hodnocení: 4 / 10
Přidáno: 17.7.2014
Před 20 lety se na to možná dalo dívat, ale teď mi naprosto nic tohle "dílo" neříká, takový fajnšmekr pro film zase nejsem. Líbí se mi Svěrákův Kolja nebo Obecná škola, ale tenhle film mezi oblíbené rozhodně neřadím. Sice skvostné herecké obsazení na takové dílo (Hrušínský, Kolářová, Polivka, Smoljak, Kodet), ale není jich -? Takové filmy tu už byly a jejich vypovídací schopnost a hlavně zábava - pro mne nula.
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 11.7.2014
Televize vysávající energii
Tenhle film se Svěrákovi povedl, je plný děje, filmových obrazů a fantazie. Ostatně na ději možná něco bude, co když nás obrazovky tva počítačů vysávají z energie? Kdy se cítéme líp, při procházce lesem a přírodou, nebo při vysedávání u tv a počíteče?
Hodnocení: 4 / 10
Přidáno: 28.3.2012
Pánové prominou, ale toto jsem nepochopil. Vůbec mě to neoslovilo.Viděl jsem to jednou a nemusím více. Mé myšlení k tomu nedospělo.
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 4.10.2009
Tam, kde se pod filmem podepíše pan Svěrák- tam sem i já- jeho syn v tomto tichém snímku exceluje a myslím, že tohle záhadné téma vybrali velmi dobře. nejkrásnější věc- co sem pukala smíchy- když mrtvola se zdviženou rukou vzbudí rozruch- postavením prstů a vyjde jim z toho, že zemžel před televizí s ovladačem v ruce- to je bomba- je to tak podáno, že by se tomu mohlo i věřit- Doporučuji
Reklama
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 12.7.2009
Vše je jen slovo a myšlenka.......
Geniální a naprosto originální film s naprosto špičkovým zpracováním......
Nejnedoceněnější film české kinematografie!!!
Hodnocení: 6 / 10
Přidáno: 15.4.2009
Žánrově těžko definovatelná filmová komedie Akumulátor 1 je i těžko definovatelným snímkem pro všeobecné hodnocení. Snaha autorů učinit z Akumulátoru 1 filmové komediální fantasy dílo o energii, o jejím nabývání i ztrácení se však poněkud rozvezla. Kromě této linie o energii se od začátku velmi rychle začne rozvíjet i, pro pochopení příběhu hodně důležitá, druhá linie děje a sice o televizním světě, který energii z lidí umí jen vysávat. Dvě koexistující linky na sebe v dalším toku, nabalují motivy z obyčejného života hlavního hrdiny Oldy (P. Forman), kterého našli zcela vyčerpaného a bez vlastní energie. Zatímco v některých místech se děj, jak získat ztracenou energii zpět, příjemně a netradičně rozvíjí; další slibná témata, hlavně ta o televizním světě, se rozpadnou jakoby v prach. V první ose se autorskému týmu povedlo divákovi ukázat, že lidé mohou energii získat mimo jiné i vnímáním vysoce kvalitní vážné hudby (sbor Židů z Nabucca); a ještě o něco výš se musí z Akumulátoru 1 vyzdvihnout pro světovou kinematografii zcela unikátní přestřelka s ovladači. V té ose druhé a v osách postraních už tolik slibných momentů nenajdete, snad jen obrazově otáčivé české titulky u americky mluvících indiánů (Kodym a Koller).
Co se scénáře týče, oplývá množstvím velmi vtipných a vypointovaných dialogů, ale ne každý se povedlo s gradací zpracovat. Primář a vrchní sestra z oddělení jednotky intenzivní péče (Ševčík a Kantorková) s jejich: „lidi, kam vy na ty nemoci chodíte“ nebo Oldův výstup se zvědavou paní (Synková) patří jistě k tomu lepšímu; na rozdíl od postesku: „já přírodní léčitel a nemůžu do přírody“ (Svěrák Z.), které převedením na pás působí jako nevěrohodné klišé. Hlášky v Akumulátoru 1 skutečně jsou a není jich málo, ale co už, stalo se.
K tomu, že ve výsledném efektu se může Akumulátor 1 přiřadit k filmům lepšího průměru přispělo i konečné rozuzlení. Oldu při četbě pohádky svým nejbližším (Brychtová a Frösslová) napadne, jak má svou složitou situaci s energií vyřešit, což je motiv, který sice známe z mnoha jiných filmů, ale způsob čtení pohádky na základě pohybového leporela, zas tolik známý není. Jistě obrazově dobrý nápad je i následné prolnutí z četby skládaného leporela do dalšího obrazu, kdy má divák dojem, že se otáčením stránek ve skládané papírové pohádce pokračuje dál než se nový záběr do celku poskládá úplně stejně.
Akumulátor 1 se v roce svého uvedení stal nejdražším filmem v dějinách domácí kinematografie, obdržel Českého lva pro divácky nejúspěšnější film roku, ale také vyvolal rozporuplné reakce, což jej de facto zařadilo mezi kultovní filmy. Do této kategorie Akumulátor 1 díky své řemeslně dobře zvládnuté práci, ale s filmařsky slohově těžko uchopitelným výsledkem, také právem patří.
10 filmů, které komentovali někteří uživatelé co tento film